Rakousko-(tak trochu)český Pro-Ject si získal obří respekt jako výrobce gramofonů, kde si ho rozhodně zaslouží a kde má ve své třídě pramálo konkurence. Jenže s jídlem roste chuť a s úspěchem touha po dalších zářezech. V katalogu analogové firmy se tak před časem objevila čistě digitální zařízení různých úrovní, všechna spojuje „krabičková" velikost. Jedním z nejpopulárnějších je D/A převodník DAC Box ve verzi DS.
Po rozbalení rozměrné a poměrně hmotné krabice vás možná zaskočí, jak drobný vlastně tenhle převodník je. Díky barvě a strohému vzhledu navíc působí spíše jako časovací rozbuška ruské nukleární hlavice, s níž zlosyn v bondovce z padesátých let vyhrožuje světu, než jako audiofilské zařízení vysoké kvality. Možná to také trochu vypadá jako součást futuristických vizí Isaaca Asimova nebo Stanley Kubricka. Tak či tak, po nějaké té době soužití není problém akceptovat vizuální stránku DAC Box DS, rozhodně oceníte hlavně jeho kompaktnost – i na těsném stole se vždy najde místo pro rozměry 10,3 x 7,2 x 14,4 cm (š x v x h). Díky kovovému šasi se hmotnost vyšplhala na solidní jeden kilogram, takže ani audiofilní kabeláž vám přístroj ze stolu nebo stojanu nestáhne.
Jak už bylo řečeno, oči si na strohý, vojensky účelný design zvyknou relativně snadno. Čelní panel mírně přesahuje samotné tělo do všech stran, obé je pak vyrobeno z kovu pro optimální chlazení i maximální výdrž. Vprostřed čela dominuje prostoru úzký třířádkový displej s modrým podsvícením a nebývalou jemností obrazových bodů. Sice na něm permanentně svítí nápis „DAC" a není možné jej jakkoliv ztlumit, což je zcela jistě škoda. Zvláště proto, že na displeji se vlastně nedočteme jinou informaci, než tu o aktivním vstupu a filtru, případně o aktuálním rozlišení zpracovávaného signálu. Ne snad, že by nebylo důležité to vědět, ale že tyto tři informace jsou odsouzeny k pobytu na jedné půlce a logo přístroje zabírá druhou půlku displeje, to je přinejmenším zvláštní.
Na čelním panelu se určitě neztratíte, optických záchytných bodů je tu minimum. Mimo dominantního displeje už jen spínací tlačítko a stejně provedená tlačítka pro cyklický výběr vstupu a jednoho ze dvou filtrů (strmého a „optimálního").
Zadní panel obsahuje vše potřebné pro jednoduchý přístroj – dva RCA konektory analogového výstupu a trojici digitálních vstupů v klasické sestavě optika – koax – USB. To mimochodem využívá oproti drtivé většině konkurence jiné varianty vstupu. Posledním konektorem je zdířka pro externí napájecí zdroj. Celé šasi stojí na čtveřici masivních gumových nožek, minimalizujících průnik vibrací a maximalizujících stabilitu.
Tak jak je vnější slupka prostá a nezajímavá, tak jsou vnitřnosti pravým opakem. Do maličké krabičky se vešlo opravdu dost obvodů. V jejich centru leží čip Texas Instruments PCM-1792, schopný až osminásobného převzorkování průchozího signálu a přehrání signálu o rozlišení 24 / 192 (jen optika je omezena na 96 kHz). Zpracovaný signál lze ovlivnit ještě volbou jednoho ze dvou filtrů (strmý / optimální fáze), na výstupu pak DAC Box DS nabízí extra nízkou impedanci. Celkové harmonické zkreslení signálu nepřekračuje „digitální" hodnotu 0,01%.
Krabičku převodníku DAC Box DS jsme poslouchali ve vybrané společnosti. Kromě Pro-Ject Stream Box DS to byl ještě Pioneer BDP-LX71, Chord Red Standard, CD přehrávač Creek Evolution 2. Přítomny byly ještě zesilovače Chord CPM2800, NAD C370, Audiomat Opéra Reference 12, Creek Evolution 2 a Evolution 5350. Z další elektroniky jmenujme Arcam rBlink či NuVo NV-P200 a hlavně napájecí filtr Xindak XF-2000B. Zvukovou charakteristiku jsme měli možnost objevovat přes Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, Dali Fazon F5, Quadral Signo Avantgarde 80, Epos Elan 15, TEAC LS-H265 a Definitive Technology StudioMonitor 55. Nástroj pro srovnání nám byly přístroje ASUS Xonar Essence One MUSES Edition, HRT MusicStreamer II a MusicStreamer II+ a také redakční KingRex UD384. Kabely nesly značky Kubala Sosna, QUAD, ProAc, Eagle Cable a Monster Cable.
Na zvukovou charakteristiku DAC Box DS se většinou snáší chvála, ale je pravdou, že nezapadne bezešvě do úplně každého systému, musíte si trochu pohrát. Projev samotného převodníku totiž sám o sobě maličko postrádá živost a důraz, takže pokud jsou to pro vás důležité atributy, nezapomeňte se poohlédnout po údernějším zesilovači. Na druhou stranu, hledáte-li hodně neagresivní, uklidňující pojetí, spojte převodník s měkčím systémem.
Velmi příjemně se poslouchala Haydnův smyčcový kvartet, opus 76, číslo 5, dostupný jako referenční nahrávka severského vydavatelství 2L (FLAC | 24 / 192). Rychlý, lehký a tonálně velmi dobře vybalancovaný zvuk nijak netlačí na pilu, plyne si pozvolným, uvolněným tempem, možná až trochu bez pocitu aktivního vtažení posluchače do hudebního zážitku. Na malinkou krabičku si ale DAC Box DS vede dobře, potvrzujíc populární rčení, že na velikosti nezáleží.
Stejně pohodově se DAC Box DS předvedl při reprodukci vokálu Bobbyho McFerrina v jeho legendární „Don´t Worry, Be Happy" (FLAC | 16 / 44,1). Pro-Ject sice nerozkryje ty nejjemnější nuance pohybu McFerrinových hlasivek, ten ale působí i tak dostatečně přirozeně, i když ne sugestivně. Musíte se do něj maličko vposlouchat, nepodbízivý charakter má kromě věrohodnosti přednost i v tom, že se dá bez únavy a potřeby ztlumení poslouchat hodiny a hodiny. Pomáhá tomu i velmi dobrá, srozumitelnost, bez sykavek, bez zkreslení, jednoduše bez příkras.
Plynulý, spojitý a nevtíravý charakter sluší skladbám typu Davisova opusu „Kind of Blue" (FLAC | 16 / 44,1). Skladba přináší do poslechového prostoru v podání Pro-Ject DAC Box DS víc než dostatek informací, velmi uvolněně a nenásilně se popasuje jak se separací, tak s lokalizací jednotlivých nástrojů, až máte dojem, že všechno je hrozně věcné, naprosto civilní a důsledně realistické, ale snad trochu více tahu na branku a důrazu by prospělo – třeba kontrabas se jeví dobře, maličko kompaktnější, cílenější „kopanec" při prvotním rozezvučení struny by ale dodalo zvuku na muzikálnosti i emocích. Striktně vzato ale DAC Box DS nabízí rozumnou váhu i měkkost basů, stejně jako dobře vykreslené, čisté výšky činelů. Jen té příslovečné jiskry by mohlo být o ždibec víc...
Když jde ale o objem, jako třeba u Saint-Saënsovy „Varhanní symfonie v C moll" (FLAC | 16 / 44,1), tenhle převodník vás neošidí. Ten trochu klidnější, pedantštější charakter se snaží zprostředkovat maximum detailů, vcelku s lehkostí je možné sledovat vznik tónu po stisku klávesy, až po jeho rozplývání v celkové hudební mase. Stejně tak můžete – ale trochu jako diváci představení, nikoliv jako osobní účastníci děje – rozeznat i ambientní zvuky a dozvuky nahrávacího prostoru. Objektivně nelze projevu mnoho vytknout, barevně jsou varhany skutečně varhany a detaily vám věrně přibližují reálný nástroj, ale subjektivně by si nahrávka zasloužila přitlačit na energii a důrazu, jakkoliv by to patrně v tomto případě znamenalo omezit věrnost přednesu.
Na druhou stranu, svou zvukovou „průhlednost" může DAC Box DS využít v libovolném systému i libovolném žánru, aby vynikla charakteristika ostatních přístrojů, či hlavně samotná nahrávka. Umí si poradit se stejným klidem a nadhledem i s říznou deskou „Waking the Dead" od L.A. Guns (FLAC | 16 / 44,1). Hudbě neschází rychlost, čitelnost ani dynamika, ačkoliv ani tady byste se prostě neposadili z projevu na zadek. Všechno je výsostně „normální". Jako homogenní, souvislý celek si vás metalový příliv získá, rozbuší vám srdce, i když ne tak autoritativně a samozřejmě, jako u některých jiných D/A převodníků. Jemný charakter se stará o to, aby ani čisté, výrazné výšky nikdy a nikde neřízly do vašich ušních bubínků.
Pro-Ject vytvořil v jednom z králů své krabičkové série, převodníku DAC Box DS, zajímavý, byť poměrně specificky hrající přístroj. Jeho německá preciznost, akurátnost a snaha o maximální akustickou průhlednost sice kladou mírně zvýšené nároky na umístění v tom správném systému (protože v tom špatném prostě vyniknou všechny nectnosti a nepříjemnosti), stejně jako každého nemusí oslovit velmi decentní důraz a neakčnost. Pokud ale hledáte klidný, věrnost akcentující zážitek, Pro-Ject DAC Box DS vám k němu může dopomoci. Kompaktní rozměry vám umožní převodník schovat, nebude-li se vám líbit jeho armádní konstrukce i styl, stejně jako vám dovolí ho snadno umístit i do přeplněných prostorů. V decentním balení se skrývá právě tak decentní zvuk, který vás ničím nestrhne, ale ani po dlouhém soužití v něm nebudete schopni objevit žádnou nepříjemnou vadu. A možná i tak může vypadat ten pravý životní partner...
Kč 10 389,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ „armádní" fyzická konstrukce
+ lehký, rychlý zvuk
+ příjemné, pohodlné a jemné ladění
+ za danou cenu dostatečná výbava i schopnosti
ZÁPORY
- trochu víc důrazu a akce by výsledku prospělo
- displej by mohl mít jiné grafické ztvárnění (subjektivní výtka)
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
AQ