HIFIStyl

Zamyslete se. Co by vás mohlo motivovat k vydání nezanedbatelných 762 tisíc korun (pro zajímavost cca 30 průměrných měsíčních hrubých platů v ČR) za pouhý jeden pár reprosoustav? Ne snad, že by na světě nebylo i řádově dražších kousků, přesto už se jedná o hodně exkluzivní zboží. Takže znovu – co by vám stálo za tuto částku? Dokonalé zpracování? Dokonalý design? Dokonalý zvuk? A což takhle všechno dohromady, obohacené navíc titulem „Světově první reprosoustavy se zdánlivě jednobodovou reprodukcí“? To už by snad šlo a přesně všechno tohle a něco navíc by měly spojovat nové špičkové KEF Blade.

Kdo měl to štěstí vidět vlajkovou loď britské značky, excentrické a efektní obry Muon, patrně by čekal, že i druhý nejvyšší model bude obdobně expresivní a vizuálně dominantní. Když se však setkáte se sloupky Blade, jsou to vlastně docela prostorově skromné a nenápadné a elegantní kousky. Slovo „docela“ je ovšem na místě – aerodynamicky tvarované sloupy vyrostly do slušné výše lehce nad 1,5 metru a jejich nejhlubší bod (vzhledem k dosti nepravidelně tvarované ozvučnici) najdeme až v hloubce 54 cm. Ostří pak připomínají tím, že jsou široké pouhých 36 cm a v čelním pohledu jsou i díky zaobleným tvarům velmi nenápadné.

Tvarové řešení vychází z kombinace moderního umění a čistého inženýrství a matematických nutností ideální ozvučnice. Inženýři – prý – propočítali správný objem a ideální tvary skříně pro dané originální řešení koncepce měničů a designéři poté obalili tuto koncepci tvarem, více než inspirovaným moderní skulpturou Constantina Brancusiho „Bird In Space“. Možná trochu ještě připomíná od podlahy se odpojující masivní kapku vody, případně z boku tak trochu čepel vojenského nože. Až po delší chvíli oko pronikne k čistotě jednoduchých tvarů, k dokonalosti oblé a prohnuté přední strany, svažující se linii zadního svahu a dalším jemným a nenápadným detailům. Objevíme také to, že v základech reprosoustavy je ozvučnice na první pohled až nebezpečně úzká – ovšem usazení do podstavce s masivními hroty zabrání v podstatě jakékoliv snaze o převrácení, ačkoliv těžiště samozřejmě leží dosti vysoko.

Určitě není nutno zdůrazňovat dokonalé výrobní zpracování, které v dané cenové kategorii patří k dobrému bontonu. Drobné detaily, hluboký lak a perfektní materiály si v ničem nezadají s tím nejdražším zbožím v oboru. Snad jen podstavec působí v této luxusní společnosti maličko obyčejně, byť materiál je i tak samozřejmě na adekvátní úrovni. Oči vám stejně bez diskuse přitáhne upřené, stříbrné „oko“ Blade, strůjce oné „jednobodovosti“. Čistotu boků ozvláštňuje na každé straně dvojice masivních basových měničů s plochými, černými měniči a zadní stranu pak dvojice masivních bassreflexových otvorů a panel s reproterminály WBT. Jejich dva páry jsou mimochodem spojeny uvnitř spojkami s ovládacími knoflíky. Uživatelsky dokonale příjemné a bezpečné. Ostatně geniální nápady bývají naprosto jednoduché. Celkově je vše sladěno v dokonale čisté, elegantní umělecké dílo, kterých je v oboru málo. Tak trochu v tomto evokují Blade Bowers&Wilkins Nautilus, které ve své době byly po všech stránkách revoluční – stejně jako jsou dnes KEF Blade.

KEF zkonstruoval svůj Blade nejdříve jako „Concept Blade“, něco jako výkladní skříň svých technologií. Hlavně proto, že britští inženýři přišli s několika skutečně zajímavými nápady a dotáhly leckteré starší idey k dokonalosti pomocí moderních technologií. Základním nápadem je vytvoření takového pole reproduktorů, které bude mít jediný společný bod, z nějž bude zvuk vyzařován. To z principu ústí nejen v mnohem lepší koherenci napříč akustickým pásmem, ale také v neuvěřitelně dokonalé zobrazení prostorové scény. KEFu se tak díky preciznímu systému daří v této oblasti konkurovat i naprosto fantastickým nejvyšším modelům German Physiks, které slouží v redakci doposud jako absolutní reference bez ohledu na cenu.

Neobvyklou koncepci zvolili návrháři také pro středovýškovou i basovou sekci. Nízké frekvence vyzařuje čtveřice plochých hliníkových membrán o solidním průměru 225 mm. Basové měniče jsou vždy po dvou uloženy proti sobě, což vzájemným působením dokonale eliminuje přenos vibrací do kabinetu a ten zůstává naprosto klidný i při vysokých hlasitostech. Basové měniče jsou též uloženy v komoře, dělené deseti příčkami. Nutně vznikající stojaté vlnění uvnitř ozvučnice se tak pohybuje na frekvencích mimo slyšitelný rozsah a i díky tomu je uvnitř skříně použito minimum tlumícího materiálu.

Středovýšková sekce je uložena podle firemní tradice v systému Uni-Q, tedy onom zmiňovaném „oku“. Střední frekvence má na starosti měnič s membránou o průměru 125 mm. Ta je vyrobena z technologicky náročné slitiny lithia, hořčíku a hliníku pro co nejvyšší pevnost a nejnižší hmotnost. Uvnitř leží tweeter s průměrem 25 mm, vyrobený z čistého hliníku a překrytý mandarinkovou rozptylkou. Ta od své první inkarnace prošla obrovskými změnami a nyní připomíná vrtule moderních proudových motorů – tak jako ony má za úkol dokonale usměrnit proudění vzduchu a zlepšit podání prostorových informací.

Všech šest měničů je uspořádáno do třípásmové bassreflexové koncepce přes jednoduchou výhybku nízkého řádu. Ta dělí příchozí signál na úrovních 350 a 3 000 Hz, ale sluchem jsou tyto přechody naprosto nerozpoznatelné. Nominální impedance reprosoustav je stanovena na 4 Ohmy s přiznaným propadem k úrovni 3,2 Ohmu. To je stále v mezích spořádanosti a žádný solidní zesilovač by se neměl s provozem Blade mít problémy. Přestože jsou se svými téměř šedesáti kilogramy KEF těžkou váhou, spořádaná impedanční křivka a citlivost 90 dB (2,83V/m) z nich dělají lehké partnery. Velmi realisticky až zdrženlivě působí udávaná frekvenční charakteristika – v toleranci -3dB hrají Blade mezi 40 a 35 000 Hz, povolíme-li otěže na -6dB, dostaneme se dokonce ke skvělým 28 – 45 000 Hz.

KEF Blade jsme důkladně poslouchali ve dvou poslechových prostorách, pražských studiích Audio Architects a INAV. V prvním prostoru o výměře kolem 30ti metrů čtverečních byl partnerem Blade kompletní systém německé značky Burmester z řady Classic Line (CD 061, předzesilovač 099 a koncový zesilovač 956 MkII), podporované elektrickými filtry IsoTek. V druhém prostoru o výměře lehce nad 20 metrů čtverečních to pak byl integrovaný elektronkový kouzelník KR Audio SXI s dokonalým digitálním zdrojem signálu Antelope Audio Zodiac Gold (čerpající data z notebooku se soubory s vysokým i standardním CD rozlišením). Kabeláž nesla značky IsoTek, Neyton (model Berlin LS) a firemní kabely INAV.

První se v přehrávači roztočil Sting se svou deskou „Symphonicities“ a skladbou „Englishman In New York“. A hudba začala dýchat, doslova dýchat. Takovou volnost a sebevědomí v reprodukci nabízí jen výjimečně povedené systémy, v nichž není slabého místa. KEF Blade naprosto suverénně přednášely mikroskopické detaily zpěvákova hlasu, s rozlišením a jemností, kterou by šlo patrně vylepšit již jen o řád vyšší investicí nebo zakoupením samotného Stinga. Analytičnost a absolutní kontrola nad zvukem nejprve zaskočila, ale po dlouhém poslechu všemožných skladeb jsme si ujasnili, že přesně takhle hraje Burrmester se svou německou precizností a KEF do výsledného zvuku v podstatě vůbec nepromlouvají a že Blade jsou dokonalým ztělesněním transparentnost.

Tuto samozřejmost ve výrazu, nadhled nad zvukem a průzračnost vysokohorské studánky si udržují i u Mussorgského „Gnomu“ v podání Marcuse Schimmera. Poslouchali jsme při extrémní nízké hlasitosti, kdy by snad víc hluku nadělal i špendlík upuštěný na koberec, ale přesto si Blade zachovali naprostou čitelnost. Doznívání klavíru a rozlišení jednotlivých tónů je stále naprosto suverénní, stejně jako podání prostorové informace a velikosti nástroje. Svůj nemalý podíl na této perfektní reprodukci mají určitě i komponenty Burmester, ale KEF jejich potenciál v ničem neomezuje. A patrně neexistuje na světě elektronika, pro niž by Blade byly brzdou.

Na perfektní kontrolu basu ukazuje „No Sanctuary“ Chrise Jonese. Dynamika nejtlustších strun jeho kytary rozvibruje nejen vaši bránici, ale také okna a podlahy… KEF nabíjí zvuk energií jako atomová elektrárna a přitom je každý tón naprosto perfektně artikulovaný, ani při vysoké hlasitosti se neozývá sebemenší dunění, hučení či jiný častý neduh basového spektra. KEF navíc zvládá perfektně odlišit jednotlivé tóny a dá vám objevit informace, o jejichž přítomnosti v nahrávce jste dosud neměli nejmenší tušení.

Dokonalou relaxaci a čistotu předvádí Blade i u skladby „The art of japanese flute“ Yamato Ensemble. Koncepce bodového zdroje zvuku naplno ukazuje své benefity – podání prostoru, odlišení jednotlivých nástrojů, jejich velikost a tonalita. Vše je ponořeno do křehké, něžné atmosféry, postavené na naprosto realisticky podaných instrumentech a jejich dynamice.

Radost z hudby a husí kůži způsobuje poslech „Andreas, André“ od severského uskupení Jienat. Jejich živě a poctivě nahrávané skladby vyniknou právě na těch nejlepších systémech a Blade s Burmesterem je sice trochu klidnější a analytičtější, přesto nechává vyniknout dokonalé prostorové uspořádání jednotlivých nástrojů, jejich precizní kontury a hlavně pocit jednolitosti a vzdušnosti. Tam, kde drtivá většina reprosoustav i ve vzdušném projevu trpí jakýmisi „prázdnými“ místy, KEF dokáže vzbudit dojem naprosto homogenního prostoru všude kolem vás.

Při poslechu na KR Audio SXI se rázem objeví obrovská, hřejivá pohoda a i když má zesilovač zjevně nižší rozlišení než Burmester, umí podat hudbu s typickou elektronkovou přirozeností a radostí. To nahrává skladbám jako je „Where or when“ od Diany Krall. Úžasně kultivovaný projev velmi plného kontrabasu doplňuje zvuk jako na sametovém podnose. Reprosoustavy zcela zmizí z prostoru a zanechají jen realistickou hudební scénu s perfektně oddělenými nástroji.

Vlastně by se dalo ve stejném duchu pokračovat donekonečna. Jak skvěle dokázaly Blade rozmotat zvukový uzel „Enter Sandman“ od Metallicy a i když dynamika této nahrávky nedosahuje zrovna závratných výšin, rozprostře se nahrávka s tak podmanivou energií a silou, že je vlastně všechno jedno a zůstává jen hudba. Nebo jak z vás doslova ždímá emoce Eva Cassidy se svou „True Colors“ z alba „Best Audiophile Voices“ a mikroskopickými detaily podání hlasu a jeho poloh vzbuzuje city a souznění s poselstvím skladby. Všechno tam je, všechno je jak má být. A přitom vše co slyšíte, vše co naplní libovolný prostor hudbou a tóny, vše, co vás přiměje neřešit detaily, protože jich je přesně tolik, kolik ve skutečnosti (nebo spíše na nahrávce), co vás přiměje nepřemýšlet nad barevností tónů, protože slyšíte přesně to, co na živém koncertu. Je úplně jedno, co aktuálně posloucháte, je úplně jedno, na čem aktuálně posloucháte – dostanete přesně to, váš systém dokáže dodat. Reprosoustavy dokonale zmizí z vašeho prostoru, ačkoliv mu paradoxně vizuálně dominují. KEF Blade jsou vstupenkou do nejvyšší reprodukční ligy. KEF Blade jsou uměleckým dílem. KEF Blade jsou tak v podstatě moderní inkarnací toho, co na začátku devadesátých let byly B&W Nautilus – nádherná skulptura se schopností high endové reprodukce libovolné hudby, navíc oproti zmiňovaným s relativní nenáročností vůči parametrům zesilovače a poslechového prostoru. Shrňme to jednoduše – KEF Blade patří do ligy té nejvyšší reference bez ohledu na cenu.

Kč 762 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dokonalé výrobní zpracování

+ naprosto dokonale sladěná pásma

+ kompaktnost reprodukce napříč celým pásmem

+ naprosto dokonalá transparentnost

+ velmi realistické ztvárnění prostorové scény

+ nepřemrštěná cena (respektive většina reprosoustav do milionu je horších)

+ nenáročnost na zesilovací prvek

+ dokáže skvěle přenést emoce a radost z poslechu

ZÁPORY

- podstavec by si zasloužil o špetku luxusnější a exkluzivnější provedení

- vlastně nic, i přes hodně vysokou cenu

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

www.perfectsoundgroup.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

Audio Architect

www.audioarchitect.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 602 355 006

INAV

www.inav.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 777 203 909

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista