Dánové mají v hi-fi svůj specifický styl, lhostejno, zda mluvíme o spíše mainstreamové značce Jamo, o high endových Dynaudio, nebo třeba o firmě Dali, jejíž portfolio sahá od velmi levných produktů až po špičkový high end. Momentálně v Dali produkují až ohromujících 12 sérií reprosoustav, které velmi plynule postupují vzhůru cenovým i kvalitativním spektrem, což usnadňuje výběr ideálního poměru cena / kvalita podle osobních preferencí.
Řada Ikon v druhé inkarnaci s přívlastkem MK2 patří přímo doprostřed výrobního katalogu. Model Ikon 1 MK2 pak naopak na začátek řady – jde o nejnižší stojanový model mezi Ikon MK2. Tato série se ještě drží jednoho z charakteristických rysů firmy, zdvojeného tweeteru, kdy nejvyšší pásmo reprodukuje jak páskový, tak klasický kalotový výškový měnič. Nad sebou řazené měniče jen podtrhují uzoučkou a vysokou stavbu těchto reprosoustav.
Ty na výšku měří standardních 32,7 cm, do šířky jsou ale jen 15 cm, přičemž ani hloubka 26 cm není kdovíjaká. Umělý čelní panel je vizuálně oddělený od zbytku pravoúhlé ozvučnice svou dvojitou strukturou. Pětikilová ozvučnice je standardně pravoúhlá, zadní panel je mírně vpadlý.
Vpředu vizuální prim hraje již zmiňovaná dvojice výškových reproduktorů, které však zdatně sekunduje typický červený středobas. Ten má svou barvu na základě použití dřevěných vláken pro konstrukci kónické membrány na decentním závěsu. Průměr membrány činí 12,7 cm. Výšky řeší po většinu času klasická měkká textilní kopulka s průměrem 2,8 cm, kterou v úplně nejvyšším segmentu podporuje pásek s velkou plochou 1,7 x 4,5 cm.
Na zadní stěně najdeme vaničku s velkými, krásnými reproterminály, které se tam svou mohutností do prostoru tak tak vejdou. Jsou mírně nakloněné směrem vzhůru a je tu jen jediný pár. Trochu zvláštní je uzoučký otvor bassreflexu, chrlící vzduch přímo na konektory.
Celkově působí Ikon 1 MK2 jednoduše, až lehce technicky, jejich vinylový povrch to jen podtrhuje. Možná zajímavější jsou v barevně kontrastních provedeních, kdy čelní stěna zůstává černá, zatímco zbytek ozvučnice je vyveden buď v bílé, nebo světle ořechové vinylové folii s relativně přesvědčivou strukturou.
Dali Ikon 1 MK2 jsou koncipovány jako třípásmové, pracují v působivém celkovém frekvenčním rozsahu 45 – 30 000 Hz (+/- 3 dB), kde si měniče předávají práci na rozhraní 2,5 a 14 kHz. Charakteristická citlivost 86 dB / 2,83 V / m je z ranku průměrných, což trochu zlehčuje deklarovaná impedance 6 Ohm. Naladění bassreflexu by mělo být na hranici 41 Hz.
Poslouchali jsme na elektronice Naim Nait XS a Naim CD5si, kterým sekundoval ASUS Xonar Essence One MUSES MKII. Porovnávali jsme s Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, Jamo C 97 nebo Bowers&Wilkins CM6 S2. Propojovali jsme kabeláží Naim, ProAc, Vincent, TelluriumQ, Eagle Cable, Monster Cable nebo QUAD.
Na to, že jsou Dali Ikon 1 MK2 skutečně drobné, umí vcelku „dýchnout" i do spodních pater frekvenčního pásma. Kontrabas v „Daydream" Laurence Hobgooda („When the heart dances" | 2008 | naim | naimcd112) měl tak od hranice 50 Hz výše opravdu slušnou energii a plnost. Síla a bohatství na spodku je ovšem skutečně excelentní a překvapující.
I ve středech jsou Dali Ikon 1 MK2 suverénnější, než by napovídala jejich cenová kategorie – školený a nádherně artikulovaný hlas Patricie Petibon v Offenbachově „Orphée aux Enfers" („Les Fantaisies" | 2002 | Virgin | 7243 562294 2 6) sice není dokonalý, zvláště pak sykavky jsou trochu výraznější (což lze svést na celkově lehčí, světlejší vyvážení), ale umí i při vyšších hlasitostech zůstat v klidu. Zvláště pak posílání hubiček v závěru skladby, které na průměrně a hůře rozlišujících reprosoustavách zní spíše jako jediný hlas, je zde prezentováno správně jako celý sbor; byť oddělení jednotlivých hubiček může být ještě lepší, v této cenové třídě je taková přehlednost středního pásma skvělá.
Je jasné, že velkou péči u Dali věnovali hybridnímu tweeteru; vibrafon a činely v „Concorde" ze stejně pojmenované desky Modern Jazz Quartet (2008 | Prestige | 0888072306530) jsou nádherně znělé, výrazné a přitom čisté a nijak vulgární. Vibrafon, pravda, trochu jiskří a jeho tóny jsou velmi jasné, ale příjemně se to poslouchá. Asi by nebylo úplně ideální doplit tyto reprosoustavy nějakou ostrou, prezentní elektronikou, jinak je ovšem všechno dobré. Díky energičnosti a lehké dominanci nejvyššího pásma je také velice snadné vnímat zde všechny detaily.
Ač z malých rozměrů se zdají Dali Ikon 1 MK2 být zvukově větší, mají přeci jen určité dynamické rezervy. Velký orchestr tu nemá ani cenu zkoušet, na druhou stranu kvartet Wayne Shortera a skladba „On Wings of Song" („Beyond the sound barrier" | 2005 | Verve | 060249881285) byla živá a dynamická právě akorát. Rozumně už je naznačena i mikrodynamika na úrovni jednotlivých instrumentů, nejen dynamika celková.
V Davisově „So what" z „Kind of Blue" (1997 | Columbia | 64935) lehce upozadila kontrabas, ale o to lépe prokreslily tyto reprosoustavy ostatní nástroje – pro tuto cenovou třídu není úplně typické, že by detailů ve středech (zejména vyšších) a výškách bylo tolik informací, aniž by však zvuk tlačil na pilu jako celek. Ikon 1 MK2 jsou uvolněné, přesto velmi detailní, jasné a třeba trubka i piano jsou na nuance bohaté.
Pásek ve výškové sekci přeci jen vyzařuje trochu směrově, takže si budete muset vyhrát s umístěním reprosoustav v prostoru. Dokonce možná i trochu víc. Vliv totiž má i poměrně maličké natočení, nám se ve finále osvědčilo usazení zhruba tři čtvrtě metru od zdi a poslechový rovnostranný trojúhelník se stranou něco málo pod dva metry – Ikon 1 MK2 jsou ideální pro malé prostory a blízký poslech. Pokud už bylo možné je dát jinak, pak bylo lepší roztáhnout je od sebe, než se od nich vzdálit. Pokud je správně „seřídíte", zejména v pravolevém směru je hudební scéna velmi dobrá a pevná, díky bohatství informací také přehledná. Nástroje Garyho Burtona a Chicka Corei v „Seňor Mouse" („Crystal Silence" | 2009 | ECM | 176 8057) byly pěkně vykreslené, s jasnými konturami a dobře lokalizované. Dali Ikon 1 MK2 mají až monitorový charakter, co se týká přesnosti rekonstrukce scény.
Dali Ikon 1 MK2 jsou spíše neutrální, v jejich přednesu dominuje středo-výšková část pásma, jak ukázal Vangelisův hit „Voices" („Voices" | 1995 | East West | 0630 12786 2). Poslouchají se velice příjemně, ale právě u takových popových skladeb, případně u větších akustických nástrojů cítíte, že ač na velikost těchto boxů mají úžasný bas, přeci jen by si pro dokonalý zážitek zasloužily podtrhnout nějakým subwooferem.
Malé monitory (a že si to označení zaslouží) Dali Ikon 1 MK2 jsou příjemné a přitom velice čisté. Jejich trochu světlejší, lehčí vyvážení si zaslouží mimo velmi malé prostory (tak kolem 10 – 12 m2) podporu subwooferu. Pak si budete muset trochu vyhrát s jejich umístěním, za což se však odmění přesným, ale přitom uvolněným a příjemným přednesem s mnoha detaily. Za dané peníze jde o velmi dobrou koupi, která vám prostě udělá radost hudbou, aniž by vás nutila cokoliv řešit; a o to nám nakonec všem jde především, že?
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.
Naměřená křivka je plynulá, dostatečně vyrovnaná a zjevně odkazující na světlejší vyvážení. To táhne vzhůru zejména zřetelný peak na úrovni 15 kHz. Od nástupu na úrovni cca 48 Hz až k hranici 6 000 Hz lze ale říct, že křivka je vyrovnaná. To je na nevelkou a ne drahou reprosoustavu slušné.
Impedanční křivka je zcela spořádaná, byť v pásmu vyšších basů začíná padat někam na hranici 4 Ohm. Celkově se Ikon 1 MK2 chovají spořádaně a budou spíše jednoduchými partnery pro běžné zesilovače.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ × ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]
Kč 17 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ větší zvuk, než se zdá
+ živý a detailní zvuk
+ slušná kvalita zpracování
ZÁPORY
- bas může občas působit trochu slabší díky energické výškové sekci
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Horizon Trading Prague | www.daliaudio.cz