Kouřící čerstvá maličká káva na maličkém, poněkud vratkém stolku v horku vrcholícího odpoledne kdesi v dlážděných a hlučných uličkách neznámého italského města. Modrá obloha jen září a všechna vdechnutá potěšení z dobré cigarety odpadávají na kostkovaný ubrus kolem maličkého popelníčku v podobě popela. A pak se napijete… Síla, vášeň a intenzita rozproudí krev, nadchnou mysl a soustředí všechny smysly jen na ten zakonzervovaný okamžik ve zlatém slunci. To je přesně ten správný styl, jakým se pije piccolo – ta pravá káva.
„Piccolo“ znamená v překladu z italštiny „malý“ (v případě správně podávané malé kávy by slušelo dodat „ale intenzivní“). Vyměníme-li poslední písmenko „o“ za „a“, rázem se přeneseme do ženského rodu a získáváme slovo „malá“. Tolik k lekci italštiny pro hifisty. Proč pro hifisty? Protože „Piccola“, tedy „Malá“, je rovněž název nové sloupové reprosoustavy z proslulé a oblíbené řady XN jediného českého výrobce high fidelity reprosoustav, který má celosvětový úspěch a respekt. Vlastně patrně větší úspěch i respekt nalézá za hranicemi Čech než v adoptovaném domácím prostředí (jak čtenáři jistě vědí, zakladatel a šéfkonstruktér značky je původem Ital). A to je škoda, kterou by snad právě tento malý, nenápadný sloupek střední kategorie mohl napravit.
XN Piccola je jedním z prvních dospělých reprezentantů nové cesty firmy Xavian. Jak říká výrobce na svém webu – Piccola není ani velká, ani malá, je prostě tak akorát. Pouhých 90 cm na výšku se může zdát málo, ale představit si o trochu víc či méně, soulad proporcí by se jednoduše rozpadl. To samé platí pro šířku, či vlastně spíše útlost 19,5 cm – reprosoustava vypadá subtilně a jemně, ale je přesně na té správné hranici, aby nepůsobila křehce (to kdyby byla užší) ani příliš muskulaturně (to v případě, že by byla širší). Hloubka 32 cm také není nikterak děsivá, navíc platí jen a pouze u paty reprosoustavy – čelo je totiž poměrně výrazně uhýbající nazad a nahoře nemá Piccola snad ani polovinu své původní hloubky. Přes tuto prostorovou skromnost váží velmi solidních 22 kg, což je výsledkem použití 22ti milimetrových MDF desek pro konstrukci ozvučnice. Tak je skutečně příkladně rigidní.
Designu také vládne jednoduchost, střízlivost a pravý úhel – samozřejmě s výjimkou zmíněného ustupujícího čela (které je zde na rozdíl od téhož stavu v lidského vzezření vzhledovou výhodou), jenž je navíc na okrajích ještě seříznuto dozadu. Dohromady se prostě jedná o jednoduchost s několika drobnými detaily pro lahodění oku. Piccola se tak vcelku drží stylu, který známe z monitorů stejné řady, jen v poněkud větším provedení.
Zadní stěna je čistá a rovná, nalezneme jen tradičně provedený pár masivních reproterminálů a typický kožený štítek, oznamující, s kým máme vlastně tu čest. Vše doplňuje ještě velmi dobře zpracovaný masivní hliníkový bassreflexový nátrubek. Opět jednoduchost sama – žádné výstřelky, žádné experimenty, jen osvědčená práce se dřevem, jež vypadá na první pohled jednoduše, ale vytváří se ručně poměrně pracnými a složitými postupy. Nicméně i právě to je jedním z poznávacích znaků produktů Xavian – být nenápadně a elegantně na vysoké úrovni kvality výroby.
Zařazení do řady XN odpovídá i koncepce – bassreflexová ozvučnice pro dvoupásmovou soustavu s dvěma reproduktory. Oba pochází z Dánska, z portfolia dobře známého výrobce Scan-Speak. O vysoké tóny se stará ring radiátor s velkým centrálním pinem, garantujícím širokou disperzi výšek. Radiator používá pro pohon masivní cívku o průměru 26mm. Snad jen pravověrným milovníkům vzhledu kalot se ne úplně vzhledný Ring Radiator nezavděčí, ale i ty by měl svými schopnostmi časem přesvědčit.
Středobas je pak ještě o něco zajímavější – byl vyvinut Span-Speakem podle zadání Roberta Barletty Membrána o půměru 180mm je vyrobena z kompozitu papíru a uhlíkových vláken pro co největší pevnost při zachování nízké váhy. V praxi vychází tento středobas z řady Classic, ovšem po značných úpravách v něm jen těžko poznáme katalogový model – pohání jej 42mm cívka v motoru typu SD1.
V tolerančním pásmu -3dB udává Xavian frekvenční odezvu 44 – 30 000 Hz, což je na daný litrový objem velmi solidní a dle poslechu lze soudit, že i naprosto nepřehnané. Piccola má nominální impedanci 8 Ohm bez brutálních výstřelků vzhůru či dolů, takže není nikterak náročná na spolupráci se zesilovači. I zde se doporučený výkon zesilovacího prvku 30 – 120 Watt na kanál do 8 Ohm jeví jako adekvátní – 20 Watt, byť v čisté třídě A, bylo v určitých chvílích příliš málo, 120 Wattů pak akorát i pro skutečně hlasitý poslech.
Citlivost XN Piccola není – alespoň na papíře – postavena nijak zázračně vysoko. 85 dB (2,83V/m) hovoří spíše o průměru, až mírném podprůměru. V praxi se ale tyto sloupky zdají být o něco citlivější a budou hrát skutečně téměř s jakýmkoliv zesilovačem – ideálně však tranzistorovým. Středobasový měnič pracuje v rozmezí 44 – 2 600 Hz, na této hranici se probouzí tweeter, jdoucí až do výše 30ti tisíc Hz.
Xavian XN Piccola hrály spolu s integrovanými zesilovači NAD C370, Xindak XA-6800 a Denon PMA-710AE a také s all-in-one věžičkou Pioneer X-HM70. Jako zdroj signálu sloužila buď zmíněná věžička, Denon DCD-710AE a Pioneer BDP-LX71. O přenos signálu s vysokým rozlišením z počítače sloužil skvostný USB převodník s bateriovým napájením KingRex UD384 / KingRex Upower. Interkonekty nesly značku Eagle Cable, Monster Cable a QUAD, reprokabely pak ProAc, Neyton a Eagle Cable. O co nejčistší napájení celé sestavy dbaly filtry Xindak.
Už při prvních tónech v mysli posluchače vytanou všeříkající slova: „Zapomeň na Xavian, tohle je XAVIAN!“. Směr, který naznačil Roberto Barletta nejdříve dvojicí Primissima / Gran Colonna a který ještě více odkryl v modelu Orchestra Preludio, ten v modelu XN Piccola dotáhl k dokonalosti. Žádné kudrlinky a ozdoby na ozvučnici, žádné zbytečnosti, jen účelnost a zaměření na co nejlepší reprodukci. Filozofie není nepodobná prvním modelům firmy z poloviny devadesátých let, kdy návrh byl plně podřízen výkonu.
Na Xavian XN Piccola je cítit poměrně velký posun od „typického zvuku Xavian“, který mnohé tak nadchl a mnozí jej nemůžou ani zaslechnout. Piccola už není reprosoustavou, vhodnou hlavně pro poslech akustických nástrojů, menších těles a klasické hudby obecně. Chcete poslouchat na Piccola metal? Jak je libo… In Flames a „Reroute to remain" pulsují rytmem bicích a baskytary, vykreslené suchým, přesným a perfektně kontrolovaným basovým pásmem. Také schopnost oddělit ze zvukové koule jednotlivé nástroje a naservírovat je s patřičnou energií, nutící posluchače pohybovat se v rytmu, je okouzlující. Piccola reprodukuje celé pásmo velmi spojitě a jako jeden pevný celek.
Samozřejmě i klasický jazz typu „Concorde“ od Modern Jazz Orchestra hraje skvěle – Piccola jsou ve svém projevu naprosto suverénní a univerzalita je jejich silnou stránkou. Dokáží vykouzlit naprosto omračující prostor, položený od osy mezi reprosoustavami až hluboko, hluboko za ně. To je také jeden z jejich hlavních popisných bodů – vše, co se děje na zvukové scéně se odehrává přehledně a naprosto čitelně na široké ploše, nikterak neohraničované pozicí samotných reproduktorů. Ty, jsou-li postaveny alespoň dva a půl metru od sebe a mírně natočeny k posluchači, dokáží téměř dokonale zmizet z prostoru a zanechat jen vpravo hrajícího basistu, vlevo vpředu xylofonistu nebo úplně vzadu tiše ševelící bicí sestavu. Příčinou je hlavně skutečně široce vyzařující Ring Radiator.
