Německá značka Magnat patří mezi ty s dlouhou tradicí. Pohled do aktuálního katalogu je možná trochu matoucí, protože téměř všechny série se jmenují Quantum. Když se však zorientujete, zjistíte, že Quantum 720 je v katalogu zhruba uprostřed, možná spíše blíže základním modelům. Model označený číslem 727 pak této sérii kraluje.
Jde o štíhlé, dostupné a tradičním způsobem konstruované sloupové reprosoustavy ve skladném provedení - včetně dvou do boků mířících podstavců měří tyto téměř dvacetikilové sloupy 103 x 29 x 31 cm (v x š x h), z čehož 4,5 cm na každou stranu přidávají právě nožky. Ozvučnice mají rovnou čelní stěnu, bočnice tvoří v podstatě plynulou křivku tvaru U. V zadní stěně je dvojice bassreflexových nátrubků, pod nimiž jsou v plastové vaničce dva páry reproterminálů v lehce šikmém rozložení, což usnadňuje práci s kabely.
Čelní panel je osazený celkem čtveřicí reproduktorů, tři mají na první pohled identickou kónickou membránu, tweeter tvoří klasická kopulka, oproti té úplně nejběžnější koncepci mají středotónový a vysokotónový měnič prohozená místa, takže střeďák je u horní hrany. Všechny reproduktory mají výraznou hliníkovou obrubu s přiznanými šrouby.
Kabinet je vytvořený z MDF profilů, čelní deska má průměr 2,5 cm. Reprosoustavy jsou osazeny měniči vyráběnými na zakázku, o nejvyšší tóny se stará látková kopulka o průměru 3 cm s ferrofluidovým chlazením a mělkým zvukovodem. Kónusy zbylých membrán jsou vyrobeny z kombinace keramiky a hliníku, všechny tři měniče mají průměr 17 cm.
Výhybka má strmost 24 dB a dělí práci na hranicích 280 a 3 200 Hz. Reprosoustavy by se měly s velmi nadprůměrnou citlivostí 93 dB / W / m snadno rozehrávat. Impedanci uvádí výrobce v "německém" rozsahu 4 - 8 ohm. Bez udaného tolerančního pásma pak mají Quantum 727 hrát od 22 do 52 000 Hz.
Magnat Quantum 727 jsme poslouchali na redakčních sestavách Naim Nait XS + Naim FlatCap XS / Naim NAP250 / OPPO BDP-105D / VPI Scout a Norma Revo IPA-70B, ale i na Cambridge CXA80 / Cambridge CXC, případně dalšími komponenty (viz pravý sloupec ->). Používali jsme jak referenční kabely ZenSati Authentica, tak i dostupnější TelluriumQ Silver a Black, tak Oehlbach Bi Tech 4, Oehlbach Silver Star nebo WireWorld.
V Davisově "So What" ("Kind of Blue" | 2005 | Columbia | CK 64935) byl kontrabas už cítit, ale objemově zůstával spíše menší, o krůček více v pozadí a takový klidnější, se snahou zůstat čistý a decentní. Celkově byl měkčí a uvolněný, přesto už šlo rozeznávat jednotlivé polohy nástroje a nechyběla rozhodně ani barevnost a i když by mu možná trochu šťavnatosti prospělo, férově takto nastavený souzní se zbytkem pásem.
Do vokálního pásma se pak Quantum 727 pouští odvážněji i plněji, vokál Katie Melua v "God on the drum, Devil on the bass" (2010 | Dramatico | DRAMCD0061) byl na poměry dané třídy slušně čistý a jasný, byť podaný lehce "do hebka", což na druhou stranu činí poslech trochu zvukově příliš hrubé nahrávky snáze snesitelným. Opět bylo celé pásmo objemově umírněnější, Quantum 727 zachovávají decentnost a klid.
Pěkně zvonivý a znělý byl vibrafon v "That slavic smile" od The Modern Jazz Quartet ("Echoes" | 1987 | Pablo | 00025218014229), přitom ale opět velmi hladký, klidný a neagresivní; podobně pak i ševel činelů sice ještě nebyl dokonale načrtnutý, ale už byl slušně čitelný a přitom nad rámec kategorie hladký. Jemnost a příjemnost je i tady hlavním mottem.
Magnat Quantum 727 nejsou sloupky, které by vás chtěl uchvátit masivním zvukem a dramatickou dynamikou, naopak sází spíše na audiofilskou poklidnost. Proto i klavír v Musorgského "Velké bráně kyjevské" ("Obrázky z výstavy" | 1995 | Denon | CO-78827) byl o něco menší a klidnější, pokud ale máte raději kontrolovanější přednes a chcete se nechat unášet na vlnách hudby a ne smést hudební záplavou, budou decentní Quantum 727 zajímavé.
Podobně dobré na danou cenovou třídu je i rozlišení - v "Indigo Dreamscapes" DeJohnetta, Methenyho, Hancocka a Hollanda ("Parallel realities" | 1993 | Zaiks | JD 1251/52) měly třeba výšky vysloveně výborné rozlišení a moc pěkné oddělení, stejně jako fajn čistotu, dokonce i struktura basu už se tu začínala naznačovat a Quantum 727 hrají tak, že i když si můžete vylovit jednotlivosti, mnohem přirozenější je vnímat hudbu jako jeden velký celek.
Uvolněnější přednes vedl i k lehce uvolněnějšímu vykreslení prostoru ve "Spirit of the air" Pata Methenyho ("Orchestrion" | 2010 | Nonesuch | 7559-79847-3). Rozsazení nástrojů v pravolevém směru je dobré, v nahrávce se orientovat dá, byť lokalizace není monitorově přesná a schází tu trochu dojem hloubky. Hudba už přesto začíná vystupovat z ozvučnic.
I přes veškerý svůj klid se dokázaly Quantum 727 odvážně postavit k reprodukci "Ashes to ashes" od Faith No More ("The Very Best Definitive Ultimate Greatest Hits Collection" | 2009 | Rhino | 5186544012). Pravda, nerozhoupou vám podlahu, nevytlučou okna a vaše srdce nestrhnout přívaly adrenalinu, ale poměrně tvrdá a ostrá nahrávka je zkultivovaná, příjemně se poslouchá a i když tu nebují přívaly energie, není těžké si hudbu užít, snad právě tím, jak v pohodě připlouvá a to i při vyšší hlasitosti, kde Quantum 727 zůstávají stejné.
Magnat Quantum 727 jsou sloupky pro ty, kteří chtějí za rozumné peníze takovou tu klasickou eleganci ve vzhledu a nekonfliktní univerzálnost přednesu. Quantum 727 jsou v kontextu své kategorie distingované, nenásilné, hodně uvolněné a snadno použitelné pro každodenní soužití bez ohledu na žánry, ale vlastně i hlasitosti - potichu už nabízí slušnou kontrolu, ve středních hlasitostech je jim nejlépe a občasný výlet do vyšších úrovní také zvládnou, takže vlastně není nač si stěžovat, pokud je vám po chuti jejich spíše audiofilská umírněnost.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.
Quantum 727 nemají ambice být studiovými nástroji a ostatně to ani v této ceně není možné. Na naměřené křivce je vidět zdůraznění začínající na hranici cca 3 000 Hz, nástup reprodukce lze vypozorovat někde pod hranicí 60 Hz, od cca 65 Hz pak hrají naplno. Zhruba v pásmu od 70 do 4 000 Hz se pak reprosoustavy ale vejdou do tolerance +/- 3 dB, což není s ohledem na cenovou třídu špatné a obsáhne to většinu nahraného materiálu.
Naměřená impedanční křivka je férově rovná, byť na úrovni cca 180 a cca 380 Hz najdete atypické rezonance. Křivka se pohybuje stabilně kolem 4 ohm i pod touto hranicí, takže spolu s elektrickou fází vytváří přeci jen náročnější zátěž pro zesilovače.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]
Kč 27 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/1291-magnat-quantum-727#sigProIda2b5c0f114
--- --- --- --- ---
KLADY
+ fajn poměr cena / výkon
+ příjemné na poslech
+ hebký charakter dobře zkrotí neposedné nahrávky
ZÁPORY
- možná trochu jiskry navrch by jim prospělo
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: HIFI GUIDE | www.hifi-guide.cz