Pohodlí. Jednoduchost. Efektnost. Zábavnost. Hodnoty, která – jak se zdá – oslovují jednotně majitele přenosných přehrávačů od iPodu a Cowonu po ty nejlevnější plastikové čínské „tyčky“. Proto i tak zavedná značka, jakou bezpochyby AKG je, vytvořila sluchátka s bezdrátovým přenosem dat ze zdrojového zařízení pro pohodlnější a příjemnější nošení. Nebylo by to ale AKG, kdyby v tom nebylo přeci jen o trochu víc.
K840 patří mezi vrcholy současné produkce AKG. Jedná se o dynamická uzavřené sluchátka, tedy to, co tito Rakušané pod značkou AKG (dnes již s přívlastkem „by Harman“) umí nejlépe. Design sluchátek je velmi elegantní, štíhlý hlavový most i mušle jsou vyrobený z hodnotného materiálu. Černé provední, oživené stříbrnými prvky pak jasně koresponduje s „trendy“ designem iPod / iPhone zařízení. Sluchátka jsou také koncipována jako cestovní, mušle se dají díky kloubům snadno „zlomit“ a otočit dovnitř hlavového mostu tak, že se vše vejde do otevřené dlaně. Ostatně i hmotnost pouhých 145 g svědčí o tom, že je bude snadné přenášet i nosit na hlavě celý den. Na jedné z mušlí pak najdeme ovládání hlasitosti (které musí podporovat i připojený přístroj – opět zjevně hlavně Apple produkty) a také vypínání a nabíjecí zástrčku. Pravdou je, že nabíjení sluchátek je díky integrované baterii poněkud zdlouhavé a ideální tak je prostě je každou noc „připíchnout“ do elektrické sítě spolu s vysílacím modulem.
Masivní a velmi měkké náušníky perfektně sedí na uších a izolují od okolního světa – téměř perfektně v kombinaci s pasivním potlačením hluku. S izolací ale souvisí i tradiční problém podobných konstrukcí – prostředí v uších po půlhodince poslechu připomíná pavilon tropické džungle a co hodinku se do reprodukce začíná mísit poněkud nepříjemné žblunkání nahromaděného potu. Ale co – to je daň za ticho. Druhá polovina sluchátek, tedy na 2,4Ghz pracující vysílač, je pak poněkud zvláštní. Rozumějte velký, i když ne zcela těžký. Ač to tak nemusí na fotografiích vypadat, svými rozměry předčí patrně i většinu dnešních mobilních přehrávačů, což není zrovna úplně ideální parametr pro přenosné zařízení. Nicméně výrobce cílí hlavně na majitele neméně masivních iPhone zařízení.
Nicméně po zapnutí sluchátek a zapnutí vysílače stačí obě zařízení jedinkrát spárovat a je vyřešeno. Dokonce ani po úplném vybití či vypnutí není třeba se o toto spojení nikterak znovu starat. Protože ale zařízení pracují na běžně užívané frekvenci 2,4 GHz, mohou nastat jiné problémy – během testování ve venkovních podmínkách se několikrát stalo, že například v kancelářské budově plné bezdrátových wi-fi sítí docházelo k drobným výpadkům, či spíše lupancům ve zvuku. Totéž se může stát i pokud má uživatel vysílač například v kapse a během letních měsíců se například bude potit či nedej bože vezme sluchátka při běhání po parku nebo v posilovně – jak je známo, lidské tělo se skládá převážně z vody a ta zase velmi dobře pohlcuje signál na těchto frekvencích. Výsledek je zcela jistě snadno představitelný. Řešením je mít vysílač na stejné straně těla jako je mušle s přijímacím zařízením či ještě lépe třeba v náprsní kapse nebo ruce. Pak žádný problém nevzniká. Snad je to malé omezení uživatelského komfortu, ale dá se na něj celkem rychle zvyknout – ostatně není to o moc více obtěžující, než plandající drát od klasických sluchátek, o který můžeme bezděčným pohybem zavadit a tím si nejen „utnout“ reprodukci, ale klidně též vytrhnout přehrávač z kapsy a katapultovat jej elegantně na zem.
AKG však zvolilo frekvenci 2,4 GHz záměrně – ve spojení s firemní technologií Kleer dokáže přenést signál z přehrávače v plném datovém toku. Respektive v plném toku CD kvality. Udávaná citlivost je velmi pěkných 120dB, takže i s obyčejnými přenosnými přehrávači se nemusíte – i díky impedanci 32 Ohm – bát nedostatečně hlasitého a dynamického přednesu. Nominální pracovní frekvenční rozsah je pak na mobilní sluchátka slušných 10,5 Hz až 31 000 Hz. Univerzální použitelnost pak zajišťuje zlacený propojovací kabel s jackem 3,5mm a dodávanou přechodkou na „plný“ formát 6,5mm.
Testování probíhalo během pár týdnů v kombinaci s mobilním telefonem Samsung S5230 Star, MP3 / FLAC / WAV mobilním přehrávačem Philips GoGear Vibe a také v pevném hi-fi systému, sestávajícím z počítače jako zdroje signálu (alternovaným Blu-ray přehrávačem Pioneer BDP-LX71 a Naim CD5i CD přehrávačem), Arcam rDAC jakožto USB D/A převodníku a NAD C370 v roli zesilovacího prvku. Kabeláž byla použita Monster Cable, KrautWire a QUAD. Nejdůležitější testovací tracky byly ve formátu FLAC, pokud možno pak také v HD rozlišení 24 / 96. Ale pro zkoušku samozřejmě hrály též MP3 soubory s datovým tokem 320kbps. Jako srovnávací sluchátka posloužila Sennheriser IE8, Koss Porta Pro 25th Anniversary a Monster Beats Studio.
AKG K840 i díky téměř úplně tichému poslechovému prostředí, které nabízí, hrají subjektivně velmi dynamicky a úderně. Zvuk je sice – jak je pro bezdrátový přenos poměrně běžné – ne tak hluboký (nikoliv co do frekvencí, ale co do pocitu) a objemný, přesto má sílu a energii. Takoví strhující nu-metaloví Powerman 5000 dokonale předají sílu svých skladeb, nutící srdce bít rychleji a nohy téměř běžet. Osm set čtyřicítky by sice mohly na tento a podobné žánry mít trochu otevřenější zvuk, snad i maličko říznejší, ale i tak mají dostatek elánu, aby elektrifikovaná muzika vynikla.
Maximální otevřenosti a transparentnosti dosahují tyto AKG při lehce vyšších hlasitostech (relativně bráno vzhledem k tichu, které dokáží zprostředkovat díky perfektnímu odhlučnění), což je zvláště důležité u akustické hudby. Kytarová verze Mussorgského „Obrázků z výstavy“ v podání dua Jakcman / Žáček je nahraná skvostným způsobem, tóny akustických kytar zní dobře, snad jen příliš brzy utichá jejich dozvuk. Přesto dokáží AKG reprodukci kontrolovat adekvátně své cenové kategorii a nechat nás nahlédnout i k detailům vzniku jednotlivých tónů a jejich ozvěn v těle nástrojů. Přehlednost a srozumitelnost přednesu je velmi slušná a sluchátka sice nejsou chirurgicky přesnými zvukovými detektivy, ale posluchač by neměl – vzhledem k investici – postrádat schopnost jít k podstatě zvuku.
Na skladbě „Catch“ z alba Patricie Barber „A fortnight in France“ je znát, že AKG neprezentují zvuk dle zcela ploché křivky frekvenční charakteristiky. Basa – byť i na zcela korektně „rovném“ systému velmi výrazná – tu vystupuje poněkud více do popředí a zaujímá dominantní prostor co do objemu a razance. Jinými slovy, K840 jsou postavena na poměrně důrazném podání basových frekvencí.
Nejlépe si pak AKG K840 vedou ve středním pásmu. Ať už mluvíme o většině rozsahu běžných akustických nástrojů nebo o testovacím nástroji nejzásadnějším – lidském hlase. V podání jeho textur a jemností existuji u těchto sluchátek lehké rezervy. Ne snad, že by tak nebylo i u jiných stejně koncipovaných sluchátek v této cenové kategorii – tento problém lze zčásti kompenzovat nejlepším možným zdrojem signálu a zesilovačem, to už se ale maličko ztrácí ono kouzlo přenosnosti, která je u K840 primární. Přesto je i samotný zpěv, jako například v a cappella verzi „New Divide“ od Linkin Park podán uvěřitelně a s dostatečným množstvím detailů, aby nezněl synteticky a ploše.
Ačkoliv AKG K840 mají některé slabinky – nejzásadnější je pak nutnost naučit se fungovat s omezením přenosu na přeplněném a citlivém pásmu 2,4 GHz a poměrně velká náročnost na energii a tedy nutnost dobíjení -, jedná se o slušná sluchátka. Nejsou určena milovníkům oper nebo těm, co poslouchají pouze klasickou hudbu, míří hlavně na opačný konec spektra hudebních žánrů – k rocku, popu a příležitostnému jazzovému nebo akustickému výletu. Navíc dodají díky dobře vyřešenému odhlučnení klid a pohodu tam, kde se nedostává ticha – právě na cestách a ve městech. Závěrem je tedy toto – AKG K840 toho nenabízí málo, ovšem jejich cena by si zasloužila být nižší. A to tak, že výrazně nižší. Chtít za ně výrobce řekněme 5 – 6 tisíc Korun, nebyl by důvod ke zvažování a jednalo by se o jasný „must have“ produkt. Že za ně chce tisícovek devět, to už je na zvážení každého , jak moc se mu líbí zvuk AKG a jak moc potřebuje bezdrátové připojení. V této cenové kategorii je totiž už poměrně – u „drátových“ sluchátek – konkurence poměrně tvrdá a hlavní devizou mezi ostatními je tu právě hlavně možnost nesvazovat se drátem. Přesto – tato AKG si zaslouží vaši pozornost a šanci. Aspoň jednu.
Kč 8 799,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ příjemné nošení, ideální přítlak a důvěryhodná výrobní kvalita
+ v průměrném bytě dosáhne vysílač bez problémů všude (cca 10 - 15 m)
+ plný, hutný zvuk, který zní dobře i z obyčejné „empétrojky“
+ slušné výrobní provedení vzhledem k ceně
ZÁPORY
- bezdrát na 2,4 Ghz je citlivý na výpadky – zarušení nebo i jen zpocené lidské tělo ruší přenos
- bezdrátový adaptér je poněkud masivní (ale cílí na majitele masivních iPhone)
- sluchátka se automaticky nevypnou po určité době bez signálu
- cena není nejnižší
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
DSI Czech
www.harmanshop.cz – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.