Vibrace jsou nenápadným, ale nezpochybnitelným zdrojem zkreslení reprodukovaného zvuku. Nejčastěji se hovoří o vibracích ozvučnic u reprosoustav, protože ty zabarvují reprodukci nejzřetelněji. O něco méně zjevné jsou ale i vibrace v elektronických přístrojích, kdy mnohdy (ač ne úplně vždycky) výměna nožiček či podložení přístrojů antivibračními nožičkami dokáže přispět k čistotě a konkrétnosti reprodukce. Německá firma SSC (String Suspension Concept) vyrábí doplňky, zmenšující množství přenášených vibrací.
Velkou část portfolia tvoří podložky pod komponenty, ale třeba i reprosoustavy, další část výrobního katalogu tvoří všemožné nožičky. Trochu mimo tyto produkty pak stojí Recordpoint 420, klamp pro gramofony.
Velký puk o průměru 6,5 cm, výšce 2,7 cm a váze 420 g je klasickým středovým závažím, vyrábí se ve verzi nasazovací. Kovový klamp je vizuálně jednoduchý, složený celkem z pěti vrstev. Krom obalu je tu nerezový kovový blok, dodávající závaží potřebnou hmotu, vibrace pak absorbuje tenká vrstva tkaniny, podobně jako u ostatních produktů SSC.
Účelem tohoto klampu je tak jednak desku lépe přitlačit k talíři gramofonu svou váhou (nebo šroubováním), tím ji vyrovnat a umožnit hladší chod přenosky, jednak ale díky celému antivibračnímu systému má být schopen absorbovat vibrace pronikající gramofonem.
SSC Recordpoint 420 jsme zkoušeli na gramofonech Pro-Ject Elemental, Thorens TD 190-2 a VPI Scout, poslouchalo se přes Naim Nait XS a Harbeth Monitor 30.
Zajímavé bylo, že čím byl gramofon náchylnější k přenosu vibrací, tím zřetelněji bylo znát, že Recordpoint 420 přeci jen něco dělá. Stačilo prostě poklepat na gramofon a bylo zřejmé, že u všech tří testovaných byl rozdíl ve zkreslení reprodukce s nasazeným nebo nenasazeným Recordpoint 420 - samozřejmě, prostá přítomnost hmoty upevňující desku k podkladu je znát a to i bez jakýchkoliv antivibračních technologií, ostatně i jiné klampy, sloužící čistě jako hmotnostní zátěž, případně přítlačná zátěž, stojí podobné peníze.
Na všech gramofonech bylo znát, že se basová linka v "Run the Voodoo Down" Cassandry Wilson ("Travling Miles" | 1999 | Blue Note | 7243 8 5123 18) po zatížení Recordpoint 420 o něco zkonkrétnila, vystoupila maličko kupředu a i když rozdíl rozhodně není v rozměru, který by vás posadil na zadek, je podobný jako kdy koupíte o kousek lepší přenosku. Hladší chod přenosky prostě posune definici o krůček kupředu a v basovém pásmu jsou rozdíly nejcitelnější.
U hlasu Kate Bush v titulní písni "The Sensual World" (1989 | EMI | 7930781) bylo při velmi pečlivém soustřední také znát, že se hlas více zaostřil, byl lépe srozumitelný. Opět to není rozdíl dramatický, ale drobnůstka k drobnůstce a reprodukce je příjemnější jako celek.
Podobně i u "Turn to stone" od ELO ("Out of the Blue" | 1977 | Jet Rec | KZ2 35530) výšky maličko změkly a pocitově se snáze poslouchaly. Zejména při vyšší hlasitosti, kdy předtím byly sem tam náznaky tvrdosti a přílišné výraznosti, byla reprodukce o krůček čistší.
Dynamika úvodního velkého bubnu v "Lion in winter" z "Trafalgar" od Bee Gees (MFSL | 1-263) zůstala na první poslech bez větší proměny, ač čím více se zaposloucháte a čím více se budete soustředit, tím jasnější bude, že údery lépe vyniknou a jsou konkrétnější, energičtější, mají lepší definici.
V "Obsession" ze stejnojmenné desky Boba Jamese (1986 | Warner Bros. | 925 495-1) jako kdyby si celá reprodukce sedla, zejména basa je kompaktnější, o krůček pevnější zvuk pomůže srozumitelnosti právě zejména v nejspodnějších oktávách. Podobné je to i v Caveově "Higgs Boson Blues" ("Live from KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V), ale tam v otázce prostoru hudební scény. Reprodukce je celkově o něco klidnější a to jde ruku v ruce s celkovou o krůček snazší srozumitelností a o krůček lepší přehledností, takže máte pocit celkově lepší prostorovosti.
Klamp SSC Recordpoint 420, jak se zdá, je takovou poslední třešničkou na dortu, kterou můžete ověnčit svůj gramofon a doladit jeho reprodukci na maximum. Hmota ve středu desky (protože těžko soudit vliv aplikované antivibrační tkaniny) zjevně pomáhá hladšímu, klidnějšímu chodu přenosky, což s sebou neslo zejména konkrétnější bas (na všech zmíněných gramofonech a přenoskách) a celkově hlavně jakési usazení zvuku, kdy je reprodukce o něco srozumitelnější a uvolněnější. Jde o nuance a třeba výměna přenosky nebo phono předzesilovače způsobí rozhodně výraznější rozdíl. Na druhou stranu, pokud už máte vše vyladěno a chcete bez velkých investic ještě další krůček kupředu, SSC Recordpoint 420 má smysl.
Kč 3 600,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ cena v realistických mezích
+ mírné zlepšení čistoty a srozumitelnosti
ZÁPORY
- vlastně nic, pokud hledáte fungující klamp
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: KrautWire | www.hifi-ssc.cz