Nejmenší a nejdostupnější reprosoustavou pasivního hi-fi třídy v katalogu tradičního výrobce Bowers & Wilkins jsou nové 607 S3, regálovky pro maličké prostory, poličky nebo třeba roli efektových doplňků v systémech domácího kina. Výrobce však říká, že navzdory své kompaktnosti se osvědčí i jako solitéry ve dvoukanálové sestavě.
Oproti minulým generacím došlo spíše k jemňoučkým kosmetickým zásahům, než jakýmkoliv revolucím – a to po stránce optiky i techniky. Zvnějšku jde stále o konzervativní, ale tím svého druhu až nadčasový kvádr s ostrými hranami a výtečně zamaskovanými „technikáliemi“ typu šroubů a spojů.
Vpředu se nachází malý středobas, který se oproti předchozí iteraci vtěsnal svým košem pod obrubu výškáče, oba měniče tak mohou být blíž k sobě a produkovat soudržnější zvukové pole. Větší vizuální změnu obstaralo přearanžování reproterminálů za hezčí modely, odvozené ze série sedmistovkových sourozenců. Zůstává pak osvědčený průduch bassreflexu typu Flowport s dolíčky pro pacifikaci nežádoucích turbulencí.
Výšky obstarává nejnovější generace 2,5 cm kopulky, vyrobené z titanu, zakryté velmi průzvučnou kovovou mřížkou, inspirovanou tvary té z řady 800 Signature a mající směrem dozadu se táhnoucí pracovní komoru v podobě tlumené trubičky. Měnič sám je pak antivibračním materiálem oddělen od hlavní skříně a jejích rezonancí.
Navazující středobas je 13 cm kónická membrána z kompozitního materiálu Continuum, usazený nikoliv technologií FST, ale naopak na klasickém měkkém, velkém gumovém závěsu pro snadnou poddajnost v basovém pásmu.
Firma hovoří u 607 S3 o poměrně (vzhledem k velikosti) působivém frekvenčním rozsahu 52 – 28 000 Hz (+/- 3 dB), nominální impedance 8 ohm se propadá dle specifikací až na 3 ohmy. Citlivost 84 dB / 2,83 V / m patří k těm nižším.
Reprosoustavy jako celek patří do kategorie kolibříků – s výškou 30 cm, hloubkou 23,5 cm a šířkou 16,5 cm se skutečně vejdou kamkoliv, váha 4,65 kg nepřetíží ani tenké poličky.
Poslouchání probíhalo v showroomu dovozce a to na dostatečně dimenzovaném řetězci – SACD přehrávači MCD600, předzesilovači C2700 a monoblocích MC3500 MkII, vše od značky McIntosh. Propojeno bylo kabeláží InAkustik řad AIR a SILVER AIR, alternativním zdrojem signálu byl ještě streamer HiFi ROSE RS250A. Ochutnávkou schopností předchozí řady 600 Anniversary byly sloupky 603 S2 Anniversary, ke srovnání byly však i oba zbývající modely nové série 600 S3.
Razantní tep basové kytary a kopáku v „Gentlemen“ The Afghan Whigs („Gentlemen“ | 1993 | Elektra | 0075596150125) tu prostě a jednoduše je slyšet v obrysech, ale ne v obsahu. Ocenit lze to, že maličké bedničky nechtějí sahat k efektům, aby působily větší – hrají prostě to, co mají a to v relativně civilním stylu, ani tak navíc nepůsobí „dutě“. Do malých prostor a blízko zdí budou dobré díky vkusné míře artikulace, přesto preference spíše monitorového, nežli bombastického zvuku bude asi ideálně chtít podpořit subwooferem, jestliže vám nejde primárně o vokály a menší akustické nástroje.
Na druhou stranu, ceníte-li si právě té části frekvenčního spektra, kde leží lidské hlasy a drobnější neamplifikované instrumenty, pak projev 607 S3 určitě doceníte. Proporce hlasu Grace Potter v „Love is Love“ („Daylight“ | 2019 | Fantasy | 0888072117396) nejsou úplně realisticky velké, je to takové kompaktnější, ale zdá se, že zpěv je lehce pošoupnutý kupředu, hezky srozumitelný a opět až monitorově jasný a zřetelný. To vůbec není špatné, byť tu je takové civilní, nijak obzvláště plné podání.
Činely v „Moon Song“ (Cécile McLorin Salvant | „Ghost Song“ | 2022 | Nonesuch | 0075597914672) zněly klidněji a méně výrazně, než u souputníků 603 S3 a 606 S3, působí díky tomu méně zněle, ale zase vyrovnaněji a autentičtěji, jako kdyby nic nezdůrazňovaly. Jsou civilní, ne úplně analytické a rozkrývající, nicméně ok v rámci dané kategorie.
Pro orchestr, hrající Wagnerovu „Die Walküre“ v podání Leonie Rysanek (Karl Böhm / Bayreuth Festival Orchestra | 1997 | Classic CD | 81), byl prostor v ozvučnici 607 S3 celkem logicky moc malý, dynamika tak pochopitelně není úplně plnokrevná. Nicméně přestože B&W nekladou důraz na plnost a mocnost, umí zachovat i při vyšší hlasitosti vkusnou disciplínu a čitelnost. A navíc mají moc hezký dar „monitorovosti na středy“, takže zejména právě zpěv je v popředí a vlastně hezky zřetelný.
Přes jisté atributy monitorovosti ovšem nelze o 607 S3 prohlásit, že by šlo o nějak extra analytické reprosoustavy. „Eclipse“ Katii a Marielle Labéquových („Dream House Quartet“ | 2023 | Deutsche Grammophon | 00028948588329) je vkusně čitelná, reprosoustavy si nechají líbit i poměrně dost hlasitosti, naopak když jim lehce přitlačíte, tak se „rozsvítí“. Čitelnost odpovídá základnímu segmentu hi-fi, kladem je určitě to, že zvuk nepůsobí studeně nebo tvrdě, aby poskytl férovou zřetelnost.
Pokud bychom měli vytáhnout na piedestal některou z vlastností 607 S3, je to podání prostoru – to se nám (trochu paradoxně) líbilo snad nejvíc ze všech nových šestistovek. I přes maličké ozvučnice totiž vykouzlil tento benjamínek obraz rozumných proporcí (menší než ostatní, ale ne takový, že by se ve velké místnosti úplně ztratil), hlavně ale bylo v Collinsově „You Can’t Hurry Love“ („Hello, I Must Be Going!“ | 1982 | WEA | 299263) nejvíc znát plasticitu, pocit hloubky a rozdělení jednotlivých zvuků a nástrojů v pravolevé i předozadní ose. Ať je to čím chce, 607 S3 mají solidní talent na podání prostorovosti.
Jakmile na ně zatlačíte při vyšší hlasitosti modernější, energičtější nahrávkou, jakou je „Help Yourself Out“ od Hyphen Hyphen („C`est la vie“ | 2023 | Parlophone | 0190296150043), chytne v maličkých bedničkách slušná jiskra, jakkoliv nemají obří drajv nebo dramatickou sílu. Prostě hrají, je to vkusné základní hi-fi s hezkou artikulací a celkovou civilností.
Nejmenší z rodu nových 600 S3 od Bowers & Wilkins se povedly zhruba tak, jak byste od jednoho z nejznámějších jmen v oborou čekali. Proměny oproti minulé generaci nejsou nijak velké, ale zdá se, že středy jsou zřetelnější a celkový pocit tak nějak o špetku konkrétnější (což je tedy založeno na srovnání s modelem 603 S2 Anniversary). Jako kdyby jednodušší konstrukce a méně filtrování zajistilo snazší čitelnost. Charakter reprodukce je relativně civilní, nenačančaný a čistý, vzhledem k velikosti reprosoustav jde spíše o specifickou hračku – na stůl, do maličkých prostor nebo tam, kde jim umíte poskytnout převis výkonu a autority ze strany zesilovače, což je samozřejmě probudí. Ale hledáte-li maličké ozvučení do poliček, skříněk nebo těsných prostor, jsou Bowers & Wilkins 607 S3 solidně provedené stylové reprosoustavy dostupné třídy se vším všudy.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 35 metrů čtverečních se zakázkovou akustikou s panely Vicoustic.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Na grafu frekvenční odpovědi maličkých reprosoustav je vidět primárně vyšší aktivita vysokotónového reproduktoru, ale celé pásmo je vlastně poměrně vyrovnané a čisté. Tak jako u ostatních modelů řady, i tady je znát, že nenamířit měniče přímo na sebe je lepší volba. Reálná nejnižší využitelná frekvence je cca 70 Hz, pásmo do 5 000 Hz je solidně rovné, odtud dál energie celkem výrazně stoupá.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) – celý pár
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Průběh impedanční křivky vypadá velmi podobně jako třeba u 606 S3. To znamená, že se až do cca 10 kHz drží nad úrovní 10 kHz. Rozkmit elektrické fáze je trochu výraznější, nicméně stále by asi nemělo jít o příliš složitou zátěž pro běžný zesilovač – nicméně vybírat takové, které mají dobře dimenzovaný napájecí zdroj bude víc než vhodné.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
Porovnání výstupu z akcelerometru a klidového stavu ozvučnice
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ × ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 17 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/4976-bowers-wilkins-607-s3#sigProId7e603bff3e
--- --- --- --- ---
KLADY
+ jasnější zvuk, než minulá generace
+ velmi pěkné podání středních frekvencí
+ civilní, neagresivní prezentace
ZÁPORY
- notný limit basové složky – chtějí buď velký převis výkonu nebo maličkou místnost
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz
PRODÁVÁ: Denon Shop | www.denon-shop.cz