Kanadský NAD je samozřejmě po jedenapadesáti letech existence etablovanou veličinou světa dvoukanálového zvuku, už dlouhou dobu je součástí katalogu i řešení pro domácí kino. Pomineme-li vrcholnou řadu Masters, vládne tomuto segmentu u ontarijské firmy A/V receiver T 778, orientovaný jak jinak než na Dolby Atmos konfigurace a prémiový segment.
Z čistě designového hlediska je T 778 typickým NADem s reminiscencemi na ty nejklasičtější křivky, zakořeněné v očích audiofilů desítky let nazpět. Přesně v duchu firemní filozofie „počítá se, co je uvnitř, nikoliv to, co je venku“, prominete-li lehkou parafrázi.
Dominantou vzhledu je jistě veliký čelní displej, zabírající dobrou třetinu předního panelu. Je dotykový a lze přes něj pohodlně nastavovat provozní parametry přístroje, což je celkem zajímavá alternativa oproti běžnějším řešením s přemnoha tlačítky. NAD si tu vystačí krom obrazovky jen se spínacím knoflíkem, výstupem na sluchátka, portem pro USB paměti a praktickým HDMI vstupem. Samozřejmě nechybí regulace hlasitosti.
Ani zadní strana jednoduchého šasi není uspořádána úplně typicky, byť konektorů je samozřejmě víc než dost, jak se na A/V receiver sluší a patří. Ve spodní linii je uspořádáno devět dvojic reproduktorových terminálů, vedle nich se vešla ještě napájecí zásuvka s vypínací kolébkou. Nad ní je veliký otvor aktivního chladícího větráku. Kdybychom ho neviděli na fotce, netušili bychom, že tam je.
Vstupů není úplný nadbytek. Jsou tu dva cinchové linkové, doplněné o jeden pro gramofony, k tomu dva koaxiální a dva optické. Máte dále k dispozici dva dvoukanálové pre-out výstupy, stereofonní výstup pro druhou zónu a multikanálový cinchový výstup konfigurace 7.2.
Ani HDMI konektivita není ošizená – nabízí pět vstupů a dva výstupy s podporou CEC a eARC, umí propouštět rozlišení až 4K. Dále je tu ještě ethernetový konektor (a kupodivu žádné Wi-Fi anténky) a USB pro datové disky. Celkem osm malých 3,5 mm jacků ovládá napěťové spouštění dalších komponentů – jsou tu dvě skupiny, vždy s jedním vstupem a třemi výstupy. Sofistikovanější řízení lze nastavit přes rozhraní RS232, ovládací nabídku lze vyvolat mimo jiné i přes IP – do svého prohlížeče zadáte IP adresu receiveru a /osd, komfort nastavení je tím skutečně veliký. To ocení hlavně profesionální instalátor, domácí uživatel si užije nabídku v češtině či slovenštině.
Receiver má dále volný jeden slot systému MDC (Modular Design Construction) pro možnost instalace rozšiřující karty. Aktuálně má NAD k dispozici nějakých 9 různých modulů s audio i video funkcemi. Ačkoliv je fakt, že žádný z nich vlastně nedává T 778 smysl – ten s HDMI je již osazený a ostatní nejsou kompatibilní. Je to však cesta jak upgradovat do budoucna třeba na 8K či jiné doposud ani neuvedené standardy.
Uvnitř přístroje je několik desek plošných spojů, poměrně dost místa zabírá stíněný napájecí zdroj (právě odtud odvádí vzduch integrovaný větrák). Stejně tak kritické části obvodů jsou od sebe odstíněny kovovými „můstky“.
Celý přístroj má vcelku standardní receiverové rozměry – 43 cm na šířku, 43 cm do hloubky a 14 cm na výšku, přičemž váží 12,1 kg.
T 778 má slušný výkon 85 Wattů na kanál do 8 ohm (je-li zatíženo všech 9 kanálů), což se při použití s menším počtem kanálů dostane dynamicky až na 165 W (8 ohm) / 280 W (4 ohmy). Pro zesílení slouží firemní moduly Hybrid Digital Amplifier. Z technických parametrů jmenujme celkové harmonické zkreslení pod 0,08% (při plném výkonu), intermodulační zkreslení 0,03% (při 1/3 výkonu) nebo tlumící faktor přes 300 (20 Hz – 1 kHz / 8 ohm). Odstup signálu a šumu je na plný výkon lepší než 100 dB, frekvenční pracovní rozsah činí 20 – 20 000 Hz (+0,3 / -0,8 dB).
Za pozornost stojí do velké míry softwarová výbava receiveru. Streamování stojí na osvědčené firemní platformě BluOS, takže si užijete všechny dostupné streamovací služby, stejně jako možnost načítání hudby z lokálních serverů nebo podporu MQA. Můžete hrát také přes AirPlay 2, přes Roon, TIDAL Connect a Spotify Connect. BluOS poslouží také jako „spojovací můstek“ pro jednoduché sestavení multiroom systému.
Pro kalibraci akustiky zvolil NAD systém Dirac Live, který lze za příplatek upgradovat na plnou verzi, jež vám dá ještě volnější ruku v přizpůsobení finálního zvukového charakteru.
T 778 jsme poslouchali v showroomu dovozce ve společnosti Dynaudio Emit 50 a porovnávali s aktivním řešením Dynaudio Focus 50.
Samozřejmě, že jsme vyzkoušeli několik demo tracků prostorového zvuku (showroom disponuje multikanálovým systémem), efekty v těchto vícekanálových stopách zanesené však nejsou úplně ideálním materiálem pro posuzování kvalit – často dokážou ledacos zamaskovat. Hodnotit se tu dá kvalita kalibrace a soudržnost zvukového pole, kde NAD nemá problém. Dirac odvádí svou práci dobře, účinně a s větším potenciálem pro zásahy zkušeného uživatele nebo instalátora, než konvenční systémy. Ani při vyšší hlasitosti se pak nezdálo, že by distribuce energie napříč kanály nějak vázla – už je to prostě prémiový A/V receiver se vším všudy, dynamiku a razanci moderních filmů zvládá dobře, s prakticky kinosálovou intenzitou. Pro posouzení kvality zvuku jako takové jsme se však soustředili na stereofonní režim.
Zvuk Hadenova kontrabasu v „The Song Is You“ z desky „Alone Together (at Jazz Bakery)“, vzniklé ve spolupráci s Lee Konitzem a Bradem Mehldauem (1997 | Blue Note | 7423857150200) měl slušnou kontrolu, zapnutí a vypnutí profilu Dirac vám ukáže, jak moc tento nástroj umí být při správném použití užitečný. V nativním nekalibrovaném provedení vykazuje NAD svou typickou charakteristiku, lehce temnější bas a měkčí, teplý tón, zatímco Dirac ubere sice část objemu, ale zato posune přesnost, konturaci a důraz o dvě třídy výš, takže se T 778 srovná s puristickými stereo zesilovači třeba ve třídě kolem 40ti tisíc.
Silný hlas, vycházející z dobře dimenzované tělesné schránky Mahalie Jackson v „Silent Night, Holy Night“ („The Christmas Songs“ | 2002 | nahráno 1962 | Universe | UN1114) byl v podání T 778 typicky NADovský, nepostrádající šťavnatný, svého druhu sametový základ a celkovou robustnost a monumentálnost, hodnou velké zpěvačky. Dirac opět něco z objemu ubere, ale jako kdyby hlas přiblížil a lehce vyhladil, zpřehlednil. Samotný přístroj i tak však hraje s jemnějšími způsoby, tak nějak decentně a primárně muzikálně, lehce manipuluje přednes „do hezka“, avšak v tom typickém plnokrevném stylu NAD.
Vysokotónová část Legrandovy „Malagan Stew“ („Le Grand Jazz“ | 2005 | nahráno 1979 | FiveFour | Fivefour 1) byla jemnější, klidná, naprosto neútočná napříč spektrem dostupné hlasitosti (což je fajn, vezmeme-li v potaz někdy až intenzivně upřímnou charakteristiku reprosoustav Dynaudio). Cítíte, že krotkost je částečně dílem kalibrace Dirac (stačí se přesvědčit zapnutím/vypnutím daného profilu), ale obecně T 778 zůstává v nikoliv audiofilsky puristickém, ale muzikálně zábavném spektru.
Dvořákova „Novosvětská“ v hudebně zdařilé nahrávce Rafaela Kubelíka, dirigujícího těleso Berliner Philharmoniker („9 Symphonien“ | 1999 | nahráno 1973 | Deutsche Grammophon | 423 120-2), měla ten charakteristický zátah pěkně odspodu, velké smyčce hrají bublavým, sytým způsobem, spíše než že by prim měla tryskavá, jasná a hravá část malých smyčcových nástrojů. Nečekejte trylky, připravte se na tělo a váhu. Navzdory precizní kalibraci od Dirac T 778 zachovává jistou mohutnost, volnost a rozvášněnost v pohybu, dynamika tedy působí šťavnatě a líbivě.
Spíše elegantně příjemný styl cítíte také v „Abramo ed Isaco“, výkusu z oratoria Josefa Myslivečka v podání naší patrně nejslavnější mezzosopranistky Magdaleny Kožené („Le Belle Immagini“ | 2001 | Deutsche Grammophon | 471 334-2). Pocit pevnosti a konkrétnosti je díky kalibraci naprosto přiměřený, sám přístroj však dává před analytičností přednost spíše laskavé, barevné a mohutné rozmáchlosti, definující dobře tělo zpěvačky a jakousi masivní bohatost, spíše než fokus na jemný, dlouhý detail. Rozlišení je však „hi-fi“, to zase ano.
„El Condor Pasa“, patrně nejúspěšnější interpretace domorodé zarzuely na světě, od dua Simon a Garfunkel („Bridge Over Troubled Water“ | 2014 | nahráno 1970 | HDTracks), měla hezky načrtnutý prostor. Srovnání fáze, frekvence i všech ostatních parametrů od systému Dirac dělá svoje, ale důstojnou scénu vytvoří T 778 i bez aplikovaného profilu. Šířka, hloubka a lokalizace tam odpovídají řekněme střední kategorii hi-fi sestav.
V čem tento A/V receiver vyčnívá nad běžný standard multikanálových zařízení, to je kultivovanost, s jakou lze poslouchat i ve stereo režimu vlastně cokoliv – třeba křehkou „Frozen Lake“, duo klavírů Boba Jamese a Keiko Matsui („Altair & Vega“ | 2001 | Tappan Zee | EOM-CD-2125). Pravda, hudba nemá tu chladnou až ledovou odtažitost tvrdých strun a kláves, ale zase je poklidná, bohatá a má už dobře oddělené jednotlivé tóny, takže se pohybujete v poslechu prémiového hi-fi.
A/V receiver NAD T 778 je jiným pohledem na klasické vícekanálové řešení, které v podání většiny značek má prostě rozhýbat mnoho reprosoustav najednou. Ne že tohle NAD neuměl – umí, má na to dost výkonu v jednom šasi. Ale jednak nenabízí tucty tlačítek (byť nastavíte co potřebujete), jednak neukazuje prvoplánově dramatickou údernost (jakkoliv typická váha a objem zvuku kanadské značky efekt zajistí i tak) a jednak se dobře poslouchá i ve dvoukanálovém režimu, což by ovšem s ohledem na pořizovací cenu rozhodně měl. Přidanou hodnotou budiž určitě kalibrace přes systém Dirac, který vám dovolí s trochou soustředění vytvarovat kýženou cílovou odezvu, případně dosáhnout téměř „bezcharakterní“ neutrality. T 778 má praktickou modulární koncepci, zábavný, muzikální a bohatý zvuk NAD a jen náznak takové té praktičnosti běžných A/V řešení – tohle je dobré stereo střední třídy s možností rozšíření na filmový prostorový systém, když to zrovna potřebujete.
Kč 87 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/av-receivery/4529-nad-t-778#sigProId6b312d52dc
--- --- --- --- ---
KLADY
+ velmi dobře fungující Dirac Live
+ příjemná kultivovanost zvuku NAD
+ mírně atypický design na poměry A/V receiverů
+ možnost osazení modulárních rozšíření
+ streamovací funkce na BluOS
ZÁPORY
- výbava trochu postrádá nejmodernější standardy typu 8K
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: AV Integra | www.avintegra.cz