Ač jsou na světě i výrobci specializovaní jen na produkci subwooferů jako třeba Velodyne nebo Sunfire, jedny z těch nejlepších najdete také v katalogu anglické firmy Bowers&Wilkins. Jde zejména o jejich referenční model DB1, skvostný subwoofer bez ohledu na cenovou kategorii, případně i o PV1D, který je zase výborný svým poměrem cena / výkon. Pro ortodoxněji smýšlející zájemce je tu pak subbasový doplněk druhé nejvyšší série CM v nové inkarnaci S2 – středně velký subwoofer ASW10 CM S2.
V prvé řadě je třeba zdůraznit, že tak jako obě nové řady s přídomkem S2 celkově (tedy 600 a právě CM), i ASW10 CM S2 vypadá skvěle, je jedno zda v saténové bílé, nebo lesklé černé – může se to zdát nepravděpodobné, vizuálně snad nemůže být tenhle subwoofer jednodušší. Jde o čistě pravoúhlou, téměř perfektní kostku s rozměry 32,5 x 32,5 x 36,2 cm (v x š x h) s hmotností 15,5 kg, připadající kromě slušně pevné ozvučnice z MDF desek hlavně na vestavěnou elektroniku a robustní měnič.
Vizuální čistota je dané také tím, že ASW10 CM S2 je koncipován jako uzavřený. Basy vyzařuje reproduktor s hodně masivním stříbrným rámečkem a jen minimalisticky vyvedeným logem výrobce nad ním. Membrána měniče má průměr solidních 25 cm a je vyrobena z papíru, vyztuženého kevlarem. Co vás jistě na první pohled zaujme, to je masivní velmi měkký závěs, díky kterému má reproduktor velmi dlouhý zdvih. Pro dostatečnou sílu je pak měnič vybaven cívkou o průměru 7,6 cm.
Vestavěný zesilovač pracuje ve třídě D a dokáže efektivně dodat až 500 Wattů. Zesilovač používá technologii z vlastní produkce Bowers&Wilkins. Odstup signálu a šumu má díky tomu subwoofer slušných 80 dB.
Výrobce udává frekvenční rozsah 25 – 140 Hz v toleranci -3 dB, pokud povolíme na -6 dB, pak subwoofer zahřmí již u 18 Hz. Pochopitelně lze tuto frekvenci díky filtru čtvrtého řádu s variabilní přechodovou frekvencí měnit.
To nás přivádí na zadní stranu, kde je množství prvků pro nastavení v podstatě všech důležitých parametrů provozu. Základem je samozřejmě cesta, kterou do subwooferu dostanete signál – vybrat si můžete buď klasický analogový linkový vstup levá / pravá v podobě RCA konektorů, nebo u subwooferů neméně obvyklý vstup reproduktorové úrovně v podobě čtveřice šroubovacích reproterminálů.
Spínání subwooferu zajistí buď třípolohový přepínač On / Auto / Stand-by, v případě prostřední polohy také 12V trigger v podobě 3,5 mm jacku. Pak lze měnit dvoupolohovým přepínačem fázi (0 – 180), aktivní ekvalizér má též dvě polohy (pro živější a utlumenější prostředí), třípolohový přepínač řeší hloubku, do které se ASW10 CM S2 pouští (volíte si 18 / 23 / 28 Hz). Dalším přepínačem lze zapnout či vypnout filtr dolní propusti, k němuž se váže potenciometr o kousek výš. Tím můžete přechodovou frekvenci volit plynule dle libosti. Poslední dva potenciometry slouží k regulaci hlasitosti, nezávisle lze zvolit úroveň pro každý ze vstupů.
Subwoofer Bowers&Wilkins ASW10 CM S2 jsme poslouchali primárně jako doplněk k B&W CM6 S2. Doplňoval ale také Harbeth Monitor 30, Jamo C97 nebo Xavian Bonbonus. Hrálo se hlavně přes Naim Nait XS a Naim CD5si, případně přes ASUS Xonar Essence One MUSES MkII. Signálové a reproduktorové kabely pocházely od značek Eagle Cable, Monster Cable, Vincent, KrautWire, Naim, QUAD či ProAc.
Začali jsme poslechové testy za pomoci generátoru tónů a vyzkoušeli vše mezi 15 a 50 Hz. Zdálo se, že někde kolem 40 – 60 Hz je energie nejvyšší. Výborně vynikla ale i basově výrazná akustická kytara a nahrávce „No Sancturary" Christe Jonese („Vinyl Classics Vol. 2" | 2014 | stereoplay). Oproti podání Harbeth Monitor 30 i B&W CM6 S2 je po přidání logicky plnější, ale také měkčí a lépe definovaná. Bas není tak rychlý, jako třeba u PV1D, ale pocitově je ho více a pomalý a líný také rozhodně není. Celá reprodukce jako by se rozsvítila a uvolnila, ASW10 CM S2 zvukově vystopujete díky mírně vřelejšímu ladění.
Přestože bas je spíše uvolněnější, plnější a šťavnatější, než výjimečně utažený a suchý, dokázal napomoci zpřesnění definice kontrabasu Charlieho Hadena v „Prism" ze společné desky s Michaelem Breckerem („American Dreams" | 2002 | Universal | 064 096-2). Subwoofer reprodukci dodal příjemný, měkký a houpavý impuls a snad trochu expresivnější podání. Trochu směrem do kinofilmového světa míří ASW10 CM S2 nejen svou snahou o výraznější objem, ale také právě tím, že není úplně suchý a tvrdý – je vlastně tak trochu protipólem svého velmi přesného sourozence PV1D.
Ač by subwoofer měl pomáhat také stereo separaci až k nejhlubším tónům, v případě zapojení Bowers&Wilkins ASW10 CM S2 se lokalizace ani samotná prostorová scéna příliš nepohnuly. V „Last Minute Man" od Dave Holland Big Band („Overtime" | 2005 | Dave2Records | 982 714 2) se lokalizace nástrojů nezměnila, nástroje snad jen o něco lépe vystupovaly směrem kupředu díky plnějšímu základu.
Definice a kontrola spodních oktáv je v podání ASW10 CM S2 slušná, byť najdeme lepší v podobě již zmiňovaného (a popravdě řečeno za danou cenu unikátního) PV1D. Mírně rozmáchlejší podání bylo však dostatečně dobré a kontrolované, aby vylepšilo přednes i většího uskupení akustických nástrojů, jako například Brahmsova „Koncertu pro housle, violoncello a orchestr, op. 102" (2002 | EMI | 7243 8 26659 22). Bohatší bas a díky tomu také věrnější kontury větších nástrojů, jejich větší plasticita a celkově komplexnější podání pomáhají orientaci v nahrávce. Je cítit, že subwoofer skutečně nijak nezasahuje do dění ve vyšších patrech frekvenčního rozsahu, orchestr je opět celkově blíž, plastičtější a proporčně věrnější.
Bowers&Wilkins ASW10 CM S2 je dobrý subwoofer. Ne tak dobrý, jako jeho alternativnější kolega PV1D, ale cílí na jiné publikum – skvěle zafunguje tam, kde se hodí bas větší, plnější a ne nutně tak přísně kontrolovaný a suchý. Výborně tak podpoří třeba filmy, nebo rockovou či popovou muziku. Za své ne úplně malé peníze ale dostanete dost silného a dostatečně rychlého basu, abyste si mohli s chutí pustit jakoukoliv hudbu, byť vyznavačům maximální přesnosti a autority stále doporučujeme PV1D. Muzikální, měkký a lehce vřelejší přednes je pak uschován ve skutečně nádherném, luxusně působícím těle, které je i přes svou jednoduchou krabicovitou podstatu nádherně zpracované a působí jako pěkný designový solitér do moderního prostoru. Sečteno, podtrženo, ASW10 CM S2 vypadá fantasticky a hraje dobře, přesně jak byste si za nějakých 40 tisíc mohli přát, navíc svým „hezkým" charakterem dobře doplňuje obzvláště novou firemní řadu CM S2.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.
Naměřené hodnoty ukazují, že subwoofer je skutečně „naplno" schopen hrát již pod úrovní 20 Hz, mírný pokles začíná za udávaným rozsahem na 140 Hz, prudší pád pak za hranicí 200 Hz. Pracovní pásmo se v běžném prostoru bez problémů vešlo do tolerance +/- 3 dB.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]
Kč 42 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ jde o skvělý designový doplněk moderních interiérů
+ bas je plný a energický
+ ideální pro filmové efekty a populární hudbu
+ příjemně široké možnosti nastavení pomohou sladit projev s většinou reprosoustav
ZÁPORY
- oproti stejně drahému PV1D je bas výrazně měkčí, vhodný hlavně do domácího kina
- škoda, že nemá dálkové ovládání a nějakou korekci prostoru
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz