Severoamerický NAD je rozhodně jedním z nejznámějších výrobců „klasického hi-fi“, navíc dokázal zachytit jako jeden z prvních nástup digitálního světa streamování se svou sesterskou značkou Bluesound, stejně jako se rozpoznat výhody rozvíjející se technologie zesilovačů třídy D. Přitom zůstává u části svých modelů té příjemné filozofii vnější jednoduchosti a vnitřní solidnosti, díky níž se pohybuje v racionálních cenách. Vlastně vše zmíněné se potkává i v integrovaném zesilovači C 389.
Už na první pohled je to prostě NAD – čistý tvar, zaoblené přední rohy, jednoduchost a čistota v nevelkém množství ovládacích prvků a nijak okázale luxusní, přesto solidně zpracované provedení.
Čelem k posluchači ční hlavně relativně širší, zato ale úzký a přesto rozumně čitelný středový displej, vpravo od něj jen dvě malá tlačítka pro změnu vstupu a kruhové ovládání hlasitosti. Vlevo zase najdete výstup na sluchátka (nejde jen o „výstup z předzesilovače“, ale o dedikované obvodové řešení) spolu s kulatým „terčíkem“ čtyřsměrového ovladače, v jehož centru je potvrzovací tlačítko. A ještě o kousek dál vlevo je spínač. Prostě nic komplikovaného.
VIDEO
Složitosti vás nečekají ani vzadu. Vpravo se nachází napájecí zásuvka a spínací kolébka, v maličko nepraktickém místě úplně ve spodním rohu je zemnící terminál – tedy dost daleko od phono vstupů v prostředku. Reproduktory můžete připojit k dvěma řadám paralelně fungujících terminálů v horizontálním uspořádání.
Následuje sada analogových rozhraní, v pravo-levém směru dva výstupy pro subwoofer, stereofonní pre-out pro koncový zesilovač, dva standardní linkové a jeden gramofonový vstup (pro MM přenosky). Moderní doba žádá také porci digitálních vstupů, ty představuje dvojice koaxiálů, pár optik a HDMI pro připojení televize pomocí ARC standardu.
V horní řadě je spíše praktická konektivita – zahrnuje to Bluetooth anténku, tlačítko pro tovární reset, servisní USB pro nahrání firmware, RS232 konektor pro integraci do chytrých řídících systémů a dále čtveřice 3,5 mm jacků. Je tu vstup a výstup pro externí čidlo dálkového ovládání a vstup a výstup napěťového spouštění.
Poslední zajímavostí jsou dva sloty pro moduly MDC2 Classic, kam lze umístit rozšiřující karty, mezi nimiž je asi nejpopulárnější volbou ta s podporou BluOS (tedy streamování) a Dirac Live. Nemusíte tak takové funkce řešit pomocí externího komponentu.
Digitální signálová část se opírá o čip ESS Sabre ES9028, který podporuje rozlišení až 32 bit / 384 kHz (byť vyšší rozlišení limitují spíše konektory) a také o čip Qualcomm, zajišťující obousměrnou podporu Bluetooth přenosu až v aptX HD kvalitě.
Důležité je také použití výkonových modulů na bázi zesilovačů třídy D typu HybridDigital UcD – jde o řešení od Hypex, které si NAD nechává upravovat dle svých preferencí a zapojuje ho v plně symetrickém můstku.
Výsledkem je trvalý výstupní výkon 130 Wattů do 8 i 4 ohm s možností dodat v krátkodobé špičce až 210 W / 8 ohm či 300 W / 4 ohm.
Model C 389 jsme měli k dispozici primárně – s ohledem na cenu – v sestavě s EverSolo DMP-A6, Cambridge CXC a Fischer & Fischer SN-70, na kabeláži Dynamique Audio Horizon 2 a srovnávali s Cambridge CXA81. Chvilku NAD hrál také s KEF Blade One Meta a Métronome DSC proti Norma Revo SC-2 LN / Revo PA 160 MR, nicméně zrovna sem vnesl až přílišný pocit mohutnosti vespod, ústící až k těžkosti. O podrobnostech jednotlivých sestav více v pravém sloupci -->.
Razantní tepající základ „Gentlemen“ ze stejnojmenného alba The Afghan Whigs (1993 | Elektra | 0075596150125) měl vlastně skvělou rytmiku – NAD lehce přidává na objemu, hutnosti a má takový ten klasický temnější šmrnc, ale moderní zesilovače nejsou pomalé, zejména menším reprosoustavám umí dodat pocit až nečekané váhy. Kopák od basy C 389 oddělí spíše volněji, tóny jsou trochu měkčí po okrajích, jde tu hlavně o plnotučnost a pocit síly. Nicméně i dosti nahlas zůstává NAD zábavný, zajímavé bylo, že s SN-70 i na hodnotu hlasitosti 1 dB před úplným ztlumením zvuk nejen měl solidní kus struktury a čitelnost, ale právě i onu basovou rytmiku, ač tichoučkou. Basy jsou rozhodně zábavné, byť svébytné.
Trochu peprněji nahraný zpěv Grace Potter v „Love is Love“ („Daylight“ | 2019 | Fantasy | 0888072117396) model C 389 podal s přeci jen krotšími sykavkami – což tedy možná není úplně od věci – a celkově hebčím stylem, zase ovšem se skutečně líbivou sytostí a bohatostí v barvách; je to taková to klasické kouzlo NAD, které jemně a zábavně protéká ušními kanálky. Ačkoliv zesilovač nepřistupuje k detailům nějak analyticky, srozumitelnost byla v pohodě, odpovídající střední kategorii hi-fi komponentů.
Přes nezpochybnitelně těžší a jaksi tučnější, temnější ladění spodní části frekvenčního spektra nebyly výšky v „Moon Song“ Cécile McLorin Salvant („Ghost Song“ | 2022 | Nonesuch | 0075597914672) nijak pocitově zapadlé či přetlumené – neztrácely se a bylo jich vlastně akorát. V tom je oproti starým typickým NADům přeci jen znát technický pokrok. Výšky nejsou zvonivé, jdou spíše po pocitu fyzičnosti, ale ševelí hezky kovově a dobře podtrhují celkový charakter zesilovače.
Wagnerova „Die Walküre“ (Leonie Rysak / Karl Böhm / Bayreuth Festival Orchestra | 1997 | Classic CD | 81) si zaslouží dostatečnou výkonovou rezervu, aby orchestr měl správný rozmach a C 389 umí načrtnout obraz docela velký a vlastně mocný. Není to takový ten moderní utažený zvuk, co by švihal jako bič, ale spíše mohutný, rozmáchlý, robustní a rozhodně silný. I tady na úrovni -80 (tedy opět na úplně nejnižší možné hodnotě) vlastně cítíte dynamický gradient, což je rozhodně úctyhodné.
Vcelku komorní „Eclipse“ klavírů sester Labéqueových a jejich malého nástrojového doprovodu („Dream House Quartet“ | 2023 | Deutsche Grammophon | 00028948588329) působila jako esence organičnosti – tóny jsou propojené ve velké, syté ploše a i přesto můžete číst solidně jemné detaily. Primárně jde však o organickou reprodukci, šťavnatou a rozklad na jednotlivé tóny je spíše decentně hladký, než analyticky soustředěný. Inu, prostě NAD ve formě, díky které si získal svou pověst.
Scéna „You Can’t Hurry Love“ Phila Collinse („Hello, I Must Be Going!“ | 1982 | WEA | 299263) nepředstavuje nijak úplně obří obraz, ale má svou váhu i šířku, je zasazený kousek za bedny a i tady by se dalo říct, že jde o zhmotnění takového toho klasického hi-fi ve starosvětském smyslu slova. Žádné efekty nebo zdobnost, prostě jen šlapající muzika ve fajn proporcích a přes pocit jisté celistvosti zároveň nezašmodrchaná.
Přestože hraje C 389 s lehkou vlastní barvou a stylem, má sklon k muzikálnosti, pohodě a snadné poslouchatelnosti. Někdy až mírně razantnější a křiklavější prvky v „Help Yourself Out“ od Hyphen Hyphen („C`est la via“ | 2023 | Parlophone | 0190296150043) NAD zklidní, výměnou za to podtrhne řádným způsobem rytmus a tempo, které ovšem není uspěchané, ale spíše mohutně bublavé. Je to ve své podstatě nesmírná zábava, nikde nic nepřekáží a neotravuje, takže můžete poslouchat, jistota výkonových modulů pak zase celkem snadno nabízí možnost hrát potichoučku, vcelku dost nahlas i kdekoliv mezi tím a je to tam i tam ladně klouzavé a vstřícně muzikální.
Integrovaný zesilovač NAD C 389 je moderní interpretací klasického receptu na úspěch od kanadských NAD. Možná zvenku nepůsobí nějak luxusně, ale má racionálně navolený mix výbavy, která vyjde vstříc domácnosti s jakýmikoliv zvyky a preferencemi, má možnost rozšíření dnes i v budoucnu pomocí praktických modulů a navíc se snadno ovládá a používá. Je to tedy všestranně snadno použitelné zařízení, uživatelsky i poslechově. Má svůj typický styl přednesu s těžším a mocnějším spodkem, výsledkem je však tolerantní, univerzální a příjemně muzikální styl, díky kterému se prakticky jakákoliv hudba atraktivně poslouchá a zní nekonfliktně, plnokrevně a důrazně. Hledáte-li snad sázku na jistotu a netrváte-li na striktní neutralitě (která mimochodem může snadno znít jaksi nudně), NAD C 389 má sexy zvuk za férové peníze.
Kč 37 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/4937-nad-c-389#sigProId17d119d08b
--- --- --- --- ---
KLADY
+ klasický NADovský zvuk za fér cenu
+ možnost rozšíření pomocí modulů
+ dobrá autorita a bohatost
+ velmi příjemný rozsah hlasitosti
+ obzvláště zajímavě synergický projev s F&F SN-70
+ dobrá směs výbavy
ZÁPORY
- férově přiznáno je bas přeci jen těžší a mohutnější, než by „neutrál“ žádal
- provedení není úplně v duchu luxusu, spíše praktičnosti
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: AV INTEGRA | www.avintegra.cz