Není to tak dlouho, co se každý „opravdový“ milovník dobrého zvuku koukal na takzvané „all-in-one“ přístroje, neboli zařízení kombinující integrovaný zesilovač, CD přehrávač, často též tuner, podporu internetových rádií, USB, iPodů a vůbec všech možných i nemožných moderních zdrojů hudby, dost pohrdavě. A není divu – však se také jednalo o přístroje tak maximálně do kuchyně nebo do kanceláře. Není to tak dlouho, co se ale situace změnila. Není to totiž tak dlouho, co mezi prvními vážně myšlenými produkty této kategorie dorazily přístroje od Naim, TEAC nebo zrovna Arcam. A na jejich řadu Solo se díky velmi příznivé ceně sesypala řada ocenění.

Když se tak po vybalení z malé krabice podíváte na podlouhlou, nevysokou, hustě perforovanou stříbrnou krabici s velkým namodralým displejem, brada vám určitě nespadne. Naprosto jednoduchý, až prostý vzhled bez jediné kudrlinky tak trochu připomíná ty opravdu levné, v supermarketech dostupné věžičky, ovšem na rozdíl od nich se ani po delším soužití neokouká, ba naopak – čím déle se na něj koukáte, tím více se líbí a tím elegantnější se zdá. Škoda, že není ještě k dispozici třeba černá varianta, přeci jen stříbrná – ač pěkná – se nemusí hodit všude a to je u lifestyle produktů, kam Arcam jistě zčásti patří, také důležitý parametr.

Čelnímu panelu dominuje dvouřádkový bodový displej s velkými znaky, které se dobře čtou i na dálku. Informací na něm není přebytek, ale najdete v nich všechno důležité a ještě přehledně, takže co chtít víc. Pod displejem se nachází štěrbina CD mechaniky, schopné překousat CD i CD-R a CD-RW disky a na nich i hudbu vtěsnanou do formátu MP3 s bitrate do výše 320 kHz. Trochu mne překvapilo, že ve specifikacích není zmíněná schopnost rozkódovat druhý velmi rozšířený formát a sice WMA, ale po vložení disku se skladbami v těchto souborech se ukázalo, že i zde si Arcam poradí. I tak ale podpora pouhých dvou formátů „počítačové“ hudby není v dnešním světě žádný zázrak, ale spíš průměr. Na předním panelu lze ještě nalézt výstup pro sluchátka, konkrétně s konektorem o průměru 3,5mm, takže majitelé takzvaných audiofilních sluchátek mají buď smůlu, nebo budou muset tuto skutečnost ošidit nějakou přechodkou. Malý jack je nicméně celkem očekávatelnou daní za masové zaměření přístroje a rozhodně to nebude tragický problém. Hned vedle pak nalzneme line-in vstup pro připojení mobilních přehrávačů, ještě o kousek doprava pak USB vstup, k němuž lze připojovat opět mobilní přehrávače či podobná zařízení. Bohužel vstup zdá se není buď dostatečně napájený nebo má nějaké blíže nespecifikované omezení, protože se mi nepodařilo rozběhnout ani jeden ze tří mě dostupných externích harddisků s hudbou. Což je škoda, protože integrovaný 24bitový D/A převodník by mohl z Arcamu udělat hodně zajímavé centrum pro „nekonečné“ streamování celé vaší hudební sbírky. Takhle zůstanete omezeni na podstatně menší kapacitu přenosných mp3 přehrávačů, které v USB slotu fungují bez problémů.

Pohled shora odhalí krom opravdu štědrého perforování, umožňujícího pasivní chlazení celého systému i při plném výkonu, také devět poměrně velkých tlačítek pro ovládání Solo Mini. Ovšem málokdo je zřejmě využije, protože dodávané dálkové ovládání z produkce Phillips je nejen slušně vyrobené, ale také přehledné a mnohem pohodlnější než lovení funkcí přes tato tlačítka. I tak lze ale v případě potřeby vybírat zdroj, ovládat CD přehrávač a regulovat zvuk, případně uvést systém do režimu Standby.

