Bezdrátová sluchátka jistě nejsou tím, čím by anglický tradiční výrobce Bowers & Wilkins z jižního pobřeží byl nejznámější, ale na neúspěch si rozhodně nemůže stěžovat. I proto k inovované řadě svých modelů přes uši nedávno uvedl také True Wireless in-ear modely s přídomkem S2. Jsou k dispozici v podobě nižší a levnější verze Pi5 S2 a vyšší, o něco lépe vybavený model Pi7 S2.
Designově se krom dostupných barev od minulé generace mnoho nezměnilo. Pi7 S2 stále patří mezi spíše větší sluchátka, přesto dobře navrženým tvarem sedí v uchu i po delší době bez pocitu diskomfortu. Možná za to může i lehce zahnutý vývod zvukovodu a silikonové nástavce, u nichž si můžete zvolit jednu ze tří dodávaných velikostí. Ona nakonec ani váha 7 gramů není nijak úděsná.
Tělo sluchátek z matného plastu a v zásadě organických tvarů je z vnější strany zakončeno poměrně výrazným „kloboučkem“, obsahujícím dotykové ovládací plochy pro běžné úkony jako ovládání ANC.
Po bocích hlavního šasi jsou na třech místech jemné otvůrky, skrývající mikrofony ke snímání okolí pro funkci aktivního potlačení hluku a také zachycující hlas při provádění hovorů.
Od první generace se na pohled nezměnilo ani nabíjecí pouzdro. Stále jde o jemně střižený tvar s odklápěcí horní částí, do které se vkládají sluchátka. Vpředu je tlačítko a kontrolka, oznamující stav nabití či spárování, vespod pak USB-C konektor pro dobíjení, byť to je možné též bezdrátově. Pouzdro s váhou 47 gramů se vejde snadno do kapsy – má na šířku 6,1 cm, na výšku 5,6 cm a hluboké je 2,8 cm.
Když už mluvíme o pouzdře, to neslouží jen k přenášení a dobíjení, má také chytrou funkci vysílání. Nemá-li kupříkladu zařízení, z něhož byste chtěli hrát, Bluetooth výstup, můžete se připojit přes dodávaný USB-C kabel digitálně či přes přítomnou kabelovou redukci USB-C / 3,5 mm jack i analogově právě do pouzdra, které signál zpracuje a bezdrátově pošle do sluchátek. Je to milý krok k širší kompatibilitě. Navíc má obal integrovanou baterii, která poskytne až 16 hodin navíc k těm pěti, které vydrží baterie ve sluchátkách a během 15 minut nabíjení máte k dispozici plné dvě hodiny provozu.
Pi7 S2 využívají přenos přes protokol Bluetooth s technologií aptX Adaptive, spojující sluchátka v rozlišení 24 bitů / 48 kHz. Zvuk vyzařuje dvoupásmová konstrukce, sestávající z 9,2 mm dynamického měniče pro nižší tóny v kooperaci s běžným konceptem „Balanced Armature“ pro vyšší frekvence. Pro každý z reproduktorů je k dispozici vlastní zesilovací prvek.
Součástí systému je též technologie aktivního potlačení hluku, kterou si můžete lehce přizpůsobit v doprovodné aplikaci. Funguje obstojně, pro běžný každodenní komfort naprosto dostatečně. Můžete si zvolit mezi třemi režimy – naplno, vypnuto nebo automatické přizpůsobení podle míry okolního ruchu. Případně lze jednou volbou v aplikaci navolit režim propouštějící okolní svět do vašich uší, pokud si třeba chcete popovídat či slyšet hlášení na nádraží či letišti.
Jestliže Pi7 S2 mají něčeho na tak malá sluchátka dost, pak je to bas. Kontrabas Charlieho Hadena v „Goodbye“ („Sophisticated Ladies“ | 2010 | Emarcy | , v níž mu zpívá Diana Krall, byl pěkně napjatý, trochu sušší, ale zato energický a rázný. Struny mají sílu a tóny zaznívají spíše s audiofilskou definicí, raději než s vše přehlušujícím objemem. Oproti minulé generaci, která je součástí redakční výbavy, se bas posunul k větší konkrétnosti, je utaženější, přesnější a intenzivnější. Přesto je co do vyvážení stále o špetku dominantnější, nežli středy a výšky.
Jemná „Until“ od Bee Gees („Spirits Having Flown“ | 1994 | nahráno 1979 | Polygram | 827 335-2) je postavená prakticky hlavně na vedoucím vokálu a je na něm znát, že sluchátka patří právem do prémiového segmentu. Nejde o šokující zjevení, ale o lehký, čistý, přesný zvuk, který má pevné kontury a konkrétnost, i když možná lehce utaženější objem, než minulá verze. Je to přednes věrný, neutrální, vlastně až takový civilní, ale naštěstí ne strohý – nečekejte však bezprostřední muzikálnost.
Nejvyšší tóny jsou v „After Dark“ („Greatest Hits“ | 1991 | nahráno 1980 | Polydor | 511 585-2) nejmladšího z bratří Gibbů snad i díky oddělenému měniči dostatečně objemné, zvuk díky tomu působí svěžím a jasným dojmem. Mají také poměrně citelnou energii, hraničící s lehce břitčím podáním, přes míru naší osobní tolerance to však nebylo. Také tady jde spíš o civilní, živou, snad až trochu „monitorovou“ prezentaci, akcentující nezabarvenost a rozlišení nad přidanou příjemností.
Pi7 S2 mají dost výkonu a kontroly, aby „prodala“ i akustickou hudbu typu Šostakovičova „Smyčcového kvartetu č. 1 v c dur, op. 49“ z nahrávky Emerson String Quartet („The String Quartets“ | 2006 | nahráno 1999). Nečekejte dramatický objem, oproti minulé generaci se zvuk utáhl a zpřesnil, získáte díky tomu však větší pocit rychlosti a toho, že sluchátka ukočírují i jemnější dynamické nuance, takže hudba přesvědčivěji dýchá. Reprodukce odstínů v dynamice skladby je na malá sluchátka prostě dobrá a přesto nesahá k žádným pompézním efektům.
Při poslechu Ligetiho „2. smyčcového kvartetu“ v podání Artemis Quartet („String Quartets 1 & 2“ | 2005 | nahráno 2000 | Virgin | 0946 336934 2 5) jsme měli pocit, že novou generaci těchto sluchátek ladil výrobce se stejným záměrem, jako třeba nejnovější sérii 800 D4. Také tady je o krok lepší rozlišení, provázené zároveň však pocitem uvolnění a výrazně menšího tlaku kupředu, což ve finále znamená, že detaily na vás „méně vyskakují“. Přesto tam jsou a pizzicato je přehledné, čisté a konkrétní tak, jak očekáváte od prémiových sluchátek. Pi7 S2 umí dobře rozlišit vrstvy nahrávky, oddělit jednotlivé nástroje a struna nemá náznaky nylonové umělosti. Jde o poctivou hi-fi úroveň.
S dobrou kontrolou souvisel i pocit fajnové organizace a dobré prostorovosti při poslechu árie „Quanto Amore! Ed io spietata!“ z Donizettiho opery „Nápoj lásky“ (Cecilia Bartoli / Bryn Terfel | „Duets“ | 1999 | Decca | 458 298-2). Prostor se rozšiřoval subjektivně i mimo hlavu a byl jednoduše přehledný. Není to žádný wow efekt, ale poctivé, dobré hi-fi, které reprodukci nijak nenačančává.
Také na popově vyladěné countryovce (míněno hudebně i zvukově) „I Like It“ od Dixie Chicks („Taking the Long Way“ | 2006 | nahráno 2003 | Columbia | 8287680792) bylo cítit posun od minulé generace, ne nepodobný tomu, který se udál u řad firemních reprosoustav. Tedy od intenzity k uvolněnému nadhledu. Rytmicky skladba stále šlape, ale máte menší pocit tepání, zato bas i výšky jsou krotší a čistší, vše je také pevnější, ovšem subjektivně tím jaksi méně dravé. Pořád se však tato sluchátka dobře poslouchají.
Bowers & Wilkins Pi7 S2 jsou dobrá sluchátka do uší. Mají rozhodně prémiově nastavenou cenu (ale zase se mezigeneračně nezvedla, což je jistě plus), ale také se pohodlně nosí, nabízí chytré pouzdro, sloužící i jako vysílač tam, kde není Bluetooth a hlavně zvuk, jímž se rozhodně zařazují do prémiové třídy. Kontrolovaný, čistý, s dobrým rozlišením i dynamikou. Zvládají také obstojnou kvalitu potlačení okolního hluku, která vás oddělí od města, letadla, vlaku či kanceláře v míře, díky níž můžete v klidu poslouchat co chcete. Musíte je pak ale brát taková, jaká jsou – chybí možnost ekvalizace a to zrovna u takového zařízení může být trochu škoda, protože in-ear sluchátka hrají tak, jak vám sedí v uších a to je u každého z nás velmi individuální. Nám se nicméně rozhodně líbí a nemít už ve výbavě původní Pi7, tak bychom pořídili Pi7 S2.
Kč 10 490,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/4469-bowers-wilkins-pi7-s2#sigProIdeef11e5083
FOTOGALERIE - APLIKACE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/4469-bowers-wilkins-pi7-s2#sigProId0223d687da
--- --- --- --- ---
KLADY
+ výtečný zvuk s dostatkem energie
+ komfort nošení (jakkoliv to je individuální)
+ mezigenerační nezdražení
+ férově fungující potlačení hluku
+ pouzdro, které nejen dobíjí, ale lze jej zapojit i jako vysílač
ZÁPORY
- aplikace kupříkladu nemá ovládání hlasitosti nebo ekvalizér
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz | www.denon-shop.cz