Řada „R“ od britského KEFu se povedla. Jak po stránce vzhledu, tak po stránce zvuku a jako nástupce modelů XQ nabízí o kousek lepší zpracování, o kousek modernější měniče a hlavně – o výrazný kus příjemnější cenu. To není úplně zanedbatelná sada vylepšení oproti minulé generaci. Model 900 stojí na úplném vrcholu nové řady, nad ním už jsou v katalogu jen podstatně dražší Reference a výjimečné lahůdky Blade a Muon. V praxi se tak stává R900 nejvyšším „běžným“ modelem a tím nejlepším, co momentálně inženýři z KEF dokáží postavit za ještě zaplatitelné peníze.
Třípásmový sloupek v čistě pravoúhlém stylu je velký. Kdybychom hovořili o člověku, jistě bychom mu přisoudili herkulovskou postavu. Třicet kilogramů čisté váhy, téměř metr a čtvrt do výšky, 24 centimetrů do šířky a 36,5 cm do hloubky, to jsou úctyhodné míry. Jednoduché linie osvěžuje jen pár obřích reproduktorů s černě lakovanými membránami, uzavřenými ve stříbrných obroučkách a mezi nimi Uni-Q reproduktor stříbrné barvy. Čistota a moderní elegance, jinak se to nezvat nedá.
Přední deska ozvučnice hostí dva nízkofrekvenční měniče o průměru membrán solidních 20 cm – jejich téměř ploché a černé hliníkové membrány patří momentálně k tomu nejhezčímu, nač se můžeme ve světě high endu dívat. I když samozřejmě platí jako vždy, že každé oči vnímají krásu jinak, patrně se nenajde nikdo, komu by KEF R900 a potažmo celá série R připadala nevkusná a odpudivá. Mezi těmito velkými „disky“ je Uni-Q reproduktor, spojující 2,5 centimetrový tweeter ve středu 12,5 cm širokého středopásmového reproduktoru. Tato koncepce vytváří bodový zdroj zvuku (podobně jako třeba známější koncept DualConcentric od Tannoy) a tím zlepšuje prostorové zobrazení. Všechny reproduktory jsou vybaveny hliníkovými membránami.
Pohled zezadu odhalí čtyři bassreflexové otvory s masivními plastikovými nátrubky – dva nahoře, dva vespod ozvučnice. KEF k nim dodává dvojité uspávky, kterými se dá "ladit" basová odezva, jsou-li reprosoustavy blízko zdi. Pod spodním párem jsou bi-wiringové reprosvorky slušné kvality; vtěsnají se do nich bez problémů jakékoliv kabely, terminály jsou v pohodlné vzdálenosti od sebe. Spojení a rozpojení pro účely bi-wiringu / bi-ampingu se provádí jednoduchým otáčením dvou „potenciometrů“, rozpínajících spojení bezpečně uzamčené v těle reprosoustav. Už tedy žádné vypadávání spojek a možnost nechtěného zkratu. Elegantní a logické řešení, které se hned tak nevidí.
Masivní těla reprosoustav jsou usazena na čtveřici připevňovacích nožiček – jejich instalace není nic těžkého, kovové provedení působí hodnotně. Ale jejich využití není nutností, tak jako třeba u nižšího a užšího sloupku R500, kde bez nich hrozí akutní nebezpečí převržení. Hmotnost a dostatečná plocha spodní strany u devítistovek zajišťují dostatečnou stabilitu i na měkkém podkladu. Snad bez nich tyto reprosoustavy dokonce působí opticky příjemněji.
Od velkých reprosoustav by se právem dal čekat i velký frekvenční rozsah. KEF R900 tyto nároky splňují – sáhnou si až na úroveň 40 Hz (při toleranci -3dB, při -6dB dokonce až na 35 Hz a při -10dB až někam ke 30Hz), směrem nahoru pak na 28 000 (-3dB), respektive 45 000 (-6dB) Hz. S vysokou citlivostí 90dB se usnadňuje výběr zesilovač pro jejich řízení, i když s minimální doporučenou hodnotou výkonu 25 Wattů na kanál by patrně neoperovali úplně ideálně. Nominální impedance je stanovena na 8 Ohm, výrobce přiznává propad na úroveň 3,7 Ohm. „Švy“ mezi reproduktory se nacházejí na úrovních 400 a 2 900 Hz. Přechodové frekvence jsou subjektivně nenápadné a reprodukované pásmo se netrhá.
Poslechové testy probíhaly na redakční sestavě v čele s integrovaným zesilovačem NAD C370, jako zdroj signálu se střídal Pioneer BDP-LX71 (jako integrovaný zdroj i jen jako transport), Pioneer N-50 (fungující nejen jako streamer / internetové rádio / dok pro USB přehrávače i jako D/A převodník pro BDP-LX71) a KingRex UD384. Signálové kabely dodal QUAD, Eagle Cable a Monster Cable, reproduktorové pak ProAc s modelem Response Signature Black a Xavian s výborným Modniale. Kvalitu napájení zajišťovaly filtry Xindak a ustavení reprosoustav v prostoru pomohl vyřešit velmi intuitivní kompaktní disk od IsoTek, který během 45ti minut v jednotlivých krocích jednoduchými testy ukazuje cestu ke správné pozici i natočení reprosoustav. Protože KEFy byly čerstvě vytažené z krabice, dostalo se jim několik desítek zahořovacích hodin, během nichž se podstatně uvolnil hlavně Uni-Q reproduktor a jeho zpočátku poměrně charaktristický projev.
Už první tóny zaplavily poslechový prostor takovým množstvím zvuku, že bylo jen těžké uvěřit jeho objemu. R900 pětadvacetimetrový pokoj tak tak stačil, ale pro plný rozlet by klidně „unesly“ dvojnásobek. Zvláště oblast spodních frekvencí potřebuje adekvátní akustické prostředí, protože právě tam umí R900 „vzít za věc“ obdivuhodným způsobem.
Esperanza Spalding je fenomenální basistka a dokazuje to na albu „Chamber Music Society“ (spolu s tím, jak skvělá je do toho i zpěvačka….a vlastně i modelka). Struny jejího kontrabasu tančí v rychlém rytmu i v protahovaných dlouhých tónech, KEFy na každý jejich pohyb reagují přesně, volně a se skvělým nadhledem. Je sice cítit, že hlouběji než ke kontrabasu by s plnou silou nešly, ale do deklarovaných 40ti Hz nabízí skutečně velký a sytý zvukový projev, bezproblémově však kontrolovaný v každém okamžiku a při každé hlasitosti.
Že si velké sloupky KEF R900 dokážou sáhnout i poněkud níže než jak jim stanovuje informační brožura, to dokazuje disk „J.S.Bach – Great organ works“. Není to sice hudebně nejlepší nahrávka Bachových děl pro varhany, ale alespoň je slušně nahraná. Nejspodnější sub-basové tóny i přes úctyhodný objem ozvučnice nerozbijí okna, ani nepocuchají vaše vnitřnosti, ovšem výměnou nabízí o to přesnější vládu nad zvukem a zobrazení všech dostupných informací – basy tak nejsou slitým duněním, ale jasnými, dobře konturovanými tóny. R900 prostě působí, že mají nad vším velmi pohodlný nadhled a žádná hlasitost jim není cizí – vždy s úsměvem odevzdají přesně to, co mají.
Technologie Uni-Q ve středo-výškové sekci je známa svým skvělým podáním prostorových informací a ani u devítistovek není výjimkou. Sice může chvíli trvat, než najdete úplně optimální pozici reprosoustav vzhledem k akustice prostoru (menší modely jsou poměrně výrazně méně citlivé na své umístění), ale zato se „erka“ odvděčí širokým a kompaktním prostorem, jdoucím i do hloubky za sloupy. Když David Chesky hovoří na svém „Ultimate Demonstration Disc“ o tom, že by jeho hlas měl znít zpoza levé reprobedny, máte citelné nutkání vstát a podezřívavě si prohlédnout prostor za reprosoustavami. Tak uvěřitelně lokalizuje R900 v prostoru.
Jsou tací, co tvrdí, že koncepce dvou měničů v jednom, ať už je to například KEF Uni-Q nebo Tannoy Dual-Concenctric nebo jiné, má znatelný „nádražní“ charakter reprodukce. I Uni-Q tím ve své první inkarnaci relativně trpělo, nejnovější vývojová varianta už je ale nádherně čistá a přirozená, snad jen ze začátku je na ní znát kovovější charakter přednesu, který ale s postupným rozehráváním mizí (při testu R900 nahrály kolem 100 hodin, během nichž bylo uvolňování jasně znatelné). Ale třeba hlas Gwyneth Herberth v „My Mini and me“ zní velmi lidsky, s příjemně měkkým charakterem a poslouchá se tak dobře, že posluchač neřeší tu a tam malý náznak kovovosti na sykavkách.
Akustická kytara Chrise Jonese ve skladbě „No Sanctuary“ nechává vyznít kombinaci jiskřivě kovových strun a vibrujícího dřeva, plný zvuk má velký objem a jasně ohraničené jednotlivé tóny. Existují sice reprosoustavy, které v této cenové kategorii dodají více detailu, ale většinou za cenu analytického, chladného zvuku. KEFy jsou nádherně muzikální, dají vyniknout hudbě a přináší relaxovaný, příjemný projev. Spojitost zvuku napříč pásmy je také naprosto bezproblémová, přechody mezi měniči hladké a neslyšitelné.
Celkově dává R900 k dispozici velký talent a velkou míru tolerance – ať už ke kvalitě nahrávky (protože dokáže příjemně nezdůrazňovat nekvalitní zvuk, byť jasně naznačí, jaké jsou možnosti dobré nahrávky), nebo k zesilovači (i pár lampových Wattů je rozehraje s dostatečným přehledem). Odměnou za jejich pořízení je velmi muzikální, neunavující a přitom dospělý projev, odhalující všechny podstatné detaily nahrávky, výtečně rekonstruující prostor hudební scény. Jediným skutečně podstatným argumentem proti jejich pořízení může být velikost vaší poslechové místnosti – ani je nezkoušejte dát do prostoru s podlahovou plochou menší než 20 metrů čtverečních (leda by to byla bezdozvuková komora), v prostorách do 30ti metrů se smiřte s přebytkem zvukového objemu při vyšší než tiché hlasitosti a nad 30ti metry se stále ještě postarejte o alespoň slušnou akustiku. Protože tyto KEFy jsou skutečně velké a to nejenom po fyzické stránce. Pokud se ale „vejdou“, zažijete s nimi mnoho nádherných hudebních okamžiků a dlouhodobou spokojenost.
MĚŘENÍ
Frekvenční charakteristika
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 25 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 400 Hz a výše, v pásmu 10 – 400 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhají na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.
Frekvenční charakteristika R900 má daleko do oblíbených „Alp“, ukazuje nástup reprodukce zhruba na 30ti Hz, plně pak na úrovni 40 Hz. Pásmo 35 – 20 000 Hz se tak vejde do tolerance + / - 5dB, což je velmi dobrý výsledek. KEF R900 je tak velmi vyrovnanou a dobře vyladěnou reprosoustavou.
Impedance
Impedanční křivka modelu R900 se nedá nazvat jinak než spořádanou. Přes mírný výstup na cca 14 Ohmů na úrovni 2 kHz zůstává její charakteristika v drtivé většině reprodukovaného pásma čtyřohmová a tedy neproblematická pro zesilovače.
Kč 95 000,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ výrobní kvalita a elegantní provedení
+ energický a zábavný zvukový charakter
+ velmi slušné podání prostoru
+ hladký a neútočný bas
ZÁPORY
- středo-výšková sekce potřebuje klidně dvě stovky hodin pro plné rozehrání
- nehodí se do menších prostor
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
Perfect Sound Group
www.perfectsoundgroup.cz – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 272 658 390