Kompaktní disky se zahořovacími, "opravovacími" nebo jinak zvukový projev vylepšujícími tracky s všelijakým brumláním, pískáním, kvíkáním, chrochtotem, cvrkotem, břinkem a humbukem jsou staré skoro jako CD formát sám, dostupné jsou třeba o Cardasu i na LP. Touha po vylepšení zvuku audio sestavy je pak ještě starší a dost možná se objevila hned s první reprodukční technikou. Většina disků však přináší zlepšení reprodukce jen v tom případě, že u zahořování sedíte a ty příšerné zvuky nakonec přestanou. TelluriumQ ale tvrdí, že právě jejich disk je jiný.
Jednoduše zabalené CD se k nám dostalo společně s dodávkou kabelů pro expozici na Audio Video Show. Pravda, přišlo s ním ještě meditační CD, které namluvil a vyladil sám majitel značky Geoff Merrigan. Ostatně on se postaral i o vývoj signálů na tento zahořovací disk. Ony meditace ale dokazují, že jeho přístup je skutečně jiný...
Princip tohoto zahořovacího CD je jednoduchý. Hudba, ač se zdá být vlastně nesmírně rozmanitá a náhodná, je poměrně předvídatelná ve všech svých kombinacích. Mnoho matematických teorií a rovnic dokázalo, že hudba se omezuje dominantně na určité frekvence, plyne podle určitých vzorů a v určitých rytmech. Signál na tomto CD tato pravidla prostě porušuje - vyhýbá se těmto známým vzorcům, neopakuje se v časové doméně, vynechává pravidelnost a hudebnost. V průběhu 60 minut a 17 sekund trvajícího hlavního tracku zazní jedna každá frekvence od 1 do 20 000 Hz a to v různých, zejména nemuzikálních kombinacích. Ač třeba tóny na 500, 1 000 a 2 000 Hz vykazují příjemný soulad, prý jsou mnohem méně efektivní při zahořování, než kombinace 701 a 1 000 Hz.
Zvuky šumí, pulsují, pískají a zní trochu jako Brian Eno na drogách (dobře, na mnohem větším množství drog než obvykle...). Nejsou tu ale žádné agresivní tranzienty, žádné šílené dynamické špičky a podobné, naopak vše se zdá být dosti poklidné a uvolněné - ostatně jako Geoff Merrigan sám. Hlubší spektrální analýzu jsme ale nedělali.
Rozhodli jsme se nakonec v klidném, volném dni pro jednoduchý test. Pokud má takovéto CD skutečně vliv na kvalitu a vyznění reprodukce, pak to přeci musí jít změřit. Postavili jsme tedy měřící mikrofon do vhodné pozice, změřili stav "před" a nechali kotouček otáček při běžné poslechové hlasitosti.
Vše probíhalo na systému Naim Nait CD5si / Naim Nait XS / Harbeth Monitor 30. Signálový kabel byl TelluriumQ Black, reproduktorový pak Naim. Nic jiného do hry nevstupovalo, do místnosti jsme vstupovali vždy jen po určeném časovém úseku, vzhledem k víkendu bylo i okolí tiché a klidné. Měření proběhlo vždy jen jednou jedinkrát.
MĚŘENÍ PŘED
Zde je vidět výchozí stav, tedy průběh frekvenční charakteristiky. Kolem propadů na 200 a 500 Hz je vidět i reakci místnosti, nikoliv jen mírnou nelinearitu systému jako takového. Podobně jako u zvýšení na 100 Hz.
MĚŘENÍ PO 3 HODINÁCH
Je tu vidět nezpochybnitelně lineárnější charakteristika, byť o v podstatě zanedbatelných 1 - 2 dB.
MĚŘENÍ PO 8 HODINÁCH
Zde je opět charakteristika mírně horší, někde na půl cesty mezi výchozím stavem a stavem po 3 hodinách.
ZÁVĚR
Je to zvláštní, ale naměřené hodnoty jsou téměř nevypovídající. Vstupní stav, stav po 3 a po 8 hodinách se liší v hodnotách na hranici statistické chyby; tyto rozdíly mohou být výsledkem zahořování, ale také prostě jen shodou okolností. Třeba tím, že se sestava za danou dobu zahřála - nezačínala sice úplně studená, dvě hodiny předtím hrála, ale i tak... Malý problém mám ovšem s tím, že systém prostě po "léčbě" hraje jinak. Zdánlivě transparentněji, lehčeji a dynamičtěji. Ne o mnoho, ale rozhodně znatelně. Není lehké srovnávat přednes systému (byť je i takhle důvěrně známý jako hlavní domácí sestava) s odstupem mnoha hodin, tady ale nebylo co řešit. Za necelých 800,- Kč to je investice, která nebolí a přitom, jak se zdá, opravdu může něco vylepšit...
19,34 GBP = cca Kč 740,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ zdá se, že to skutečně "něco" pozitivního dělá
ZÁPORY
- vlastně nic
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: TelluriumQ | www.telluriumq.com