Skotský Tannoy patří mezi značky s nezpochybnitelně legenádrní statusem. S trochou nadsázky bychom tyto pány mohli považovat za první výrobce designového nábytku se zabudovanými reproduktory – však se stačí podívat na modely řady Prestige jako Edinburgh, Canterbury nebo Westminster Royal a hned pochopíte o čem je řeč. Na druhou stranu je dnes ale Tannoy také aktivním výrobcem profesionálních zvukových řešení pro koncertní prostory i studia, produkuje reprosoustavy nejen z tradiční řady, ale také stylové a moderní, ba dokonce i systémy domácího kina byste u těchto nejtradičnějších z tradičních nalezli. Inu, pokrok nezastavíš...

Dnes představovaný dvoupásmový regálový model DC6 s bassreflexem tvoří základ řady Revolution Signature, třetí nejvyšší po legendární Prestige a moderní Definition. Postavení tohoto modelu by se tedy dalo označit za „zlatou střední cestu“. V pořizovací ceně dostanete opravdu pěkné provedení buď ve světlém dubu nebo tmavém odstínu „espresso“. Díky relativně malým rozměrům dle mého dé-cé-šestkám sluší více světlá barva, kde vynikne čistota jejich vzhledu a perfektní výrobní zpracování. Vzhledu určitě dominuje zeštíhlování kabinetu směrem vzad až k vertikálně umístěnému pásu terminálů, takže díky tomu vypadají reprosoustavy ještě štíhleji. Je třeba podotknout, že u některých audiofilských „hadicových“ kabelů jsem měl problém se zapojením konektorů, protože terminály jsou dosti daleko od sebe. Alespoň že jsou však přes malý rozměr dostatečně pevné a ukotvíte v nich téměř jakýkoliv kabel. Nebo dokonce dva, protože zde nalezneme terminálů celkem pět – dva napájí výškový měnič, dva středobasový a pátý, značně neobvyklý, je napojen na šasi reproduktorů kvůli uzemnění.

Jedenáctilitrová ozvučnice modelu DC6 hostí pro Tannoy typický dual concentric měnič, tedy vlastně menší reproduktor vložený do většího, v tomto případě o celkovém průměru 150mm. Základy této koncepce lze vystopovat už v roce 1948, od té doby však prošla mnohými úpravami a šedesáti lety vývoje, zvláště pak co se výškové části týká. Na slitinovém rámu o průměru oněch 150ti mm je zde zavěšen 115 mm reproduktor z legovaného papíru, řízený nadprůměrně velkou 44mm cívkou, v ose pak leží 25mm tweeter z titanu, díky němuž prý dokážou Revolution Signature DC6 vyzářit až extra vysoké frekvence kolem 54kHz. Sice je otázkou reálné využití, když i sluch v nejlepší formě dokáže rozlišit tak možná frekvence 20 – 20 000 Hz, jeden ovšem nikdy neví co všechno při poslechu hraje roli a technologicky to je určitě pozoruhodný úspěch.

Technické parametry v manuálu ale hovoří o hodně skeptičtěji, možná spíš reálněji, o frekvenčním rozsahu 46 Hz – 35 kHz, nástup kolem této frekvence lze také vyčíst z našeho měření, stejně jako dělící frekvenci 1 800 Hz. Z dalšího se v parametrech dočteme o nominální impedanci 8 Ohm, která ale dost často atakuje spíše šestiohmovou hranici – nikde na impedanční křivce ale nenalezneme vysloveně problematickou část. Příjemná je vysoká citlivost 88dB, korespondující s doporučeným výkonem zesilovače mezi 20ti a 150ti Watty. I u sílících prvků s výkonem na nejnižší hranici doporučeného spektra nebyl sebemenší problém.

Docela příjemná na Tannoy Revolution Signature DC6 je možnost velmi volně nakládat s jejich umístěním, ať už hovoříme o relativní pozici vůči stěnám nebo vůči reprosoustavám navzájem. K mému překvapení se ukázalo, že vlastně není až tak úplně potřeba stavět je na stojany a že skoro stejně dobře zahrají i na polici (a zaslouží si tak skutečně název regálové), v zásadě jim je jedno, zda budou mít zadní zeď deset centimetrů nebo metr za sebou a že prostor ne výjimečný, ale plně adekvátní cenové kategorii vytvoří s roztečí metr a půl i čtyři metry. I když u oněch čtyř metrů už se zvukový obraz přeci jen začíná maličko rozpadat. Na druhou stranu dáme-li reprosoustavy přeci jen o něco blíže ke stěně, dá se tím mírně kompenzovat jejich „vrozená“ tendence ke zdůrazňování středních frekvencí, což má blahodárný vliv na kvalitu reprodukce.

Ačkoliv – snad díky koncentrickému uspořádání měničů, snad díky něčemu jinému – Tannoy dokážou být poměrně kousavé a rozhodně se nedá říct, že by se jednalo o dokonalé reprosoustavy, to důležité zní ale dobře. Hovořím teď hlavně o podání lidských hlasů, o živosti a přirozenosti, s jakou dokážou i takto relativně levné reprosoustavy zpěv i mluvu přenést k vašim uším. Při správné hlasitosti a zavřených očích je snadné uvěřit, že někdo doopravdy hovoří v prostoru mezi soustavami. To musíte ale sedět na relativně malém prostoru, protože DC6 mají tendenci mimo čtverec o straně cca metr ztrácet své kvality hodně rychle. Za jejich směrovost mimo tento sweet spot může pravděpodobně konstrukce koaxiálního měniče, tento efekt totiž postihuje celé frekvenční pásmo.

Byl jsem velice potěšen zážitkem z reprodukce živého koncertu Patricie Barber, kdy sice fantasticky sejmutý kontrabas jasně ukáže fyzikální limity ozvučnice a také to, že ačkoliv bas zůstává přítomen přesně tak dlouho jak má, žádné zbytečné doznívání, žádné nepatřičné dunění, vnitřní objem ničím ošidit nelze. Povětšinou to ale není žádný velký problém, zvlášť když se třeba na zmiňované nahrávce dostane do popředí hlas hlavní aktérky a naprosto jasně zastíní zbytek zvuku. Příjemně se to poslouchá, i když vím, že nahrávka takhle určitě namixována nebyla a že cinkání činelů, klepání bubínků, údery kopáku nebo třeba brnkání kontrabasu by měly tvořit podstatně vyrovnanější celek. Zvláště výšky působí uprostřed toho všeho dosti utlačeně, asi jako šprt na školní fotografii.

Rychlé a přesné basy, byť s menším objemem, také nahrávají velmi slušné reprodukci rockové muziky a když přežijete opravdu hodně prezentní podání úvodního cinkání hodin v „Time“ z Dark Side of the Moon od Pink Floyd, dočkáte se velmi dobrého výkonu s velmi slušnou dynamikou a v bubínkovém sólu v úvodu i se skvělou lokalizací jednotlivých bubínků a bezvadným podáním prostoru.

Tvrdší žánry, sáhněme třeba po nějakých Black Sabbath, Mettalice nebo prvních Foo Fighters a budeme bezpochyby nadšení z famózního timingu, díky němuž hudba odklepává strhujícím tempem a nutí srdce bít rychleji a rychleji. Potud skvělé. Pokud udržíte ovladač hlasitosti na rozumné úrovni, řekněme tak, aby pořád ještě bylo možné zvýšeným hlasem v klidu hovořit s případnými ostatními členy domácnosti, při dobrém dojmu zůstane. Výš už narazíme na očekávaný limit toho, že tyto reprosoustavy nejsou určeny k ozvučování koncertních prostor a už vůbec ne při koncertních hlasitostech – nejvíce jim sluší středy, jak už bylo řečeno. A to nejen ty frekvenční, ale i ostatní – středně velká místnost a středně hlasitá produkce a máte vyhráno. Tam jsou Revolution Signature DC6 jako doma. Potichu schází jejich zvuku otevřenost a detail, nahlas zase dostatečná kontrola a vyrovnanost.

Slušně, ale ne dokonale přesvědčivé dokážou být tyto regálovky u reprodukce orchestrální hudby. Logicky zde schází základ pro masivní zvuk, bez něhož prostě reprodukce klasiky, snad kromě té nejkomornější, nebude nikdy dostatečně uspokojivá, ale barvy jednotlivých nástrojů, nadprůměrné množství detailu i jistá malá uměle naladěná přitažlivost zvuku dokáží při nižších hlasitostech být takzvaně „v pohodě“. Pravdou ale zůstává, že údernosti a mocnosti, s níž je klasika spojena při živém vystoupení, se z Tannoy nedočkáte, k tomu by bylo potřeba třeba řady Definition nebo alespoň větších sloupků s písmenkem T v názvu.

Tannoy Revolution Signature DC6 jsou stylové reprososutavy od známé firmy, které sice zdaleka nejsou univerzální, ale leží-li těžiště vašeho poslechového zájmu v moderní hudbě, hlavně pak v tišších a komornějších žánrech, budete víc než spokojeni. Tím víc, pokud posloucháte hudbu pouze občasně a nebude vám tak vadit lehce k přitažlivosti laděný zvuk – i když je fakt, že ten asi nebude vadit ani při poslechu častějším, protože je prostě přitažlivý, i když ne neutrální. V konkurenci cenové hladiny 30 000,- jsou DC6 výrazným hráčem, který si zaslouží být zvážen.

OBR 1. - elektrická fáze (tlustší křivka) a impedance (tenčí spodní křivka)

OBR 2. - křivka frekvenční odezvy – poměrně vyrovnaná křivka vypovídá o specifickém charakteru koaxiálního měniče

Kč 30 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní zpracování a design

+ zvukové kvality, odpovídající cenové hladině

+ živé a přirozené podání středů

ZÁPORY

- výraznější směrovost

- reproterminály poměrně daleko od sebe

- tendence prosazovat střední pásmo vůči zbytku frekvencí

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

www.perfectsound.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista