Sluchátka HD 449 z produkce německé firmy Sennheiser patří v jejich katalogu na samý vrchol mezi „klasickými hi-fi sluchátky“, jinými slovy jsou určena „běžným smrtelníkům“, kteří chtějí ideální kompromis mezi cenovou náročností a kvalitou reprodukce. Za více než příznivou cenu by měl model 449 splnit všechny požadavky, kladené na ně v rámci věrné reprodukce zvuku.
Přestože se jedná o sluchátka za necelých dva a půl tisíce korun, jejich stavba je fortelná, byť kompletně plastová. Materiál nicméně vypadá pohledně, na omak pak působí celkem hodnotně, takže v rámci cenové třídy bez výhrad. Sluchátka samotná jsou navíc masivní a díky pohodlným, bohatě polstrovaným koženkovým náušníkům i hlavovému mostu je radost je mít na hlavě. Velký prostor v circum-aurálních uzavřených mušlích pak ke komfortu nošení přidává další body a posluchač netrpí nepříjemným zahříváním „poslechového prostoru“. Navíc s hmotností 150 g nejsou nepříjemnou zátěží pro krční páteř jako některá highendová sluchátka.
Přívodní signálový kabel má délku „tak akorát“, neboli 1,4 metru, v balení výrobce dodává pro domácí použití ještě prodlužovací kabel s délkou 1,6 metru. Na konci najdeme standardní 3,5mm jack s možností nasazení redukce na 6,3mm. Prozatím nic nestandardního v pozitivní ani negativním smyslu.
O samotné konstrukci měničů a technice uvnitř sluchátek se toho mnoho nedozvíme, ale výrobce se chlubí velkou membránou z Duofol materiálu, poháněnou silným neodymiovým magnetem; ta je schopna vygenerovat frekvence od 16ti do 24 000 Hz. Již byla zmíněna uzavřená koncepce těchto dynamických sluchátek. Jejím benefitem je utlumení okolního hluku až o 18 dB. Doplníme-li k tomu ještě solidní citlivost 114 dB a „přátelskou“ impedanci 32 Ohmů, jedná se o ideální partnery pro mobilní přehrávače a další podobné „komerční“ zdroje signálu.
Sennheisery HD 449 jsme poslouchali ve společnosti sluchátkového zesilovače Burson Audio HA-160DS, integrovaného zesilovače NAD C370 a zdrojů signálu Pioneer BDP-LX71, KingRex UD384 a pak také z HTC Explorer, mobilního přehrávače Philips GoGear Vibe a klasického notebookového výstupu průměrné kvality (hlavně pro posouzení schopnosti „fungovat“ i s takovým zařízením). Jako porovnání byly k dispozici Koss Port Pro 25th Anniversary, Koss GT5, Sennheiser IE8, Bowers&Wilkins C5 a Shure SRH1840. Hudba hrála povětšinou z notebooku přes přehrávač foobar2000.
Přestože mají HD 449 deklarovánu impedanci „mobilních“ 32 Ohmů, více jim to sluší s pořádným sluchátkovým zesilovačem. Bez něj se může zdát, že by si zasloužily trochu více energie v basovém pásmu, ale i přesto patří k těm frekvenčně nejvyrovnanějším ve své cenové třídě. Při spojení s dedikovaným sluchátkovým zesilovačem je pak dojem až nečekaně na výši.
O vnímatelném rozdílu v podání basů a relativní náročnosti sluchátek na kvalitu „krmení“ nás přesvědčí „No Sanctuary“ od Chrise Jonese z výběru Stockfish Records. Jeho kytara má solidní tělo a objem, skladba ale není přebasovaná. Reprodukce také potěší nepřítomností „plastikového“ podtónu a svou dobrou čitelností, související s poměrně energickým podáním výšek a vynikající čistotou středů.
Tu potvrzují i hlasy, lhostejno, zda se jedná o Evu Cassidy s její baladou „True Colors“ (Best Audiophile Voices), sbory v Palestrinově vokálním díle, nalézajícím se na vynikajícím výběru Deccy „5 Masses“ nebo bratry Gibby na jejich dospěle popové desce „This Is Where I Came In“. Vše působí vzdušně a volně, navíc pak díky skutečně povedené reprodukci hlasů také čitelně a čistě. Je pravdou, že na první poslech vás tyto Sennheisery nepošlou do kolen a nedonutí vás plakat dojetím nad křehkým zpěvem Evy Cassidy, ale za nějaký čas, po uvyknutí na charakter sluchátek, bude zážitek i tak báječný. Stejně tak mnoho informací o smíšených sborech v Palestrinově „Pie Jesu“ dává pocit proniknutí do nahrávky, přes relativně intenzivní podání středo-výškové sekce pak nedochází k pocitu ostrosti reprodukce až do dosti vysoké hlasitosti. A pro klidnější pop od Bee Gees jsou tato sluchátka jako stvořená – čistý a klidný zvuk s lehce energičtějšími výškami, čistými středy a nepřehnanou basovou linkou je pro podobný žánr jako ulitý. Ačkoliv třeba „umělé“ nástroje typu kláves zní tak trochu nudněji, než jsme zvyklí z barevnějších a muzikálnějších sluchátek, zde jsme ale blíže realitě, která zjevně více svědčí akustice.
To potvrzuje i „Velká brána Kyjevská“, Mussorgského známé dílo z výběru „Crystal Cable Arabesque“. Dramatické momenty skladby ukazují na solidní dynamické schopnosti sluchátek, které ale nevybočují (a ani nemohou, tak jako u žádných podobných sluchátek) z nadstandardních poměrů v dané cenové třídě. To znamená, že při vyšších poslechových úrovních už sluchátka lehce „nestíhají“, což jim ale nelze nijak vyčítat. Naproti tomu barevnost a uvěřitelnost podání nástrojů zůstává velmi dobrá v kterékoliv chvíli.
Sennheiser HD 449 jsou sluchátka nadprůměrná v kategorii mezi 2 – 3 tisíci. Jejich plastový vzhled kompenzuje hodnotné provedení a přitažlivý design, jejich vcelku běžné parametry se pak transformují ve vyrovnaný zvuk skutečně z třídy high fidelity. Papírově ideální spojení s mobilními zdroji signálu se tak trochu nekoná, protože nejlépe je HD 449 ve spojení s audiofilním řetězcem včetně sluchátkového zesilovače (ale nakonec kterým sluchátkům ne?). Oproti své konkurenci vynikají hlavně velmi vyrovnaným frekvenčním pásmem s realistickým podáním tónů a vzdušností. Nejsou typem sluchátek, která by vás strhla k poslechu, naopak vyžadují určité poslechové zkušenosti k plnému docenění jejich kvalit. A přestože si adekvátně poradí s libovolným žánrem, přeci jen dají díky své jisté syrovosti pocítit umělost žánrů typu hip hopu, elektroniky a podobně. Naproti tomu s klasickou (komornější) hudbou, jazzem nebo vokálními skladbami jsou za svou cenu výborná a jako velmi dostupná alternativa k běžnému poslechu s občasným vynesením na cesty jsou perfektně fungujícím nástrojem. Za dané peníze potěší každého, kdo chce slyšet to, co se skrývá v jeho nahrávkách a přístrojích.
Kč 2 425,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ hezký vzhled a slušná výrobní kvalita
+ vyrovnaná frekvenční charakteristika
+ příjemně živé podání a lehký zvuk
ZÁPORY
- mají spíše realističtější charakter, ne tak podmanivý
- nevzbudí ve váš na první poslech zrovna touhu a extázi z poslechu
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
Panter Praha
www.sennheiser.cz – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 241 040 940