Tři desítky let praxe, rozsáhlý katalog současný a ještě širší historický, ale hlavně, hlavně veliké, robustní zesilovače. Největším kouskem je sice až obludně obrovský koncový stupeň AMS s rovnou stovkou Wattů výkonu v čisté třídě A – s velkou pravděpodobností je to také nejlépe hrající topení na světě (však si představte ten ztrátový tepelný výkon). Pokud se budete chtít postavit přeci jen trochu nohama na zem, dostanete se ke „klasické" sérii M8, kterou tvoří v podstatě jen jeden dělený zesilovač – vybrat si můžete jen stereo provedení koncového stupně, nebo ultimativní, až děsivě výkonný pár monobloků.

Už od pohledu jsou M8 700m takové malé domácí elektrárničky. Velké, robustní, nádherně stavěné a maximálně účelné a technické. Z pohledu designu jsou MF M8 700m jednoduché a vládne jim obrovská masa železa, matné provedení a jednoduchost. Tlustý čelní panel je jen mírně zúžený u horní i spodní hrany, po levé straně najdeme pouze typové označení a značku výrobce, celý stroj se zapíná velmi titěrným tlačítkem poblíž základny zesilovače. Tělo stojí na robustních nožkách a už podle počtu a velikosti chladících žeber po obou bocích, stejně jako podle hmotnosti 35,5 kg je jasné, že chlazení je tu opravdu důsledně vyřešené. Masivní tělo vám navíc dá „takový ten audiofilský pocit", evokuje totiž stroje ze zlatého věku high fidelity.

Na zadním panelu jednoduchost pokračuje – horní polovině dominují dva páry reproduktorových terminálů nejvyšší třídy, vespod jsou stejně kvalitní konektory jak pro symetrické připojení, tak pro nesymetrické; aktivní formu připojení si zvolíte dvoupolohovým přepínačem. Oba typy konektorů tu jsou po dvou. Jeden pro vstup, druhý jako výstup signálové smyčky, pokud byste třeba chtěli těchto drobečků naskládat několik za sebou. Pro účely domácí automatizace je tu klasická spoušť na 12V, jak vstup, tak výstup. Pod napájecí zásuvkou je decentně napsaná jedna zásadní informace – totiž, že celková spotřeba zesilovače činí roztomilých 1 500 Wattů.

Vnitřní konstrukce je poměrně jednoduchá, ale hlavně přehledná a jednotlivé kritické součásti jsou tak daleko od sebe, jak to jen je na daném půdorysu možné. Vpředu najdete dvojici dostatečně dimenzovaných toroidních transformátorů, vprostřed pak osmičku velikých filtračních kondenzátorů. Signálové cesty jsou krátké, sem tam použitý drát místo tištěného spojení tak nějak naprosto patří k tradici anglického hi-fi, jsou-li navíc dráty tak krátké jako zde, nejedná se o problém.

Úctyhodné a jen zřídka vídané jsou pak parametry výstupního zesíleného signálu. Už jméno jasně napovídá, že výstupní výkon činí rovných 700 Wattů na kanál, počítáno do zátěže 8 Ohm. Do poloviční je to pak téměř 1 300 Wattů. Trochu to připomíná přístup některých tradičních výrobců luxusních ostrovních aut se silnými motory – je označován vždy jednoduše jako „dostatečný", stejně tak by tomu mohlo být i zde. Tyto hodnoty prostě protlačí libovolný signál jakýmkoliv elektroakustickým měničem. To vše při celkovém harmonickém zkreslení menším než 0,005% a využitelném dynamickém rozsahu vyšším, než 120 dB (rozumějme tím odstup signálu a šumu). Na slušnou rychlost zesilovače lze usoudit z udávaného kmitočtového rozsahu 10 – 80 000 Hz v tolerančním pásmu -1 dB.

Poslech monobloků M8 700m se konal (chce se říci samozřejmě) hlavně ve společnosti jejich stájového kolegy, předzesilovače M8 PRE, který k nim také nejvíce seděl. Dokonce ani s vpravdě referenčním a násobně dražším soulution 530 (respektive se jeho předzesilovací částí) si tyhle monobloky nerozuměly tak „správně". Z dalších zúčastněných komponentů jmenujme hlavně zdroj signálu soulution 540, dvojici Burmester 101 / 102, redakční Naim Nait XS / Naim CD5si, převodníky Block DAC-100, Rotel RDD-1580 nebo ASUS Xonar Essence One MUSES, z použitých kabelů pak hlavně Studio Connections RCA, případně signálové i reproduktorové Nordost Tyr 2 z první ligy. Z použitých reprosoustav se vymykaly hlavně výjimečné Vivid Audio GIYA G3, vedle nich hrály ještě Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, Quadral Ascent 90 LE, Bowers&Wilkins CM10 nebo Klipsch Palladium P-17F.

První setkání se zvukem Musical Fidelity M8 700m bylo krátké a intenzivní. Zapnutí monobloků a otočení volume doprava doprovodilo suché, lhostejné kovové cvaknutí a celý byt se octl v neprostupné tmě. Inu, nominální spotřeba na úrovni kolem 1,5 kW jednoduše potřebuje pořádné rozvody a dimenzované pojistky. Stejně tak o nějaké filtraci napájení tu půjde hovořit jen stěží, podobnou kapacitu sotva seženete.

Druhé setkání, provázené výměnou pojistky a striktním omezením domácí spotřeby v okamžiku poslechu, už byla poněkud jiná káva. Ale pozor, velké monobloky tohoto typu potřebují svůj čas, takže zvuk rozkvete tak za hodinu, po plné teplotní stabilizaci součástek. Pak se ale začnou dít věci. I z tak klidného, instrumentálně jednoduchého, až prostého (byť hudebně velmi pěkného) kousku v podobě „The Queen and the Soldier" (Suzanne Vega | „Tried and True" | 1998 | A&M | 540 945-2) cítíte ohromný, až zastrašující nadbytek síly a nevyčerpatelnou zásobu nadhledu a kontroly. Těžko to definovat, ale hrály-li by dva zesilovače zcela identickým zabarvením a základním charakterem vůbec, ten s téměř jedním a půl kilowattem výkonu jaksi poznáte třeba proti tomu, který má průměrných 50 – 100 Wattů. Monobloky M8 700m umí každý tón vykouzlit se sebejistou kontrolou, jistotou a zvládají je přetavit bez jakéhokoliv pocitu tlaku do autoritativního, přítomného zvuku. I subtilní, vzadu schované cinknutí perkusí je jasné, zřetelné a přesto všechno příjemně měkké.

Že ani silný, velký zvuk nemusí být pomalý a valivý, to předvedly svižné, energicky tepající kastaněty v „Granadě" v podání tří tenorů (José Carreras, Placido Domingo, Luciano Pavarotti | „In Concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587). Zvuk je svižný a velice čistý, i když ve vyšších vodách existují transparentnější, přednes M8 700m má poměrně podmanivé, jakoby až hmatatelné tělo a fyzický impuls, kterým vás obepne. Při střední hlasitosti pak perfektní podobu dostává i vokál, nebýt doteku něhy a měkkosti v přednesu, dalo by se říci, že je vysloveně dokonalý – vyslovit takový soud v cenové kategorii 300 000,- je rozhodně pochvala. Stále tu na pozadí cítíte nevyčerpatelnou studnici energie, která ani na okamžik nenechá vybočit zvuk velkého orchestru z mantinelů přirozenosti, jednoduše je tam nacpe a vytvoří vše prostupující energii, stejně jako voda velké, divoké řeky svedená do rovného, vybetonovaného koryta.

Monobloky M8 700m poskytují také výborné rozlišení, plně adekvátní každé investované koruně, byť celkový charakter je přeci jen jemnější, bez pocitu nekompromisní upřímnosti, která mnohým nahrávkám vezme jejich kouzlo. Musical Fidelity sází i na nejvyšší úrovni na muzikálnost a emocionální, barevnou radost z poslechu. Dylanův vokál v naléhavé „Blowin´ in the wind" je perfektně artikulovaný, zcela přesně lokalizovaný v přehledné, jednoduše samozřejmé zvukové scéně. Hlas sám je pak velmi autentický, čistý a snad jen o ždibeček hladší a vřelejší, nic mu to však neubírá na bezprostřední působivosti a dopřednosti, která je této nahrávce tak vlastní.

Kontrola basové složky je do značné míry tím základním kamenem, který dělá ten první dojem, který rozhoduje o tom, jak moc vás na první chvíli přednes zesilovače navnadí, nebo odradí. Není to určitě všechno, stejně jako basy nejsou (přes lehce povrchní dojem mnoha posluchačů) tím nejdůležitějším v reprodukci. Ale pěkně zakulacené, zaříznuté a energické spodní oktávy umí rozhodně solidně podpořit dobrý dojem z reprodukovaného zvuku. Právě neomezený zátah napříč celým pásmem je silnou kartou monobloků M8 700m. Händelův „Mesiáš", konkrétně část „For unto us a child is born, Pt. 1, #12 („Bowers&Wilkins + London Symphonic Orchestra", Sir Colin Davis) ve své komplexnosti v podání koncových stupňů Musical Fidelity zůstává zcela zřetelný, snadno čitelný a přesto velmi kompaktní a spojitý, hradbou zvuku dokáže vyplnit každý krychlový centimetr libovolně velkého prostoru (spojíme-li tyhle monobloky s dostatečně dimenzovanými reprosoutavami – na základním charakteru nezáleží, M8 700m tak nějak protlačí zvuk kudykoliv a za jakýchkoliv okolností). Svěží energie napomáhá také subjektivnímu dojmu obrovské dynamiky, velký buben umí kopnout, kontrabas má zase velmi zřetelnou ozvučnici a vnitřní dynamika celého orchestru je jednoduše stejně působivá, jako když vás v autě zarazí do sedadla síla motoru tak, že se zmůžete jen na přidušené „jůůůů".

Působivost je vůbec v přednesu těchto velice silných zesilovačů na pořadu dne. I něžná, jemná a pohodová „Born to love you" od Flim & The BB´s („Vintege BB´s" | 1991 | dmp | CD-486) tak nakonec nese stopu trochu „muskulaturního", všudypřítomného zvuk, který ani na nízké hlasitosti jednoduše nepřeslechnete. Imponující je pulsující, veliký a velmi konkrétní kontrabas, ale nakonec ani ostatní nástroje se nijak neztrácí a zvukové pásmo je vyrovnané, nesází rozhodně na hyper transparentní středo-výškovou sekci, s níž někteří dělají parádu, která ale po chvíli omrzí. Musical Fidelity na to jde trochu z opačného konce, kdy v hutném, spojitém, možná i o ždibec těžším, opravdu důrazném zvuku nechává nahlédnout do tajů nahrávky, ale hlavně vás s ní pohltí a obejme.

M8 700m vysloveně excelují v budování vřelé, přívětivé atmosféry, ne nepodobně čistě áčkovým zesilovačům a excelentním elektronkám. Hutná atmosféra s pohltivostí středně velké černé díry čekala i u Hobgoodovy krásné „First Song" („When the heart dances" | 2008 | Naim Jazz | naimcd112), kde spolu s vokálem Kurta Ellinga a basou Charlieho Hadena doslova kouzlí. Hřejivá, klidná a emocionální atmosféra je jedinečným zážitkem, potvrzujícím příslušnost tohoto zesilovače do high-endových tříd. Temný, sytý kontrabas stav její základ, piano exploduje v neútočných, ale znělých a jasných tónech a do toho všeho se mísí Ellingův sebejistý, jasný hlas – výsledek je také velmi slušně rozlišený, rozhodně neschází žádná podstatná informace, i když Musical Fidelity M8 700m nejsou rozhodně analyticky smýšlející přístroje. Tady jde o hudbu, o pohodu, o emoce, o energii a kontrolu, tady jde o živoucí, muzikální zážitek, ne o jeho matematický popis.

Ano, těmto monoblokům lze snad přiřadit o něco jemnější, klidnější charakteristiku, to ukazuje i „Waiting" od country kapely „The Paperboys" („Closer to Music vol. 3" | 2009 | Stockfish | SRF 357.4009.2). Kovové struny akustické kytary jsou přesně tak jiskrné a úderné, jak je zvukový inženýr (lehce) přehnal, ale M8 700m je zakomponovává do jednolitého, lehoulince sametovějšího, jemnějšího celku, takže jakákoliv vulgárnost je celé reprodukci cizí a zůstává příjemná hudba. Pokud máte pocit, že sametový nádech ohrožuje průraznost tónů, právě tady vás přesvědčí tvrdá, řízná píšťala o opaku, když vás s optimistickým hvízdnutím téměř až řízne do uší. Jde to rozhodně na vrub schopnosti M8 700m zvládnout jakýkoliv dynamický výkyv při jakékoliv hlasitosti, navíc v jakékoliv části reprodukovaného pásma.

Monobloky Musical Fidelity M8 700m jsou téměř až přírodní úkaz. Jsou na první pohled reminiscencí toho, jak se high end dělával kdysi dávno, v dobách, kdy nezáleželo na ceně a každý si svou pozici teprve s láskou a nadšením budoval. Extrémní výkon v jednoduše nezničitelných krabicích s jednoduchou, pravděpodobně téměř bezporuchovou konstrukcí vám (v případě kvalitních pojistek) přinese dlouhodobou radost z hudby – ačkoliv jsou transparentnější zesilovače, kouzlo M8 700m spočívá jinde. Spočívá v síle a samozřejmosti, s jakou svou hudební pohodu protlačí do jakéhokoliv systému, spočívá v síle kombinace s firemním předzesilovačem M8 PRE a spočívá v (relativně) rozumné ceně. Pokud hledáte pohodový zesilovač pro zbytek života, který bude hrát jednoduše řečeno příjemně a u něhož bude příštích 20 let pravděpodobně jedinou starostí manželčina neutuchající potřeba smést prachovou vrstvu, pokud máte na financování hrající elektrárny (1 500 Wattů je jednoduše 1 500 Wattů), která na druhou stranu nepříjemně netopí, pak zvažte kombinaci M8 od Musical Fidelity. Jedině v ní dosáhnete rozumného muzikálního výkonu a jedině tak si tu nezastavitelnou Herkulovu sílu a spoustu poklidné muzikální radosti užijete.

Kč 247 900,- (pár)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ sytý, energický zvuk

+ vyrobeno, aby vydrželo „navždy"

+ síla, kterou nerozhodí vůbec, ale vůbec nic

+ muzikální a příjemný přednes

ZÁPORY

- vlastně nic zásadního, pokud máte rádi energický, velký zvuk, který se protlačí všude

- budete potřebovat nadprůměrně dimenzované pojistky

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Smart HiFi | www.smarthifi.cz 

Pozn.: Od roku 2015 je dovozcem firma Altei - http://www.altei.cz/wp-musicalfidelity/

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista