Co do rozlohy možná Japonsko nepatří ke kdovíjak významným zemím, na druhou stranu svět high fidelity by bez těchto ostrůvků nebyl ani zdaleka tím, čím je dnes. Přepočítat počet nápadů, inovací a věhlasných značek na kilometr čtvereční, musela by právě země vycházejícího slunce být hodně blízko špičky žebříčku. Jedním z tradičních klenotů je i Onkyo, které vzniklo na ostrovech již v roce 1946 a v Osace sídlí dodnes.

Z malé firmy se – tak jako u jiných takhle dlouho žijících firem – stala postupem času velmi známá společnost, jejíž katalog má dnes solidní rozsah od osobní elektroniky (sluchátka a další příslušenství), přes „kuchyňské" věžičky, přes domácí kino (receivery i soundbary) až po klasické high fidelity, dokonce včetně reprosoustav.

Právě z poslední jmenované škatulky k nám „vypadl" na test i CD přehrávač C-7070, de facto druhý nejvýše postavený zdrojový komponent se značkou Onkyo. Lepší už je jen přístroj z referenční série, který ale stojí více než 2,5x tolik. C-7070 patří do dostupných vod, čemuž odpovídá i vnější zpracování.

Linky přístroje evidentně navrhoval milovník geometrie – přímé linie rozrušují pouze kružnice velkých ovládacích tlačítek. I tak zůstáváme u geometrické čistoty. Čelnímu panelu dominují dvířka centrálně umístěné mechaniky, pod nimiž se nachází poměrně veliký informační displej s přehlednými, jasnými znaky, které se snadno čtou i z větší dálky. V levé polovině přístroje je vidět veliké spínací tlačítko a dvě malá pro přepnutí přehrávání z disku a z USB a pro ovládání displeje. Vlevo dole je ještě 6,3 mm výstup na sluchátka, doplněný poměrně robustním ovladačem hlasitosti, což je rozhodně sympatické.

V pravé půlce je pak čtveřice středně velkých tlačítek (otevření mechaniky, play, stop a pauza) a tři malá (skladba dopředu, dozadu a opakování). To vše doplněno USB konektorem typu A, do něhož můžete zasunout USB disky všeho druhu či iPhone / iPod, z nichž pak přehrávač umí číst.

Zadní strana je nepřekvapivě jednoduchá. Jediný pár nesymetrických analogových RCA konektorů doplňuje digitální výstup ve formě optiky i koaxiálního konektoru. Alespoň základní integraci do „inteligentních" systémů domácí automatizace zajišťuje průchozí konektor pro externí přijímače dálkového ovládání.

Když jsme u vnější podoby přístroje, ten má zcela standardní šířku 43,5 cm, výšku pouhých 10,1 cm a hloubku 30,6 cm, přičemž ani váhou 6,4 kg nevybočuje z běžných standardů třídy.

Navzdory konzervativní a nepřekvapivé, byť slušně zpracované slupce je Onkyo C-7070 uvnitř naopak zajímavé – minimálně na danou cenovou kategorii. Přehrávač je vybaven obvodovým řešením DIDRC, což je řešení, starající se o průběžné snižování přechodových zkreslení, zvláště pak odstraňováním pulzů nad hranicí 100 000 Hz. Zajímavá je i odlévaná kovová mechanika, tedy žádný plastikový kousek. K poctivému vybavení lze přičíst i dvojici D/A převodníků Wolfson WM8742 s pracovním rozlišením 24 bit / 192 kHz. Každý kanál disponuje vlastním převodníkem. Obvody jsou uloženy na „plovoucích" PCB deskách, což snižuje přenos potenciálně rušivých vibrací.

Onkyo C-7070 pracuje ve frekvenčním pásmu 2 – 20 000 Hz, celkové harmonické zkreslení nepřekračuje 0,0025%, odstup signálu a šumu je tu velmi slušných 116 dB, přičemž ale pro reprodukci je k dispozici dynamický rozsah „jen" 100 dB.

Přehrávač C-7070 jsme zkoušeli ve společnosti zesilovače Onkyo A-9050, ale také s Advance Acoustic X-i90, nebo Naim Nait XS, Naim CD5si, NAD C370 či Pioneer BDP-LX71. Digitálně / analogový převod také zajišťoval ASUS Xonar Essence One MUSES. Analogovou stopu zanechal Pro-Ject Elemental v kombinaci s Pro-Ject Phono Box.

Možná i kvůli tomu, že je mechanika relativně bytelná, není nijak oslnivě pružná – ne že byste na načtení disku či přehození skladby museli čekat řádově desítky vteřin, jako tomu bylo třeba u prvních Blu-ray přehrávačů, ale zpoždění je přeci jen znatelnější. Přisuzujeme to však hlavně snaze o precizní načtení kotoučků.

Když už se ale disk rozhýbe a hudba začne znít, je to zajímavé. Třeba vibrafon v „Ralph´s New Blues" od Modern Jazz Quartet („Concorde" | 2008 | Prestige | 0888072306530) je lehký a velmi znělý – ne cinkavý tak, aby přebil všechno ostatní, přesto zvuku dominuje svou energií (tak jak je to cíleně cítit ze samotné nahrávky). Jako celek je zvuk dobře čitelný a vlastně i vyrovnaný, neb nemáte pocit, že by vedle vibrafonu „zapadal" kontrabas, bicí či piano. Vše má své místo a vše je dobře srozumitelné, snad jen zvuk jako celek přeci jen nemá takový důraz a „hmotu", je velmi neútočný a poklidný. Třeba u kontrabasu tak cítíte, že bas ve zvuku je, ale nemáte na druhou stranu pocit, že velká struna drnčí někde přímo u vašeho ucha.

Poklid reprodukce je jedním z charakteristických rysů, třeba taková (zvukově nijak brilantní) nahrávka „Vertigo" od U2 („How to dismantle an atomic bomb" | 2004 | Island Rec. | 9867829) lehce postrádá drajv a údernost, na druhou stranu tóny mají čas na precizní vykreslení, takže i plochá skladba je poslouchatelná, jednotlivé nástroje přijatelně oddělené a efekt zvukové koule, který občas vzniká právě u elektroniky s trochu plnějším a dravějším projevem, se tu nedostavuje. Dokonce i „deka" přes Bonův vokál není nikterak výrazná a hlas je rozumně čistý.

Gershwinova „Rapsodie v modrém" v podání dvou klavírů Katii a Marielle Labeque (Philips | 400 022-2) ukazuje nástroje velmi jednoduše a civilně, přitom ale lehoučce měkčí zvuk zabraňuje pocitu agresivity či ostrosti při vyšších hlasitostech, zvuk je na tuto cenovou třídu rychlý a dobře kontrolovaný. Dynamika vás sice do sedačky nezarazí, ale nemáte ani pocit, že by nástrojům jakkoliv scházela. Díky všeobjímajícímu pocitu klidu, lehkosti a neuspěchanosti proniká k posluchači také solidní množství detailů, rozlišení přehrávače vůbec není špatné, minimálně s ohledem na pořizovací cenu.

Je pravda, že občas by si Onkyo C-7070 zasloužilo méně přísný, nebo možná jednoduše trochu bohatší zvuk. Atmosféra nahrávky „White Rabbit" z disku „Twelve" od Patti Smith (2007 | SONY | 8287687512) je trochu tenčí, nemáte pocit, že byste se v ní mohli rozpustit a že by vás objímala. Konstruktéři zjevně dali přednost detailnosti a kontrole – třeba baskytara v má v podání C-7070 velmi dobré frázování a definici, i s ostatními nástroji pak tvoří poměrně přesvědčivou zvukovou scénu. Nemáte sice pocit nějakého 3D efektu, ale nástroje mají kolem sebe vzduch a nepřekrývají se, zvláště pravolevá organizace je velmi dobrá.

Kultivovaný přednes potvrzuje i „Backstreets" od Bruce Springsteena („Born to run" | Columbia | 480416 2) – zvuk je plynulý, nicméně prostý jakési naléhavosti a hutnosti, na druhou stranu můžete hlasitost šponovat do výšin dle libosti a ani tam se neprojevuje hrubost, ostrost či útočnost, kterou byste možná od lehce analytičtějšího stroje očekávali. V Onkyo se podařilo zvuk dobře vyvážit, takže dostáváme detaily, všechny nástroje zůstávají čitelné, ale i zasazené do celku a kontextu, kde se nic vysloveně neprosazuje.

Uvolněný přednes pokračoval i v „Book of dreams" od Suzanne Vega („Tried and true" | 1998 | A&M | 540 945-2). Tady se ukázalo, že i timing přehrávače je přesný a hudba má svůj rytmus, i když se nijak nesnaží tlačit kupředu. Potěšující je respekt k barvám a charakteristikám jednotlivých nástrojů – kov je znělým kovem a dřevo vibrujícím dřevem, přesně jako to má být. K dokonalosti schází o něco více objemu, jinak je hudba harmonická a prostě a jednoduše se dobře poslouchá.

Onkyo C-7070 patří stále ještě k velmi dostupným CD přehrávačům a je určen výhradně těm, které zajímá reprodukce stříbrných zvukových kotoučků – žádné digitální vstupy, USB jen vpředu pro čtení flash pamětí a ne pro funkci externího zvukového zařízení, jak je dnes časté. C-7070 vám sice poslouží i k reprodukci MP3 a WMA souborů či souborů z iPod / iPhone a také nabízí překvapivě slušný sluchátkový výstup s regulací (byť ten je určen spíše běžným přenosným sluchátkům, ta s vyšší impedancí spíše plnohodnotně nerozhýbe), ale největší soustředění je prostě znát směrem ke klasické reprodukci kompaktních disků. Celý přístroj je slušně vyrobený, ať už zvenku, nebo zevnitř. Za rozumnou cenu nabízí Onkyo C-7070 neefektní, nepřehnanou a klidnou reprodukci, mající přeci jen o něco blíž k analytické přímosti, než k muzikálnosti. Ale i tak je to jeden z mála přístrojů, které se v této cenové třídě nerozptylují „moderními zbytečnostmi".

Kč 16 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ rychlý, lehký, čistý zvuk

+ tichá, precizní mechanika

+ rozumné zpracování

+ na danou třídu velmi slušná vnitřní konstrukce

ZÁPORY

- přednes by možná zasloužil trochu důrazu a objemu

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista