Dvoukanálové receivery se síťovými službami by se daly označit za horké zboží, zvláště mají-li alespoň trochu rozumnou cenu. Králové kategorie jsou bezpochyby Yamaha hlavně s modelem R-N500 a Onkyo (to zejména s modelem TX-8050, ale ani Denon či Pioneer nezůstávají pozadu. Právě Pioneer nově přestavil model SX-N30DAB, dvoukanálový receiver se schopností streamování.
Vizuálně navazuje přístroj na nejnovější generaci elektroniky Pioneer, sází tedy na určitou jednoduchost a robustní prvky (ač sám o sobě při rozměrech 43,5 x 14,8 x 32,7 cm váží jen 8,5 kg a celkově je robustní spíš na pohled). Čelní hliníkový panel hostí poměrně velký, informacemi nahuštěný displej s ještě rozumnou přehledností, pod ním najdete řadu uzoučkých tlačítek pro přímý přístup k některým funkcím a ještě níž pak trojici ovladačů pro nastavení korekcí basů, výšek a vyvážení kanálů.
Po levé straně displeje je krom spínacího tlačítka obdoba korekčních ovladačů, sloužící ovšem pro výběru aktivního vstupu, dole pak 6,3 mm výstup na sluchátka a tlačítko Direct, vyřazující z činnosti veškeré korekce. V pravé části se nachází velký ovladač hlasitosti, USB port pro rychlé připojení datových pamětí s hudebními soubory a šestice tlačítek pro ladění, volbu uložených presetů či přepínání aktivních reproterminálů.
Zadní strana není nijak přeplněná konektory. Krom čtyř párů (A a B) reproterminálů spíše průměrných kvalit je tu napevno připojený napájecí kabel, dvojice antén pro bezdrátová spojení, LAN konektor a pod ním smíšená anténa pro FM a DAB rádio. Jsou tu i dva digitální vstupy, jeden koaxiální a druhý optický. Sedm vstupů pak má podobu analogových cinchů, jeden je dedikovaný pro gramofon s MM přenoskou. Doplňuje je i jeden linkový výstup (opět cinchový) a subwooferový pre-out. Toť vše, byť by to pro drtivou většinu domácích sestav mělo stačit.
Základem vnitřního uspořádání je relativně velký transformátor s EI jádrem, proud filtruje dvojice kondenzátorů se souhrnnou kapacitou 8 200 uF a diskrétní výkonové stupně dodají až 85 Wattů na kanál do zátěže 8 Ohm. Veškeré dění kolem digitální části a streamování řídí digitální signálový procesor DA830 Aureus od Texas Instruments, zodpovídající i za komunikaci s obslužnou aplikací Pioneer Control App, dostupnou pro iOS i Android.
Síťové služby vyhoví většině požadavků, snad jen integrace služby TIDAL schází, pokud by měla výbava reflektovat 100% aktuálních trendů. Nicméně je zde klasické UPnP streamování, podpora AirPlay, možnost připojení po Wi-Fi, přes Bluetooth nebo kabelem, schopnost přehrát soubory od MP3 až po WAV a FLAC s rozlišením 24 / 192 nebo dokonce DSD 2,8 a 5,6 MHz či služba Spotify. Už jako samozřejmé lze asi brát internetové rádio.
Pioneer SX-N30DAB jsme poslouchali s přehrávači Cambridge CXC a OPPO BDP-105D, samozřejmě také v roli síťového přehrávače a též s gramofonem VPI Scout. Porovnávalo se s Yamahou R-N602, ale také s Cambridge CXA80 a Naim Nait XS. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla nebo Elac Debut F5. Propojeno bylo kabely TelluriumQ Silver a Black, ale i ZenSati Authentica.
Kontrabas ve "First Song" Laurence Hobgooda ("When the heart dances" | FLAC | 24 - 192) byl trošku jemnější a nadýchanější, nepříliš hutný a spíše celkově měkčí, ač objemově velký a klidný. Nejnižší tóny jsou i přes uvolněnou prezentaci dostatečně srozumitelné a žádná část rozsahu kontrabasu nemá navrch, pouze se nikam jako celek netlačí.
Tam kde by basové tóny snad snesly trochu více důrazu, tam lehký, mírně sametový a poklidný přednes SX-N30DAB dává hlasům příjemný rozměr. Hlasy sboristů v Händelově "Aleluja" z "Mesiáše" (FLAC | 24 - 88,2) se nesly snadno a s lehkostí, ovšem opět trochu tenčí. Soustředění bylo vždy na sólistu, sbor za ním ustoupí do pozadí a musíte se k němu trošku proposlouchat. Sboristy už zesilovač začíná trochu rozdělovat z anonymní masy, ale skutečně jen trošku, jinak se drží stále spíše v "chumlu". Na druhou stranu je kolem nich cítit už slušné množství vzduchu.
Tenoučké kovové perkuse na začátku skladby "Wichita Lineman" od Barb Jungr (FLAC | 24 - 44,1) jsou posazené poněkud v pozadí, jsou tenké, lehké a poměrně jiskrné, průrazné a znělé. Rozlišení vůbec není špatné, dozvuk celkem odpovídá cenové třídě, není sice moc dlouhý, ale už tam nějaký je. Když se rozezní, už poznáte, že je jich hodně, oddělení je slušné a vlastně i podání kovu vůbec není špatné.
Velmi klidný, maličko až nenápadný přednes je i pěkně čistý, nicméně díky celkově měkčímu a uvolněnějšímu stylu není SX-N30DAB nic pro milovníky výbušnosti a dramatu. Dynamika nástrojů v Mozartově "Lacrimosa" z "Requiem v D moll, K 626" (FLAC | 24 - 192) byla ale slušná, sice vás fyzicky nebouchne, ale zvuk není plochý či nezáživný, pouze dost uvolněný.
Prezentace detailů ve "Spanish Harlem" Rebecy Pidgeon ("Chesky Ultimate Demonstration Disc" | FLAC | 16 - 44,1) byla opět nenásilná, v první chvíli vnímáte pouze lehký, volný hlas a celkem výrazný pocit vzduchu kolem něj, když se pak zaposloucháte a hledáte, vyplynou z měkkého, příjemného zvuku i další informace a prokreslení je opět slušné, neefektní a i když ambientní zvuky zaslechnete jen obtížně, celkově působí zvuk rozumně komplexním dojmem s ohledem na cenu, ač detaily neservíruje tak suverénně jako některé jiné podobné přístroje typu Yamahy R-N602.
Podání prostoru v "Diamonds" od Aanonymous Band ("Feelings" | FLAC | 24 - 48) bylo vlastně moc hezké, dokonce tu byla znatelná hloubka scény. Je tu cítit vzduch, lehkost a nástroje drží na svém místě, navíc jsou oddělené a i když opět vítězí celková uvolněnost a měkkost, přehled je slušný.
I přes svůj zjevně spíš muzikálnější a hodně uvolněný přednes dokázal Pioneer předat informaci o syrovosti metalové "Still Hurts" od Therapy? ("Disquiet" | FLAC | 16 - 44,1), je to vzhledem k cenové třídě vlastně až zázračně srozumitelné a přehledné, zvuková koule byla celkem slušně rozpletená a zvuk jako celek byl příjemně plynulý a přitom díky schopnosti zahladit všechny nepříjemné hrany můžete hrát vlastně i dost nahlas, aniž by se celkový charakter jakkoliv změnil či rozpadl.
Pioneer SX-N30DAB je příjemně pojaté univerzální zařízení, které vám v jediném pěkně střiženém těle otevře cestu k ozvučení celé domácí audiovizuální sestavy, jako bonus nabídne i přístup k síti, nekonečným záplavám rádií a také k populárnímu DSD. Jeho měkký, klidný zvukový charakter vás sice nijak neoslní, ale zase si můžete pustit libovolnou hudbu v téměř libovolné kvalitě a zní stále přijatelně, klidně a čistě, můžete dokonce otočit hlasitosti i hodně, hodně nahlas, aniž by charakter jakkoliv zhrubl. Tenhle allrounder není pro každého, není pro milovníky výbušné energie, ale odvádí výbornou práci při prezentaci hudby, která je mixovaná pro poslech v autě nebo kuchyňském rádiu, tedy pro vše, co je mimo záběr "audiofilní" muziky. Můžete tak jednoduše poslouchat cokoliv, na co máte chuť a to bez rizika nutnosti snižovat hlasitost. To je slušný výsledek za rozumné peníze.
Kč 17 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ jemný, lehký zvuk
+ dobrá kombinace funkcí
+ podpora vysokého rozlišení
+ pěkný design
ZÁPORY
- trochu pomalé síťové funkce
- trochu chybí důraz a švih
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz