Francouzští Cabasse jsou zcela jistě známí především výrobou klasických i originálně pojatých audiofilských reprosoustav, ale v jejich portfoliu se před pár lety začaly objevovat i modernější produkty - streamovací jednotky a podobná zařízení. Jedním z čerstvějších přírůstků pak je Stream BAR, což je soundbar pro domácí kino s - jak název napovídá - řadou síťových služeb.
Stream BAR patří mezi větší soundbary, doplňuje ho pak ještě pro plnohodnotnou produkci subwoofer - ten se naopak řadí ke kompaktnějším řešením. Obě části Stream Bar jsou vyvedeny v decentní černé a většinu jejich povrchu zakrývá průzvučná látka. Okraje a několik dalších míst pak zdobí leštěné kovové prvky, rozbíjející celkem pěkně uniformitu nenápadného provedení.
Samotný soundbar má tvar protáhlé "roury", při váze 3,5 kg měří na šířku 104,7 cm, na výšku 6,6 a do hloubky 8,3 cm. V prostředním trochu tlustším bloku je za logem výrobce pod látkou displej, který ukazuje vstup a hlasitost a po chvilce zhasne, takže vás pod televizí nic neruší. Soundbar se dá snadno zavěsit na zeď díky bytelnému držáku.
Konektivita je pak dostatečná a soustředěná do zadní části a doprostřed těla - je tu jeden HDMI vstup a jeden HDMI výstup, optický vstup, ethernetový port pro síťové služby (můžete využít i vestavěnou Wi-Fi) a Bluetooth konektivita. Pro případ potřeby je zde i 3,5 mm analogový stereo jack.
Soundbar je osazený dvojicí vysokotónových a šesticí středobasových měničů, ty pohání dohromady tři zesilovací moduly o výkonu 2x 10 W (pro výšky) a 4x 15 Wattů (pro středy). Díky tomu hraje soundbar od 180 Hz až do 22 000 Hz.
Basová jednotka je s váhou 8,5 kg a rozměry 33 x 20 x 40 cm (h x š x v) poměrně kompaktní, má vestavěný jeden 17 cm woofer a jednokanálový zesilovač o výkonu 100 Wattů, díky čemuž pracuje od 35 Hz a končí na 180 Hz.
Krom běžného použití v roli soundbaru můžete Stream BAR použít i jako all-in-one s možností přehrávání hudby po síti - podporuje krom obligátních mp3 a dalších komprimovaných formátů i FLAC, WAV či čisté PCM až do rozlišení 24 - 96 nebo služby Spotify a TIDAL (i další, které u nás ale zatím "nenaladíte").
Soundbar jsme poslouchali v pražském studiu Cabasse Acoustic Center a to jako samostatnou jednotku, k porovnání pak bylo celé portfolio Cabasse od vestavných reproduktorů po L´Ocean.
V Haděnově "No Lonely Nights" ze společného díla s Michaelem Breckerem "American Dreams" (2002 | Universal Music | 064 096-2) bylo cítit, že ani za použití subwooferu neprodukuje Stream BAR obří množství basu, zato s ohledem na cenu nabízí dobrou výbušnost a energii. Kontrabas tak sice možná není tak mohutný a hutný jak by zasloužil, pocit hloubky už vám ale naznačí s tím, že brnknutí na strunu má žádoucí důraz, což ostatně oceníte i u filmu (tedy raději přesnost než objemnou nekonkrétnost).
Ellingova "Undun" ("Nightmoves" | 2007 | Concord Jazz | 0888072302631) nás upozornila na pěkné podání vokálního pásma a na jeho velice dobrou srozumitelnost, i to se bude hodit jak u hudby, tak u filmu. Pravděpodobně ze žádného jiného soundbaru krom těch nejdražších jsme nikdy takhle dobře, čistě a soustředně podaný vokál neměli možnost slyšet. Klasická koncepce reprosoustav vám nabídne o něco plastičtější dojem, ale ten život a jiskra tu prostě je.
Šepot činelů v "In a sentimental mood" Sonnyho Rollinse ("With Modern Jazz Quartet" | 1988 | Prestige | 00025218111126) byl stále spíše spojitější a lehounce se svým objemem v pozadí, ale ani tady energie rozhodně neschází. Vibrafon pak byl o poznání plnější a ani hodně nahlas nebyly nejvyšší tóny nikterak nepříjemné či unavující, naopak ani velmi potichu se úplně neztratí, byť optimální objem mají někde kolem běžných poslechových úrovní.
Protože Stream BAR je přeci jen primárně určen pro podtržení dramatických efektů, umí být - minimálně s ohledem na své rozměry - velmi zajímavě dynamický. I Dvořákova "Novosvětská" v podání Václava Neumanna v čele České filharmonie (1994 | Denon | CO-78828) byla živá a byl tu cítit tlak a důraz. Je fakt, že z přednesu jako celku cítíte, že je elektronicky upravován a dolaďován právě k tomu, aby vyzněl co nejefektněji, ale od toho nakonec soundbary jsou.
Elektronika v kooperaci s reproduktory pak umí načrtnout i poměrně jemné detaily, byť více sází na efektní důraz a explozivní šmrnc, než na audiofilskou analytičnost. Činel v "Bang Bang Bang" od Tracy Chapman ("Collection" | 2001 | Elektra | 7559-62700-2) měl sice spíše průměrné prokreslení, ale vlastně už se zde začíná organizace blížit klasickým hi-fi standardům systémů za 20 - 30 000,-, což není na kompaktní soundbar míněné navíc ještě primárně k filmům vůbec špatné.
Prostor hudební scény pak je zhruba na téže úrovni, v "Trapeze" z "Blue sun" Marka Ishama bylo příjemné slyšet, jak se nástroje ani scéna jako taková vlastně vůbec nevážou na lokaci soundbaru jako takového, ale ten že skutečně umí nabídnout velmi dobrý pocit prostoru.
Třeba taková "Dig, Lazarus, Dig !!!" ze stejnojmenné desky Nicka Cavea (2008 | Mute | CDSTUMM277) měla tlak, švih a grády, měla rytmus a i když to nebylo takové to celkově uvolněné a s nadhledem high-endově zahrané zklidnění divoké skladby, nebylo to agresivní a poslech byl rozhodně příjemný.
Soundbar Cabasse Stream BAR Je zajímavý - jednak oproti většině soundbarů dobře vypadá, jednak má velmi dobrou aplikaci na ovládání a jednak je dobře použitelný i na poslech hudby, porovnávejme třeba s kompletními systémy cenové hladiny kolem 20 - 25 000,-. A to není rozhodně špatné. Pokud tak hledáte trochu efektně znějící, ale vlastně univerzální řešení pro potřeby celé rodiny (tj. na filmy, hudbu a třeba i hry), které zabere minimum místa a nestojí nesmyslné peníze, pak by Stream BAR od Cabasse neměl uniknout vašemu zájmu.
Kč 29 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/ostatni-z-domaciho-kina/1376-cabasse-stream-bar#sigProId89c77b17ff
--- --- --- --- ---
KLADY
+ velmi pěkný design
+ kultivovaný, nenásilný zvuk
+ velmi příjemná aplikace k ovládání
ZÁPORY
- basu a zvuku obecně je možná o něco méně
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Voice Audio | www.voice-audio.cz
PRODÁVÁ: Cabasse Acoustic Center | www.cabasse.cz