První sluchátka s dobře známým logem AKG přišla na svět již v roce 1949, padesátá léta se pak nesla ve znamení nových impulzů hlavně na poli mikrofonů a vůbec etablování na trhu profesionální audio techniky. Polovina druhé dekády jedenadvacátého století zastihla vídeňskou firmu AKG pod křídly koncernu HARMAN, ale stále v roli jednoho z významných hráčů v oblasti sluchátek a mikrofonů, kam jako jedni z mála přináší více než šest dekád zkušeností a inovací. Jedním z posledních přírůstků do „náhlavní" části katalogu je model střední třídy K551.

Výrobky z pera rakouského výrobce poznáte už na první pohled díky moderně jednoduchému střihu, nejinak je tomu i u K551. Masivní uzavřené mušle jsou nápadně ploché, jejich polstrování je i přesto nebývale bohaté a měkké. Magnetický systém dynamických měničů je vyveden do centrálního výstupku, sloužícího zároveň i jako úchytný bod týlního mostu. Díky dvěma kloubům nejen, že i přes svůj značný průměr dosednou mušle pohodlně k hlavě, ale můžete je i složit „na plocho", aby se lépe přenášely.

Oceníte zcela určitě velmi pěkné provedení – vnější kovová slupka je vizuálně vkusná a hodnotná, ale také působí, že by mohla vydržet i méně šetrné zacházení. Již popisovaná vnitřní část s masivním, hlubokým polstrováním ve velmi pěkné kůži zase pohodlně obejme celé vaše ucho a nejenže vytvoří pohodlný prostor pro poslech, ale také vás velmi účinně oddělí od vnějšího světa.

Samotný hlavový most pak sice není nikterak tlustý, ale i tak sedne na hlavu pěkně a váhu lehce přes 300 gramů rozloží přesně tak, aby nošení bylo pohodlné i delší dobu. Díky ne úplně malému přítlaku je sice po pár hodinách přeci jen sundáte s pocitem lehkého otlačení, ale většina podobně robustních sluchátek je méně komfortní. S podivem však je, že K551 jsou skutečně velká, respektive jdou jako jedna z mála proti proudu. Tam, kde rozpětí většiny konkurentů končí (a tedy majitelé trochu rozměrnějších lebek bývají trochu stísněni), tam jsou tato AKG tak v polovině rozsahu.

Přívodní signálový kabel je zjevně určen hlavně pro mobilní zařízení, o čemž vypovídá koncovka o průměru 3,5mm v minimalistickém pojetí, samotný kabel je vyroben z bezkyslíkaté mědi o čistotě 99,99%.

Oproti většině konkurence nabízí AKG K551 docela rozměrné měniče – průměr membrán je celých 5 cm, což je jen o 0,8 cm méně, než mají třeba referenční HD800 od Sennheiser. V technických specifikacích se tak nějak nedočtete nic konkrétnějšího, ale z již naznačené nemalé velikosti úložného prostoru motoru měničů lze dovozovat třeba to, že magnety budou mít nemalé rozměry.

Jak už bylo řečeno, K551 jsou zjevně míněny hlavně pro přenosné zdroje signálu. Vypovídá o tom hlavně impedance na úrovni 32 Ohmů, ale i citlivost 114 dB (SPL / V). Bez udání tolerance udává AKG frekvenční rozsah 12 – 28 000 Hz. Maximální výkon, který jsou tato sluchátka schopna zpracovat, je 200 mW, ale i výrazně méně než polovina si s nimi poradí víc než dobře.

Primárním partnerem pro AKG K551 se stal ASUS Xonar Essence One MUSES, ale téměř stejně často hrály s HRT microStreamer. Zkoušeli jsme je ale i s mobilním přehrávačem Philips GoGear VIBE a NAD C370. Zdrojem signálu kromě USB a FLAC souborů převážně vysokého rozlišení byl i Pioneer BDP-LX71. Signálové kabely dodal KrautWire, Eagle Cable, Monster Cable a QUAD, napájení zlepšoval Xindak XF-2000B.

AKG K551 patří do nejnovější vlny sluchátek, která rozhodně nešetří na rozlišení. Nádherně tak vyznívají výšky, konkrétně rozličné perkuse, zvonečky, činely a další nástroje z „nejvyšších pater", obsažené v coververzi „Ever Fallen In Love" z alba „Bande á Part" Nouvelle Vague. Je znát, že se K551 nebojí dát výškám energii, protože se nemusí bát žádné nepříjemné agresivity nebo ostrosti. Přestože máte ze zvuku pocit mírného stažení nazad, neschází mu právě díky bohatým výškám pocit životnosti a klid a přehlednost tu z onoho relativně klidnějšího, netlačícího ladění jen profituje.

Dobrým testem dynamiky jakéhokoliv zařízení je „Chesky Audiophile Test Disc vol. 2", K551 se nejlépe ukázaly v celé sadě testů, zahrnujících bubny v různých vzdálenostech od mikrofonu. Ničím nerušený úder do bubnu rozkmitá jakoukoliv membránu na hranici jejích možností. AKG sice musíte maličko „naložit", aby švih do bubnu měl tu pravou energii, ale vyplatí se to – navíc ani při mírně vyšší úrovni hlasitosti nejsou AKG K551 nijak hrubé či unavující; ba naopak, jejich čistota k hlasitému poslechu přímo vybízí, takže se spíš budete muset hlídat.

Že AKG K551 jsou nejen detailní a dynamicky potentní, ale hlavně mají dostatečnou výkonovou rezervu; plyne z toho hlavně relaxovaný zvuk a pocit neuspěchanosti. Autoritu a talent pro udržení organizace v libovolně komplexní hudbě prokázal Lisztův „Mephisto", kterého jako referenční nahrávku nabízí ve FLAC 24/96 nabízí LessLoss. Pianu tu má nejen říz a objem, ale i jednotlivé stisky kláves jsou skvěle artikulované, podané s nejvyšší pečlivostí a dlouho doznívající, než se rozpustí v hudební mase. AKG jsou schopny vzbudit pocit, že vaše ucho se dostalo do blízkosti skutečného, hmotného, masivního nástroje, jehož tělo rezonuje a dodává tónům hmotu a sílu.

Sluchátkům AKG mnozí vytýkají, že jim tak nějak schází basový základ. Minimálně v případě K551 to rozhodně není pravda, byť ani ty nenabízí ony jinde běžné přebujelé a neadekvátně energické basy. Spodní oktávy jsou v podání těchto sluchátek střízlivé, důraz kladou na přesnost a kontrolu, byť jak už bylo řečeno, vyžadují trochu více síly. Třeba kontrabas ve Stingově „Englishman in New York" z alba „Symphonicities" je mohutný, pěkně měkký a kulatý, jeho tóny jsou rozmanité a dokonce umí být až dominantní, takže myšlenky na nedostatek basů se k vám rozhodně ani nepřiblíží. Právě na Stingově vokálu si ale můžete všimnout i toho, že má občas tendenci zdůraznit i nějakou tu sykavku. Není to ale na škodu, i drobná nedokonalost přispívá k dojmu živoucnosti nahrávky.

Obdobnou zkušenost jsme měli i s vokálem Rebeccy Pidgeon v „Spanish Harlem" ze sampleru „Best Audiophile Voices". O této skladbě je sice známo, že určité hrubší podání sykavek je u ní tak říkajíc již ze studia, ale občasná prezentnost zvuk je to jediné, co lze vytknout. Jinak je vokál výrazný, velmi čistý a hlavně tu opět AKG prokazují své vysoké rozlišení. Zvuk zůstává pod velmi dobrou kontrolou i při použití méně kvalitních zdrojů signálu, K551 se zjevně velmi snadno řídí.

Pokud dopřejete AKG K551 dostatečně energického partnera, užijete si pořádnou porci razance a skvěle tepající rytmus. Důkazem budiž „Keep Your Eyes Peeled" z nejnovějšího alba „...Like Clockwork" od Queens of the Stone Age. Energii si můžete vychutnat i díky skutečně výjimečně dobré čistotě zvuku, rozplétající typicky zauzlovanou rockovou nahrávku s nenuceností a příjemnou přesností. Uvolníte-li se a necháte na sebe chvíli působit trochu studiovější pojetí reprodukce, bezpochyby vás strhne svou dynamikou a podmaní si tempem – takhle má prostě odsýpat rock.

AKG K551 jsou zajímavá sluchátka. Nejen, že vypadají a působí velmi hodnotně, ona prostě jsou vyrobena hodnotně. Jejich vzhled pak rezonuje s moderními trendy až „applovské" čistoty a jednoduchosti, přes nadprůměrnou velikost vám však dopřejí dlouhodobý komfort nošení; toť zjevně prakticky promítnuté zkušenosti z náročné profesionální scény. Jejich zvukové podání je vzhledem k ceně skutečně velmi dobré, dokonce skvělé. Díky jejich transparentnosti, rychlosti a lehkosti, s jakou se poperou s libovolně dynamickým a komplexním zvukem jim odpustíte i to, že sem tam říznou do ucha akčnější sykavkou. Odmění vás ale skvělým vyvážením, vynikajícím množstvím detailů a živoucí dynamikou reprodukce, tedy kvalitami, které jsou typické spíše u dražších sluchátek. I když určitě nejsou K551 dokonalá, v dané třídě patří ke špičce a jednoduše se s nimi dobře žije, což je nejdůležitější...

Kč 5 690,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ nádherné výrobní provedení

+ komfortní nošení

+ dobrá pasivní izolace

+ skvělé rozlišení, dobrá dynamika

ZÁPORY

- pro někoho mohou být sluchátka příliš velká

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: DSI Czech | www.vzdy.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista