Vinyl je krásná hračka, je stylový, je moderní, je prostě vlna, která se šíří světem a strhává stále více a více milovníků hudby. Dokonce i těch, kteří by jinak o hifi ani nezavadili. Právě oni a spolu s nimi mladí a s kvalitním poslechem začínající lidé či ti, kteří prostě chtějí mít vinyl jen jako doplněk (autor článku je mezi takovými...i když nejspíš jen prozatím, protože je to velmi nakažlivé), budou chtít sáhnout po výbavě, která tak úplně nezruinuje jejich peněženky. V tomto segmentu je králem rakouská firma s českou výrobou Pro-Ject.

Produkce této firmy se už nemotá jen kolem gramofonů, dávno tu najdeme i elektroniku „krabičkové" velikosti. Pokud zůstaneme u té, která se bezprostředně dotýká reprodukce černých desek, první „na ráně" jsou přenoskové předzesilovače. Těch firma vyrábí dokonce celkem 11, včetně modelu za více než dvě desítky tisíc, spadajícího do high endových sfér. Tím, proč si mnozí (a v úvodu zmiňovaná skupina obzvláště) cení právě značku Pro-Ject, to je poměr ceny a výkonu, respektive jednoduše bezproblémová finanční dostupnost produktů.

Do redakce spolu s gramofonem Pro-Ject Elemental přibyl i druhý nejnižší phono předzesilovač s prostým názvem Phono Box. Vizuálně na něm není mnoho co popisovat, jde totiž o placičku s typickým firemním designem, který už někdy někde potkal snad každý. Při rozměrech 3,6 x 10,3 x 10,4 cm je nejen velmi slušně zpracovaný, ale také se vcelku pronese – žádné plastikové šidítko.

Dvěma šrouby připevněný čelní panýlek nese jen maličké logo výrobce a název produktu. Černé kovové tělo je tak úzké a široké, že se dozadu sotva vejdou všechny potřebné konektory. Vlevo je to zemnící kolík, vedle něj dvojice zlacených RCA vstupů, dvoupolohové tlačítko pro volbu MM / MC zesílení, vpravo od něj pak další dvojice zlacených RCA, tentokrát určených výstupu a zcela vpravo vstup pro spínaný externí zdroj.

Vnitřní návrh a uspořádání plně odpovídá (velmi nízké) pořizovací ceně, ale vše je logické, organizované a signálové cesty skutečně extrémně krátké. Ostatně – ne nadarmo se říká, že geniální věci bývají jednoduché (i když tady je řešení spíše praktické, než geniální, ale to nevadí...).

Pro-Ject Phono Box umí zpracovat signál jak z MM, tak z MC přenosek. Vstupní impedance pro ty první činí 47 kOhm / 120 pF, pro ty druhé pak 100 Ohm / 120 pF. Oboje bez možnosti úprav či změn, pokud nehodláte překopávat obvodový návrh a součástky (pak si ale nejspíše zvládnete postavit svůj vlastní přenoskový předzesilovač).

Pro-Ject Phono Box jsme zkoušeli v sestavě, která odpovídá jeho zařazení (i když dost možná patří spíše ještě k vyšším modelům). Vinyl přehrával gramofon Pro-Ject Elemental, zvuk pak zesiloval Naim Nait XS, případně NAD C370, ale také Accuphase E-360, T+A PA 3000 HV, T+A Caruso Blu, Peachtree Audio Decco65, Advance Acoustic X-i90 nebo Onkyo A-9050. Právě i v těchto modelech jsme (kde bylo možno) využili zabudovaných RIAA korekčních obvodů, z externích zařízení jsme využili Naim StageLine.

Možná byste tak jako my usuzovali, že v téhle cenové třídě bude zvuk velmi jednoduchý, vlastně až nijaký, jak se to často stává té nejdostupnější elektronice. Kupodivu to tak ale není – Phono Box vykouzlil vlastně docela pěknou atmosféru v „East of the sun, west of the moon" od Billie Holiday („In Memoriam" | 1977 | Polydor | 0 15 2115 ZD). Saxofon je tu hezký, dokonce přesvědčivě kovový, byť se tu nedočkáte žádných informačních orgií – detailů je nicméně dost, aby nahrávka byla zábavná a necítili jste na ní nepříjemnou „deku". Zvuk je příjemně vřelý a laskavý, nevnímáte žádné hrubosti, nebo ostrosti.

„25 or 6 to 4" z výběrové „Greatest Hits" od Chicago (1979 | Amiga | 8 55 670) je na rockovou jízdu sice trochu opatrnější, ale zato slušně čistý. Zvláště pak vokál je slušně srozumitelný. Dokonce ani spletitější pasáže s mnoha zapojenými nástroji se nezašmodrchají do neprostupného zvukového klubka. Dobře zvládnuté je i tempo, všechno si v klidu šlape kupředu, i když nemáte tak úplně pocit, že byste si museli do rytmu podupávat a tančit – muzikální zážitek je spíše na poklidnější straně spektra.

Originální „Yebo!" od Art of Noise („Below the waste" | 1989 | China Records | 839404-1) poukazuje na určitou měkkost přednesu, která ale nakonec není úplně nepříjemná. Vokál je tak poněkud laskavější a vřelejší, ale zato příjemně rozlišený a dostatečně bohatý na informace, abyste neměli pocit, že jen tak kloužete po povrchu. Syntetické basové složky je akorát, navíc, i když se nedočkáte basu, který by vám vytloukl plomby ze zubů, vzhledem k ceně není příliš co řešit a hlavně i nejnižší oktávy respektují celkový charakter a nepůsobí odděleně či nepatřičně nafouknutě, či naopak ploše.

Že Pro-Ject Phono Box je hlavně jemný a klidný, to jsme si potvrdili u „Comin´ Home" od Deep Purple („Come taste the band" | 1975 | Supraphon | 1 13 2213 ZD). Hudba nepostrádá drajv a příjemně se poslouchá, vděčí za to ale hlavně dobrému timingu. Elektrická kytara není příliš vzletná a zvonivá, spíše dost kompaktní, s lehce sametovějším nádechem. Charakteristika phono předzesilovače také nepostrádá stopy toho, co mnozí fandové černých desek hledají a pokládají za „výsostně analogové". Je tu cítit vřelost, celkově bohatý a poměrně barevný zvuk. Poměrně civilní základ však udržuje přednes v korektních mezích.

Nač si vlastně vůbec nejde s danou pořizovací cenou stěžovat, to je dynamika přístroje. Když spustí Gershwinova krásná „American in Paris" v podání slovenských filharmoniků v čele s Dennisem Burkhem (1975 | Opus | 9110 0385), čistý zvuk dává vyniknout pěkně podaným nástrojům, slušné prezentaci prostorových informací, ale hlavně právě dynamice – nástup tónů je rychlý a hudba se vůbec dobře poslouchá, protože z ní cítíte vnitřní jiskru a život. Není tu přítomná žádná výrazná sofistikovanost, ale vcelku snadná srozumitelnost, přehlednost a absence negativních vjemů bohatě stačí k příjemnému poslechovému zážitku.

Pro-Ject Phono Box je patrně nejlevnější „použitelný" přenoskový předzesilovač, který si můžete dopřát. Jednoduché provedení je zárukou dlouhé životnosti, velmi atraktivní se pak vůči schopnostem jeví cena. I díky ní je Phono Box perfektním partnerem i pro ty nejzákladnější gramofony, kterým poskytne velmi dobru službu – určitě lepší, než integrované obvody v dostupných integrovaných zesilovačích, které s takovými gramofony logicky bývají často kombinovány. Na druhou stranu bychom se nebáli doporučit Phono Box ani k některým modelům střední třídy, což je výsledek v této kategorii rozhodně luxusní. Sečteno a podtrženo, i když zvuk Phono Box není dokonalý, jeho měkká poddajnost a laskavost, kombinovaná s čistotou a adekvátní dynamikou, činí poslech černých desek jednoduše fajnový zážitkem. A o to jde, navíc je-li to k dispozici za takhle rozumnou cenu.

Kč 2 780,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jednoduché, kvalitní provedení

+ dobrý zvuk vzhledem k ceně

+ velmi atraktivní cena

ZÁPORY

- za dané peníze vlastně asi nic

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista