Všechno důležité o sluchátkách PSB jste se mohli dočíst v textu o modelu M4U-1. Jenže na trhu je ještě jeden, který na první pohled vypadá úplně, ale úplně stejně, jeho název ale zakončuje místo jedničky dvojka a stojí o zhruba jednu třetinu víc, než jeho kolega. Tři tisíce korun navrch totiž zaplatíte za technologii aktivního potlačení hluku.
Shrňme si, co vlastně sluchátka řady M4U nabízí:
- bytelnou, byť trochu plastikovou (vlastně termoplastovou) konstrukci
- slušný komfort nošení, alespoň vzhledem k jejich rozměrům a váze
- technologii RoomFeel, která pomáhá uvolnit zvukové podání a zmírnit pocit „sluchátkovosti"
Model s dvojkou na konci nabízí elektroniku vestavěnou do mušlí a celkem tři pracovní režimy. Pokud máte plně nabité baterie a cestujete, je vám určen režim aktivního potlačení okolního hluku. Pokud nejste v nikterak hlučném prostředí, ale máte slabý zdroj signálu, nebo prostě jen chcete zvukové podání „přibrousit", můžete využít jen vestavěné zesilovače bez korekčních obvodů. Není to sice plnohodnotná náhrada za velký sluchátkový zesilovač, ale v nouzi polních podmínek je to příjemné řešení. Třetím pracovním režimem sluchátek je pak plně pasivní reprodukce. Je skvělé, že v PSB nelimitovali, tak jako mnozí jiní výrobci, posluchače nutností nosit s sebou neustále zásobu nabitých baterií (protože ve sluchátkách je nijak nenabijete).
Pokud si vyzkoušíte aktivní technologii v praxi, narazíte na překvapivou věc – při úplném tichu v režimu aktivního potlačení hluku sluchátka maličko šumí. Už při poměrně tichém poslechu šum překryje hudba a nijak neruší, je to jen překvapující.
Dovolíme si odkázat čtenáře ještě jednou k přečtení recenze modelu M4U-1, protože právě v ní jsou popsané poslechové dojmy, s nimiž teď budeme porovnávat, stejně jako použité vybavení a podobně. Důležité je říci, že obě verze sluchátek mají dosti podobnou základní charakteristiku, ale aktivní verze jako kdyby slyšitelně ubírala na relaxovanosti projevu a nadopovala zvuk energií. Maličko říznější podání je znát i v plně pasivním režimu.
Gabrielova skladba „My Body is a Cage" z disku „Scratch My Back" se rázem v aktivním režimu probudí, smyčce jsou intenzivní, jako kdyby se hráči nadechli a pořádně zabrali. Není tu víc informací, nepřinese to další detaily, ale máte díky tomuto důslednějšímu přednesu pocit, že jste „víc in". Zajímavé ale je, že najednou jsou intenzivnější basy a výšky, ne nepodobně zapnuté funkci loudness. Zdá se, že zesilovací obvody nejen zesilují, ale i mírně prohýbají frekvenční charakteristiku. Nedostávají se však díky bohu do stádia „bum-cink".
Jako napumpovaný steroidy působí zvuk skladby „Outcast" z Oldfieldovy desky „Tubular Bells III". Vynikající je maximálně tiché, černočerné pozadí signálu, aktivní řešení nešumí (tedy dokud nezapnete potlačení hluku, jak už jsme řekli). Se strojovou energií pak pumpuje jak basa, tak důrazné bicí, elektrické kytary dravě křičí a zpívají, jsou mnohem výraznější, než přes pasivní M4U-1, trochu už je ale cítit nervozita a tlak na pilu. Není to o ztrátě kontroly, spíše nespoutané dravosti. K rockové hudbě se to ale velmi hodí a ani říznější přednes nevygumuje určitou pohodu a sametovost, takže je zaručena neagresivnost reprodukce.
Přidaná energie se pozitivně projevuje hlavně na expresivnějším projevu, výrazněji vystupujících detailech a bezprostřednější dynamice, jak ukazují bubínky v „Dancehall" (album „Mira" od Jienat). Úder do blány je bezprostřednější, přesnější, přesto jaksi méně muzikální, je v něm cítit trochu matematické strojovosti. Trochu méně prostoru tu subjektivně vzato dostávají vokály, i když ani jim se nevyhnula dodávka energie navíc.
Stinnou stránkou aktivní koncepce je trochu se ztrácející cit pro intimitu a něhu přednesu, jak je znát kupříkladu u „Nativity Carol" Johna Ruttera (San Francisco Choral Artists a album „Reference Classis First Sampling". Oproti pasivní verzi M4U-1 jsou tu výrazněji slyšitelnější varhany, plnější a hutnější, stejně jako energičtější. Právě basové pásmo je autentičtější, přítomnější, než u M4U-1, středo-výšková sekce je zase až moc brilantní, byť je nutno ocenit množství přenesených detailů. Nevyčerpatelná studnice energie je ale spíše protikladem vybraného, křehkého zvukového podání.
Tam, kde se zvuk v případě M4U-1 přirozeně zaostřuje do středního pásma, například na struny akustické kytary, jejich přirozenou texturu a nechává nástroj neuspěchaně vyniknout, tam M4U-2 přidá detaily a autoritu. Prodloužila se i doba dozvuku jednotlivých tónů, ze zvuku ale ustoupila vřelost a klid, nástroj nezní tak jemně a vzdušně. Vynahrazuje to nicméně ostrými konturami a jasným, briskním zvukem.
Dost možná se PSB rozhodlo pro geniální produktovou strategii. Jedna sluchátka totiž jen drobnou obměnou vyhoví úplně všem, ať už se jim líbí přístup více audiofilský, nebo více „boseovský". Milovníci věrné reprodukce sáhnou zcela určitě po M4U-1 a kvalitním sluchátkovém zesilovači, ti, kteří však touží po neméně kvalitním, nicméně snáze stravitelném i dostupném hudebním zážitku, který zaujme svou dravostí, energií i kontrolou, který sice nenabízí tak vytříbený přednes, ale zase šlape pěkně od podlahy, nenechá vás vydechnout. Vlastně tak vychází vstříc oněm „reálným lidem" z motta firmy, kteří touží po zábavě a věrnost je až druhá (i když rozhodně ne nepodstatná - a není na tom nic špatného). Navíc umí geniálně povýšit povětšinou slabé mobilní zdroje signálu a v případě nutnosti i zcela odstranit jakékoliv nežádoucí rušení. U PSB tak máte maximální svobodu volby v tom, kterou cestou půjdete.
Kč 9 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ skvěle fungující aktivní odhlučnění
+ možnost trochu „přibrousit" zvuk zesilovači
+ jsou skvělé k mobilním zdrojům signálu
+ bohatý zvuk
ZÁPORY
- aktivní režim i potlačení hluku výrazně ohýbají frekvenční charakteristiku
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz