Denon RCD-N8 byste snad mohli znát spíše pod názvem CEOL, nebo ještě spíše New CEOL. Jedná se totiž o druhou inkarnaci all-in-one přístroje japonského výrobce. Na první pohled byste jej od první generace jen stěží rozeznali, přináší ale benefit lepší funkcionality a co víc, dokonce o celou třetinu (!) nižší cenovky.

New CEOL je v prvé řadě stylovou alternativou k levným děleným systémům, řekněme řádu 10 – 15 tisíc / sestava. V jednom těle zahrnuje funkce CD přehrávače, tuneru, (nejen) AirPlay streameru, integrovaného zesilovač (lze k němu připojit dvě zařízení analogově a jedno digitálně) a dokovací stanice pro Apple zařízení. Internetové služby zahrnují i u nás dosud ne zcela známé služby Spotify a last.fm, stejně jako internetová rádia. Komu by to bylo málo, má možnost ovládat přístroj pomocí příjemné, i když ne zcela nejrychlejší aplikace pro i-produkty a zařízení na bázi platformy Android.

Krabice RCD-N8 se ve svém vzhledu zjevně odvolává na jednoduchou čistotu produktů s nakousnutým jablkem, zvláště jasné je to v bílém provedení. Dominantou předního panelu je velký OLED displej se třemi řádky, na nichž se informace zobrazují velmi čitelným a kontrastním fontem. Nad displeje se nachází dvířka mechaniky, kterou v dané cenové kategorii a typu produktu nelze označit jinak, než jako solidní. Levá strana čelního panelu patří nejzákladnějším ovládacím tlačítkům pro spínání, ovládání mechaniky a aktuálního vstupu, pod nimi je ještě USB konektor pro připojení přehrávačů a diskových pamětí, vpravo pak najdeme kruhový ovladač pro pohyb v menu, spolu s potvrzovacím tlačítkem, sloužícím zároveň pro spuštění a pozastavení reprodukce. Hlasitost se reguluje v digitální doméně dvěma tlačítky, pod nimiž je výstup na „malá“ sluchátka a analogový vstup, taktéž pro 3,5mm jack.

Zadní panel pak nabízí čtveřici reproterminálů „receiverové“ kvality, které mají ale přijatelně velké rozestupy i pro práci s tlustšími kabely. Tlačítko WPS samočinně nastaví bezdrátové spojení, případně lze využít ethernetový vstup. Analogový tuner zvládá – jak vidno z jediného anténního konektoru – pouze příjem rádia v FM pásmu, v 99% případů je to ale plně dostačující. Potěší také monofonní výstup pro subwoofer, stejně jako dvojice analogových RCA vstupů a jeden optický. To by mělo plně pokrýt i potřeby například při použití v obývacím pokoji pro televizi, DVD přehrávač a podobně.

Horní plocha je narušena jen zavírací kolébkou pro klasický 30ti pinový Apple konektor (prozatím tedy žádná legrace pro majitele iPhone 5). Celkově je desgin nádherně čistý a nadprůměrně kvalitní materiály vám dávají zapomenout na víc než přijatelnou cenovku.

Vnitřní konstrukce je pojatá plně digitálně, od zdroje až po digitální koncové stupně. Ty dávají 65 Wattů do 4 Ohmové zátěže, odhadem bychom řekli něco kolem poloviny do 8 Ohmů. Pro běžný, ne absurdně hlasitý poslech je to postačující hodnota, ale citlivými reprosoustavami rozhodně nic nezkazíte.

RCD-N8 umí pracovat s hloubkou dat až 24 bitů a vzorkovací frekvencí 192 kHz. Základním zaměřením New CEOL je streamování a podle toho také vypadá výčet jeho schopností – jak z USB pamětí, tak právě po síti můžeme do přístroje dostat MP3, WMA, AAC, ALAC, WAV a FLAC, poslední dva právě též s podporou 24 / 192 a hlavně gapeless playback. Samozřejmostí je podpora AirPlay a „Play to“ pro domácí streamování z iTunes a Apple přehrávačů, ale také Windows Media Player 12 a vyššího. Podpora DLNA formátu je též jasná.

Denon RCD-N8 New CEOL jsme zkoušeli s reprosoustavami Xavian Bonbonus, KEF LS50, Harbeth Monitor 30, Guru QM10TWO a Xavian Carisma. Proud čistil Xindak XF-2000B. Zkoušeli jsme též analogově i digitálně připojit Burmester 061, KingRex UD384 a Pioneer BDP-LX71. Co se kvality napájení týká, New CEOL se projevoval zcela stejně přes filtr i bez něj, digitální technologie v něm tedy není nikterak náchylná na kvalitu proudu.

Co se týká charakteru reprodukce, mohli bychom skončit tento text konstatováním, že přečtete-li si popis DRA-N5, neboli menšího sourozence New CEOL, nic skutečně podstatného se tu nemění. Ale pár slov navíc si jistě New CEOL zaslouží, zvláště za svůj CD přehrávač.

Digitální zesilovač RCD-N8 je živý, rychlý a dokáže vyprodukovat poměrně rozumný objem zvuku, projev není přehnaně rozměrný, ani hutný, vše je kompaktní a působí lehce – basu je prostě tak akorát. Digitální technologie Denonu zprostředkuje údernost a tah. Kontrabas Raye Drummonda ve „One to one“ je energický a velmi přesný, na danou cenovou třídu je i adekvátně detailní. Samozřejmě, že drobné nuance chvění těla a jeho realistickou velikost od podobného druhu přístroje očekávat nemůžeme, ale svou roli plní na jedničku.

Středovýšková část je také poměrně kompaktní a hloubka zvukové scény je spíše menší, čistota digitálních koncových stupňů ale pomáhá k výborné orientaci mezi nástroji a jejich lokalitou, stejně jako nemáme pocit jejich slévání. Třeba i tak komplexní kus, jako je „Velká brána Kyjevská“ od Mussorgského („Crystal Cable Arabesque“) je podán přehledně, s rozumnou porcí energie, aby hudba působila živě a zábavně. Hlavní důraz tu má sekce nástrojů, operujících v basovém pásmu, ale dosti výrazné jsou i výšky, středy pak zní klidněji a umírněněji.

Dosud jsme se tedy v podstatě shodli se zvukovým charakterem CEOL Piccolo, CD přehrávač pak datovým souborům zdatně sekunduje. Byla-li by zde možnost vyvést signál v digitální podobě do adekvátního převodníku, nebo alespoň analogově do silnějšího a „dospělejšího“ zesilovače, nebáli bychom se doporučit New CEOL jako entry level CD přehrávač v kategorii 5 – 10 tisíc.

Třeba Springsteenova „Born to run“ je velmi přehledná a separovaná, co do množství detailů pak za své peníze spíše nebudete nic postrádat. Dobrá dynamika a čistota činí reprodukci příjemně atraktivní.

Hledáte-li prostorově úsporné zařízení, schopné excelentní práce s digitálními soubory a online audio světem vůbec, či pídíte-li se po základním systému kategorie někde kolem pár tisíc korun za jeden komponent, je New CEOL i přes počáteční možnou nedůvěru v takto plně integrovaný systém velmi zajímavou alternativou. Kdybychom měli srovnat s CD přehrávačem a integrovaným zesilovačem se souhrnnou cenou do 10ti tisíc, pak separované řešení je „víc hi-fi“ hlavně pocitově, nikoliv kvalitou výkonu, což je pro daný typ přístroje perfektní hodnocení. V elegantním provedení RCD-N8 navíc najdete analogový tuner a velmi slušný streamer, takže co si vlastně přát víc? Vezmeme-li v potaz cenovou hladinu, v současné době má Denon New CEOL skutečně vynikající poměr ceny a výkonu.

Kč 12 690,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ za danou cenu téměř bezkonkurenční kombinace funkcí

+ stylové provedení

+ gapeless playback

+ „neviditelná“ wifi anténa s výborným příjmem

+ podpora všech audiofilních souborových formátů

ZÁPORY

- schází jakákoliv forma signálového výstupu pro případné využití jen jako transportu

- klade důraz spíše na celkovou čistotu a informace, než na „průnik do hloubky“ nahrávky

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista