Kanadský Bluesound, dnes „dceřinka“ snad i důležitější a větší než „matka“, tedy legendární NAD, je již 11 let od svého založení jedním z hlavních tahounů zpřístupňování streamingu v solidní kvalitě širokému spektru posluchačů, ať už praktickými reproduktory na spotřebním trhu, tak s výrobky jako NODE v segmentu náročnějších – tedy nás, fanoušků hi-fi. Jenže jak šel čas, vynořily se na trhu značky nabízející podivuhodné kvality za super atraktivní ceny, na což Kanaďané zareagovali 4. generací svých přístrojů, v níž je benjamínkem NODE NANO, nejmenší z dostupných, jak už prozrazuje sám název.
Designově vychází NODE NANO z estetiky nastavené streamujícím zesilovačem POWERNODE EDGE z minulé generace. Hrany jsou tedy ostřejší, zejména díky zkosené čelní plošce, na níž se vtěsnaly čtyři dotykové ovladače (regulace hlasitosti a aktivace dvou uložených předvoleb streamovaného obsahu) a kolečko s funkcí Play / Pause. Komponent má „dlaňové“ rozměry a je navíc dělaný díky spodním otvorům i pro snadné přimontování na zeď či třeba dozadu za skříňku a podobně.
Dostupná konektivita na straně zadní se zase tolik neliší od „velkých“ sourozenců, snad jen tím, že tu nejsou vstupy. Na druhou stranu máte k dispozici klasický pár analogových cinchů nebo koaxiální a optický výstup, spolu s tím ethernetový konektor v jednom bloku s USB portem, kam lze zastrčit datovou paměť s hudebním obsahem, přístroj zvládá napájet i větší USB disk. Má nicméně dvojí funkci, zafunguje totiž i jako spojka k externímu D/A převodníku. Dvojice 3,5 mm jacků poslouží pro externí čidlo dálkového ovládání (to se hodí, je-li NODE NANO schován za nějakou překážkou), druhý kousek nese výstupní spínací napětí k dalším komponentům. Napájení má na starosti USB-C konektor 5 V / 2 A, takže můžete využít jak dodaný adaptér, tak vlastně cokoliv běžně dostupného. S probíhajícím sjednocením na tento typ konektoru u malé elektroniky je to logická volba.
Co vidět není, to jsou dostupná rozhraní Wi-Fi 5 a Bluetooth 5.2 s aptX Adaptive, NODE NANO v tomto vychází vstříc požadavku na praktičnost a splňuje aktuální standardy. Bezdrátově se umí NODE NANO spojit také s vašimi Bluetooth sluchátky nebo firemním subwooferem PULSE SUB+.
Vidět není žádné dálkové ovládání, protože fyzické Bluesound nedodává. Na druhou stranu se NODE NANO umí naučit pokyny víceméně libovolného jiného, případně můžete koupit „systémovou“ dálku Bluesound.
Silnou stránkou je samozřejmě robustní platforma BluOS, která se snadno ovládá (je i lokalizovaná), spojuje lokální streaming z NAS s prakticky všemi zde dostupnými službami a také internetovými rádii. Hlouběji do BluOS asi není třeba zabředávat, je to osvědčené a prémiové řešení. Mimo BluOS lze vsadit i na AirPlay 2, Roon, Spotify Connect a TIDAL Connect. Aby všechno šlapalo dostatečně rychle, používá se neméně prověřený procesor ARM Cortex-A53 s taktem 1,8 GHz na každém ze čtyř jader.
Významnou aktualizací nové generace je vnoření moderního čipu D/A převodníku – jde o ES9039Q2M, díky němuž NODE NANO (i ostatní nové kousky) zpracuje PCM signál 24 bit / 192 kHz a Bluesound říká, že v očekávané aktualizaci platformy přibude podpora až pro DSD256. Ale ono nakonec nejde jen o samotný čip, ale o pečlivost jeho implementace, neboli když dva dělají totéž, není to totéž. Co do dalších technických parametrů uvádí Bluesound jen ty vztažené právě přímo k čipu DAC – odstup signálu a šumu -118 dB a THD+N 0,0007%.
Bluesound NODE NANO je skutečně drobeček – má šířku 14,3 cm, identickou hloubku a výšku jen 3,6 cm. S váhou 570 gramů se ho skutečně nemusíte bát zavěsit úplně kamkoliv.
Streamer jsme používali ve všech redakčních sestavách asi dva týdny před jeho oficiální premiérou. Hrál však primárně s Cambridge CXA81 a Fischer & Fischer SN-70, kde jsme ke srovnání (a též jako D/A převodník) měli EverSolo DMP-A6. Ohřál se ale i s Musical Fidelity M8xi a EverSolo DAC-Z8, kde pracoval přes reprosoustavy Fyne Audio F1-5, chvíli pro zajímavost pak i v hlavním systému s Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR a KEF Blade One Meta a to proti Métronome DSC. O kabelech, filtrech, doplňcích a vůbec podrobnostech se dočtete v pravém sloupci -->.
V první řadě je dobré říct, že – tak jak to bývá – NODE NANO má svůj charakter primárně na analogovém výstupu a tomu se věnují níže uvedené odstavce. Použijete-li jej jako transport, dominující charakter bude právě ten od následujícího D/A převodníku. Kvalita výstupu relativně dobře reaguje na připojení do napájecího filtru, byť praktičnost malé krabičky svádí k vyvedení USB kablíku s napětím prakticky odkudkoliv.
Ačkoliv kontrabas Charlieho Hadena ve „Spiritual“ („Beyond the Missouri Sky“ | 1997 | Verve | 537 130-2) zněl přes NODE NANO přeci jen tenčeji než skrze skoro 3x dražší DMP-A6, rozhodně byla jeho jistota a konkrétnost zřetelně lepší, než v generaci minulé. Tóny kupříkladu už mají docela strukturovanou podobu, oddělení je slušné a za dané peníze má analogový výstup lepší úroveň, než „minulý“ NODE, startující kdysi za skoro dvojnásobnou cenu. Je nicméně cítit lehký důraz na bas, na jeho objem, celkově jsou hluboké tóny spíše měkčí – jakožto vstup do „našeho“ světa ale funguje výtečně.
Taktéž ve středech je jasně cítit posun směrem k větší jasnosti a zřetelnosti, hlasy Buddyho a Julie Millerových v jejich „Niccolo“ („In The Throes“ | 2023) jsou už oddělené a docela živé, energické. Je znát, že NODE NANO se oproti starším sourozencům pouští hlouběji k detailům a nabízí je příměji. Ne snad řízně nebo nějak tvrdě, na to si zachovává stále ten trochu po lifestyle stylu pokukující ladění. Ale je to příjemné – kultivované a přitom už prostě solidní. V porovnání s minulostí se dá říct, že dostanete za o hodně méně peněz slyšitelné vylepšení úrovně a to je rozhodně atraktivní.
Cinkající činely v „Nefertiti“ Lionela Louekeho („Mwaliko“ | 2010 | Blue Note | 509996 88508 2 1) měly trochu klidnější, jemnější podání, ale opět – v rámci dané kategorie bez připomínek, rozlišení je totiž i tady konkrétnější a zřetelnější, než bylo u NODE v jeho poslední inkarnaci. Poznáte to třeba pocitu, že kov je skutečně kovem, včetně jeho docela solidně slyšitelných dozvuků a toho, že vše je otevřenější a jasnější, zároveň ale i přímější (to pokud byste očekávali od NODE NANO nějaký opatrnější, takříkajíc „tolerantní“ projev). Nepřesahuje to hranice říznosti, snad jen kdyby se vám za streamerem sešel ještě ostřejší zesilovač a reprosoustavy.
Síla pumpující z „Nierika“ od Dead Can Dance („Spiritchaser“ | 1996 | 4AD | 0652637271324) byla v podání NODE NANO lehce umírněnější, nicméně díky jasným středům a výškám s pocitem lehké dopřednosti se zdá být skladba živá, energická, i když ne masivní. Drajv celkově překonává očekávání, byť plnost je spíše v souladu s pozicí v dostupném segmentu. Nicméně i v tomto ohledu se zdá, že NODE NANO se v pohodě vyrovná, či spíše překoná své předchůdce.
Kde není pochyb o technologickém pokroku, zapříčiněném hlavně implementací nové generace čipu D/A převodníku, to je rozlišení. „Captain Seňor Mouse“ (Return to Forever | „Hymn of the Seventh Galaxy“ | 1991 | nahráno 1973 | Polydor | 825 336-2) byla kontrolovaná docela zřetelně, pevná v obrysech a nad očekávání rozčleněná na jednotlivosti. Je pravda, že NODE NANO v tomto ohledu nemá onu jemnou, kulatou pohodovost minulé generace, je podstatně neutrálnější a snad by se dalo použít i slovo analytičtější. S ohledem na třídu je to však víc než solidní a navíc se to citelně více než dřív blíží ideálu high fidelity.
Prostor hudební scény v „Miss Otis Regrets“ (Bette Midler | „Greatest Hits“ | 1998 | Atlantic | CD 82497) byl v pravolevé ose slušný, ne úplně pocitově zafixovaný takovým tím analyticko-holografickým způsobem, ale přesto už slušně přehledný. Proporce zvuku jsou střední, v kontextu kategorie ale splňuje NODE NANO všechno co má.
Ačkoliv pak neměla „The May Queen“ Roberta Planta („Carry Fire“ | 2017 | nonesuch | 75597934939) nějaký dramatický odpich (zejména kvůli pocitu přeci jen maličko menší váhy na basech), hrála decentně, organizovaně, jasněji a přehledněji než dřív. Za devět tisíc dostanete víc, než dřív za nějakých 15 a to říká samo o sobě rozhodně dost. Možná je NODE NANO přímější, než byl vesměs tolerantní NODE, ale rozhodně vás dostane hlouběji do nahrávek.
Bluesound zareagoval na současný trend dostupných a výtečných streamerů, základ jeho nové generace přístrojů NODE NANO je krom kompaktně praktického formátu vybaven slušným analogovým výstupem, nadstandardním v úrovni takto dostupných zařízení (zejména když trochu ošetříte napájení). Obrovskou devizou je vyladěná a lokalizovaná platforma BluOS se snadným ovládáním i velkou „výbavou“ ve smyslu podpory formátů a služeb. Hledáte-li tak cestu, kterak do své sestavy integrovat všestranný stream za rozumnou cenu, jako první krok je NODE NANO v roli transportu (máte-li dobrý DAC) i kompletního přehrávače hodně atraktivní volbou, překonávající za půlku ceny své předchůdce.
PS: Daný posun tím pádem láká i k prozkoumání právě uvedené 4. generace NODE (od 24.9. za 15 490,- Kč) a NODE ICON (od 15.11. za 27 990,- Kč).
Kč 8 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/5536-bluesound-node-nano#sigProIdfa46511f73
--- --- --- --- ---
KLADY
+ kompaktní rozměry
+ BluOS platforma a její možnosti
+ atraktivní cena
+ možnost snadné instalace na stěnu
+ znatelné zvukové zlepšení oproti minulé generaci
ZÁPORY
- reálně v dané kategorii nic
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: AV Integra | www.avintegra.cz