Firma Pixel Magic z Hong Kongu už přes 20 let vyrábí prémiové mediální přehrávače, oblíbené hlavně v tamních krajích, od roku 2012, kdy vypustila první audiofilský přehrávač kompatibilní s DSD, se ovšem věnuje také oblasti streamování, respektive přehrávání digitálních hudebních sbírek. V aktuální sedmičlenné nabídce najdete klasické streamery s analogovým výstupem (X1, T3 a D3), čisté transporty (U2 a U2 Mini), ale také „všestranné“ modely P1, potažmo P1 Mini, které ve svém šasi kombinují více funkcí.
Nejnovější je zmíněný P1 Mini, relativně dostupný přístroj, v jehož nitru je streamovací platforma Lumin, D/A převodník a také funkce předzesilovače. Všechno je to vestavěno do poměrně štíhlého, střídmého šasi, kde to důležité je soustředěno do minimalistického čelního panelu. Vizuálně symetrický vzhled stojí na centrálním displeji s modravým písmem a dvou poměrně velkých otočných voličích – jedním upravujete hlasitost, druhým naladíte potřebný vstup. Displej v lehkém vykousnutí je víceřádkový a koncentruje docela dost informací. Pak už je vpředu jen čidlo dálkového ovládání a stejně velký spínací knoflík.
Pod stříškou na opačném konci nenápadného šasi se nachází bohatá konektivita. Vzato zprava je tu napájecí zásuvka spolu s vypínací kolébkou, zemnící kolík, „utopené“ malé resetovací tlačítko pro vymazání nastavení a pak digitální portfolio – dvojice USB k připojení úložišť s hudbou, ethernetová zásuvka, připojení pro optické rozhraní (v tom je Lumin členem výrazné menšiny výrobců, cílem je eliminovat nežádoucí elektrické chování metalických vodičů), dále pak plejáda vstupů do DACu. USB pro počítače, koaxiální BNC, HDMI ARC a samostatný HDMI vstup (verze 2.0 s možností průchodu dat domácího kina – až 4K obrazu s HDR, Dolby Vision, i zvuku Dolby Atmos, DTS), optika a nakonec klasický koax. Zajímavostí je jeden cinchový analogový vstup, což z P1 Mini činí skutečně praktický předzesilovač. Zpracované signály vychází buď přes pár cinchů nebo pár XLR – mají relativně vysoké výstupní napětí 3, respektive 6 voltů.
Uvnitř pracuje celá řádka osvědčených firemních řešení. Základem je lineární napájecí zdroj s toroidním transformátorem, digitální sekci okupuje jeden čip ES9028PRO na každý kanál. Dík tomu zvládá Lumin na kompatibilních vstupech (stream a USB) rozlišení až 32 bit / 384 kHz a DSD512. P1 Mini lze nastavit i tak, aby přijímané signály upsamploval na PCM či DSD v maximální dostupné úrovni dle vaší chuti. Zajímavostí je digitální forma úpravy hlasitosti Leedh Processing. Jde o sofistikované řešení, které by při digitálních úpravách nemělo dělat chyby a tím by vše mělo být maximálně čisté a nezkreslené.
Prvotní zpracování signálu probíhá v FPGA poli s vlastním softwarovým vybavením a to za podpory přesného systému dvojitých hodin s femtosekundovou přesností. Organizace obvodů má být plně symetrická.
Lumin ve své streamovací základně sdružuje možnosti lokálního streamu přes UPnP, praktické AirPlay2, ale i služby jako TIDAL (včetně Connect), Qobuz, Spotify nebo TuneIn, podporuje MQA, má ovšem i certifikát Roon Ready.
Za zmínku stojí ještě vlastní ovládací aplikace, která slouží zároveň jako knihovna s možností vyhledávání a trochu specifickým způsobem ovládání. Je to nicméně docela rychlá a hlavně stabilní platforma.
Model P1 Mini jsme zkoušeli ve všech třech sestavách – s Musical Fidelity M8xi a Métronome Le Player 3 (chvíli i s Bluesound NODE (Gen 4)) na Fyne Audio F1-5, s Cambridge CXA81, Cambridge CXC a EverSolo DMP-A6 na Fischer & Fischer SN-70, hlavně pak na Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR spolu s Métronome DSC a KEF Blade One Meta. O filtrech, kabelech, podložkách a vůbec všem příslušenství se dozvíte v pravém sloupci -->.
Zejména v poslední jmenované sestavě byl P1 Mini použit i jako řídící komponent a praktičnost mnoha funkcí a možností v jediném šasi je skutečně lákavá. Regulace poslechové úrovně je dostatečně čistá i jemná, byť ne super rychlá – pro běžný provoz je to však úplně fajn.
Temná, těžká rytmika v klasické „Teardrop“ (Massive Attack | „Mezzanine“ | 1998 | Circa | 00724384559953) nás překvapila od prvního taktu svou konkrétní a hlavně energickou podobou. P1 Mini se do toho umí položit a dává hudbě pěkný drajv, i když nemáte pocit, že by to ještě nějak přeháněl. Je to reálně zkrocený, tuhý zvuk, bas dobře ohraničený a pevný, hezky již odrážející jednotlivé odstíny hlubokých tónů. Váhy dodá spíše střední množství, jistota tu dostala přednost před nějakými velikánskými objemy, ale to rozhodně není špatně, přednes se zdá být přiměřeně plný, aniž by sklouzl k těžkosti.
Mnohočlenný sbor Nidaros domkor, pějící „Mariavise“ Petry Bjørkhaus („MOR“ | 2024 | 2L | 2L-176-SABD) zazníval zřetelně, se solidním rozčleněním. P1 Mini má sebejistotu a již velkou zřetelnost. Ne snad takový ten pocit absolutní otevřenosti, kde je nekonečně vzduchu a vnímáte každičký záchvěv, ale rozhodně jde o úroveň, která jde tím směrem a odvádí dobrou práci. „Vysoké hi-fi“, řeklo by se. Zvuk Luminu v sobě má cosi hmatatelného, sytého a velice konkrétního. V dané cenové hladině je celková urovnanost a čitelnost výtečná.
Více než na efekt se i na výškách projevuje Lumin P1 Mini jako spořádaný, klidnější, zato velmi určitý, až sebevědomý. Řízné činely v „Hey, No Pressure“ (Ray LaMontagne | „Ouroboros“ | 2016 | SONY | 886445381665) hrály bez nacinkanosti, v přiměřeném zastoupení v poměru k ostatním pásmům a tak „s nohama na zemi“, bez efektů, zato velmi energicky a průbojně. Drajv neznamená agresi ani únavnost, vlastně je to překvapivě samozřejmé a živé – ve smyslu živého koncertu.
Na to, že „Breeze“ od Jiro Inagakiho a Soul Media („WaJazz: Japanese Jazz Specatle Vol. 1“ | 2022 | Nippon Columbia | 180GHMVLP01) pochází ze 70. let, má parádní drajv a dynamickou razanci. P1 Mini udržuje nadhled, takže působí docela v klidu, ale když slyšíte razantní o sebe tlukoucí dřívka, je to energické, silné, vlastně až trochu snaživé, ač nikoliv urputné. Opět to svou intenzitou připomíná čímsi live koncert, kde jednotlivé noty cítíte fyzicky v těle, ačkoliv pocit nějak nadstandardně mohutného objemu tu není.
Členitý a proměnlivý LIgetiho „Smyčcový kvartet č. 1 – Métamorphoses nocturnes“ (Quatuor Diotima | „Meamorphosis Ligeti“ | 2023 | Pentatone | 5187061) zvládl Lumin P1 Mini soustředěně, velice přehledně a jaksi všeobecně vyrovnaně. Není tu žádná studenost ani artificiální analytičnost, již skvělá čistota a zaostřenost reprodukce prostě jen nemají technicistní podtext. Nástroje jsou vykreslené nejen jako obrysy, ale i „maso“, hlavním rysem je všeobecná pevnost a jistota. Přehrávač pocitově hudbu nepřibarvuje, leč neinklinuje ani k jakékoliv suchosti, je to prostě vyrovnaná a kultivovaná prezentace energičtějšího typu.
„Faith“ Alfa Carlssona a kvartetu Jiřího Kotači („Our Stories“ | 2024 | Animal Music | ANI123-2) byla poměrně velká co do hudební scény, ovšem spíše ve smyslu svobodnosti, než nafouknutosti proporcí. Hudba se už skládá do trojdimenzionálního obrázku, nástroje jsou konkrétně zasazené i ohraničené, proto se v prostoru dá dobře vyznat. Lumin nemá sklony k „pinktlich“ stylu, není to stereofonie jako vyřezaná – má v sobě zdravou míru lidskosti, organičnost a expanzivnosti, hlavně ve směru k posluchači.
Primárně houslová skladbička „Cambridge 1963“ Jóhana Jóhanssona v čele s Mari Samuelsen („LIFE“ | 2024 | Deutsche Grammophon | 00028948657735) je plná života a sálá čímsi neobvykle pozitivním. P1 Mini zvládá podtrhnout právě tenhle aspekt, to, že je to hlavně hezká hudba. Faktická dobrou formu zvuku, vrstvy co se neproplétají a konkrétní zvuky jsou jaksi „navíc“, pro poslechový zážitek to je jen prostředník – ostatně jak to má být. Skvělá je hlavně rytmika, netlačí se kupředu, ale plyne, teče a bublá jako sám život.
Lumin P1 Mini je velice hezký komponent. Ne nutně podle své střídmě až jednoduše střižené vnější schránky, ale zejména svými možnostmi a lehce osobitým, nicméně vysoce kvalitním zvukovým projevem. Za dané peníze nabízí velice atraktivní mix vlastností a možností, dobře se ovládá díky svižným reakcím (na logiku nativní aplikace si také zvyknete) a hlavně funguje obstojně nejen jako stabilní streamer, ale i jako DAC a dokonce i předzesilovač, byť tam bychom byli ocenili možná o něco rychlejší chod úpravy hlasitosti. To nicméně není nic kritického. Jako celek má P1 Mini skvěle pevný, energický, až hmatatelný charakter, umí dát hudbě tak trochu „live“ pocit a přitom nezkouší dramatické efekty pro prvoplánové obluzení. Jde o zábavný, živý, spíše šťavnatý a prostě a jednoduše až neočekávaně dobrý zvuk.
Kč 129 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/5731-lumin-p1-mini#sigProIdf12856aa77
FOTOGALERIE - APLIKACE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/5731-lumin-p1-mini#sigProId68f9fa63e6
--- --- --- --- ---
KLADY
+ variabilní konektivita
+ rychlost reakcí
+ dobrý předzesilovač
+ důrazný a energický zvuk
+ pocit kontrolované konkrétnosti
+ fér cena za dané výsledky a možnosti
ZÁPORY
- na postupy nativní aplikace si budete možná muset trochu zvykat
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Diok Audio | www.diokaudio.cz