Zadní strana pak hostí pět rovnocených linkových vstupů s názvy typu Game, TV, iPod apod., což opět potvrzuje zaměření Arcamu. Co je však rozhodně nadstandardní a kvitované mnou s povděkem u tohoto typu zařízení, jsou výstupy Tape a hlavně Pre Out, takže pokud se v budoucnu rozhodnete pro využití samostatného nebo samostatných koncových zesilovačů, není problém. Všechny linkové vstupy i výstupy jsou zlacené a pěkně pevné, takže zapojování kabeláže rozhodně není noční můrou. U horní hrany pak nalezneme konektor RS232, neboli přípojné místo třeba pro integraci s řešením tzv. „inteligentního bytu / domu“. V „našem“ Solo Mini byl přítomen též modul DAB (v Čechách prozatím k ničemu kvůli nepřítomnosti tohoto standardu v éteru), takže zadní panel zdobil krom konektorů pro AM a FM anténu i ten pro DAB přijímač. Reproduktorové termínály patří do průměrné kategorie, provlečete jimi holý vodič, vtlačíte do nich banánky a s trochou šikovnosti v nich nakonec ukotvíte i vidličky, takže problém nevznikne ani zde. Přeci jen ale jejich plastové šroubovací provedení počítá spíše s průměrnými kabely, takže u těch takzvaně audiofilských pozor na váhu – stalo se mi, že kvůli mé neopatronosti a nedotažení závitů na terminálu a banánku se tento prostě vlastní tíhou vysmekl.

Vnitřek Arcam Solo Mini skrývá – jak lze vyčíst z předchozích řádků, ale zatím to nebylo explicitně zmíněno – v pětikilogramovém kovovém těle s rozměry 23 x 9 x 35 cm (š x v x h) CD přehrávač, integrovaný zesilovač s trvalým výstupním výkonem 25W @ 8 Ohm na kanál, velmi citlivé tunery pro AM / FM / DAB standardy, hodiny s čtyřnásobným alarmem, 24bitový převodník (bohužel bez bližší specifikace čipu, zběžným prohledáním různých zdrojů lze ale dopátrat jméno Wolfon) nebo třeba nadstandardně velký toroidní transformátor.

Vyzkoušel jsem Arcam v několika různých sestavách a ve třech různých úlohách. První úloha mu byla vlastní, když hrál jako centrální integrované řešení s mými kancelářskými Usher S-520 II a pár dní mi tak dělal kulisu při práci, druhou úlohou pak byl integrovaný zesilovač, krmený z CD Roksan Kandy K2 přes interconnecty Monster Cable M-1000i, poslední rolí pak čistý předzesilovač, ovládající hlasitost reprodukce výkonového stereo zesilovače KR Audio Antares VA320 ze stejného CD zdroje, tentokrát přes kabeláž KrautWire. Jako reprokabely vždy sloužily Eagle Cable Condor Blue LS 5.1. Z reprosoustav se vystřídaly zmíněné Usher, Tannoy Revolution Signature DC6 (u role kompletního řešení), Canton Reference 5.2, Harbeth P3ESR a Bowers Wilkins CM9 (u úlohy integrovaného zesilovače a předzesilovače). Třeba na velké Canton se může zdát výkon 25W trapně nedostatečný, ale opak je pravdou, pro běžnou reprodukci více potřeba není.

Nejvíce dojmů jsem vstřebal s regálovými Usher a Tannoy, k jejichž typu se Solo Mini také nejvíce hodí. Kouzlo přístroje, do něhož vložíte CD, napěchované po poslední bit hudbou v mp3 formátu a pak celý pracovní den jen hrajete, aniž by se byť jediná skladba opakovala, je na první pohled patrné. Ale i při seriózněji míněném poslechu je Arcam kouzelný – vezmeme-li v potaz jeho pořizovací cenu, za níž sotva koupíme slušné samostatné CD, tuner a zesilovač, zvuk je naprosto uspokojivý. Mírně větší prezentnost vyžaduje pečlivější výběr reprosoustav, třeba u Tannoy, s nimiž český dovozce Arcam rád páruje, se může u některých skladeb v některých okamžicích dostat zvuk až na hranu příjemné ostrosti, respektive ji překročit. Ale i výrazný a důrazný zvuk může a pravděpodobně také bude vyhovovat velkému množství posluchačů, zvláště pak těch, kteří se Solo Mini nebudou trávit mnoho hodin za den.

Celkově nemá Arcam Solo Mini při reprodukci žádné výrazné a na první poslech identifikovatelné slabiny, snad jen mu prostě chybí ta trocha živosti, vždy cítíte, že posloucháte hudbu reprodukovanou. Uvědomíme-li si ale opět v jakých finančních vodách plujeme, lze se nad tímto povzdechnutím jen usmát. Vyváženost a neutralita jsou hlavními vnímanými vlastnostmi, stejně jako víc než dostatečné množství detailů – pokud bych měl porovnávat jednotlivé součásti, pak se CD i integrovaný zesilovač směle pohybují na úrovní samostatných produktů kolem 15ti tisíc korun, napadá mne z hlavy třeba Cambridge Audio, Rotel či NAD. Měl-li bych si já zvolit, kombinace samostatných přístrojů se značkou NAD je jediná, kterou bych s Arcamem co do příjemnosti a neúnavnosti zvuku porovnal, ať už totiž posloucháte jazz nebo rock, dostanete adekvátní dynamiku a drajv, slušné podání prostoru i příjemně živé vokály. Ne úplně korektní výšky a nedostatečně plné a vykreslené basy jsou pak v této kategorii běžné a vůbec bych je neměl Arcamu za zlé – chtít více by prostě znamenalo nutnost si připlatit. Namátkou bych vybral třeba živé dvoj-CD Rogera Waterse „In The Flesh“, kdy s trochu vyšší hlasitostí, za večerní tmy a zavřenýma očima vnímáte pulzující atmosféru nabité haly a hudba vás hlavně zásluhou povedené a uvěřitelné reprodukce středních kmitočtů vtáhne a nepustí. Pravda – když doprovodné zpěvačky vyzpívávají své nejvyšší tóny, už to trochu řízne do uší, ale dá se to přežít. Komorní jazz, ať už Diana Krall, Pat Barber nebo Pat Metheney, všechno se zdá v pořádku. Hudba je sice trochu vzdálená, oddělená od poslechového prostoru – prostě jasně reprodukovaná – zážitek je to i zde příjemný a – opět s přihlédnutím ke konkurenci v kategorii „do třiceti“ - bezvýhradný. Klasika jest pak těžkým oříškem i pro jiné systémy a ani zde není úplně dokonalá, přeci jen velké orchestrální těleso CD přehrávač ani zesilovač tak úplně nezvládají. Ale asi se také nepředpokládá, že náročný posluchač takového hudby bude cílovým zákazníkem Solo Mini.

Zvláštní zmínku si zaslouží kvalita samotného předzesilovače, protože v kombinaci Roksan Kandy K2 CD a KR Audio Antares VA320 se už jednalo o plnohodnotný hi-fi systém, kde bych Arcam umístil velmi blízko o poznání dražšímu předzesilovači KR Audio P150. Ovšem doporučení koupit si Arcam pouze kvůli této kvalitě a jen v tomto režimu jej využívat určitě nechci dávat, zmiňuji se o tom jen kvůli nadstandardnímu výkonu a pro ilustraci toho, že jde o opravdu slušný přístroj.

Kvalitu českého rozhlasového vysílání jsem hodnotil jen velmi zběžně, nicméně snadno naladíte jakoukoliv i hůře dostupnou stanici v AM / FM pásmu, přičemž kvalita zvuku z tuneru je rozhodně nadprůměrná. Kvalita USB vstupu pak patří i přes slušný D/A převodník k průměru, samostatný přístroj i nižších cenových kategorií odvede svou činnost lépe. Navíc jak již bylo zmiňováno, využití je omezeno na přenosné přehrávače s menší kapacitou. Ale jako bonusová funkce je to jistě velmi příjemné.

Arcam Solo Mini je opravdu příjemný malý přístroj, který uspokojí běžného posluchače a i u náročného se může ustálit na pozici druhého / kancelářského / kuchyňského či prostě vedlejšího řešení. Za zaplatitelnou cenu dostanete přehrávač, tuner, budík a zesilovač v kvalitě, za níž byste u separovaného řešení zaplatili alespoň o 20% navíc. Jen trochu příliš prezentní projev, těžko identifikovatelný nádech, ujišťující nás o tom, že posloucháme reprodukovanou hudbu a ne živou a nevyužitý potenciál USB vstupu a vůbec přehrávání „počítačového“ audia ho dělí od bezvýhradného doporučení. Jinak klobouk dolů, Arcam dokázal, že i tento druh výrobku si zaslouží pozornost milovníků hudby.

Kč 30 000,-

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista