Reprosoustava Platinum M25 je větším ze dvou regálů v druhé nejvyšší řadě německého výrobce Quadral. Je zjevně určen těm, kteří chtějí větší, mohutnější, výraznější a stále ještě zaplatitelné a rozumně umístitelné reprosoustavy. Jde vlastně o variaci na nižší model M20, s nímž vám přinášíme přímé srovnání – právě to patřilo k nejzajímavějším zážitkům při probírání se katalogem firmy modelového roku 2014.
Quadral Platinum M25 si nespletete – ostatně to nehrozí snad u žádného produktu s logem hannoverské společnosti. Technický feeling, účelnost a robustnost, to jsou první dojmy, které k vám přijdou při pohledu na Platinum M25.
Charakteristické hrany, pěkný lak, přiznané velké šrouby a vlastně jediný odklon od pravoúhlosti spočívá v mírném vybrání horní přední hrany, ve kterém spočívá cedulka s logem výrobce. Otočíte-li reprosoustavy, uvidíte v podstatě obdobně minimalistické křivky minimalistického pojetí. Na hliníkové tabulce jsou celkem čtyři reproduktorové terminály, robustní, ale nepřekvapivé. Vše doplňuje asymetricky uložený bassreflexový nátrubek z pevného plastu.
Quadral Platinum M25 patří do střední kategorie reprosoustavy – velikostí, i cenou. Téměř osmikilový, velmi kompaktně působící a opravdu velice pěkně vyrobený regál je sice široký jen necelých 20 cm, zato ale stoupá až přes laťku 36 cm a do hloubky je protažený na solidních 30 cm; uvnitř je tedy dost prostoru i pro vznik mohutnějších basů.
Platinum M25 jsou koncipovány jako dvoupásmové, osazené dvojicí měničů. O výšky se stará tweeter Ri-Com páté generace, zapuštěný do relativně hlubokého zvukovodu. Nejzřetelnější částí je vysoký fázový „trn", kolem kterého se rozprostírá zdvojená titanová membrána. Koncepce vychází z obdobného měniče, vyvinutého pro řadu Aurum. Zajímavá je konstrukce magnetu tohoto měniče – jde vlastně jen o neodymiový kroužek, kopírující průměr membrány. Jde svého druhu trochu o kombinaci mezi páskovým konceptem a klasickými kopulkami – měl by být lehčí a rychlejší, než klasicky koncipovaná membrána, ale na druhou stranu je schopen pracovat výrazně hlouběji, vlastně až ve středním pásmu.
Středobasový měnič má průměr již slušných 17 cm, membrána je typicky stříbřitá, vyrobená z hliníku. Je tedy bez příměsi titanu a dalších kovů, jak je nacházíme ve vyšší řadě Aurum. Poměrně velký a velmi měkký pryžový závěs dává tušit schopnost velkého výkmitu membrány.
Quadral Platinum M25 se také snadno rozehrávají, byť tomu jen lehoučce nadprůměrná citlivost 86 dB (1W / m) úplně nenasvědčuje. Nominální impedance je „německých" 4 až 8 Ohm, tedy že křivka se pohybuje mezi těmito mezními hodnotami. Měniče si předávají práci na úrovni 2 100 Hz. I přesto, že Quadral neudává toleranci (my sázíme podle poslechu na +/- 6, možná i 8 dB), frekvenční rozsah modelu Platinum M25 je impozantní – velká skříň dává tušit i větší rozsah, 38 – 50 000 Hz je ale rozhodně nadstandard. Oproti nižšímu regálku M20 můžete M25 mnohem výrazněji zatížit – špičkově zvládne až 130 Watt, aniž by mu vypadaly repráčky.
Oba základní modely série Platinum M jsme poslouchali na sestavě Naim Nait XS / CD5si, případně na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71. Chvíli jsmě měli také možnost zapojit je na Accuphase E-360 a Accuphase DP-550, kterým sekundoval ASUS Xonar Essence One MUSES. Srovnávali jsme kromě Quadral Platinum M20 také s Bowers&Wilkins 683 S2 a Harbeth Monitor 30. Kabely nesly značky ProAc, KrautWire, Eagle Cable, Monster Cable či QUAD.
Porovnání zvuku Platinum M20 a M25 se dočtete v článku o Quadral Platinum M20.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]
Kč 24 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ velmi dobré na rock a pop, kde basově intenzivní přednes hudbě sluší
+ velmi pěkně zpracované
+ dynamika
+ rozumná cena za slušný výkon
+ zaplní i větší prostory
ZÁPORY
- pokud netrváte na o něco mohutnějším basu, ušetřete 6 tisíc a kupte si Platinum M20
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Quadral | www.quadral.cz