Musím se přiznat, že k firmě KEF mám nezvykle pozitivní vztah. Jednak mě Jirka Burdych v roce 1971 na výstavě AVRO seznámil s majitelem firmy a jeho přítelem Raymondem Cookem, jednak mě zaujal přísně technický přístup majitele k vývoji a v některých oblastech spíš k výzkumu v oblasti reproduktorových soustav.
Firma KEF byla jednou z prvních, která ve vývoji a výrobě začala důsledně používat výpočetní techniku. Jako jedna z prvních měřila každý reproduktor ve výrobě, měla vlastní digitální měřící systém a reproduktory pro stereofonní soustavy párovala. Ve vývoji zaměstnávala řadu vynikajících techniků, například Laurie Finchema, který zpracoval teorie při návrhu soustav jako akustických filtrů, základ pro soustavy Reference 104 a 107. U KEF vznikly dnes již klasické monitory BBC LS3/5A, které postupně převzaly do výroby další anglické firmy, ale s využitím reproduktorů KEF.
Já jsem byl a jsem stále fandou Reference Series Model 105/2, první rozumně zkonstruované reproduktorové soustavy pro doma. Ta používala, stejně jako následující modely 104 a 107, oddělenou středo a vysokotónovou část, která se optickým zaměřením směrovala do poslechového místa a tak zcela potlačovala vertikální směrové vlastnosti.
Po smrti Raymonda Cooka prošla firma KEF trochu nezvyklým obdobím, kdy jsem si nebyl jist , zda se nestává příliš komerční s neprůhlednou koncepcí. Některé soustavy ztratily logickou následnost předchozích docela dobrých modelů. Nicméně posledních minimálně pět let je zase všechno logické a pro mne docela v pořádku. Vedle vlajkových lodí Muon, Blade a Blade 2 se objevila série R, zahrnující deset modelů určených jak pro hifi, tak pro domácí kino, až po soustavy pro systém Dolby Atmos.
Do tohoto testu se jako optimální hodily podlahové soustavy R700 (model R900 byl testován již před časem 27. 3. 2012).
Podlahové R sedmistovky jsou druhé nejobjemnější v R řadě (za R900), jsou třípásmové a mají basreflexovou ozvučnici. Kromě dvou hlubokotónových reproduktorů je použit koaxiální reproduktor pro vyzařování středního a vyššího pásma kmitočtů. Příjemná je koncepce rozmístění reproduktorů d'Apollito. To znamená, že koaxiální reproduktor je mezi hlubokotónovými systémy a vzhledem k jeho výšce, odpovídající výšce uší sedícího posluchače tak představuje celý systém bodový zdroj zvuku.
Sloupová, basreflexová ozvučnice je tuhá, zpevněná šikmou přepážkou, rozdělující objem na dvě objemově shodné části. Každá ozvučnice je určena pro jeden basový reproduktor a má vlastní basreflexový nátrubek. Šikmá příčka má i pozitivní vliv na potlačení stojatých vln.
Hlubokotónové reproduktory mají průměr 165 mm a hliníkovou membránu s čistým průměrem 125 mm. Membrána je navíc zpevněna „paralelní" perforovanou kostrou a je propojena s velkou kmitací cívkou. Magnetický obvod je otevřený, odvětrávaný a vše je sestaveno na koši z hliníkové slitiny (tlakový odlitek). Podobně seriózně je sestaven koaxiální středo/vysoko tónový reproduktor. Vysokotónový systém má magnetický obvod s neodymovým magnetem a hliníkovou vrchlíkovou membránou, na kterou navazuje hvězdicový difuzor. Hliníková středotónová membrána se zpevňovacími hvězdicovými prolisy je poháněna velkým feritovým magnetem.
Originálním řešením je napojení membrán na ozvučnici vnějším hliníkovým okružím, které je součástí reproduktoru. Membrány tak plynule navazují na čelní stěnu a omezují difrakce mezi membránou a ozvučnicí na minimum. Je tak zcela vyloučeno zkreslení vznikající u standardních reproduktorů při deformaci závěsné vlnky membrány. Navíc řešení vypadá hodně elegantně.
Přípojné místo je na masivních svorkách a je použitelné i pro bi-wire zapojení. Elegantní je propojení hlubokotónové a středo/vysokotónové části jednoduchými šroubovacími spínači. Je to spolehlivé, ale hlavně nemusíte nesmyslně bojovat s problematickými plechovými spojkami, nebo je po jejich ztrátě pracně nahrazovat kablíky.
Základny (půdorys) skříní soustav jsou na spodní straně rozšířeny plastovými rameny, na kterých jsou našroubovány hroty pro snadné usazení na podlahu a případnou korekci její nerovnosti. Zároveň zvyšují stabilitu jinak elegantních úzkých sloupků.
Krycí rámečky reproduktorů jsou plastové s textilním potahem a na čelní stranu soustavy jsou uchyceny skrytými magnety a jsou dokonce přesně vycentrovány.
Povrchová úprava ozvučnic zahrnuje několik dřevěných povrchů a černý a bílý klavírní lak (bílý je hodně elegantní).
První dojmy z poslechu: prostor je přesně definován, lokalizace stabilní a přehledná. Pokud nemáte mezi soustavami odraznou plochu (třeba obrazovku TV přijímače – zkuste ji pokusně zakrýt dekou) je prostor téměř holograficky plastický. Teprve potom se můžete soustředit na spektrální přenos.
R sedmistovky jsou vhodné do standardních českých pokojů (do objemu 70 m3). Basů je dost, jsou pevné a soustavy vyhoví i pro hodně hlasitý poslech. Výšky (alespoň pro mne) nemají omezení a rozdíl mezi CD záznamem a HD FLAC (192/24) docela dobře rozeznáte. Pásmo mezi basy a výškami je vyrovnané a spojité. Díky konstrukci d'Apollito je zvuk kompaktní a horizontálně přehledně usazený. Zkrátka, je radost na R700 poslouchat, máte-li dobrou náladu, okamžitě na ně zapomenete a zůstane jen muzika. A to je na nich to podstatné.
Kč 77 980,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ vynikající reprodukce
+ skvělé podání prostoru
+ výborný poměr cena / výkon
ZÁPORY
- nic
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz