Phono předzesilovačů za nemnoho peněz na trhu zase tolik není. Do 10 000,- Kč máte na výběr v podstatě jen produkci firmy Pro-Ject, čest několika málo výjimkám. Jednou z nich jsou i angličtí Cambridge Audio a jejich malý, jednoduchý a velmi dostupný model 651p.
Předzesilovač 651p se ukrývá v naprosto minimalisticky pojatém, ale už relativně rozměrném šasi (21,5 x 13,3 x 4,6 cm - š x h x v) s váhou necelého kilogramu. Čistý čelní panel se zaoblenými rohy nese jen popisky a jediné tlačítko pro sepnutí, o němž informuje droboučká modrá led dioda. Horní hranu zdobí plastický kruh s prolisem, který svádí k přitisknutí prstu a otáčení po vzoru regulace hlasitosti, podobně jako u všech komponentů Cambridge.
Na zadní straně jsou celkem tři páry zlacených RCA konektorů. Dva páry vlevo patří odděleným vstupům pro MM a pro MC přenosky, v jejich blízkosti je ještě zemnící kolík. Na druhém konci zadního panelu je pak pár cinchů, z nichž proudí výstupní signál. Mezi konektory jsou ještě dvě dvoupolohová šoupátka; jedním se volí aktivní vstup a druh zesílení (MM / MC) a druhým se zapíná subsonický filtr pro dodatečné potlačení brumu mimo frekvenční rozsah LP desek.
Signál ze vstupů nejprve prochází diskrétně koncipovanými obvody pod měděným stínícím krytem, který zajišťuje minimum externího rušení v kritické fázi zpracování signálu s velmi nízkou úrovní. I napájecí zdroj je od zbytku oddělen kovovou přepážkou. Obvodové řešení je čisté a jednoduché a používá slušné součástky jako jsou třeba pečlivě vybírané kondenzátory.
Cambridge 651p nabízí zisk 39 dB (MM), respektive 55 dB (MC), vstupní kapacitu 220 pF a vstupní impedanci 47 kOhm (MM), respektive 100 Ohm (MC). Celkové harmonické zkreslení nepřesahuje 0,005% (MM), respektive 0,002% (MC). Odstup signálu a šumu na úrovni 86 dB (MM), respektive 72 dB (MC) je slušný.
Cambridge Azur 651p jsme poslouchali s gramofony VPI Scout a Pro-Ject Elemental, chvíli ale i s Pro-Ject RPM 1 Carbon. Porovnávalo se s Naim Stageline a Pro-Ject Phono Box. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30 a Xavian Perla na systémech s Naim Nait XS a Cambridge CXA80, krátce i přes Gato Audio AMP-150 nebo Viola Crescendo / Concerto.
Basová linka v "Obsession" ze stejnojmenné desky Boba Jamese (1986 | Warner | 925 495-1) má docela dobrou kontrolu, bas je celkem rychlý a přesný, ale zejména solidní váhu, vezmeme-li v potaz cenu phono předzesilovače. Basová linka je tak v souhrnu mile konkrétní, pobublává hudbou, nenese si takový ten "lacině analogový" nadýchaný, nabublaný charakter, ale naopak přiměřený objem a jakousi pružnost. Ano, možná by basu mohlo být objemově o chlup více a možná by mohl být takový "vinylově" vřelejší, ale 651p si v tomto v podstatě na nic nehraje a nesnaží se o "hezký" zvuk, což je jedině dobře.
Stejně prosté nadbytečných efektů je i střední pásmo, kde pěkně vynikl hlas Cassandry Wilson v "Never Broken" ("Traveling Miles" | 1999 | Blue Note | 7243 8 54123 1 8). V zásadě jsou střední tóny a zejména hlasy spíše civilní, byť provázené maličkým nádechem vřelosti. Zní však čistě, bez deky a už i celkem vytažené kupředu. Zvuk není kdovíjak sofistikovaně vzdušný a jemňoučký, spíše přítomný a čistý, takový jaksi úplně normální a i když mu k plné působivosti určitě schází trocha plasticity a hlubšího vzhledu, už má v sobě jiskru života a dost detailů, aby nepůsobil ploše. Třeba oproti Phono Box, který není špatný, je střední pásmo v podání 651p vysloveně dobré, čisté a jisté.
Činel v Caveově "Far From Me" ("Live From KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V) měl adekvátní, nijak přehnaný a nijak vyčnívající objem, možná dokonce byl o dýchnutí tenčí, než by hudbě optimálně slušelo, nebyl ale problém s jeho čitelností nebo pocitem, že by zapadal za ostatní nástrojové linky. Vždy bylo jednoduché si ho najít, zejména díky neokázale jisté organizaci zvuku. Kov činelu byl trochu méně znělý, dozvuk spíše průměrně dlouhý, ale zato charakter kovu přesvědčivě...inu, kovový. Opět neefektně přirozený, chtělo by se říct.
Hudba Sylviana Chaveau v "Ocre" z desky "Nocturne Impalpable" (2014 | Minority Records | MIN33) byla pěkně plná, phono 651p už dokázalo do dění vnést pocit vnitřního života a určité hloubky, takže nástrojová linka je živá, pevná a i celkem plná a dokonce ani důraz není špatný. Potenciál nahrávky je určitě ještě o kousek větší, na druhou stranu phono od Cambridge Audio odvádí dobrou práci a udrží klidnou organizaci, hudba není plochá a dobře se poslouchá, nemáte ani v nabitějších chvílích pocit, že by něco vysloveně chybělo, pokud to vysloveně nechcete hledat a ani s dražším gramofon a slušnou přenoskou není problém - to je za dané peníze hodně dobrá nabídka.
Díky celkové slušné čistotě a minimálnímu "analogově" vřelému přibarvení vynikne i poměrně dost detailů a ani u dražší přenosky na dražším gramofonu nebylo znát, že by 651p byl nějakým hrozivým limitem sestavy. V "Ianovarios" od Beaty Hlavenkové ("Theodoros" | 2013 | Minority Records | MIN31) byly u klavíru hezky a přesně oddělené jednotlivé stisky kláves a jednotlivé tóny, i samotný nástroj už měl slušně definované tělo, bylo znát, že to není jednobodový umělý klavír, ale velký, v nějakém konkrétním prostoru uzavřený velký nástroj. Pro účely v podstatě entry level systémů je rozlišení bohatě dostačující a předzesilovač umí vystihnout díky čistému přednesu i docela malé detaily, takže zvuk působí pěkně prokreslený.
V "A Love Supreme" z "Love Devotion Surrender" Santany a McLaughlina (1973 | SONY | SOPL200) bylo pěkně vykreslený pravolevý prostor, scéna byla poměrně široká, byť nástroje rozložené spíše v jedné řadě, s jen malým dojmem hloubky. Stejně tak lokalizace vlastně už byla solidní, mohli jste si na jednotlivé hráče ukázat, jakkoliv holograficky přesné, vyřezané nástroje se vám v místnosti neobjeví. Pro přehled v nahrávce je ale konkrétnost prostorového podání naprosto dostatečná, žádná hudební koule, žádný cestující prostor.
Pokud Cambridge Audio 651p něco umí dobře, pak je to vystižení rytmiky a tempa skladby. Gibbovu "Fine Line" ("Now Voyager" | 1984 | Polydor | 823429-1) jsme si užili, hudba stála na houpavé, energické basové lince s rytmickým pulsem, rychlý a čistý zvuk si nás dokázal podmanit a prostě a jednoduše nás nechal užít si kouzlo osmdesátové hudby.
Malé a dostupné phono Cambridge Azur 651p je prostě a jednoduše dobré. Jednak k němu v lidu připojíte MM i MC přenosky, jednak můžete zapojit v případě nežádoucích brumů a dalších problémů subsonický filtr a vůbec je příjemné tuhle krabičku používat, byť nemá žádná sofistikovaná nastavení a možnosti přizpůsobení. Pro základní a střední gramofony je to skvělé řešení s čistým, v dobrém slova smyslu jednouchým zvukem bez efektů, kdy si hudbu užijete zejména díky skvělému rytmu, bohatému, ale pevnému basu a hezkým, přehledným středům. Cambridge 651p je kandidát na cenu ideálního poměru ceny a výkonu, kdy za férové peníze vlastně mnoho nechybí a můžete tak jen spokojeně poslouchat černé desky.
Kč 4 790,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ skvělá cena
+ možnost připojit MM i MC
+ jednoduchý, čistý zvuk, co nechá v entry level třídě vyniknout vaše vinyly
+ zřetelně o dost dále, než třeba Pro-Ject Phono Box
+ rytmus
ZÁPORY
- za dané peníze vůbec nic
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Tykon | www.tykon.cz