Kdo už to někdy neřešil? Jen tak si při snídani, čtení novin nebo jiné krátké volné chvíli pustit podkresovou hudbu, třeba zrovna ten mix, který zpracuje DJ v rádiu nebo jej máte ve svém iPodu připravený na dlouhé cesty. Ale komu by se kvůli tomu chtělo pouštět „velký“ hi-fi systém? Snad párkrát, ale časem zákonitě začne být zajímavá alternativa jediného ovladače a jediného spouštěcího tlačítka právě ve chvílích, kdy hudba nemá hrát zrovna hlavní roli. Od toho jsou pak all-in-one systémy dostupné cenové kategorie. Něco jako král takový strojů v katalogu Pioneer je model X-HM70.
V jednom malém, kovovém šasi s rozměry 215 x 111 x 320 mm nabízí funkci iPod doku, CD přehrávače, DLNA streameru, USB mediálního přehrávače souborů MP3, WAV a FLAC (stejné formáty umí i streamovat přes síť) a AM / FM tuneru v kombinaci s internetovým rádiem. Za dané peníze poměrně imponující soupis schopností. X-HM70 přichází ve dvou variantách – buď jako samostatná jednotka, nebo s reprososutavami. Malé dvoupásmovky s bassreflexem vypadají jako by byly vyrobeny z kartonu, bez nejmenší pochyby degradují celkový dojem z přístroje o několik tříd. Lépe pořídit variantu bez nich, ušetřit tisíc korun a zakoupit cokoliv jiného. Třeba nějaké malé plnohodnotné regálovky Pioneer, toto spojení bude fungovat dobře.
Odhlédneme-li tedy od reprosoustav, vybavení X-HM70 je skutečně příjemné. Jak co se funkcí týká, tak co se týká konektorů a dalších faktorů uživatelského komfortu. Výbava přípojných míst je dosti rozsáhlá – krom konektoru pro přístroje od nakousnutého jablka tu je USB vstup na čelním panelu (zadní USB je pouze pro připojení wi-fi modulu), jeden pár RCA analogových vstupů, jeden malý 3,5 mm jack pro sluchátka, plnohodnotný analogový pre-out RCA výstup, výstup kompozitního videa pro Apple produkty a samozřejmě nezbytný konektor pro tunerové antény a LAN konektor.
Reproduktorové terminály jsou samozřejmě jen klasické plastové, ale plně odpovídající dané cenové kategorii. Navíc mají dostatek místa, aby do nich šel relativně komfortně zasunout jakýkoliv kabel bez audiofilně masivních koncovek. Pochválit je třeba také displej s výborně čitelnými znaky a ideálně trefeným jasem – ve dne je bez problémů vidět a v noci nepálí do očí.
Uvnitř přístroje najdeme až nečekaně velké trafo, na poměry přístroje poskytující dosti pevné a jisté napájení. Žádné konstrukční finesy tu ale určitě nejsou, na to je v malém obalu příliš mnoho obvodů. Z toho plyne také poměrně dost skromný výkon 50 Wattů na kanál do zátěže 4 Ohmy, do „standardní“ osmiohmové výrobce výkon neuvádí, ale dle odhadu to bude tak 30 Wattů maximálně. I proto je potřeba vybrat pokud možno citlivé reprosoustavy s korektní impedanční křivkou, aby je X-HM70 zvládl. To je ale v zásadě jediná složitější stránka soužití s tímto malým přístrojem. Pokud se vše sladí jak má, na přehledném dálkovém ovládání už je budete volit zdroj své aktuální zábavy.
X-HM70 hrál jak s dodanými reprosoustavami, tak s Harbeth Monitor 30 a Xavian Piccola. Nutno říci, že i s posledními dvěma jmenovanými si docela dobře poradil, a to přes svůj nízký výkon. Náročný kritický poslech by jistě odhalil, že to není ideální spárování přístroje a reprososutav, ale X-HM70 se také nemá stát srdcem high endového systému. Sloužil též jako zdroj signálu pro NAD C370 a Denon PMA-720AE. Sám pak zesiloval zdroj z Pioneer LX-71.
Jako samotný transport, ať už CD nebo digitálních souborů funguje X-HM70 příjemně a bezpochyby se může měřit se základními modely značek jako je Marantz nebo Denon či obdobnými stoji jiných mainstreamových výrobců. Charakter zvuku není typicky „pioneerský“, nemá onen temnější a hutnější charakter. Zůstává mu však přesto alespoň jeho náznak, zvuk je sladší, pevný a poměrně úderný, jak dokazuje třeba velký kopák v „My Mini and Me“ Gwyneth Herberth.
X-HM70 nemá na poslech žádné výrazné propady ve frekvenční charakteristice, snad jen spodních frekvencí je objemově trochu víc – ale ostatně celý zvuk je prodchnut snahou vytvořit jej větší a zábavnější. Samozřejmě nelze od integrovaného CD přehrávače této cenové kategorie (rozpočítáme-li náklady, může být jeho samostatná pořizovací cena na úrovni tří tisíc?) čekat žádné zázraky, ovšem výkon podává uspokojivý a neurážlivý. Separace nástrojů i detailnost opět odpovídá ceně pořízení. Na „Quiet Nights“ Diany Krall je dostatek informací pro příjemný poslech bez pocitu, že přístroj posluchače šidí či nedokáže zabavit, přesto je tu spíš jeden velký zvukový celek, v němž jednotlivé party musí posluchač hledat.
Jestliže kvalita CD přehrávače je vůči pořizovací ceně „v pohodě“, pak streamer je víc než slušný. Rozumně kvalitní D/A převodník zajišťuje příjemně jemný charakter reprodukce – samozřejmě za předpokladu, že uživatel dodá kvalitní materiál. Během testů přístroj nepřekonal ani u FLAC ani u WAV bariéru 16 / 44,1, soubory s vysokým rozlišením prostě vynechal. I „pouhý“ Red Book standard ale zněl o něco málo lépe než ta samá skladba z CD přehrávače. Důkazem může být opět Diana Krall a její „Quiet Nights“, kdy přibylo informací a atmosféra nahrávky už se relativně blížila výkonu klasického základního děleného systému cd + integrovaný zesilovač. To rozhodně není špatný výkon na „hi-fi věž“.
Pioneer X-HM70 je velmi dobrou alternativou pro ty, kteří chtějí občas poslouchat hudbu jednoduše, kulisově a nenáročně. Nabízí příjemný charakter a vlastně krom mírného nedostatku výkonu není za danou pořizovací cenu vůbec co řešit. Jako systém do pracovny, ložnice nebo kamkoliv, kde je vyžadováno zabrání malého prostoru a poskytnutí široké palety funkcí poslouží víc než dobře. Vlastně za deset tisíc nabízí víceméně totéž, co by mohly nabídnout dělené komponenty za řádově pět tisíc – a když si spočítáme, že uvnitř sedmdesátky je vlastně cd přehrávač, zesilovač, streamer a tuner, nemluvě o iPod doku, tak se cena deset tisíc jeví víc než dobrá. Důležité ovšem je nezapomenout nekoupit reprosoustavy a vybrat si jiné, dostatečně citlivé. Pak už bude uživatele čekat jen každodenní spokojenost při ranní kávě nebo celodenní práci.
Kč 9 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ CD přehrávač, tuner, USB přehrávač, streamer a iPod dok v dostupném balení
+ v dané cenové kategorii dobrá kvalita CD i přehrávání digitálních médií
+ konektorová výbava
+ podpora FLAC přes USB a DLNA
ZÁPORY
- za přibalené reprosoustavy je lépe 1000,- Kč ušetřit
- tuner není ani nejrychlejší, ani nejcitlivější
- je třeba dobře volit alternativní reprosoustavy, výkon není nejvyšší
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
BaSys CS
www.basys.cz – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 234 706 700