Analog? Digitál? Tentokrát digitál z Polského studia Audiomagic, zařízení pro přehrávání hudby (nejen) z PC. Přemýšlel jsem nedávno nad tím, že mezi sebou zavedení výrobci audia válčili (vyzbrojeni svými Hi-Res formáty a licencemi) tak dlouho, že si pod sebou málem podřízli větev a dali tak šanci výrobcům počítačů a jejich zvukových karet. Kdo z audiofilů by si před nějakými 5 lety pomyslel, že centrem jejich AV sestavy bude notebook... Naštěstí si toho ale někteří včas všimli a v lecčem se na počítačovém trhu inspirovali: v nabídce se objevují top-quality audio komponenty pro přenos hudby z PC, za rozumnou "počítačovou" cenu. Jedním z takových produktů je NuForce Icon HDP.
NuForce Icon HDP: co by měl umět
Jedná se o D/A převodník, předzesilovač a sluchátkový zesilovač, s linkovým (analogovým) vstupem, digitálním vstupem Coaxial/Toslink a rozhraním USB, viz stránky výrobce: http://www.nuforce.com/hp/products/iconhdp/index.php. Vlastně je to velmi dobře vybavený převodník s ambicemi stát se vstupní branou do počítačového High-Endu, svým pojetím podobný např. Benchmark DAC1 USB. Již (elegantní a nápaditý) obal dává světu hrdě na vědomí, že tato krabička umožní posluchači přehrát Hi-Res formáty s rozlišením 24/96 přes USB, a hlavně až 24/192 po koaxiálu nebo optice. USB rozhraní podporuje standard 2.0, pro CD formát i starší 1.0/1.1. Sluchátkový zesilovač třídy A by měl mít malé zkreslení a poskytuje dostatečný "standardní" výkon 96mW@600R. Line výstup předzesilovače by měl vydávat audiofilní zvuk se zkreslením THD+N do 0,001% a odstupem lepším než 100dB.
Icon HDP by měl také posluchače nechat prožít v praxi, jak správně vypadá detailnost, rychlost, soundstage, midrange, atd., tak jak to uvádí "příbalový leták" se stručným popisem základních pojmů atributů kvalitního audia. Něco mezi wikipedií a testovacím diskem Davida Cheskyho... Malá krabička s velkými ambicemi!
NuForce Icon HDP: co skutečně umí
Ta černá cihlička v silikonovém podstavci, úhledným a na omak příjemným eloxem váží alespoň půl kilogramu... aspoň to nebude cestovat po podložce. Takto vyzněl můj první pocit. Vzápětí přichází další vjemy: regulátor hlasitosti má v nulové koncové poloze spínač, podobně jako tomu bylo svého času u malých tranzistorových rádií, to mi přijde takové laciné. Ale konektory jsou kvalitní, na výstupu Line-out dokonce s teflonovou izolací, to už rozhodně laciné není. Ale do čeho zapojím optický kabel?? Odpověď nacházím v krabičce s příslušenstvím, kde je přibalena redukce Toslink/Jack3,5mm.
Z manuálu a z webu výrobce se dozvídám o poctivém konstrukčním a obvodovém řešení přístroje, je zde zmínka o využití DAC stejného typu jako je osazen v podstatně dražším firemním playeru CDP-8 a analogové části podobně řešené jako v preampu P-8S. Digitální část je na separátní desce a má i oddělenou napájecí část od analogových obvodů. Dokonce je ke stažení srovnávací měření základních parametrů několika D/A konvertorů různých výrobců, kde NuForce nacházející se kdesi uprostřed dokumentu vykazuje více než nadprůměrné hodnoty... Zní to slibně, takže jde se na to – poslech hudby.
Bohužel prakticky míjím sluchátkový výstup Icon HDP, pouze jsem zkontroloval mými ne-zcela-hifi sluchátky že to hraje, srovnatelně dobře jako Benchmark DAC1. Věnoval jsem se o to více Line-out výstupu – přes interconnect Supra Sword Anniversary do sestav Per-DIY Mosfet + Oehlbach AirBlue 5Star + Shan Sněhulák, a pro srovnání také do "více komerční" sestavy preamp JH.Sound + modifikovaný Denon UPA-F88 + Per-DIY Oehlbach SilverLine + Xavian Primissima Mk I. Zdrojem signálu byl notebook Fujitsu-Siemens Amilo, hrající do RME Fireface400, kde také probíhala volba nastavení samplovací frekvence digitální části. Výstup RME byl zapojen analogem do preampu JH.Sound, optikou (MonsterCable LightSpeed Pro) střídavě do DAC1 a samozřejmě do Icon HDP. Toto zapojení umožnilo vzájemně srovnat hlasitosti všech těchto převodníků a přímo je vzájemně porovnávat v akci. Na závěr jsem ještě vyzkoušel připojení HDP přímo k notebooku přes USB, nicméně většina poslechových testů probíhala po optice – zejména kvůli přehrávání formátů v 24/192.
Nuže k vlastním zvukovým kvalitám převodníku Icon HDP: poslech byl velmi příjemný, spíše prezentní, s dostatkem výšek a dobrou analytičností. Takový veselý zvuk, ovšem s velmi dobrým prostorem. Zkoušel jsem výstupní rozlišení 16/44.1, pak 24/96. Pokud byla zdrojová nahrávka v CD kvalitě, obě nastavení zněla velice srovnatelně. Dostatek výšek, snadno čitelné vokály, dobré střední pásmo i basy, ty ovšem byly spíše jemnější a nepříliš průrazné. Dan Bárta, Diana Krall, nebo Toots Thielemans a jeho foukací harmonika, to vše mi připadalo věrohodné, známé, jakoby jdoucí mi jásavě naproti. Nahrávky ve vyšším rozlišení pak k těmto atributům přidaly o něco lepší nadhled ve vykreslení prostoru a separaci nástrojů, celkový charakter ale zůstal prakticky bez změny.
Při přímém porovnání zněl Benchmark DAC1 o něco pevněji na basech a dával pocit jistějšího ale jakoby uzavřenějšího pásma vokálů, s více centralizovaným děním na pódiu. RME mělo podobný projev na basech jako HDP, méně nápadné výšky, ale o něco plastičtější a věrohodnější prostor. HDP poskytuje celkově více přítomné vyšší pásmo, ale možná na úkor neutrality, s náznaky takové lehké básnické rozevlátosti. Celkově však hraje velice pěkně a dlouhodobě poslouchatelně – až mi přestala vadit ta hrdá úvodní lekce o atributech hifi zvuku v návodu.
Při výstupním rozlišení 24/192 se situace ještě o poznání zlepšila, skladby jsou teď více než podobné DAC1 i RME, což samo o sobě stojí za slova uznání.. Střední pásmo a vokály jsou krásně jemné a výšky jsou teď se zbytkem pásma více v souladu, dokonce se mi chce říct: plně pod kontrolou. DAC1 má stále hmatatelnější bas, ale jinak hraje srovnatelně. RME rovněž, snad o píď jemněji, ale to už ty nuance musíte ve zvuku cíleně hledat. NuForce Icon HDP je těmto přístrojům rovnocenným soupeřem. Když se tak na tu krabičku dívám, napadá mě: je to mazel :-)
NuForce Icon HDP: střípky klípky
Analogový vstup hraje pěkně, ale řekl bych že o něco temněji než digitální, nicméně nějak cítím, že pokud bude tento vstup v praxi někdy využíván, tak jen jako doplňkový, a pak budou jeho kvality stejně nedoceněny. Hlasitost je celkem shodná s digitální částí, takže při přepínání nebude zřejmě nutné hned upravovat i hlasitost. Výborně. Stejně výborné je i to, že když jsem poprvé připojil USB konektor k PC, v pravém dolním rohu se sama od sebe mihla zpráva o úspěšném nainstalování zařízení a hned to začalo fungovat, opravdové Plug&Play. Zvuk bez rozdílu oproti optice, alespoň ne tak abych si toho všiml.
Horší bylo, že když mi usnul computer, po jeho probuzení nastala chvilka vrkání a krkání, která záhy skončila modrou obrazovkou smrti (anglicky v originále BSOD, Blue Screen Of Death) a já se přes hodinu snažil dostat do původního stavu ovladače zvukovky, napájení (baterie) a myši. Je jasné, že ovladače a toto chování souvisí mnohem více s Windows7 a ostatním HW na mém notebooku, ale stalo se. Čert zdá se nikdy nespí...
Co já na to?
Takový přirozený a přívětivě znějící zvuk, srovnatelný s více jak dvojnásobně dražším RME nebo s trojnásobně dražším Benchmarkem? Beru.
Co na to Daniel Březina?
Jen snad krátké doplnění k sluchátkovému poslechu Icon HDP – využil jsem souhry okolností, kdy se v mé poslechové místnosti nacházela sluchátka Ultrasone Edition 8 Ruthenium, Ultrasone PRO 2900, beyerdynamic T5p a některá další včetně Sennheiser IE8 nebo Koss Porta Pro 25th Anniversary Edition či Koss GT5 a vyposlechl jsem HDP jako čistě sluchátkový zesilovač s USB připojením (tak jako uDAC-2 stejného výrobce).
Nutno podotknout, že u velkých a složitých sluchátek je cítit nedostatek výkonové rezervy (ale dobrá, přímé porovnání proběhlo také s referenčním sluchátkovým zesilovačem SPL Phonitor, který má až děsivě vysoký výkon), nebýt nutnosti využít u audiofilních sluchátek redukci z 6,3 mm na 3,5 mm jack, dal by se NuForce Icon HDP považovat za základní stupeň dospělého sluchátkového zesilovače – charakter zvuku je přesně takový, jak byl popsán výše, jemný a příjemný, otevřený a neúnavný.
Za danou cenu 1 599 zlotých, tedy v přepočtu asi Kč 9 600,-, se jedná o přístroj hodný zvážení a plně konkurující i takovým hračkám, jako je tolik oblíbený Cambridge Audio DACMagic.
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
Sklep Audiomagic
www.audiomagic.pl - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+48 668 478 461