Základní série Principia italských Sonus faber jako kdyby kopírovala tvary a postupy vyšší série Chameleon a balila je do jednoduššího, ale zato finančně dostupnějšího vizuálního hávu. Snad jen model Principia 5, menší z obou v sérii přítomných sloupků, nemá svou obdobu jako designový Chameleon - jedná se o dvoupásmovou, relativně kompaktní podlahovou reprosoustavu.
Model 5 stojí v lehkém záklonu na bytelné MDF platformě, skříň je i přes lehká zaoblení některých hran a lehce zkosenou spodní a horní hranu v podstatě klasicky pravoúhlá, reproduktory jsou vpředu vsazené do tenké desky, středy a výšky jsou blízko u sebe, druhý středobasový měnič je o kousek níže. Téměř u paty reprosoustav se pak otevírá robustní plastikový nátrubek bassreflexu.
Pohled zezadu pak odhalí pouze vaničku s dvěma schůdky a dvěma páry férově provedených reproterminálů.
Měniče s výraznými hliníkovými obrubami pochází z vývojového oddělení Sonus faber, moc dalších detailů se o nich ovšem nedočtete. Snad jen to, že o výšky se stará impregnovaná měkká kopulka o průměru 2,9 cm a dvojitý středobas používá 15 cm polypropylenové membrány.
Sloupky, jak už bylo řečeno, patří spíše k těm menším, byť výška rovných 100 cm, šířka 25 cm a hloubka 28 cm je řadí v kontextu konkurence zhruba doprostřed, stejně jako hmotnost 13,2 kg.
Měničům dělí výhybka práci na úrovni 2 500 Hz, pracují pak v pásmu 40 - 25 000 Hz. Citlivost dosahuje poměrně vysokých 90 dB / 2,83 V / m a jmenovitou impedanci udává výrobce na úrovni 4 ohm.
Řadu Principia jsme zkoušeli také v rámci setu domácího kina (modely 5 a 3 se subwooferem Sumiko S.9) včetně modelu Principia C. Centrální reproduktor je kompaktní, ozvučnice má tvar položeného A s uříznutou špičkou. MDF skříň se zužuje směrem dozadu, takže při položení před zobrazovač jsou reproduktory natočené ideálně směrem k uším posluchače.
Design odpovídá duchu celé řady, povrch v tmavě šedém vinylu má strukturu a je pěkně zpracovaný, reproduktory na čelní stěně mají silné hliníkové rámečky a jsou vsazeny v tenké desce. Uprostřed je identická vysokotónová kopulka jako u všech modelů v této kolekci, identický je i středobas - jde o 15 cm membránu z polypropylenu jako v modelu 5. Druhý, také 15 cm reproduktor je pasivní, protože centr má jako jediný uzavřenou skříň.
Reprosoustava je to skladná, s šířkou 52 cm, výškou 19 cm a hloubkou 23 cm se hravě vejde na jakoukoliv skříňku pod televizí či plátnem a s hmotností 6,6 kg ji nijak nezatíží. Výhybka dělí práci měničům na 2 000 Hz, centr hraje od 50 do 25 000 Hz a s impedancí 4 ohmy a citlivostí 87 dB / 2,83 V / m není nijak papírově složitou zátěží.
Poslouchali jsme zejména Naim Nait XS + Naim FlatCap XS / Naim NAP250 / OPPO BDP-105D / VPI Scout, ale i na Norma Revo IPA-70B / ASUS Xonar Essence One MUSES MKII nebo Cambridge CXA80 / Cambridge CXC. Měli jsme možnost napojit je i v setu domácího kina s Pioneer VSX-1131 spolu s Principia 3 a Principia C. Ve stereu jsme používali kabely ZenSati Authentica a některé další komponenty z naší redakční výbavy ->.
Sonus faber Principia 5 vzbuzuje (snad díky mohutnému bassreflexu) očekávání velkých basů, jejich objem v Hadenově "Stairway to heaven" ("When the heart dances" | 2008 | Naim Audio | naimcd112) je ale spíše právě tak akorát, od sloupku byste možná čekali i víc, ale vynahradí to férovou definicí a jakousi hebkou nadýchaností, jemností a kultivovanou kulatostí. Principia 5 nabízí takové intimní brouknutí kontrabasu, které neroztlačí v místnosti masy vzduchu, ale které vás pohladí a obejme.
Vokál Diany Krall ve "Walk on by" z "Quiet Nights" (2009 | Verve | 0602517981256) byl krásně lehounký a vstřícný, dobře podtrhující sametovost nahrávky. Pravda, místo úplně autenticity je tu cítit lehké zaoblení sykavek a lehký úkrok do světa "hezkosti", ale to nevadí, poslouchá se to nenásilně, pokud máte rádi jemnost a barevnost. Objemově je hlas opět tak akorát, není vysazený vpředu, spíše působí jako integrální součást hudby, jako součást celku.
Podobně umírněné a klidné jsou i frekvence nejvyšší - cinkot činelů v "La Ronde Suite" od The Modern Jazz Quartet ("Django" | 2006 | Prestige | 0025218811026) byl výrazný a hodně znělý, trochu jako křupající čerstvě zmrzlý sníh a působil i objemněji, pravděpodobně to je i umírněným podáním frekvencí středního pásma. Dočkáte se nicméně opět spíše jemného, nekonfliktního charakteru, velmi odlišeného od vyšší série Chamaleon. I tak byl vibrafon také znělý a jasný, byť neagresivní.
Dynamicky jsou na tom v rámci své třídy Principia 5 rozumně - nejsou to hřmící obři, kteří vás zatlačí do sedačky, ale určitě jim nechybí plnost a energie. Objemu v Mahlerově "5. symfonii" v podání České filharmonie bylo akorát, byla cítit spíše snaha kontrolovat a zorganizovat reprodukci, než sáhnout po efektní výbušnosti a byť by možná Principia 5 mohly napumpovat do prostoru o něco dravější šťávu, dokud udržíte v hlavě, že ačkoliv tak nějak uhrají i větší prostor, někde kolem 30 m2 (a méně) jim bude nejlépe.
Detaily z reproduktorů Principia 5 efektně nesrší, reprosoustavy v Oldfieldově "Amaroku" (1990 | Virgin | 0777 7 86941 2 0) ale udržely poklidný pořádek, se svou cenovkou nabízí férové rozvrstvení a ačkoliv necítíte železnou pěst analytického přístupu, i v uvolněném přednesu byly linky už dobře zřetelné a ani divočejší pasáže nepůsobí, že by Principia 5 zahltily. Ze zvuku nejsou vypíchnuté žádné jednotlivosti, vše je spíše relaxovaně poskládané. A ačkoliv se Principia 5 nerozehrávají nijak složitě, přesto je potřeba zvolit pečlivě dobře kontrolující zesilovač, s měkkým by se zvuk mohl tak trochu zaobalit.
Scéna v Ishamově "Trapeze" byla už dobře vyvedená z reprosoustav směrem za jejich ozvučnice a ty už se ze scény začínají přesvědčivě ztrácet. Prostor nečekejte holograficky zaplňující celou místnost, ale očekávat můžete dobře poskládané a slušně lokalizované nástroje, zejména pak v pravolevém směru. Scéna je pěkně homogenní a přehledná, v rámci třídy bezproblémová.
A pokud rádi jen tak sedíte a posloucháte, umí Principia 5 nabídnout spořádanost a jemný, decentní klid, kterým proteče příjemně jakýkoliv zvukový materiál včetně těch méně kvalitních bez stresu - i rocková "Amused to Death" Rogera Waterse (1992 | Columbia | 468761 2) proplouvá čistě, bezkonfliktně a hladce, byť třeba po přidání subwooferu Sumiko S.9 získala teprve ty správné rytmické "koule".
A co centrální reproduktor? Ten je, upřímně, za dané peníze vysloveně vynikající - působí ve vokálním pásmu transparentněji, jasněji, konkrétněji a dospěleji než ostatní modely Principia a zvuk je čistý a snadno srozumitelný, vysloveně umí "rozsvítit" filmy a lehce a suverénně vám podsune dialogy, aniž byste se museli jakkoliv namáhat - velmi dobré.
Řada Principia je zjednodušením standardů italských umělců ze Sonus faber na "běžnou" úroveň - pravda, přeci jen ubylo trochu elegance a krásy a to jak na obalu, tak ve zvuku, ale za dané peníze jsou i sloupky Principia 5 férové. Neroztancují vám nábytek ve velkých prostorách a i když se ani v 50 m2 neztratí, je to poloviční a menší prostor, kde se u nich nadechnou i basy a vy si užijete jejich přímý, ale přitom nekonfliktně hladký a relaxovaný. Je třeba vybrat dobrý zesilovač (nesednou si úplně s čímkoliv) a pokud chcete opravdový efekt v aplikaci domácího kina, asi bude fajn přidat subwoofer - třeba koncernové Sumiko si s nimi notovalo pěkně. Hebká nekonfliktnost sloupku bude dobrým univerzálním domácím společníkem...
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem (u centru v ose tweeteru) a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí kvůli potlačení odrazů (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.
Principia 5
Sloupky Principia 5 mají poměrně vyrovnanou charakteristiku, začínají hrát plně na cca 50 Hz a mají patrný nestandardní úbytek v pásmu 1 000 - 8 000 Hz, zato vokální pásmo je férově vyrovnané. Nejde o studiově vyrovnané hodnoty, spíše o soustředění na vokální pásmo a výraznější výšky.
Impedance (červená) dle slibů výrobce neklesá pod 4 Ohmy a můžeme vidět naladění bassreflexu na hodnotu cca 40 Hz, elektrická fáze pak nijak dramaticky nevybočuje z rozumných hodnot a snad jen kolem 80 Hz mohou být Principia 5 trochu náročnější na kvalitu připojeného zesilovače.
Principia C
Říká se, že svým způsobem je centr v domácím kině nejdůležitější, protože přitahuje pozornost k vokálům - a právě vokálním pásmu je Principia C vzorně vyrovnaná reprosoustava. Dokonce začíná hrát od nějakých 60 Hz, lze spatřit i výrazně zdůraznění pásma nad úrovní 5 000 Hz. Pro účely reprodukce vokálů ale nelze za dané peníze Principii C nic moc vytýkat.
Impedance (červená) neklesá pod 4 Ohmy a je prostá těžkých přechodů. Spolu s průběhem elektrické fáze od 50 Hz dále (protože do centru stejně spíše nepůjdou frekvence pod touto hodnotou) nebude Principia C žádnou složitou zátěží ani pro obyčejnější A/V receivery.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]
Kč 32 240,- - Principia 5
Kč 9 390,- - Principia C
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/1277-sonus-faber-principia-5#sigProId8616dde37d
--- --- --- --- ---
KLADY
+ hebký, hezký, vzdušný a jemný přednes
+ klidná reprodukce
+ celkem snadno se rozehrávají
ZÁPORY
- není to úplně typicky Sonus faber krásný design
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: E.P. Audio | www.epaudio.cz