Projekt HiFiMAN vznikl v New Yorku z mysli Dr. Fanga Biana roku 2007, kdy se rozhodl zcela od základů pojmout návrh sluchátek a odpovídajících zesilovačů s primárním zaměřením na magnetoplanární technologii měničů. Že se toho firma nebojí, to dokazuje třeba i projekt Shangri-La, kombinace sluchátek a zesilovače z milionových sfér. Na přeci jen dostupnějším konci spektra se nachází náhlavní sluchátka Ananda s typickým kapkovitým tvarem mušlí.
Co do vzhledu jde o typická sluchátka HiFiMAN – kolem uší vám přilnou mušle ve tvaru mírně asymetrických listů či kapek, jak už bylo řečeno, z vnější strany je vidět volná krycí mřížka se stříbřitým dekorem, skrze ni pak výrazně hustší ochranná síťka. Ananda mají tedy otevřený koncept. Mušle jsou lehce nakloněné, díky štědrému vnitřnímu prostoru a tloušťce pěnových náušníků (mimochodem vpředu jsou tenčí než vzadu, i sem se přenáší princip asymetrie) nicméně bez problémů obemknou i větší uši.
Na hlavu svou váhu sluchátka rozprostírají díky koženkovému pásu, nad nímž se dále tyčí vypínací a aretační kovový most. Samotná mušle pak má klasický dvoubodový úchyt na kovovém obloučku, ale pro dosažení pohodlné pozice, zdá se, stačí.
Vstupy pro signálový kabel v podobě 3,5 mm jacků jsou na každé mušli zhruba v oblasti její špičky. Firma říká, že používá novou verzi těchto konektorů a to proto, aby zvýšila jejich životnost a odolnost v běžném provozu.
Tím zásadním prvkem je pochopitelně měnič, který firma sama vyvíjí i vyrábí. Jejich membrána NEO Supernano má nepravidelně oválný tvar, zhruba kopírující křivky mušlí a na sobě napařenou vodivou vrstvičku téměř hadovité podoby. Výrobce říká, že oproti předchozí generaci dosáhl o 80% menší tloušťky a tím pochopitelně i citelného snížení pohyblivé hmotnosti se všemi z toho vyplývajícími benefity. Nepravidelná tloušťka dosahuje jen 1 – 2 mikronů – to je zhruba 50x méně, než má lidský vlas.
Pro rozpohybování na každé straně membrány najdete devět horizontálních příček systému Stealth Magnet. Tyto nestejně dlouhé a zaoblené tyčky (odvozené z „pohonu“ vyšších Susvara) nejen, že poskytují dostatečnou sílu, ale zároveň kolem nich může volně proudit vzduch, rozpohybovaný membránou a tím dochází jen k minimálnímu zkreslení.
Ananda nabízí poctivou frekvenční odezvu 8 – 55 000 Hz, citlivost 93 dB a impedanci 16 ohm, což by (mimo jiné i podle vyjádření HiFiMAN) mělo znamenat snadnou kompatibilitu i se zdroji typu mobilních telefonů. Na hlavě pak budete nosit váhu 398 gramů, což je s ohledem na případnou mobilitu rozhodně přijatelná hodnota.
Sluchátka Ananda jsme srovnávali primárně s redakčními Focal Clear (ty mají podstatně intenzivnější charakter, ale i když právě od toho odhlédneme, jsou detailnější a pevnější, ačkoliv výšky se možná zdají být minimálně stejné, ne-li kultivovanější a informativnější právě u Ananda). Používali jsme výstup EverSolo DAC-Z8, ale i Violectric DHA V3802.
Vzdor deklarovaným nízkým impedancím a solidním citlivostem moderních planárních sluchátek zůstává u tohoto konceptu stále potřeba robustních a energických zesilovačů, aby z nich takzvaně „dostaly bas“. Ananda v basové lince „Gentlemen cambrioleur“ otcovsko-synovského dua Jacques & Thomas Dutronc („Dutronc & Dutronc“ | 2022 | Tomdu | 006024458277756) obstávají svou kontrolou, disciplína a konkrétnost tónů je moc hezká, ačkoliv nemají sluchátka takový tlak a sílu jako dynamické Clear. Je to spíše jaksi decentní uhlazenost a je (ne úplně, ale hodně) jedno, zda hrajete z telefonu, EverSolo nebo pětiwattového monstra od Violectric. Pocit ze strun už ovšem je docela napjatý, není to onen měkký, lehce neurčitý spodní tón, ale solidní hi-fi.
Charakteristiku pěti jednotlivých hlasů The Gesualdo Six v „Ave verum corpus“ Williama Byrda („Mass for five voices“ | 2023 | Hyperion | CDA68416) už skrze jemný, ale přesto informativní zvuk Ananda dokážete docela dobře rozpoznat. Není to analytický, nějak výjimečně jasný přednes, přesto v té příjemné, hladké formě zaslechnete hezké detaily, klidný projev vám je tak nějak nenuceně a komfortně uspořádá v uších, nikde nic netlačí a neřeže, všechno je fajn. HiFiMAN nemají prvoplánový wow efekt, zato se dají poslouchat dlouhé hodiny a ačkoliv se úroveň prokreslení mění s použitým zdrojem signálu, tak zůstávají sluchátka solidní i v té nejmobilnější, nejprostší konfiguraci.
Vlastně ale velmi dobré jsou Ananda na výškách, kde profitují z rychlosti a lehkosti svého měniče. Třeba všemožný cinkot v „Mvt. 1, Section 3“ z nahrávky „The Other One“ Henry Threadgilla a jeho uskupení z roku 2023 si užijete skutečně velmi pěkné rozlišení, takové přirozené, netechnické, ale už odhalující dobře a snadno strukturu tónů, texturu nástrojů i doznívání v pozadí. Ani tady nečekejte nějakou nabušenost či pronikavost, Ananda hrají s klidem a uvolněností, takže nezvoní, necinkají a neperlí nějak pocitově vybroušeně – snad právě proto jsou dlouhodobě neúnavné a kultivované, aniž byste měli pocit nedostatečnosti.
Když pak přijde na přetřes masivnější, dynamičtější nahrávka, jako je bubenická exhibice Davea Lombarda „Separation from the sacred“ („Rites of Percussion“ | 2023 | Lomby Tunes), HiFiMAN vlastně nemají vůbec špatnou váhu nebo objem. Kupodivu na rytmické plnosti velkých bubnů cítíte i jistou bublavost, díky rychlým reakcím tenoučkých membrán je pak solidní i kontrola, respektive ohraničení jednotlivých tónů. Ananda nemají takový ten styl, který by vás zahltil energií a rozvibroval krom uší i vnitřek vaší hlavy, ale řekněme, že méně strhující intenzitu vyvažují svým docela přirozeným nadhledem.
Chopinovo klavírní „Nocturno, op. 9, no. 2“ v originální interpretaci varhanistky Anny Lapwood („Luna“ | 2023 | SONY | 19658831402) nabízí opět prostě a jednoduše decentní, kultivovaný přednes – není tu žádná jednotlivost, z níž by vám spadla brada, ale organická propojenost, solidní čitelnost a přehlednost, už i náznak vzduchu velkého prostoru, ambient ne analyticky, ale přesto už načrtnutý. Prostě hi-fi s mírně jemnějším podání, ovšem vyrovnané a hrající bez předvádění se. Za chvíli poslechu se vlastně přistihnete, jak v klidu a pohodě sedíte a točíte skladbu za skladbou, protože je to tak příjemné a pohodlné, že vás nic neruší.
Jakkoliv jsou Ananda docela velká sluchátka, prostor hudební scény, který vytvořila mezi ušima v „La Fiesta“ Blue Chamber Quartet („First Impressions“ | 2007 | Stockfisch Records | SFR 357.4046.2) byl přece jen méně expanzivní, zato moc hezky propojený a díky svižnosti také nenuceně organizovaný. Je to výtečný exemplář takzvaného organického přednesu – ne precizní analytičnost a přesto nemáte problém se v nahrávce orientovat, nepůsobí zastřeně, v pravolevém směru jsou hráči rozestaveni s již patrným odstupem a vůbec nic se nezdá být nějak zašmodrchané.
Atypickou souhru harmonického cella a intenzivních květináčů (sloužících v roli perkusní sestavy) z originální kompozice „Boris Kerner“ Caroline Shaw v podání I Giardini („The Wheel“ | 2022 | Linn Records | ALPHA881) sluchátka též bezproblémově rozprostřela. Nástroje jsou v prostoru hezky ukotvené, poslech je příjemný a ač bez jiskřících efektů nebo dramatických hloubek, tak prostě plyne, elegantně vás nechá ponořit se do hudebního obsahu a bez stresu si užít gradování skladby, kdy údery paličky do hliněných objektů mají adekvátní „křupavou“ razanci a violoncello zase vřelou barevnost.
HiFiMAN Ananda jsou nenáročná sluchátka – nenáročná na nošení, neb nejsou nějak dramaticky těžká a působí komfortně. Nenáročná na rozehrání, protože ačkoliv samozřejmě byl znát rozdíl mezi výstupem z iPhone a masivním sluchátkovým zesilovačem za desítky tisíc, není to faktor, který by vás vysloveně odradil od poslechu – hrají pořád hezky. A nenáročná jsou i díky svému celkovému ladění, v zásadě úplně prostému nějakých ostřejších, tvrdších nebo hrubších projevů, ale které zároveň není ani zvadlé nebo mdlé. Ananda jsou dobrá hi-fi sluchátka střední třídy, ideální pro každého, kdo nevyžaduje hyper analytický okamžitý wow efekt, ale má čas věnovat se organickému zvuku a vstřebávání hudby v klidné a kultivované podobě. S HiFiMAN Ananda vás čeká zralá hudební zábava za fér cenu.
MĚŘENÍ – SLUCHÁTKA
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo pomocí systému miniDSP E.A.R.S. – nejedná se o referenční měřící hlavu, disponuje však kalibrovanými mikrofony s profily pro různé typy sluchátek. Měření probíhá v programu R.E.W. s aplikovanou kalibrací pro mikrofony vždy v pěti cyklech na každém kanále pro ověření těsnosti náušníků / nástavců, každé měření probíhá v mírně jiné poloze pro nalezení té optimální a to při akustickém tlaku 84 dB @ 300 Hz u velkých sluchátek a 94 dB @ 300 Hz u in-ear sluchátek. Zobrazené křivky jsou ty nejlepší.
Níže naleznete dvě sady měření frekvenční odezvy – první nemá aplikovanou žádnou korekci. Graf se může zdát obtížně čitelný a neintuitivní, ale žádná sluchátka na rozdíl od reprosoustav neměří vyrovnaně a ani by zvuk takových nebyl příjemný. Doporučujeme porovnávat s výsledky nejnovějších výzkumů a tvarem preferenční křivky Harman Research 2018. Pro snazší interpretaci grafu je k dispozici také verze s aplikovanou kompenzací – tady by se dalo říct, že čím vyrovnanější odpověď, tím lépe.
Pro základní orientaci jsou k dispozici měření Focal Clear, beyerdynamic DT1990 Pro, Koss BT330i, Koss Porta Pro CZ nebo Sennheiser IE 8.
Frekvenční odezva – bez aplikované kompenzace – levý kanál
Frekvenční odezva – bez aplikované kompenzace – pravý kanál
Frekvenční odezva – bez aplikované kompenzace – stereo
Frekvenční odezva – s aplikovanou kompenzací – levý kanál
Frekvenční odezva – s aplikovanou kompenzací – pravý kanál
Frekvenční odezva – s aplikovanou kompenzací – stereo
Podíváme-li se na všechna dostupná frekvenční měření, je patrné, že Ananda mají trochu potlačenější energii mezi 1 a cca 3 kHz, dále pak je druhý tlumenější segment kolem 15 kHz. To může být důvodem, proč se subjektivně Ananda zdají klidnější a jemnější. Reálně umí jít Ananda poměrně hluboko do basů, zejména hlubší frekvence jsou kultivovaně vyrovnané, ač u sluchátek často bývá patrnější akcent na nižší oktávy. Nesoulad mezi hlubokotónovou energií je tu proto, že pravá mušle evidentně těsnila z nějakého důvodu méně a ani opakované usazování nepomohlo.
Zkreslení – levý kanál
Zkreslení – pravý kanál
Co se týká struktury a úrovně zkreslení, nelze k Ananda mít žádné reálné připomínky. Nic tu netrčí, nikde není vidět žádný problém a míra zkreslení je bezproblémově nízká.
Kč 19 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/5248-hifiman-ananda#sigProId81203aa8c1
--- --- --- --- ---
KLADY
+ komfort nošení
+ snadno se rozehrávají
+ celkově kultivované, vyrovnané, naprosto nekonfliktní a organicky čitelné podání
+ fér cena z dané výkony
ZÁPORY
- jejich zvuk je přeci jen trošičku opatrnější
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: AV Integra | www.avintegra.cz