Nadšení jistě vzbudí také fenomenální kontrola basové složky spektra, zvláště s přihlédnutím k pořizovací ceně. Nemálo osmdesáti či stotisícových reprosoustav hraje nejnižší frekvence s menší autoritou a kontrolou. Když začne hrát kontrabas na úvod desky „A fortnight in France“ od Patrice Barber, je přímo cítit chvění jeho těla, každý tón je pečlivě kontrolovaný, dokonale vyřezaný a čistý. S přihlédnutím k litrovému objemu ozvučnice je jasné, že nevygeneruje drtivý nejspodnější bas velkých varhan, ale to by snad nikdo ani nečekal – že si autoritativně poradí i se závěrem „Velké brány Kyjevské“ z disku Crystal Cable Arabesque, to je hodno vyznamenání. Kontrola nástrojových sekcí, jejich separace a umístění v prostoru jsou skvělé, celková čitelnost zvuku se nemění od nízkých hlasitostí až po skutečný kravál, ačkoliv střední hlasitost je přesně to, kde to Piccola sluší nejvíce.
Xavian XN Piccola sice posluchači nedají pocit ze extrémně rychlého zvuku, jeho transparentnost a měkká, přesto sebejistá energie neunavuje a dá se poslouchat při téměř jakékoliv hlasitosti téměř jakkoliv dlouho a to bez ohledu na reprodukovaný žánr.
Nový přírůstek do katalogu kladenského Xavianu je hlavně příslibem. Příslibem růžové budoucnosti této české značky, které se modelem Piccola podařilo vytvořit něco neopomenutelného – prostorově nenáročnou, dokonale zpracovanou reprosoustavu, vracející se až k základnímu duchu high fidelity. Maličký sloupek svou autoritou, vyvážeností a nenásilnou přirozeností předvádí barvy a dynamiku hudby, kterou v této cenové kategorii těžko pohledat. Přináší nevídaný prostor zvukové scény a spolu s ním schopnost rozkrýt každý bit digitálního nosičce nebo každou nerovnost drážky vinylové desky. Pro milovníky čistoty a průzračnosti zvuku pak přidává uvěřitelné, čistě a neagresivně hrající vysoké tóny a pro zbožňovatele rytmu a hutnosti je doplňuje solidním, neskutečně kontrolovaným basovým základem. Bez ostychu tu lze říct, že jestliže v horní polovině pásma stojí za každou investovanou korunu díky přesnosti a neagresivní přirozenosti výškového reproduktoru, otevřené střední frekvence svým podáním lidských hlasů vyvolají husí kůži a basy svou autoritou, suchostí a energií podkreslí a nadýchají každou hudbu. Důležité je také to, že XN Piccola si nevymýšlí a nemaskují žádné nedokonalosti – prostě jen předají informaci ze zbytku systému s minimem vlastního charakteru.
Xavian XN Piccola je prostě a jednoduše za čtyřicet pět tisíc lepší, než se může zdát. Kouzlo emocí, cit pro hudbu a přesto schopnost posluchače přesně informovat o tom, co vlastně poslouchá jsou kombinací, kterou nabízí jen velmi, velmi málo reprosoustav s cenou do sta tisíc a nebýt Piccola s citem a radostí z reprodukované hudby stoupá až mezi konkurenci s daleko vyššími cenovkami. Tam, kde leckteré tradiční značky v reprosoustavách za 70, 80, ale i 100 tisíc (včetně třeba redakčních Harbeth Monitor 30 či populárních Usher Dancer Mini One DMD a Bowersů PM1) nabízí sice tu a tam lepší detail či lepší technologii, tam Xavian nabízí víceméně totéž, ale za pouhých 45 tisíc. Pokud by se něco mělo stát stoprocentním tipem ke zvážení pro každého, kdo hodlá investovat 50 – 80 tisíc do reprosoustav, pak je to Xavian XN Piccola! I proto od nás získává ocenění „TIP REDAKCE“ pro skutečně výjimečný poměr ceny a výkonu.
Kč 45 000,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ poměr cena / výkon
+ puristické provedení a dokonalá práce se dřevem a dýhou
+ sytý a zábavný zvuk, držící se přitom dostatečně reality
+ vynikající podání prostorové scény
ZÁPORY
- vzhled je halvně účelný, některé lepší polovičky by s ním mohly mít problém
- reprosoustavy by měly stát opravdu hodně daleko od sebe (cca 3 metry)
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
Xavian
www.xavian.cz – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 311 329 876