Tento text vyšel na našem partnerském webu CANADA HiFi - http://www.canadahifi.com/review33.php
Velké televizní obrazovky jsou skvělé, ale pokud chcete zážitek opravdu podobný tomu v kině, dokáže to zprostředkovat pouze projektor. Z mé osobní zkušenosti vím, že sledování DVD přes projektor přináší do starých okoukaných DVD úplně nový rozměr. Vážně – pokud máte slušnou sbírku DVD a nemáte projektor, kupte si ho a budete si chtít přehrávat celou svou sbírku znovu a znovu! Dobrá, teď když jste přesvědčeni, že projektor potřebujete, podívejme se na prototyp, který jsem dostal k recenzi od Studio Experience.
Studio Experience Premiér 55HD bude figurovat jako vlajková loď v řad vlajkových projektorů. Tento přístroj je založen na čipu Texas Instruments DLP HD2+ DMD, disponuje poměrem stran 16:9 a nativním rozlišením 1280 x 720 pixelů (WXGA), svítivostí 1 000 ANSI lumenů a svede kontrast až 3 500:1. Skleněná čočka má manuální zoom 1.25:1 a manuální ostření. 55HD zvládá vytvořit obraz s úhlopříčkou od 33 do 300 palců, ale pamatujte, že čím větší obraz bude, tím méně jasný se bude zdát. Dodává se s plnou výbavou video vstup, zahrnující 1 kompozitní, 1 S-video, 2 komponentní, jeden DVI-D (HDCP) a jeden VGA. Lze lze najít také port RS-232 pro budoucí upgrade firmware. Projektor zpracuje signály 480i/p, 576i/p, 720p a 1080i. Životnost lampy se pohybuje kolem 2 000 hodin při standardním promítání a kolem 3 000 při zapnutí ekonomického režimu.
Prototyp 55HD vypadal v kovovém provedení opravdu pěkně. Až se produkční kusy dostanou k zákazníkům, budou mít pravděpodobně stejnou povrchovou úpravu, jen stříbrnou. Všechny základní ovládací prvky jsou na vrchu, ostření a zoom, ovládání úhlu lampy a také navigační a spouštěcí tlačítka. Když dokončíte všechna úvodní nastavování, kroužky ostření a zoomu, spolu s ovládacími prvky pro ovládání úhlu lampy lze zakrýt dodávanou krytkou pro čistší vzhled projektoru. Výškové nastavení celého přístroje lze provést dvěma šroubovacími nožičkami na přední straně projektoru. Všechny vstupy jsou pak situovány na zadním panelu.
Dálkový ovladač 55HD je plně podsvícený a naleznete na něm jen užitečná tlačítka. Tedy jen zapnutí / vypnutí, navigaci v menu, výběr vstupu a poměr stran. Pokud jste v menu projektoru zvolili automatickou detekci signálu, jen velmi zřídka budete potřebovat tlačítko volby vstupu. Dálkové ovládání funguje jak při zaměření na přední, tak na zadní stranu projektoru, protože ten má dva IR senzory: jeden vpředu a druhý vzadu.
Při připojení k mému DVD přehrávači Pioneer DV-563A pomocí komponentního kabelu promítal 55HD skvělý obraz. Ze zhruba třímetrové vzdálenosti už měl obraz úhlopříčku 106 palců a přesně tu správnou míru jasu, jednotného od středu až po okraje. Použil jsem plátno Da-Lite Fast-Fold s rozměrem 106 palců a černými okraji, upevněné v hliníkovém rámu. Projektor jsem testoval v místnosti, kde po dobu testů bylo neustále buď tlumené nebo žádné světlo. Konfigurační on-screen menu mělo čistý, logický vzhled a bylo prosté se v něm vyznat. Líbilo se mi, jak menu mizelo při nastavování hodnot a zůstal pouze indikátor té které veličiny (kontrastu, jasu...). Po pár úpravách jasu, kontrastu a ostrosti jsem byl s obrazem spokojený a začal sledovat filmy. Barvy se zdály být naprosto v pořádku už z výroby, takže žádné barevné úpravy jsem neprováděl. 55HD promítá o něco měkčí obraz než ostatní projektory, které jsem kdy viděl. To může být dobré pro ty, kteří preferují jemnější vzhled filmu (takový jako v opravdovém kině), přestože to provází určitá ztráta detailů.
Kontrast 55HD byl excelentní. Při sledování tmavých scén z Pirátů z Karibiku a Letce bylo jasně patrné oddělení šedé a černé. Nezaznamenal jsem žádné problémy se zobrazením šedé škály ani na jedné straně spektra.
Byl jsem překvapen, jakým způsobem si 55HD poradil s materiálem ve vysokém rozlišení. Obraz byl ostrý, čistý a velmi detailní. Rozlišení 720p vypadalo na 55HD naprosto bombasticky, hlavně díky tomu, že jeho nativní rozlišení je přesně 720p – 1280 na 720 pixelů. Díky tomu nemusel projektor provádět žádné změny rozlišení.
55HD umožňuje také odstranění prokládání obrazu, ovšem můj DVD přehrávač Pioneer odvádí v tomto mnohem lepší práci, jak se zdá. Progresivní skenování signálu vypadalo na tomto projektoru o hodně lépe.
Reprodukce barev je excelentní – barvy byly správně saturované a pleťové tóny vypadaly přirozeně.
Také progresivní signál z mé konzole Box vypadal na 55HD fantasticky. Zvláště u hry Return to Castle Wolfenstein jsem ocenil vysoký kontast projektoru. Spousta obrazovek i projektorů ztroskotá na zobrazení tmavých chodeb a stínů, ale 55HD odvedl skvělou práci.
Se svítivostí 1 000 lumenů dokáže 55HD produkovat obraz s mnohem větší úhlopříčkou než je mých 106 palců, přestože čím větší obraz bude, tím méně jasný se bude zdát. V místnosti s jinými světelnými podmínkami než je šero nebude 1 000 lumenů stačit pro kvalitní sledování.
Protože větráček projektoru produkuje hluk o síle 30 dB (lepší než průměr u domácích projektorů), hluk byl nízký a slyšitelný pouze u tichých scén.
Celkově vzato dává Studio Experience 55HD opravdový „kinosálový“ zážitek. Vezmeme-li v úvahu výkon, estetickou stránku a cenovku na hranici 6 999 dolarů, měl by tento projektor uspokojit každého náročného fanouška domácího kina a na příští léta přinést zábavu do vašeho domu.