2024 07 31 TST JBL Studio 620 1

Americká značka JBL je pravým gigantem, když přijde na reprosoustavy. Společnost se za těch skoro 80 let rozrostla rozhodně víc, než by si byl kdy James B. Lansing představoval ve svých začátcích při vylepšování zvukových systémů kin. Firma za dobu své existence prorostla na vrchol ozvučovací techniky pro stadiony, studia, ale i do těch nejmainstreamovějších pater spotřební elektroniky se svými repráčky či sluchátky. Nás ale zajímá její hi-fi sekce, která se tak trochu nenápadně skrývá pod “profi“ a „komerčními“ úspěchy.

Svým způsobem není lehké se ve spleti dostupných řad a modelů vyznat, málokterá značka totiž (i v pro ně vlastně „vedlejším“ segmentu) nabízí reprosoustavy za pár tisíc i skoro 2,5 milionu korun. Řada Studio patří mezi to dostupnější a jejím základem jsou velmi kompaktní dvoupásmové regálovky Studio 620.

Designově velmi čistá konstrukce stojí na malé základně, nad níž se pne (můžeme-li toho slova použít vzhledem k rozměrům) klasická ozvučnice s výrazně zaoblenými vertikálními hranami a vinylovým dekorem s tónem tmavého dřeva. Vpředu je výrazný obdélníkový zvukovod s tweeterem a malý kónus středobasu, zakrytý po stranách tlustým černým rámečkem. To podtrhuje onu celkovou čistotu – nikde ani šroubek.

2024 07 31 TST JBL Studio 620 2

Vzadu z MDFkové skříně vyčnívá úzký výdech plastového bassreflexového nátrubku, pod ním dlí vanička s jedním párem běžných reproduktorových terminálů v mírně vzhůru nakloněné orientaci.

Nejvyšší frekvence vznikají v hloubi zmíněného zvukovodu – jde o plastový odlitek, počítaný podle firemní technologie HDI (chcete-li High Definition Imaging). V jeho centru je tlakový výškáč 2414H-1 s vlastní uzavřenou pracovní komorou a průměrem běžných 2,5 cm a membránou z materiálu Teonex (polymer vlastnostmi kdesi mezi mylarem a kaptonem). Sílu systému dodává neodymový magnet.

2024 07 31 TST JBL Studio 620 3

Nižší rozsah vyzařuje z kónusu membrány PolyPlas o průměru 13,3 cm na poměrně výrazném pryžovém závěsu. Zmíněný materiál kombinuje celulózový základ s polymerovou vnější vrstvou. Zřetelné koncentrické žebrování ve struktuře přináší zpevnění pod zátěží.

Studio 620 dále obsahují už jen konvenční pasivní výhybku, dělící pásma na úrovni 2 300 Hz. Přidejte k tomu deklarovaný pracovní rozsah 50 – 40 000 Hz (-6 dB), jmenovitou impedanci 6 ohm a poměrně nízkou (adekvátní rozměrům) citlivost 84 dB / 2,83 V / m a máte kompletní výčet parametrů.

2024 07 31 TST JBL Studio 620 5

Reprosoustavy mají půdorys 19 x 24 cm (š x h) a výšku 31,2 cm. Váží nicméně na tu velikost slušných 6,8 kg.

Maličké JBL jsme poslouchali v showroomu dovozce, rozhodně větším, než je pro ně optimum, zato jsme se snažili je dostat alespoň do blízkého pole. Porovnávalo se s JBL HDI-3600, GoldenEar T66 nebo AQ Labrador 39. Za elektroniku jsme zvolili JBL SA550, JBL SA750 a JBL MP350, alternativně ještě Arcam A25. Napájeno bylo z AudioQuest Niagara 7000 a propojeno kompletem drátů AudioQuest vyšších řad.

2024 07 31 TST JBL Studio 620 11

Bylo znát, že Studio 620 jsou záměrně naladěné na trochu bohatší zastoupení basového pásma (samozřejmě jen po mez, na kterou dosáhnou – ve volném prostoru se zdálo i oněch 50 Hz relativně nadsazených, u zdi to pochopitelně bude jiné), tak, aby vzbuzovaly větší dojem objemnosti a plnosti, než jakou byste od droboučkých ozvučnic očekávali na první dobrou. Linka baskytary v „Black Wolf Blues“ (Margo Price | „Strays II“ | 2023) byla nicméně i v neproporční místnosti „neztracená“, Studio 620 vkládají do hry překvapivě hodně energie. Není to typicky audiofilsky propracovaný bas, se správně zvoleným zesilovačem (autoritativní, snad až tvrdší zvuk je skoro žádoucí) má však docela pocitový důraz a za dané peníze velmi slušnou dávku výbušnosti.

Sama skladba „Soak Up The Sun“ (Soccer Mommy | „Karaoke Night“ | 2023) není nijak příkladně čisťoučká, jde o ne špatný, nicméně průměrný mix. Studio 620 nijak jednotlivosti nevytáhnou a jejich vlastní charakter je co do otevřenosti a řekněme všeobecné zřetelnosti spíše standardní – evropské zvukové ladění bývá více orientováno na pocit vybroušené čistoty a jasnosti. Tady je spíše energie, zejména pak na vyšších hlasových a „sykavkových“ polohách. Co do celkového rozlišení ale Studio 620 splňují očekávání základní třídy, to zase bez problémů.

2024 07 31 TST JBL Studio 620 7

Špičatější výšky nahrávky „Ready Set Go“ Grace Potter („Mother Road“ | 2023 | GEP Adventures) se celkem potkaly s obdobně jasnější prezentací hornového výškáče Studio 620 – tím vyšly maličko zvonivější, intenzivnější, celkově průbojnější. Odpich ale působí atraktivně a nezvolíte-li vysloveně cinkavou a na nejvyšší frekvence bohatou elektroniku, neměl by být žádný problém. Stejně tak rozlišení je odpovídající, díky mírné prominentnosti se zdají být vrchní pasáže frekvenčního rozsahu vlastně velmi snadno čitelné, byť nejdou do hloubky audiofilských nuancí.

Na takové drobečky mají Studio 620 dosti odhodlanou prezentaci a vlastně vůbec ne špatnou sílu – ačkoliv probudit je vyžaduje solidní zesilovač, to zase ano. Je pravda, že hlavní soustředění je kolem středního pásma (co do míry energie, ne objemu), ale ani hutnější basový základ v „La jetée“ (Raphaël | „Haute fidelité“ | 2021 | SONY | 886448619079) nebyl „prázdný“. Naopak, v těchto drobných dvoupásmovkách dřímá snaživá živost, kterou chtějí dostat ven. Kontrola též není špatná, viděno optikou pořizovací ceny. Dost možná ovšem nebudete vlastně tohle všechno řešit, ale budete si jen užívat jejich drajv.

2024 07 31 TST JBL Studio 620 6

Výtečný master „I Asked“ z eponymního alba kapely MABGATE, pojmenované po jedné z vnitřních oblastí anglického Leedsu, byl velmi dobrým základem pro hezký pocit z rozlišení Studio 620 – reprosoustavy nejsou možná stoprocentně transparentní, mají však „proaktivní přístup“ a hudbu živě posunují do popředí. Ne s monitorovou informativností, leč díky své energii s dobrým pocitem stran čitelnosti. Charakter je snad až lehounce koncertní, celkové vyladění ještě není povrchně efektní, přesto má okamžitá působivost přednost přes delikátností.

Stereofonní scéna „Čierna šelma“ (Katarína Máliková | „Postalgia“ | 2019 | Sinko Records | SR 0119) byla položená mezi reprosoustavy, ty stály na svou velikost poměrně daleko od sebe, přitom však neztratily vzájemné propojení a potřebný efekt stereofonie. Proporce nástrojů a zvuků nejsou ohromující, odpovídají nicméně plně velikosti Studio 620. Zdálo se nám, že přeci jen celkem záleželo na správném natočení vůči posluchači – bude vhodné si s tím trochu pohrát s ohledem na podmínky vaší vlastní akustiky.

2024 07 31 TST JBL Studio 620 14

Přes svou jiskrnost a vlastně říznější povahu se Studio 620 projevily jako překvapivě tolerantní vůči hudbě s hrubším zrnem, jako je „All of my Friends are Going to Hell“ (reverendka Kristin Michael Hyter | „SAVED!“ | 2023 | Perpetual Flame Ministries). Třeba klavír tu byl sametovější, se snaživým objemem, ale dominantní pozici zaujímal rozhodně intenzivní hlas – tedy i to, co svou řízností a křiklavostí někdy vzbuzuje pocity až přílišné ostrosti. Ne tak s těmito JBL – energie byla dobrá, sykavky rázné, to zase ano, ale ne takové, co by tahaly za uši.

Velmi kompaktní dvoupásmové regálovky JBL Studio 620 jsou slušnými reprezentanty sféry, která by se dala považovat za první krok k lepšímu zvuku. Jsou určené zejména do malých místností (přestože se úplně nevytratily ani v dosti velkém prostoru), se zesilovačem, který je zvládne probudit (přeci jen mají nižší citlivost) pak dokážou hrát svižně, energicky a odhodlaně, v dobrém standardu po všech stránkách z pohledu své třídy. Není to typický audiofilský produkt s jasným středem a pečlivou artikulací, chtějí být spíš koncertně bezprostřední a patřičně živé. Každopádně se svou snaživostí dosti odlišují od běžné hi-fi konfekce a pro milovníky ráznějšího přednesu mohou být atraktivními společníky s „rockovými“ ambicemi.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 80 metrů čtverečních, velmi vysokým šikmým stropem, firemními akustickými panely AQ a se spoustou nepravidelně rozestavěné audio techniky a reprosoustav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2024 07 31 TST JBL Studio 620 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Naměřené grafy zase tak moc nekonvenují se subjektivními poslechovými dojmy, zejména v oblasti výšek, kde v přímo ose je energie řekněme akorát, pod úhlem se však začíná poměrně rychle ztrácet už od mety 10 kHz, ač rozdílnost je vidět vlastně již od 1 000 Hz. Tam leží také ne úplně divoká, přesto patrná špička, všeobecně však působí Studio 620 v podmínkách své třídy na středech dobře urovnaným dojmem. Reálně začínají hrát v adekvátní síle kolem cca 60 Hz, což není špatné. V oblasti 80 Hz je vidět vrchol mírného zdůraznění (ale v tomto případně jde spíše o „dorovnání“).

2024 07 31 TST JBL Studio 620 m2

Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)

2024 07 31 TST JBL Studio 620 m3

Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli

2024 07 31 TST JBL Studio 620 m4

Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)

2024 07 31 TST JBL Studio 620 m5

Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou

2024 07 31 TST JBL Studio 620 m6

Waterfall

2024 07 31 TST JBL Studio 620 m7

Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru

2024 07 31 TST JBL Studio 620 m8

Step response @ 1 m v ose tweeteru

2024 07 31 TST JBL Studio 620 m9

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Ladění systému je podle prvního sedla vidět pod hranicí 50 Hz, impedance se pak jen letmo dotkne 4 ohm (cca 180 – 200 Hz) a drží se jinak v bezpečných hodnotách, takže by Studio 620 měly být vhodnými partnery i pro řekněme méně stabilní zesilovače. V oblasti práce vysokotónového hornu je jak impedance, tak elektrická fáze trochu divočejší, ačkoliv by to nemělo být v reálném světě předmětem nějakých konsekvencí.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ × ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 15 590,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ překvapivé množství dravé energie

+ dobře snáší až nečekanou dynamickou zátěž

+ jsou skutečně prakticky skladné

+ na danou cenu spořádaná reprodukce

ZÁPORY

- výšky pocitově trochu dominují co do objemu a energie

- dojem celkové čistoty je spíše standardní

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: AQ | www.aq.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista