Od doby, kdy začal pro Elac pracovat v Kalifornii usazený legendární konstruktér Andrew Jones, objevil se v katalogu severoněmecké firmy svěží vítr a poněkud jiný styl než jim byl doposud vlastní. Rukopis tohoto výjimečného muže najdete vlastně dodnes ve filozofii firem KEF nebo TAD, v historii Inifinity a nakonec má na svědomí díky neuvěřitelné univerzálnosti svého génia i levné reprosoustavy a soundbary Pioneer. U Elac America začal prozaicky pojmenovanou řadu Debut a nyní přichází se sérií Uni-Fi Slim.
Přídomek "Slim" přísluší sérii v evropské, lehce poupravené verzi, ta původní, hlavně pro Ameriku určená, byla pak fyzicky mohutnější. Celá řada je velice jednoduchá, skládá se z podlahového, regálového a centrálního modelu, nic víc, nic míň. Slovní hříčka "Uni-Fi" (volně řečeno třeba "Spojení") odkazuje na použití koncentrického měniče pro středy a výšky - koncentrická řešení jsou ostatně Jonesovi zjevně sympatická, podíváme-li se na zejména na jeho nejvýraznější díla pro KEF a TAD a navíc mají své logické opodstatnění.
Sloupový model FS U5 má skladné a elegantní proporce, ozvučnice z MDF profilů s výškou cca 97 cm, šířkou cca 18 cm a hloubkou cca 29 cm a váhou někde kolem 15 kg nebude problém je snadno umístit do prostoru. Reprosoustavy stojí na celkem mohutných kovových profilech a výrazných hrotech.
Zepředu najdete na FS U5 celkem pět měničů (ale jen čtyři "kolečka", protože první shora je právě koncentrický Uni-Fi), horní tři jsou blízko sebe (a je to v praxi regálový model BS U5), dole pak jsou dále od sebe ještě dodatečné dva basové měniče.
Při pohledu zezadu objevíte atypicky dokonce trojici bassreflexových nátrubků - pěkně nahoře, uprostřed a dole. To by mělo jasně naznačovat, že FS U5 nepatří tak úplně těsně ke zdi, jakkoliv výrobce vysílá opačný signál - nad horním bassreflexem totiž najdete ouško, běžně používané dokonce k zavěšení na zeď, což je ale v případě takhle rozměrných reprosoustav poněkud nepravděpodobné. Okraje spodního bassreflexu pak kopíruje vanička s dvěma fortelnými reproduktorovými terminály.
Na první pohled působí sloupky velice pěkně, čistě a vlastně i hodnotně, při bližším osahání ale překvapivě zjistíte, že třeba orámování reproduktorů není z hliníku, ale z přesvědčivě působícího plastu, podobně jakou šrouby na horních stranách hrotů a některé další prvky. Ačkoliv materiály jsou řekněme jednoduché, na vizuálních kvalitách si toho v běžném interiéru nemáte šanci všimnout.
Třípásmové zapojení sestává z koncentrického Uni-Fi, spojujícího měkkou jednopalcovou kopulku, kolem níž je čtyřpalcový kónus. Pět a čtvrt palce pak má trojice wooferů, stejně jako u střeďáku je membrána hliníková. Ty pracují do úrovně 270 Hz, od této hranice do 2 700 Hz pracuje středotónový měnič a pak práce plynule přechází na zmiňovanou vysokotónovou kopulku. Všechny použité měniče pochází z vlastních vývojových kapacit Elac.
Výrobce udává pracovní rozsah 42 - 25 000 Hz, citlivost spíše průměrných 85 dB / 2,83V / m a impedanci 4 ohmy s přiznaným poklesem až na 3,4 ohm, což je už relativně náročná hranice pro některé dostupnější zesilovače.
Poslouchali jsme hlavně na Marantz M-CR611, ale i na redakčních sestavách Naim Nait XS + Naim FlatCap XS / Naim Naim NAP250 / OPPO BDP-105D / VPI Scout, na Cambridge CXA80 / Cambridge CXC a Norma Revo IPA-70B / ASUS Xonar Essence One MUSES MKII. Porovnávalo se pomocí kabelů ZenSati Authentica (a dalších komponentů a příslušenství - viz pravý sloupec ->) s Harbeth Monitor 30, Xavian Premio a Xavian Perla.
Když se do své linky opřel Charlie Haden v "No Lonely Nights" na desce "American Dreams" (2002 | Universal Music | 064 096-2), malé sloupky ukázaly, že vespod jsou "tak akorát". Je tu cítit spíše vyšší bas, ty úplně spodní, hutné tóny mají objem spíše jen v malé místnosti, ve velké už trochu ztrácí údernost. Na druhou stranu v kontextu ceny jsou kontury dobré, lehce měkčí, ale zřetelné, reprosoustavy hrají spíše lehce a s lehounkým nádechem sametu, nicméně v tónu už je cítit ta ušlechtilost Hadenova nástroje a to vřelé kouzlo.
Co Uni-Fi rozhodně jde, to jsou střední frekvence, vokál Kurta Ellinga v "Undun" z "Nightmoves" (2007 | Concord Jazz | 0888072302631) byl hezký, nadýchaný, jemný, přitom ale i hezky artikulovaný, ne nekonkrétní a už byla cítit i plasticita - není to monitorová soustředěnost, je tu zjevná snaha o "hezký" zvuk, ale je to dobré, čisté a hlavně hladké. Za dané peníze je pak velmi dobré i rozlišení, byť detailům musíte jít trochu naproti a lehce je hledat, reprodukce je hodně uvolněná.
Sloupky U5 umí slušně pracovat i s výškami, v "In a sentimental mood" Sonnyho Rollinse ("With Modern Jazz Quartet" | 1988 | Prestige | 00025218111126) byl kov činelů znělý, ale hlavně kultivovaný, jemný a pěkně prokreslený, rozhodně nad standardy dané cenové třídy. Uni-Fi U5 Slim možná (obecně) trochu šetří objemem a jsou hodně relaxované, nicméně když se zaposloucháte zejména v menších prostorách a z nepřehnané vzdálenosti, doputujete i hezky rozvrstveným informacím.
Dynamické schopnosti Uni-Fi U5 Slim tak nějak odpovídají velikosti a představě, kterou byste si o takových sloupcích mohli udělat. Dvořákovu "Novosvětskou" v podání České filharmonie (1994 | Denon | CO-78828) odehrály klidně, lehce, ne s ďábelskou energií, ale zejména při vyšší hlasitosti z nich impuls a nějaký ten důraz dostanete - hrají nicméně hlavně velmi neúnavně a poklidně, s decentním objemem a právě tak, že jim sluší střední a nižší hlasitosti v menších prostorách, tam si notují svým příjemným, muzikálním způsobem.
Prezentací detailů nepatří Uni-Fi U5 Slim k analytickým reprosoustavám, jsou ale dostatečně detailní, jakkoliv patří k relaxovanějším a tím pádem se musíte vnořit do hudby, abyste rozkryli její vrstvy. V "Bang Bang Bang" Tracy Chapman ("Collection" | 2001 | Elektra | 7559-62700-2) bylo ale vlastně všechno velmi pěkně prokreslené, na danou třídu umí být Uni-Fi U5 Slim nenásilně informativní, umí velmi dobře vykreslit jednotlivé struny i jejich doznívání, umí dobře předat jejich strukturu a také jemné zvuky v pozadí, které dobře dokreslují neumělost nahrávky. Není to působivý, efektní přednes, naopak je velmi "normální".
Moc pěkný je i prostor, ostatně to je jedna z běžných charakteristik koncentrických koncepcí. Scéna v "Don´t Say a Word" od Phantom Limb ("Phantom Limb" | 2009 | Naim Audio | naimcd120) měla jasné tři dimenze, velkou výhodou byla pak minimální směrovost, scéna zůstávala konkrétní a propojená i pod poměrně velkým úhlem. Nejen v rámci své kategorie pak mají Uni-Fi U5 Slim velmi dobrou lokalizaci, byť opět neočekávejte super pevný, monitorový zvuk, ale spíše jemný a vzdušné podání.
Pokud hledáte klid a pohodový, sladký přednes, ELAC to umí - i v trochu hrubě a na hraně ostrosti nahrané Caveově "Dig, Lazarus, Dig!!!" ze stejnojmenné desky (2008 | Mute | CDSTUMM277) si Uni-Fi U5 Slim udržely svůj klidný, uvolněný a neuspěchaný rytmus a hladkost, ostré tóny neskřípnou a pokud jim udržíte rozumnou hlasitost (nejsou to koncertní reprosoustavy), tak hudba zůstává hezká a vlastně hladivě příjemná.
ELAC Uni-Fi U5 Slim jsou elegantní reprosoustavy - vzhledem i zvukem. Tak jako u vzhledu si možná i u zvuku občas uvědomíte, že by něco mohlo být o kousek autentičtější (třeba jako rámečky reproduktorů jsou plastové a ne kovové a zvuk je spíše hebký, než super monitorově zaostřený a podobně), ale vlastně to v každodenním soužití není na překážku - naopak, pokud se chcete potěšit hezkou hudbou, pokud se nechcete zase tak moc starat jak reprosoutsavy stojí a co do nich pouštíte, jsou Uni-Fi U5 Slim férově univerzální. Není úplně jednoduché je do takového stavu dostat, kombinace s některou elektronikou jim prostě a jednoduše nesednou, takže budete muset vybírat - až ale vyberete něco co jim padne, budou nenápadnými, decentními společníky se schopností příjemně, barevně a klidně hladit hudbou.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.
ELAC jsou férově vyrovnané od 110 do 3 000 Hz, následuje celkem výrazný pokles energie, i pod zmíněnou spodní hranicí je vidět poměrně prudký propad na 90 Hz. Začátek reprodukce lze vystopovat na cca 50 Hz, byť na úrovni cca -11 dB. Naplno začínají hrát někde za hranicí 60 Hz. Nejde rozhodně o vzorně vyrovnané reprosoustavy, mají své ladění a zcela jistě by jim prospělo spárování s decentním subwooferem, který vyrovná jejich basové pásmo.
Impedanční křivka (červená) nemá úplně jednoduchý průběh, jakkoliv se nejníže propadá ke stále ještě bezpečných 4 ohmům. V kombinaci s poměrně výraznými výkyvy v elektrické fázi si Uni-Fi FS U5 Slim nesednou rozhodně s jakoukoliv elektronikou.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ x ]
Kč 39 000,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/1276-elac-uni-fi-fs-u5-slim#sigProId9f4305d314
--- --- --- --- ---
KLADY
+ kompaktní a hezké
+ působí jako na svou třídu dobrý monitor se subwooferem
+ celkem snadno se rozehrávají
+ poměrně hezký prostor
ZÁPORY
- není úplně jednoduché z nich dostat příjemný zvuk
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz