Příběh značky Audio Pro začíná v roce 1978, kdy si Karl-Erik Ståhl řekl, že to zkusí trochu jinak – a postavil středně velké reprosoustavy s integrovaným zesilovačem pro řešením ACE-Bass, schopným vytlačit hluboký bas z malých membrán, což je signatura vlastní výrobkům Audio Pro až dodnes, po krásných 45 letech existence. V podobném, byť modernějším duchu jsou navrženy i A28, označované jako „bezdrátové TV reproduktory“.
Maličké ozvučnice mají zdánlivě klasickou hi-fi podobu, kdy je v přední straně zakomponována dvojice reproduktorů – výškáč v podobě jednopalcové tkané kopulky za pevnou krytkou a středobas kónického tvaru s průměrem 4,5 palce. Zásadní je samozřejmě skandinávská čistota designu, nikde žádný spoj, šroubek nebo cokoliv jiného, co by narušilo minimalistickou jistotu křivek.
Ani vzadu není žádné překvapení – jeden kanál je aktivní, má integrovanou elektroniku a vstupy, druhý má pouze jeden pár reproterminálů pro spojení se stejnými konektory na aktivním kusu.
Je tu linkový vstup v podobě cinchů, jeden optický vstup a HDMI ARC pro snadné spojení s televizí. Podporu hlubokých frekvencí můžete rozšířit subwooferem díky jednomu cinchovému výstupu.
Ovládání je možné přes pěkný kovový dálkáč, případně také aplikací – A28 lze připojit přes Wi-Fi nebo Bluetooth. Využít lze jednak firemní multiroom protokol, případně AirPlay 2 a Google Cast – tedy vše, co vyžaduje běžný domácí uživatel. Bedničky zvládnou vše od MP3 přes WMA a AAC až po bezztrátové soubory Apple a FLAC. Integrované jsou i protokoly TIDAL Connect a Spotify Connect.
Uvnitř tepe vestavěný zesilovač třídy D, do každého kanálu dodává dostačujících 75 Wattů. Díky tomu hrají A28 v rozmezí 45 – 20 000 Hz (jakkoliv bez udaného tolerančního pásma).
Nejde pak o žádné obříky – mají výšku 23,8 cm, šířku 15 cm a hloubku rovných 20 cm. Každý kanál váží 3,3 kg, takže třeba ani zavěšení na zeď nebude problém.
Stereofonní pár A28 jsme měli možnost poslouchat v hlavním redakčním prostoru (kde jsme měli pro porovnání krom „velkých“ komponentů třeba i Audio Pro C10 MkII), tak pro ověření některých dojmů také v showroomu HIFI CZ.
Na danou velikost nás A28 překvapily mohutným, odvážně energickým a vlastně vzhledem k ceně už slušně vykresleným a ohraničeným basem v Sanbornově „Medley“ („Another Hand“ | 1991 | Elektra | 7559-61088-2). Důraz a jistá drobná míra subjektivní efektnosti jsou tu patrně způsobeny tím, že ladění systému je položeno kolem „hezkých“ rytmických frekvencí a bassreflex jim dodává sytost. Ať je to čímkoliv, je to každopádně příjemné, byť neočekávejte audiofilské rozlišení barev a jednotlivých poloh – tady jde spíše o vřelost a vlastně slušnou šťavnatost, ještě však nepřesahující hranici záměrného wow efektu.
Naladění na poslechovou líbivost se povedlo hlavně ve středním pásmu. V Berlizově „Méditation“ z kantáty „Smrt Kleopatry“ (Sir Simon Rattle / Berliner Philharmoniker / Susan Graham | 2008 | EMI | 50999 2 16224 0 3) je slyšet, že A28 nesází na puristickou audiofilii, ale chtějí „prodat“ vřelost, bohatost a šťavnatost, které byste od jejich proporcí (a vlastně ani ceny) asi neočekávali. Je to umně zvolený balanc, v němž je čistota srovnatelná s entry-level hi-fi sestavou, ale zároveň jakási barevná bohatost, která v kombinaci s určitou kulatostí zajišťuje naprostou nekonfliktnost, avšak i zábavnost poslechu.
Výšky ze „Spirits (Having Flown)“ z téměř stejnojmenného alba Bee Gees „Spirits Having Flown“ (1994 | nahráno 1979 | Polygram | 827 335-2) byly v objemu tak akorát, aby se neztratily v žádném okamžiku, ale zároveň ani nebyly příliš prominentní, aby unavily. Energie mají každopádně dostatek, cinknutí je zvonivé, ale hladké, neagresivní.
S lehkým akcentem na hlubší tóny působí i dynamika komplexních skladeb ve stylu Beethovenovy „Eroiky“ (George Szell / Cleveland Orchestra | „Symphonies No. 3 & No. 8“ | 1991 | SONY | SBK 46 328) nad očekávanou úroveň tak malých a vlastně dostupných soustav. Hudba působí vcelku šťavnatě, byť systém má maličký limit v maximální hlasitosti ve velkých prostorách. Nevyšponujete úroveň do té koncertní, ale v malých a možná i středních prostorách je maximum dostačující. Respektive poblíž maximální hlasitosti se A28 už necítí úplně nejjistěji, do takových 3/4 hlasitosti je však bez problémů využít můžete a tím pádem naplníte i místnost dejme tomu 25 m2 vkusným množstvím energie, což není špatné. Navíc všechna vzedmutí i u takhle komplexních skladeb zvládají A28 absorbovat a byť je interpretují trošku po svém, jsou naladěny tak, aby působily stále uvolněně a nepřeháněly.
Kupříkladu čitelnost von Weberova „Koncertu č. 1 pro klarinet v f moll, op. 73“ v čele s Sharon Kam („Clarinet Concertos“ | 1996 | Telarc | 2564 69718-6) byla slušná, přiměřená kompaktním sestavám základní hi-fi kategorie – což není špatné. Střední pásmo jako kdyby bylo subjektivně nejzřetelnější, lehce otevřenější k posluchači, což je vlastně dobře. Hlavním rysem je však celková bezkonfliktnost – je tu možná špetka basu navíc, ale jinak jsou A28 v zásadě vyrovnané, nic nechybí, nic nepřečnívá. Nuance, jemnůstky a perličky jsou tak spíše naznačené, ale není rolí takovéhoto systému je předávat, takže je to v pořádku. Pocit čitelnosti je totiž vlastně solidní, bez pocitu jakékoliv nepatřičnosti, není to ani suché, ani efektní.
Protože jde o plnohodnotný stereofonní systém, podání prostoru Gubajdulininy skladby „Hommage á T.S. Eliot“ („Offertorium“ | 1989 | Deutsche Grammophon | 00289 479 1518) bylo závislé také na tom, jak jsme reprosoustavy natočili – vykazují jemnou směrovost, ač pár chvil lavírování pro dosažení optimální pozice stačí. Chtějí navíc trochu odstupu – navzdory své velmi kompaktní velikosti v zásadě tolik, kolik byste dopřáli klasickým reprosoustavám. Ale pokud jim najdete vhodnou pozici, poslouží bezproblémovou standardní stereo bází s férovou pravolevou organizací.
A28 jsou však primárně laděny jako reprosoustavy pro jednoduchý poslech čehokoliv si zamanete. Methenyho „James“ má znělé a cinkavé výšky a brnkavý, svižný basový základ, v obojím obstojí A28 s kultivovanou mírou „hezkosti“, kterou k hudbě přidávají a díky níž je poslech neúnavný, příjemný, byť možná ne stoprocentně audiofilsky věrný. Ale co už – chcete-li jen zapnout muziku a hrát, právě tenhle trochu vřelejší, zábavně plný charakter je pro to skvělý.
Audio Pro A28 je kompaktní, dostupný a přitom vcelku kultivovaný stereofonní systém, který by byl ideálním standardem, kdyby existovalo něco jako „hi-fi pro masy“. Má výbavu i zvuk, které jistě ocení každý, kdo chce od podobných zařízení pouze to, aby ho zvukově bavila a pokryla všechny jeho potřeby od streamování po ozvučení televize. Za férové peníze tu dostáváte vkusně vybavený a dobře fungující systém, který neunaví a na němž si lze bez potíží poslechnout na cokoliv máte zrovna chuť. Je tu bas, který je výraznější, než byste čekali od tak maličkých bedniček, je tu rozlišení, dynamika a prostorovost srovnatelná se základními „klasickými“ sestavami a je tu designová severská čistota, která vám umožní bezproblémovou integraci v běžném obývacím prostoru. Audio Pro A28 jsou ideální volbou tam, kde už bezdrátový reproduktor nestačí, ale klasické hi-fi je příliš složitým řešením a vy se přitom nechcete vzdát dobrého zvuku.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Nebýt poměrně prominentních výšek, zvedajících se od oblasti nějakých 7 kHz, daly by se A28 označit za vlastně příkladně vyrovnaně naladěné. Je vidět nástup energie od cca 50 Hz, což s ohledem na objem není špatné, v ose a mimo osu se pak liší zejména na výškách – právě to nicméně může být i důvodem jisté subjektivně vnímané směrovosti.
Frekvenční odezva – s mřížkou (červená) a bez mřížky (zelená)
Protože mřížka bude u produktu podobné kategorie a ražení spíše trvale nasazená, je důležité, aby příliš neovlivňovala celkový výstup. Je vidět, že zde vlastně relativně tlumí excesivní energii vysokotónového reproduktoru a celkově by tak vlastně možná i měla být nasazena.
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Signál zpracovaný přes DSP vykazuje mírně vyšší míru celkového zkreslení (stále však jde o přijatelné hodnoty), přesto by asi nemělo jít o problém, protože je hodnota konstantní napříč celým audio pásmem a zkreslení tak na sebe nebude přitahovat pozornost v nějaké jedné konkrétní oblasti.
Kč 14 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/bezdratove-reproduktory/4628-audio-pro-a28#sigProIde4b335758a
FOTOGALERIE - APLIKACE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/bezdratove-reproduktory/4628-audio-pro-a28#sigProId3383ea186b
--- --- --- --- ---
KLADY
+ HDMI
+ dobrá doprovodná aplikace
+ férová cena za kompletní audio systém
+ nekonfliktní zvukové ladění
ZÁPORY
- v základním nastavení může být bas přeci jen lehce dominantní
- lehká tendence ke směrovosti
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: HIFI GUIDE | www.hifiguide.cz