Sluchátka HD 449 z produkce německé firmy Sennheiser patří v jejich katalogu na samý vrchol mezi „klasickými hi-fi sluchátky“, jinými slovy jsou určena „běžným smrtelníkům“, kteří chtějí ideální kompromis mezi cenovou náročností a kvalitou reprodukce. Za více než příznivou cenu by měl model 449 splnit všechny požadavky, kladené na ně v rámci věrné reprodukce zvuku.

Přestože se jedná o sluchátka za necelých dva a půl tisíce korun, jejich stavba je fortelná, byť kompletně plastová. Materiál nicméně vypadá pohledně, na omak pak působí celkem hodnotně, takže v rámci cenové třídy bez výhrad. Sluchátka samotná jsou navíc masivní a díky pohodlným, bohatě polstrovaným koženkovým náušníkům i hlavovému mostu je radost je mít na hlavě. Velký prostor v circum-aurálních uzavřených mušlích pak ke komfortu nošení přidává další body a posluchač netrpí nepříjemným zahříváním „poslechového prostoru“. Navíc s hmotností 150 g nejsou nepříjemnou zátěží pro krční páteř jako některá highendová sluchátka.

Přívodní signálový kabel má délku „tak akorát“, neboli 1,4 metru, v balení výrobce dodává pro domácí použití ještě prodlužovací kabel s délkou 1,6 metru. Na konci najdeme standardní 3,5mm jack s možností nasazení redukce na 6,3mm. Prozatím nic nestandardního v pozitivní ani negativním smyslu.

O samotné konstrukci měničů a technice uvnitř sluchátek se toho mnoho nedozvíme, ale výrobce se chlubí velkou membránou z Duofol materiálu, poháněnou silným neodymiovým magnetem; ta je schopna vygenerovat frekvence od 16ti do 24 000 Hz. Již byla zmíněna uzavřená koncepce těchto dynamických sluchátek. Jejím benefitem je utlumení okolního hluku až o 18 dB. Doplníme-li k tomu ještě solidní citlivost 114 dB a „přátelskou“ impedanci 32 Ohmů, jedná se o ideální partnery pro mobilní přehrávače a další podobné „komerční“ zdroje signálu.

Sennheisery HD 449 jsme poslouchali ve společnosti sluchátkového zesilovače Burson Audio HA-160DS, integrovaného zesilovače NAD C370 a zdrojů signálu Pioneer BDP-LX71, KingRex UD384 a pak také z HTC Explorer, mobilního přehrávače Philips GoGear Vibe a klasického notebookového výstupu průměrné kvality (hlavně pro posouzení schopnosti „fungovat“ i s takovým zařízením). Jako porovnání byly k dispozici Koss Port Pro 25th Anniversary, Koss GT5, Sennheiser IE8, Bowers&Wilkins C5 a Shure SRH1840. Hudba hrála povětšinou z notebooku přes přehrávač foobar2000.

Přestože mají HD 449 deklarovánu impedanci „mobilních“ 32 Ohmů, více jim to sluší s pořádným sluchátkovým zesilovačem. Bez něj se může zdát, že by si zasloužily trochu více energie v basovém pásmu, ale i přesto patří k těm frekvenčně nejvyrovnanějším ve své cenové třídě. Při spojení s dedikovaným sluchátkovým zesilovačem je pak dojem až nečekaně na výši.

O vnímatelném rozdílu v podání basů a relativní náročnosti sluchátek na kvalitu „krmení“ nás přesvědčí „No Sanctuary“ od Chrise Jonese z výběru Stockfish Records. Jeho kytara má solidní tělo a objem, skladba ale není přebasovaná. Reprodukce také potěší nepřítomností „plastikového“ podtónu a svou dobrou čitelností, související s poměrně energickým podáním výšek a vynikající čistotou středů.

Tu potvrzují i hlasy, lhostejno, zda se jedná o Evu Cassidy s její baladou „True Colors“ (Best Audiophile Voices), sbory v Palestrinově vokálním díle, nalézajícím se na vynikajícím výběru Deccy „5 Masses“ nebo bratry Gibby na jejich dospěle popové desce „This Is Where I Came In“. Vše působí vzdušně a volně, navíc pak díky skutečně povedené reprodukci hlasů také čitelně a čistě. Je pravdou, že na první poslech vás tyto Sennheisery nepošlou do kolen a nedonutí vás plakat dojetím nad křehkým zpěvem Evy Cassidy, ale za nějaký čas, po uvyknutí na charakter sluchátek, bude zážitek i tak báječný. Stejně tak mnoho informací o smíšených sborech v Palestrinově „Pie Jesu“ dává pocit proniknutí do nahrávky, přes relativně intenzivní podání středo-výškové sekce pak nedochází k pocitu ostrosti reprodukce až do dosti vysoké hlasitosti. A pro klidnější pop od Bee Gees jsou tato sluchátka jako stvořená – čistý a klidný zvuk s lehce energičtějšími výškami, čistými středy a nepřehnanou basovou linkou je pro podobný žánr jako ulitý. Ačkoliv třeba „umělé“ nástroje typu kláves zní tak trochu nudněji, než jsme zvyklí z barevnějších a muzikálnějších sluchátek, zde jsme ale blíže realitě, která zjevně více svědčí akustice.

To potvrzuje i „Velká brána Kyjevská“, Mussorgského známé dílo z výběru „Crystal Cable Arabesque“. Dramatické momenty skladby ukazují na solidní dynamické schopnosti sluchátek, které ale nevybočují (a ani nemohou, tak jako u žádných podobných sluchátek) z nadstandardních poměrů v dané cenové třídě. To znamená, že při vyšších poslechových úrovních už sluchátka lehce „nestíhají“, což jim ale nelze nijak vyčítat. Naproti tomu barevnost a uvěřitelnost podání nástrojů zůstává velmi dobrá v kterékoliv chvíli.

Sennheiser HD 449 jsou sluchátka nadprůměrná v kategorii mezi 2 – 3 tisíci. Jejich plastový vzhled kompenzuje hodnotné provedení a přitažlivý design, jejich vcelku běžné parametry se pak transformují ve vyrovnaný zvuk skutečně z třídy high fidelity. Papírově ideální spojení s mobilními zdroji signálu se tak trochu nekoná, protože nejlépe je HD 449 ve spojení s audiofilním řetězcem včetně sluchátkového zesilovače (ale nakonec kterým sluchátkům ne?). Oproti své konkurenci vynikají hlavně velmi vyrovnaným frekvenčním pásmem s realistickým podáním tónů a vzdušností. Nejsou typem sluchátek, která by vás strhla k poslechu, naopak vyžadují určité poslechové zkušenosti k plnému docenění jejich kvalit. A přestože si adekvátně poradí s libovolným žánrem, přeci jen dají díky své jisté syrovosti pocítit umělost žánrů typu hip hopu, elektroniky a podobně. Naproti tomu s klasickou (komornější) hudbou, jazzem nebo vokálními skladbami jsou za svou cenu výborná a jako velmi dostupná alternativa k běžnému poslechu s občasným vynesením na cesty jsou perfektně fungujícím nástrojem. Za dané peníze potěší každého, kdo chce slyšet to, co se skrývá v jeho nahrávkách a přístrojích.

Kč 2 425,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ hezký vzhled a slušná výrobní kvalita

+ vyrovnaná frekvenční charakteristika

+ příjemně živé podání a lehký zvuk

ZÁPORY

- mají spíše realističtější charakter, ne tak podmanivý

- nevzbudí ve váš na první poslech zrovna touhu a extázi z poslechu

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Panter Praha

www.sennheiser.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 241 040 940

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista