Značka SVS z amerického Youngstownu v Ohiu je v našich končinách známá hlavně jakožto výrobce velmi solidních subwooferů v přijatelných cenových relacích, jakkoliv součástí nabídky jsou i různé reprosoustavy nebo třeba zesilovač či kabeláž. Řada 4000 je čtvrtá nejvyšší z pěti celkem dostupných, pojímá celkem tři modely, což jsou ovšem fakticky variace na jedno téma v bassreflexové (PB-), netypické věžové (PC-) a uzavřené (SB-) ozvučnici.
SB-4000 je „pan Subwoofer“, jak se snadno přesvědčíte už při stěhování olbřímí krabice i pohledem po vybalení – na malých nožkách stojí robustní krychle s půdorysem (bez bytelné čelní krycí mřížky) 45,3 x 47,13 cm a výškou 46,5 cm. Přidejte k tomu váhu 46,4 kg a máte skutečně poctivý generátor basů.
Ozvučnice z tlustých MDF profilů (čelní stěna, kde je ukotven reproduktor, má tloušťku 5 cm) je k dispozici buď ve slušně (ale „jen“ slušně) vypadajícím vinylu nebo hlubokém klavírním laku. Vpředu je vidět 13,5“ kónus měniče s obrovským závěsem, nad ním je ve výkroji umístěn displej se čtyřmi ovládacími tlačítky, ačkoliv je zdaleka nejpohodlnější nastavovat parametry přes dostupnou a dobře fungující aplikaci pro chytrá zařízení.
Kovový panel, vsazený do strany zadní, nese veškerou potřebnou elektroniku a připojovací rozhraní. Je tu samozřejmě napájecí zásuvka, doplněná spínací kolébkou, krom klasické konfigurace čtyř vstupních cinchů (linkový vstup, kde pravý kanál lze použít pro LFE signály, doprovází linkový výstup) najdete i symetrické XLR – opět jako stereofonní vstup a výstup, což usnadňuje integraci do různorodě pojatých sestav. Proto je tu i 3,5 mm jack, umožňující spouštět subwoofer napětím z dalších zařízení.
Použitý měnič je navržený a vyráběný v SVS, jeho koncept odpovídá použití v uzavřených ozvučnicích. Celý reproduktor s membránou z kompozitního papíru o průměru 34,3 cm váží 19,5 kg, z čehož přes 17 kg připadá na samotné toroidní feritové magnety a cívku (zbytek tvoří koše, závěs a membrána). Díky tomu lze docílit výkmitu až 5,2 cm – to je skutečně působivá dráha. Cívka je navinuta v osmi vrstvách z plochého hliníkového drátu na formeru s třípalcovým průměrem. Přesnost pohybu podporují měděné zkratovací kroužky. Závěs má parabolický tvar a je vyráběný vstřikováním do formy.
Osazený zesilovač Sledge STA-1200D taktéž pochází z vývojových oddělení firmy SVS, má trvalý výkon 1 200 Wattů s krátkodobou špičkou až 4 000 Watt, což by mělo pokrýt i ty nejnižší možné tóny a nejvyšší hlasitosti. Sílu dodávají MOSFETy, deklarované jako 32 A / 600 V, tedy odolné a stabilní v daném nasazení. Samozřejmě, že zesilovač pracuje ve třídě D. Součástí napájecího zdroje je i vlastní filtr, který bez ohledu na vstupní napětí vytvoří čistý 360 V stejnosměrný proud.
Součástí modulu elektroniky je i DSP (běží na 50 MHz čipu od Analog Devices a pracuje s 56bitovým rozlišením) – nemá sice žádnou automatickou kalibraci, přesto dovoluje nastavení širokého spektra parametrů a jemné přizpůsobení subwooferu. Můžete sáhnout na přechodovou frekvenci, fázi, polaritu, případně i zvolit kompenzaci vlivu místnosti, případně využít ekvalizace pro doladění dle libosti a/nebo akustických podmínek.
U SVS SB-4000 udává výrobce frekvenční rozsah 19 – 310 Hz (+/- 3 dB).
SB-4000 jsme chvíli poslouchali i v malém prostoru, kde doplňoval Fischer&Fischer SN-70 ve společnosti Cambridge CXA81 a EverSolo DMP-A6, nicméně v daném místě se nedokázal pořádně nadechnout, takže v místnostech pod 20 m2 jej lze použít jen v případě vhodného akustického / prostorového uspořádání a pečlivého ladění. Nicméně svou hlavní práci odváděl SB-4000 ve spolupráci s KEF Blade One Meta a systémem Métronome DSC / Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR. Bližší podrobnosti o sestavách najdete v pravém sloupci -->.
Popíková „Swoon“ Imogen Heap („Ellipse“ | 2009 | SONY | 884977078220) má hutný elektronický basový rytmus, subwoofer dokonce i k reálně neomezeným Blade One Meta přidal špetku dodatečné vnitřní váhy a takové ty úplně nejspodnější polohy byly v místnosti přítomnější, důraznější, řekněme suverénněji manifestované, spíše než více zastoupené z pohledu objemu.
Hezké ale je, že když SB-4000 dobře nastavíte a splyne správně s místností a reprosoustavami, tak jaksi zpřítomní nejen bas, ale třeba i pocit fyzičnosti kroků na prkenné podlaze a následného zpěvu Zuzany Smatanové v „Otcovi…“ („ECHO“ | 2018 | Pandora | 8588006725896). Zkusili jsme tu přidat ale také na rozsahu a síle prakticky naplno a hlubší tóny v tu chvíli přeci jen změknou a stanou se „ducavými“, subwoofer tak už začíná být maličko nápadný, pečlivé naladění je tedy důležité. Pak je díky solidní rychlosti a tuhosti velmi organický.
Dobře a relativně výrazně nahraný kontrabas v „Alfie“ od Brad Mehldau Trio („Day is Done“ | 2005 | nonesuch | 0075597991024) získal po zapnutí SB-4000 o kousek větší broukavost, subwoofer sám je docela snaživý a už potichu díky své velikosti a výkonu umí být docela prominentní, může tak být potřeba tu a tam sáhnout i během poslechu k úpravě jeho hlasitosti. Ovšem udrží poctivé napětí strun a podpoří pocit z robustnosti nástroje, to zase ano.
Když se pak zmocní SVS elektronických beatů ve skladbě „Lepidlo“ slovenské zpěvačky Katarzie („Antigona“ | 2018 | Sinko Records | SR0114), je to velká paráda. Z jistoty subwoofer nevyvede ani vyšší hlasitost (měkne jen když měnič musí jít až do nižších stovek Hz, kam reálně „nepatří“), kdy už síla basu rozvibrovává zuby sousedům. Dynamicky je to velmi solidní bas, jadrný a tuhý.
SB-4000 nicméně nehraje jen na masivnost a sílu, dokáže se v tempu držet i velmi svižné proměnlivosti v „The Beltway Bandits“ Franka Zappy („Jazz from Hell“ | 1986 | Universal | 0824302387528). Z pohledu rozlišení – v kontextu KEF Blade One Meta – SVS maličko pomohl díky úpravě distribuce hlubokých tónů v prostoru dodefinovat rytmickou linku, sám na sebe neupozorňoval a přesto přinášel zlepšení, což podle nás znamená dobrý poměr ceny a výkonu.
Z pohledu ukotvení čtveřice nástrojů Emerson String Quartet v Nielsenově „Ved en ung kunstners baare“ („Intimate Voices“ | 2006 | Deutsche Grammophon | 800006340-02) vlastně SVS nepřináší v dané poslechové konfiguraci žádnou zásadní změnu. Snad větší nástroje mají maličko konkrétnější okraje díky, ale reálně nemáte pocit, že by SB-4000 nějak víc zafixoval na jejich místech nebo něco takového. Nicméně bereme-li v potaz, že v této cenové relaci bude subwoofer spojen dost pravděpodobně s kompromisnějšími reprosoustavami, může právě ono zpevnění být zřetelné i z pohledu organizace stereofonie.
Při správném nastavení vlastně bylo skoro nemožné, abychom oddělili zvuk SVS SB-4000 v „Too Much Heaven“ ve verzi Jordan Hill („Jordan Hill“ | 1995 | Atlantic | 7567-82849-2) od hlavního proudu basové energie z Blade One Meta. Subjektivně tu jistě bylo jisté zdvihnutí basového objemu a váhy, nicméně sám subwoofer se podařilo velmi dobře integrovat a nastavit ho nenápadně – což je samozřejmě optimální cíl kdekoliv mimo diskotéky.
SB-4000 od amerických SVS je skutečně velký subwoofer. Nicméně jestli máte potřebu dotáhnout svůj bas až k poctivým 20 Hz a to se solidní tuhostí, rychlostí a reaktivní silou, jestliže chcete subwoofer, který umí jen jemňoučce podpořit tišší hudbu stejně snadno jako rozhoupat pod vámi sedačku u filmových efektů, tak tento kousek je vlastně fajnovou volbou. Snadné úpravy nastavení za chodu pomocí aplikace jsou praktickou věcí, můžete okamžitě reagovat na svoje pocity a dá se – minimálně v našich prostorách se dal – nastavit tak, aby byl funkční, leč nenápadný, prostě dobře splývající s hlavními reprosoustavami. Není to subwoofer typu „postavit a hrát“, díky své velikosti a výkonu přeci jen chce věnovat čas ladění a optimalizování (ale to platí pro většinu subwooferů). Jinak ale z funkčního pohledu těžko hledat v této cenové relaci něco všestrannějšího.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose měniče a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy i subwoofer byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co subwoofer umí, ale o to, jak se choval v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva – poslechové nastavení
Frekvenční odezva – profily Movie (zelená) / Music (žlutá) / osobní poslechové nastavení (červená)
Frekvenční odezva – Low Pass filtr na 80 Hz – ukázka volitelných strmostí
Frekvenční odezva – Room Gain korekce – ukázka volitelných strmostí
Frekvenční odezva – příklad možného doladění nativní křivky (červená) ručními volbami ekvalizace (zelená)
Z tohoto grafu mimo jiné vyplývá, že využitelný frekvenční rozsah s adekvátním akustickým tlakem je cca 20 – 100 Hz, slibovaných 310 Hz je dosti odvážná hodnota a subwoofer tam pravděpodobně sáhne jen někde v rohu. Ale celkově si můžete dopřát vyrovnaný a energický bas v celém potřebném pásmu.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]
Kč 60 990,- - černý jasan
Kč 63 990,- - černý lesk
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/subwoofery/5249-svs-sb-4000#sigProIde855a9913a
--- --- --- --- ---
KLADY
+ praktická aplikace
+ masivní, muskulaturní bas
+ možnost vlastně celkem účinného přizpůsobení
+ široký rozsah
+ celkem atraktivní cena v kontextu výkonu
ZÁPORY
- i ve větších prostorách s výměrou středních desítek m2 je to obrovský prvek
- alespoň nějaká forma automatizované kalibrace by nebyl špatná
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: CPT Praha | www.cptpraha.cz