Ano, skutečně jsou to sluchátka, určená primárně jedné specifické skupině zvukových profesionálů. Nicméně i ladění a koncepce, zaměřená na diskžokeje může mít své výhody v běžném domácím poslechu, zvláště pak chceme-li mít dostupná sluchátka, která nás na hlavě nebudou po pár desítkách minut tlačit, a nezačne nás z jejich zvuku třeštit hlava. Profesionální řada sluchátek KOSS tuto charakteristiku dosud zcela splňovala a DJ/200 má dobrou šanci na to navázat.

Pro DJ/200 jsou robustní, zjevně profesionální sluchátka s uzavřenou dynamickou koncepcí. Na první pohled se jedná o luxusně provedená sluchátka, vyrobená z kombinace dobře obrobeného kovu a kvalitního plastu – na danou cenovou úroveň je výrobní zpracování víc než uspokojivé a rozhodně nereflektuje dnešní trend šetření na materiálech i ve vyšších cenových kategoriích.

Celkové provedení je vesměs decentní a praktické, je vidět, že nejde o sluchátka určená pro parádu, ale na práci. Přestože valná většina namáhaných prvků je plastiková, od pohledu ani při dotyku nepřichází pochybnost o dlouhodobé použitelnosti a spolehlivosti. Hlavně kloub, uchycující mušle k masivnímu hlavovému mostu s velmi příjemnou výstelkou a umožňující téměř libovolné otáčení a naklápění mušlí, působí velmi pevně a spolehlivě. Samotné mušle jsou pak i přes svou relativní kompaktnost díky kovové skořápce bytelné a co víc, téměř perfektně pasivně izolují od okolního prostředí (od KOSS se dozvíme, že jde o útlum cca 12 – 18 dB). Na tom mají svůj podíl i měkké koženkové náušníky, díky nimž sluchátka perfektně přilnou k uším a to bez nadměrného tlaku. Bohužel, zvuková nepropustnost s sebou nese i tu vzduchovou, takže běžná „poslechová“ teplota po pár minutách uvnitř mušle nemá daleko k tomu, co známe z tropického pavilonu v zoo.

O specifikacích Pro DJ/200 se toho mnoho nedozvíme, ať pátráme sebevíce. Základní hodnoty ale dohledáme. Například impedanci s lehce netypickou hodnotou 38 Ohmů, která ovšem zaručuje použitelnost s jakoukoliv technikou, hlavně pak dává svobodu v tom, zda dedikovaný sluchátkový zesilovač použít či nikoliv. Impedanční křivka je pak rovná jako pravítko. Naproti uživatelsky příznivé impedanci je tu ale relativně nízká citlivost 99dB. V praxi ale hrají tato sluchátka dostatečně nahlas a pod dostatečnou kontrolou i z mobilních přehrávačů. Sluchátka pracují v rozsahu 10 – 25 000 Hz, což pak doplní vše, co k základní představě o Pro DJ/200 potřebujeme.

Protože tato sluchátka míří primárně k profesionálům, nabízí i některé zajímavé a praktické prvky. Odnímatelný kabel není žádným překvapením, v balení jsou k dispozici dva – jeden kroucený a druhý rovný s mikrofonem a ovládacími prvky pro Apple přístroje. Kabel je z běžné mědi a vždy zakončený 3,5mm konektorem, k dispozici je samozřejmě redukce. Pravá mušle pak na svém spodku nabízí přepínač Mono / Stereo, primárně určený pro odposlech jedním uchem.

KOSS Pro DJ/200 hrály se sluchátkovým zesilovačem Xindak H1, dopovaným buď notebookem s Windows 7 / Foobar / WASAPI nebo Pioneerem BDP-LX71. Sluchátka jsme zkoušeli samozřejmě též přes samotný audio výstup noteboku, mobilního přehrávače Philips GoGear Vibe a telefonu HTC Explorer s přehrávačem FLAC souborů. Dále se mihly též sluchátkové výstupy Denon AVR3313, Arcam AVR360 nebo NAD C370. Konkurenty jim byly Goldring DR 150, Sennheiser IE8 a KOSS GT-5.

Z poslechových zkušeností vyplývá, že i použití dedikovaného, ne již zcela levného sluchátkového zesilovače (Xindak H1) nepřináší žádné horentní zlepšení zvukové kvality. Zvuk se zpevní hlavně v oblasti nižších a středních basů, ovšem díky snadné „ovladatelnosti“ Pro DJ/200 je rozdíl minimální.

Dobrým testem schopností sluchátek je skladba Petera Gabriela z alba „Up“ s názvem „Darkness“. Množství zvukových vrstev, myriády detailů, nároky na dokonalou kontrolu reprodukce – to vše prověří schopnosti měničů přenést hudbu k posluchači. KOSS se svého úkolu zhostily s grácií, nicméně přestože ve zvuku dohledáme všechny informace, profesionální zaměření se projevuje v tendenci dát všem vrstvám a informacím stejný prostor pro vyniknutí a dbát hlavně na celkové vyznění zvuku. Reprodukce je tak hutným celkem, v němž má každé pásmo své plnohodnotné zastoupení, žádného není víc či méně na úkor jiného. Důkladné podání informací je také tak trochu v protikladu k muzikálnosti a snadné přístupnosti pro posluchače – cílem je tu zjevně přehled o nahrávce a o tom, co je v ní technicky obsaženo.

Eva Cassidy předvádí v „True Color“ z výběru „Best Audiophile Voices“ něžný, emotivní projev a skvělou práci s hlasivkami. KOSS její projev, pravda, trochu emocionálně ochladí, ale nabídnou jako „výkupné“ opravdu perfektní přehled o vibracích hlasivek, vznikajících tónech a hlavně o jejich barvě. Informačně je tedy reprodukce bohatá a přehledná, je to tak trochu ale školometským způsobem; tak trochu jako kdyby sluchátka předčítala notový zápis a nepřednášela hudbu. To je samozřejmě přehnané, ale je prostě znát, že v první řadě se KOSS snaží přenést všechny informace a až po nich atmosféru.

Protože Pro DJ/200 patří (už podle názvu) hlavně na pole diskžokejů, mohlo by se zdát, že budou mít tendenci zdůrazňovat basové pásmo pro zdůraznění beatů. Není tomu tak, málem je to vlastně přesně naopak. Bas je velmi kultivovaný a v podstatě decentní, přesto dobře konturovaný a kontrolovaný. Velmi nabasovaná skladba „No Sanctuary“ od Chrise Jonese dává pocítit energii nejtlustších strun jeho kytary, ale velmi klidným, rozvážným způsobem, stejně tak kontrabas Michaela Arnopola na „Gotcha“ z „Fortnight in France“ je spíše pečlivě a uvážlivě dávkovaným souborem informací, než divokým přívalem basové energie.

Vzato kolem a kolem, KOSS Pro DJ/200 nabízí ve střední sluchátkové kategorii solidní výkon, odpovídající dosavadnímu standardu a charakteru profesionální řady sluchátek KOSS. Ti, kteří tíhli ke starším modelům, najdou známý pocit z reprodukce i zde, obohacení trochu hutnějším, homogennějším zvukem a snad i subjektivně o něco vyrovnanější frekvenční charakteristikou. Základním rysem reprodukce je rozvážné a dospělé podání, sázející na přednes a dobré vykreslení všech dostupných informací, ovšem lehce za cenu potlačení atmosféry a emocionálního obsahu nahrávky. Vekou výhodou je také skutečně „armádní“ kvalita zpracování a evidentní zaměření na dlouhodobou odolnost v náročném prostředí, bonusem oproti konkurenci je pak i doživotní záruka. Jsou-li tedy vaše uši naladěny hlavně na upřímný, ničím nepřibarvený zvuk a hodí-li se vám možnost použít sluchátka se širokou škálou přístrojů, od těch nejlevnějších přenosných přehrávačů až po skutečné high fidelity se sluchátkovým výstuem, jsou Pro DJ/200 zajímavou variantou, byť primárně určenou do profi sféry a jen s lehkým přesahem do světa domácího poslechu.

Kč 3 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vyrovnané frekvenční pásmo

+ neagresivní, klidný zvuk

+ výborný komfort nošení a používání

+ doživotní záruka je skvělý bonus

ZÁPORY

- zvuková linearita je ve finále maličko nudná a strohá

- trochu menší uvolněnost zvuku

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista