Znovuzrozená Unitra od našich severních sousedů sama o sobě říká, že představuje „krásu polské techniky“ a zároveň tvrdí, že je více než vzpomínkou na slávu tehdejší prémiové exportní značky, která tu a tam dělala třeba i s „naší“ Teslou. Bývalý spolumajitel herního vývojářského studia CD Projekt Red firmu hned na začátku pořádně dimenzoval a vývojové i výrobní zázemí by jim ledasjaká společnost mohla závidět. Současné portfolio, které se má co nevidět začít rozrůstat, zahrnuje mimo jiné i kompaktní regálovky ZGB-401.
Jde o poměrně malé reprosoustavy s nepřehlédnutelným retro stylem, definovaným hlavně čistými pravoúhlými tvary nebo mírně zapuštěnou čelní deskou (zejména proto, aby sem snadno zapadla mřížka tkaná z polského lnu nebo černé akustické tkaniny). Vpředu najdete dva měniče, vzadu bassreflexový nátrubek a destičku s čtveřicí reproterminálů.
Skříň samotná je konstruovaná jednoduše a čistě, na povrchu nabízí výběr z přírodních dýh. Zvýšení pevnosti má na starosti dosti neobvyklé složení kabinetu ze dvou částí – vnější slupky a vnitřní kostry se zpevňující přepážkou. Obě části jsou nicméně z MDF profilů, v součtu nabízí tloušťku 2 cm.
O nejvyšší frekvence pečuje 2,7 cm kalota z hořčíku a hliníku, uložená za pevnou mřížkou v hloubi poměrně hlubokého zvukovodu. Střední a nižší rozsah obhospodařuje bílý kónus o průměru šesti palců – ten je zase z kombinace hliníku s keramikou, přičemž drží na výrazném gumovém závěsu.
Výrobce si zakládá na provedení frekvenční výhybky s přechodovou frekvencí 2 400 Hz, kde dlí cívky s vzduchovými jádry nebo metalizované polypropylenové kondenzátory. Řešení sází na třetí řád.
Unitra říká, že u ZGB-401 můžete očekávat frekvenční odezvu od 60 do 23 000 Hz (+/- 3 dB), citlivost 87 dB a jmenovitou impedanci 4 ohmy s poklesem až k úrovni 3,5 ohm.
ZGB-401 mají šířku 21 cm, hloubku 28 cm a výšku 38 cm. Váží přitom 10,5 kg.
Reprosoustavy jsme poslouchali v showroomu dovozce v Brně, kde jim společnost dělal kompletní katalog Unitra – zesilovač WSH-805, CD přehrávač s digitálními vstupy CSH-801, gramofony GSH-630 Fryderyk i GSH-801 Edmund, ale také reprokabely KG40 a KG25. Ke srovnání jsme měli ZGZ-801 i ELAC Vela FS 408. Krom firemní elektroniky se hrálo též přes EverSolo DMP-A6 Master Edition, Rotel RA-6000 nebo gramofon ELAC Miracord 80. Napájel IsoTek V5 Aquarius.
Do hlubších basových zhoupnutí v „Black Wolf Blues“ Margo Price („Strays II“ | 2023) se kompaktní ZGB-401 pustily takovým nadýchanějším způsobem, což je způsobeno přeci jen trochu slyšitelným bassreflexovým nátrubkem a jeho aktivitou (minimálně od střední hlasitosti výš). Pocitově jsou nižší oktávy lehounce důraznější a objemnější, celkově je to prezentace adekvátní proporcím – nezaplavující, přesto už celkem patrná energie. Co do kvalit, tak je to spíše měkčí, klidnější forma, poddajnější, ne výbušně dramatická podle moderních trendů. Čitelnost není špatná, přesto by se nám možná líbil o kousek víc autority. O něco zajímavější v tomto smyslu je ucpání reflexů dodávaným „špuntem“ – bas ztuhne, napne se a i když má méně energie, je čitelnější a „víc k věci“.
K trošičku útrpným středním frekvencím garážové (ale živé a upřímné) „Soak Up The Sun“ (Soccer Mommy | „Karaoke Night“ | 2023) se ZGB-401 staví neutrálně – v tom smyslu, že nepříliš dokonalé, můžeme-li použít takový milý eufemismus, zůstává nepříliš dokonalým. Větší model ZGZ-801 skladbu překvapivě otevře a rozplete, to ZGB-401 ji nechají „poklidně průměrnou“. Možná by tu také pomohl maličko autoritativnější projev, případně i lehoučké vytažení hlasového rozsahu kupředu. Unitra jako když se snaží udržet decentní nezabarvenost, ovšem nejspíš až příliš jemně.
Výšek se zdá být proporčně o něco méně, minimálně nacinkaná „Ready Set Go“ od Grace Potter („Mother Road“ | 2023 | GEP Adventures) hrála nahoře spíše klidněji – ale není to pocit, že by šlo až o tlumený projev, to zase ne. Čitelnost je slušná, stejně tak schopnost vystihnout kovový tón. Je to trochu nenápadný projev, ne zcela pro analytičtější povahy. Celkové vyladění připomíná charakteristiku „z dob dřívějších“ – nikde nic ostrého nebo agresivního, dostatečně čisté a živé, to ano, ale přesto by celek mohl být o kousíček výraznější.
Větší dynamické momenty jako má třeba francouzská „La jetée“ (Raphaël | „Haute fidelité“ | 2021 | SONY | 886448619079) jsou nesené do prostoru s důrazností spoléhající celkem slyšitelně na bassreflexovou energii. ZGB-401 nicméně „unesou“ i takový materiál se svou klidnou náturou, nápor a drajv je nerozhodí a nepřesytí, což je dobré. Přesto je to právě všeobecná mravnost, poklid a urovnanost, co hraje prim, regálové Unitra působí neefektně a neutrálně.
Skvělá a prokreslená nahrávka „I Asked“ z eponymního loňského záznamu anglických MABGATE byla dobře informativní, nicméně v řekněme neexpanzivním, velmi uhlazeném zvukovém stylu. Pro detaily si musíte lehounce „sáhnout“ svou pozorností. Je to zcela nekonfliktní projev a rozlišení odpovídá vyšší hi-fi třídě, to zase ano. Přesto je to zvuk v zásadě nenápadný, stojící maličko opodál. Možná stojí tím pádem zvážit nějaký živější, průbojnější zesilovač.
Podání hudební scény v „Čierna šelma“ Kataríny Málikové („Postalgia“ | 2019 | Slnko Records | SR 0119) bylo také kultivované – pravolevá organizace je dobrá, scéna spíše trochu kompaktnější, semknutá v prostoru mezi ozvučnicemi a v jim odpovídajících proporcích. Nemáte pocit, že by před vámi vyskočil plastický hologram, přesto čitelnost ani lokalizace nejsou špatné, je to takové nenuceně slícované, všechno má už své místo a drží pohromadě.
V čem je síla ZGB-401, to je tolerantnost, s jakou se staví k libovolné hudbě a vlastně i libovolné konstelaci komponentů, které jsme vyzkoušeli. Hrají stále poměrně po svém, v klidu a umí skrýt odrazující syrovost, ač jinak nechávají hudbu netknutou, i když není zvukově nejlepší. To je příklad i říznější „All of my Friends are Going to Hell“ (Reverendka Kristin Michael Hyter | „SAVED!“ | 2023 | Perpetual Flame Ministries). Unitra se tu ukázaly jako „od všeho něco“ – disponují vkusnou informativností, sílou, srozumitelností i nenáročnou poslouchatelností.
Kompaktní regálové reprosoustavy Unitra ZGB-401 mají typický firemní retro design, solidní zpracování a zvuk, který je vlastně docela svébytný. Kombinuje neutrálnost s jistou dávkou tolerantnosti, ale také vlastně velkou klidnost, takže neoslní na první dobrou a cestu k nim si budete možná muset lehce proposlouchat. Pokud ale chcete uměřené, v projevu i vzhledu decentní reprosoustavy, tak proč ne. Snad jen cenovka se zdá být v tomhle kontextu poměrně výrazná.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose koncentrického měniče a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 15 metrů čtverečních, akusticky velmi pečlivě ošetřeným množstvím různorodých panelů.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Je vidět, že vysokotónový reproduktor je „položený“ o něco níže, propad na 480 Hz je projevem akustiky místnosti, podobně jako některé další úzké propady níže na frekvenčním spektru. Reprosoustavy ale začínají hrát reálně už pod úrovní 40 Hz, jakkoliv od 100 do 300 Hz je vidět jisté zdůraznění. Celkově se zdá, že ladění ZGB-401 má záměrný mírný sklon od basů k výškám, tedy styl „pro poslechový komfort“.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – s mřížkou (červená) a bez mřížky (zelená)
Nasazená mřížka má poměrně dost velký vliv na frekvence od 3 kHz výše, neměla by tedy při poslechu být nasazena v zájmu čistoty a správné distribuce energie.
Frekvenční odezva – běžná (červená) a s ucpaným bassreflexem (černá)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Impedance ukazuje ladění ozvučnic kolem 50 Hz, drží se nejníže pod slibovanou úrovní 4 ohm. Na cca 470 Hz je vidět malá rezonance, ale nezdá se, že by se projevovala ve frekvenční odpovědi. Průběh je v zásadě běžný, ani příliš náročný, ale ani nenáročný. Pevný zesilovač se zásobou energie je na místě.
Impedance – srovnání běžné (červená) a s ucpaným bassreflexem (zelená)
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
Porovnání výstupu z akcelerometru a klidového stavu ozvučnice
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ × ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 75 000,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/5678-unitra-zgb-401#sigProId817ca62c6e
--- --- --- --- ---
KLADY
+ celková synergie, když hraje systém Unitra
+ zajímavý design
+ relativně slušný pocit dynamiky (i když slyšitelně podpořený bassreflexem)
+ poměrně tolerantní napříč kvalitami nahrávek
ZÁPORY
- cena za malou dvoupásmovku není úplně nízká
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: BaSys CS | www.basys.cz
PRODÁVÁ: BaSys Studio Brno | www.basys.studio