Bezdrátové reproduktory jsou trend - díky technologickému pokroku měniči počínaje, pokračuje napájením a sofistikovanými digitálními signálovými procesory konče je dnes možné "vytlačit" dříve neuvěřitelný zvuk z maličkých objektů. Většina takových zařízení je cílena na mladé uši, poněkud "saturovaná" a "intenzivní", dalo-by se tak říct. Pioneer má ve svém katalogu ale bezdrátový reproduktor konzervativně "normální" vzhledem i zvukem.
MRX-5 je jednoduchý, středně velký a s menší snahou mobilní reproduktor - čelní lehce vyklenutá stěna je překrytá z devíti desetin průzvučnou hustou kovovou mřížkou, dolní hliníkový pásek hostí ovladač hlasitosti v podobě klasického potenciometru (což se jen tak nevidí) a čtyři tlačítka - tři ovládají reprodukci a jedno přepíná vstupy.
Zezadu najdete v plastové stěně se "schodem" praktické madlo v části horní, v té dolní pak dva otvory pro konektory. Vlevo je ethernetový konektor (to je také součást oné jisté konzervativnosti - MRX-5 nespoléhá jen na Wi-Fi a Bluetooth) a tlačítko pro zapnutí. V pravé "jeskyni" je konektor externího spínaného napájecího zdroje (uvnitř je nicméně baterie na až 4 hodin provozu) a 3,5 mm analogový jack pro připojení externího zdroje, typicky asi telefonu či jiného přenosného zařízení.
Na levém boku najdete nenápadné ikonu, informující o provozním stavu přístroje (konkrétně o vstupu), nic dalšího tu není. U Pioneer zjevně předpokládají, že přes onu lehkou nemodernost si s ovládáním primárně poradíte přes aplikaci (a ta mimochodem není špatná - jednoduchá, ale slušně rychlá a nekomplikovaně použitelná).
MRX-5 výrobce osadil dvěma středobasovými měniči o průměru 7,7 cm a mezi ně vsadil reproduktor vysokotónový o průměru 2,8 cm. Streamování je zajištěno jak ze Spotify či TIDAL, tak z lokálních zdrojů pomocí Chromecast a DTS Play-Fi platformy. Multiroom spojení je možné pomocí FlareConnect. MRX-5 lze sdružit i do stereo páru.
Pioneer MRX-5 patří mezi větší zařízení - 2,3 kg hmoty rozprostírá v šířce 32 cm, výšce 18 cm a hloubce 14,5 cm.
Pioneer MRX-5 jsme měli možnost srovnávat třeba s reproduktory Riva Arena nebo Riva Festival a Naim mu-so.
Kategorie bezdrátových reproduktorů se povětšinou vyznačuje akcentem basového pásma, aby byl náležitě umocněn efektní dojem velkého zvuku z malého objemu. Je to většinou bas načančaný a poněkud nepřirozeně zbytnělý, zdůrazněný digitálním signálovým procesorem. Pioneer v tomto ohledu předvádí poněkud vyzrálejší a uhlazenější, chcete-li "více hi-fi" show. Basové linky ve "Spiritual" Charlie Hadena a Pata Methenyho ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) bylo pořád objemově docela dost (s ohledem na kompaktní rozměry reproduktoru), ale žádný bum-bác efekt se nekonal. Naopak uměřená prezentace měla tak akorát hutnosti, spíše se snažila o čitelnost a prezentaci členitosti basového pásma. Dobré, byť (zejména mladé) ucho uvyklé výbušným a dravým reproduktorům si bude muset zvykat.
To samé je u středního pásma, hlas Madeline Peyroux v "Dance me to the end of love" ("Careless Love" | 2004 | Rounder | 0602498235836) byl prezentován spíše v klidu a jemněji, nicméně čistě - výrazné sykavky byly poctivě přiznané, srozumitelnost ale byla dobrá a celkově jemné a klidné podání je prostě příjemné.
Stejná klidnost provází i tóny nejvyššího pásma, třeba jako ty u vibrafonu v "Ralph´s New Blues" ("Concorde" | 2008 | Prestige | 0888072306530). Trošičku cinkavější a jasnější tóny sice jsou, ale pořád jsou blíže přirozenosti než byste od "samohrajky" mohly doufat.
DSP se pak činí, aby ukočírovalo zvuk i dynamicky, ale přednes je nastaven i v tomto ohledu spíše na poklidnou uvolněnost. Mocné "záchvěvy" v "Thieves and Poets (Part 2)" Johna McLaughlina ("Thieves and Poets" | 2003 | Glenray | 0602498010754) tak nebyly zdaleka tak velkolepě výbušné jako v případě výše zmíněných konkurentů (nebo vlastně obecně většiny bezdrátových reproduktorů). Kontrola je ucházející a poplatná koncepci přístroje, nicméně je to spíše uvolněný proud hudby, který laskavě proplouvá kolem, než aby šlo o strhující příval.
Pioneer MRX-5 také nepůsobí, že by měl "ukřičet" veliké prostory - jeho schopnost zaplnit prostor Stingovou "Roxanne" ("Symphonicities" | 2010 | Deutsche Grammophon | 274 2537) byla nicméně ok, ani v 50 metrech čtverečních se zvuk neztrácel a v prostoře s poloviční podlahovou plochou bylo zvuk férově "všude". Musíte si od reproduktoru ale udržet alespoň metr odstupu, aby se jeho zvuk "rozlil".
Celkově je Pioneer MRX-5 až protipólem svých konkurentů ve třídě bezdrátových reproduktorů. Není určen mladým, kteří rádi řídí vše přes obrazovku mobilního zařízení (byť aplikace funguje dobře), už to, že má fyzický knoflík pro regulaci hlasitosti je napovídající. Je to spíše audiofilštější, zralejší zvuk (v rámci přístrojů tohoto typu, pochopitelně), je jemný a velmi klidný, nehoní efekty a netlačí kupředu. Jeho schopnost nechat ale hudbu pozvolně plynout celý den, aniž by vám lezla na nervy a jeho hladký, nekonfliktně univerzální přednes z něj činí zajímavý nástroj pro ty, kteří už nepotřebují instantní zábavu...
Kč 9 200,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/bezdratove-reproduktory/1589-pioneer-mrx-5#sigProIde45e4df5f9
--- --- --- --- ---
KLADY
+ férová aplikace Remote App
+ příjemný, uklidněný zvuk bez načančanosti
+ decentní rozměry i design
+ jedna z nejjemnějších regulací hlasitosti v daném segmentu
ZÁPORY
- je to spíše model "pro starší a pokročilé", který na první dobrou nestrhne
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz