Společnost Audio Pro z jihošvédského přístavu Helsingborg se specializuje na lifestyle ozvučení, ale nikoliv ze supermarketové třídy, ale takové, které by mělo snést kvalitativní srovnání s hi-fi technikou. Tam cílí také nejnovější sloupek A48, označovaný v katalogu značky jako „reprosoustavy pro TV a multiroom aplikaci“, což vcelku jasně definuje, co byste od nich měli čekat.
Designově jsou A48 ryze skandinávskou věcí – do minimalistických tvarů a hran promlouvá jen pár okrasných drobností. Za jednu se dá považovat záklon základního kvádru ozvučnice, za druhou zapuštění měničů do čela tak, aby nebyl vidět jediný šroub a za třetí tkaná krycí mřížka, sázející na velmi aktuální hrubě tkanou látku.
Všechno důležité naleznete vzadu – na jednom kanálu je pouze vstupní speakON a pod ním veliký výdech bassreflexu. Na hlavním kanálu je pak vše ostatní – krom stejného reflexu a výstupu speakON ještě napájecí zásuvka a deska se sadou vstupů. Šíře nabídky odpovídá nejběžnějším domácím potřebám – je tu optika, jeden pár cinchů a jedno HDMI s podporou zpětného audio kanálu. Přitvrdit muziku si můžete díky přítomnému subwooferovému výstupu. Dominantní je samozřejmě bezdrátové spojení (Wi-Fi a Bluetooth), kdy můžete A48 ovládat přes firemní aplikaci i řešení třetích stran, pomineme-li dodávané dálkové ovládání pěkné kvality.
A48 jsou pak o něco větší, než jejich předchozí generace, stále se ale jedná o menší řešení – váží jen 10,5 kg při výšce 87 cm, šířce 21,5 cm a hloubce 26,5 cm. Matný černý nebo bílý povrch kupodivu není ani nějak dramatickou pastí na otisky a navíc pocitově celkové rozměry ještě zmenšuje.
Výrobce příliš nespecifikuje technické detaily, ale co je jasně patrné, to je použití BMR (Balanced Mode Radiator) měniče s plochou membránou – to je krok v oblasti lifestyle produktů relativně nevídaný. Výhodou BMR bývá mimo jiné i poměrně široký vyzařovací úhel, což je při očekávaných instalacích logická výhoda. Průměr membrány činí dva palce a měnič je uzavřený do vlastní pracovní komory. Pohon obstarává neodymový magnetický systém. Měnič se stará o extrémně široké pásmo od 700 Hz výše. Dvoupásmový systém doplňuje zdvojený bas, jehož klasická kónická membrána má šíři 5,25 palce.
Vyšší pásmo pásmo sytí zesilovač s výkonem 30 Wattů na kanál, basové kónusy modul o výkonu 130 Wattů na kanál. Oboje samozřejmě pracuje ve třídě D, efektivita a chladný provoz jsou tu nutností. Namísto klasické frekvenční výhybky se tu používá DSP od Analog Devices.
Audio Pro udávají u A48 frekvenční rozsah 30 – 25 000 Hz, jakkoliv se nepouštějí třeba do definování tolerančního pásma. Dále se dozvíte, že streamovací platforma umí zvládnout soubory od MP3, přes WMA a AAC až po FLAC. Krom toho ještě umí protokoly Spotify Connect a TIDAL Connect pro snadnou integraci se streamovacími službami. Multiroom provoz pak zajišťují AirPlay 2 a Google Cast, vedle toho i firemní řešení Audio Pro.
Basa Charlie Hadena v „The Song Is You“ (Lee Konitz / Brad Mehldau / Charlie Haden | „Alone Together (at Jazz Bakery)“ | 1997 | Blue Note | 7423857150200) nás překvapila v pozitivním smyslu – Audio Pro v objemu nezkouší udělat nějaké efekty a naopak se drží relativně střídmého, byť stále trochu na příjemno laděného projevu. Tonalita je měkká a mírně teplejší, což je samozřejmě v souladu s požadavky na dlouhodobě příjemný poslechový zážitek, na který se nepotřebujete neustále soustředit. V porovnání s tím, jaký bas vyloudíte z obdobně vybavených sestav za 30 000,- (zdroj + zesilovač + reprosoustavy) se zdají kvalita i čitelnost velmi slušné.
Do sféry srovnatelné s dostupným hi-fi spadá také reprodukce středů, kdy hlas Mahalie Jackson v „Silent Night, Holy Night“ („The Christmas Songs“ | 2002 | nahráno 1962 | Universe | UN1114) zněl taktéž vlastně dosti příjemně. Je znát mírná odlišnost oproti většině takto dostupných systémů, kdy je přednes hladký a jemný, naprosto nekonfliktní a hlavně o něco celistvější, než bývá u menších dvoupásmovek zvykem – snad za to může velmi nízko položená přechodová frekvence a dobré svázání pásem přes DSP.
Pokud byste od širokopásmového měniče čekali nějaké omezení na některém z konců jeho rozsahu, tak se to nezdálo být nijak kritické – různorodé cinkání v „Malagan Stew“ od Michela Legranda („Le Jazz Grand“ | 2005 | nahráno 1979 | FiveFour | Fivefour 1) bylo možná lehce opatrnější v objemu a maličko tenčí, nicméně to může být i záměrným naladěním, které má předejít případné agresi u horších nahrávek nebo filmů. Jemnější projev ale zůstává vlastně příjemně v klidu, výšek je tak akorát a jejich rozlišení je v dobrém standardu dostupné hi-fi techniky.
Dvořákova „Novosvětská“ ze záznamu Rafaela Kubelíka a Berliner Philharmoniker („9 Symphonien“ | 1999 | nahráno 1973 | Deutsche Grammophon | 423 120-2) zněla kultivovaně, možná trochu kulatěji a klidněji, ale bez zdůraznění na koncích pásem a s všeobecnou příjemností. Právě na takovéhle velké a komplexní hudbě se nám ale trochu zdálo, že A48 mají mírný limit v maximální hlasitosti – hráli jsme na takových 90 – 95% rozsahu a ač byla hudba hlasitá, nebyla to nepřiměřená úroveň, která by se nedala vydržet. V menších místnostech by to však mělo stačit, jakkoliv koncertní hlasitost z A48 nevyloudíte.
Pozitivní je určitě i to, že jsme třeba na mezzosopránu Magdaleny Kožené v Myslivečkově „Abramo ed Isacco“ z desky „Le Belle Immagini“ (2002 | Deutsche Grammophon | 471 334-2) nezaznamenali žádný pocit „závoje“, čistota nebyla špatná. A48 si samozřejmě nekladou za cíl analytické rozpracování nahrávek do nejpodrobnějších informací, ale ve svém příjemném ladění určitě nabízí víc, než ozvučení televizí nebo většina soundbarů a to je jejich pointa. Vlastně se v lecčems vyrovnají skutečně sestavám v cenách mezi 30 a 40 tisíci, jakkoliv zvuk prezentují velmi uklidněně.
Příjemné je i podání prostoru, kde širokopásmový BMR zajišťuje pocit hezkého provázání a kupodivu i velmi malou směrovost, takže A48 nebudou nijak zásadně náročné na to, kam je doma postavíte. Scéna v „El Condor Pasa“ Simona a Garfunkela („Bridge Over Troubled Water“ | 2004 | nahráno 1970 | HDTracks) zakotvená mezi ozvučnice, nijak zvlášť veliká, ale prostě „stadardní stereo“, což by mělo být chápáno jako pozitivní definice.
Intimní „Frozen Lake“ se souznějícími klavíry Boba Jamese a Keiko Matsui („Altair & Vega“ | 2011 | Tappan Zee | EOM-CD-2125) byla nadmíru příjemná – kulatá, sametová, naprosto neagresivní, prostě plynoucí způsobem, který vám doma může bublat od rána do noci a hladit vás po uších bez náznaku únavy. Ani více nahlas nebyly relativně jadrné klavíry nijak ukřičené – v kontextu kategorie je to rozhodně dobře.
Audio Pro A48 je elegantní, moderní řešení pro každého, komu je nějaký přenosný repráček nebo malý soundbar málo, ale zároveň se nechce vzdát jejich pohodlnosti a kompaktnosti. A48 na vcelku malé ploše víceméně nahradí základní hi-fi sestavy a to s výrazně menším počtem kabelů a starostí, navíc v balení, které je patrně pro obyvatele běžné domácnosti esteticky přijatelnější, než souprava komponentů a reprosoustav klasického střihu. Z toho pak logicky vychází zvukové ladění, měkčí, příjemnější a velmi tolerantní, což zaručuje univerzálnost a hlavně neúnavnost, i kdybyste si pouštěli hudbu na pozadí celý den. Zároveň už je to ale přeci jen trochu lepší zvuk, který rozhodně neurazí ani při soustředěnějším poslouchání a tím zaručuje možnost si večer sednout a chvíli si užít. Kdyby Audio Pro A48 mělo být řešení, které bude formovat zvukový vkus většinového neaudiofilského světa, pak je i budoucnost hi-fi světlá a zábavná…
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 28 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/all-in-one-systemy/4041-audio-pro-a48#sigProIdb5b74d19a4
--- --- --- --- ---
KLADY
+ kompaktní řešení všech běžných potřeb po lepším zvuku
+ vypadají dobře
+ dobře zvolená a funkční připojení (z pohledu běžného člověka)
+ příjemné zvukové naladění
ZÁPORY
- subjektivní vjem limitu výkonu / hlasitosti
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: HIFI GUIDE | www.hifiguide.cz
PRODÁVÁ: HIFI CZ | www.hificz.cz