Přestože výrobě příslušenství pro napájení se věnují desítky firem, asi žádná nemá takové renomé jako britský IsoTek. To vůbec není špatný výsledek na firmu, která svou pouť trhem započala teprve v roce 2001. Pravdou je, že je to téměř výhradně zásluhou zakladatele firmy, charizmatického Keitha Martina – tedy, jeho zásluhou je ona fantastická rychlost, s níž IsoTek dosáhl zaslouženého ocenění. Právě on je totiž tím, kdo vymyslel jednoduchou ideu, kdo produkty vytváří a kdo je dovede stejně obratně prodat (mnozí jistě zažili jeho skvělou prezentaci na pražské výstavě High End, kde v podstatě jen s úsměvem přepojoval systém z jednoho filtru na druhý a vydalo to za tisíc slov).
Napájecí filtry, kabely a další příslušenství s nálepkou IsoTek (ISOlation TECHnologies) pořídíte již za něco přes dvě tisícovky, základní filtry již pod deset, ale za nejvyšší model se sebevědomým názvem Genesis budete už muset sáhnout do kapsy pro téměř čtyři sta tisícovek. Katalog je rozdělen do celkem čtyř sérií, v té druhé nejvyšší s názvem Select (která je dle nových instrukcí výrobce vhodná pro podporu systémů v cenové třídě 150 – 500 tisíc) pak najdete nenápadnou černou krabičku, pojmenovanou GII Titan – GII patří označení druhé vývojové generace, Titan snad tomu, aby tento filtr i přes jeho velmi skromné rozměry nikdo nepodceňoval.
GII Titan na čtvercovém půdorysu o straně dlouhé 27,5 cm nabízí neskutečně bytelnou konstrukci o výšce 18,2 cm. Tento drobeček váží 13 kg a skoro se chce věřit, že je v reálu ještě mnohem těžší. Nenápadná kostka tak trošku v černé barvě vypadá, jako kdyby ji vyprodukoval Batman pro napájení svých hraček. „Opancéřovaný“ povrch si neláme hlavu s jinou než „užitnou“ estetikou, jediným oživením je centrálně umístěná maličká LEDka modré barvy (v onom proslulém „hi-fi odstínu“) a na zadní straně napájecí zásuvky. V dodávce najdete spolu s GII Titan i napájecí kabel IsoTek s koncovkou Neutrik. Ještě jedna Neutrik zásuvka je připravena rozšířit systém o šest zásuvek v liště Multi-Link (to pokud byste potřebovali ve svém systému podpořit více než dvě zařízení s vysokým odběrem). GII Titan je určen pro napájení zařízení s vysokým odběrem, k dispozici tu jsou ale pouze dvě standardní zásuvky (zjevně cílené na jeden pár monobloků) od IsoTek. Ultimativní dojem podporuje i vykukující modul RCBO pojistky, kterou se přístroj také spouští (žádné obyčejné, nudné kolébkové spínače).
Vnitřnosti GII Titan jsou postaveny na firemním obvodovém řešení Direct-Coupled. Jedná se o celkem devět různých desek s filtry, spojených navzájem kabely z postříbřené bezkyslíkaté mědi. Mezi jednotlivými zásuvkami není žádné spojení, takže je absolutně zamezeno nežádoucímu vzájemnému rušení. IsoTek o GII Titan říká, je optimalizován pro provoz s koncovými zesilovači (i když vám nic nezabrání připojit například integrovaný zesilovač a zdroj signálu), zvláště kvůli nadstandardním hodnotám výkonu. Titan umí do zásuvek propouštět 4,6 kW (ano, zhruba výkon vašeho skútru), ve špičkách až 23 kW. Maximální proud je omezen na 16 Ampér (byť třeba referenční Super Titan „umí“ až 32 A).
Nejdůležitějším úkolem GII Titan je mít dostatečnou rezervu, aby i při velkých špičkách mohly mít monobloky libovolné množství energie (nebo snad znáte nějaký, který si i ve špičce řekne o 11 500 Wattů?), přičemž musí odstranit z proudu také nechtěné rušení – a že i to IsoTek umí. Dle měření (tedy dle vlastních měření IsoTek, případně dle dat z firemního nástroje Mains Noise Analyzer), je GII Titan schopen potlačit radiofrekvenční rušení až o 80 dB. V běžném domácím prostředí to pak neznamená nic jiného, než absolutní čistotu.
IsoTek GII Titan jsme zkoušeli s širokým spektrem přístrojů, ne jen s koncovými zesilovači. Velký přínos se ukázal i u zdrojových komponentů, určení pro „koncáky“ vychází spíše z faktu, že přístroj má skutečně titánskou výkonovou rezervu i pro velmi výkonné koncové zesilovače a předřadit jej komponentům s nižším odběrem je tak trochu plýtvání. Z připojených jmenujme NAD C370, Pioneer A-10, Pioneer A-70, Pioneer PD-10, Pioneer PD-50, Bowers&Wilkins PV1D, Pioneer BDP-LX71, HeadRoom BUDA, ale i skvělý Denon DN-500AV a také krátkodobě zapůjčený koncák Rotel RB-1582. Kromě napájecího kabelu IsoTek jsme měli k dispozici standardní sadu drátů od Monster Cable, Eagle Cable, QUAD, ProAc a Vincent. Srovnávali jsme se stavem „holé sítě“, ale také s Xindak XF-2000B. Rozdíly jsme poslouchali přes Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus a také přes sluchátka HiFiMAN HE-500 a Audeze LCD3.
Titan dostává svému jménu a tím nejzřetelnějším přínosem do reprodukce je těžko popsatelný, velmi subjektivně vnímaný pocit vzrůstu rezervy a nadhledu. Na zkušebních sestavách bylo velmi zřetelné hlavně zklidnění a jakési „usazení“ spodních kmitočtů. Ne zcela překvapivě byl pak přínos filtru nejzřetelnější u levnějších komponentů, které doslova rozkvetly. Kontrabas Charlieho Hadena ve „First Song“ (Laurence Hobgood & Charlie Haden | „Sampler 7“ | 2009 | naim label | naimcd130cw) je rázem čitelnější, uvolněnější, jako kdybychom přepnuli na o stupeň lepší sestavu. Nejde tedy o žádné nuance, ale o naprosto zřetelný posun. Základní barevnost nástroje se nemění, ovšem jako kdybyste pořádně vyleštili okno, kterým se na něj díváte.
Stejně tak se pocitově zlepší timing a pečlivě odklepávaný „Hey Porter“ od Johnnyho Cashe („The Essential Johnny Cash“ | 2002 | Columbia Legacy | COL 506345 9) se na první dojem v podstatě nezmění (to je spíše o zvukovém ladění nahrávek z padesátých let), i když najednou jako kdyby vás rytmus víc přitahoval, zvuk plynul uvolněněji a příjemněji. Zčásti je to také proto, že ze zvuku zmizí i jakýsi šum, který sice za běžných okolností nevnímáte, nicméně právě v porovnání se zvukem bez něj zjistíte, že ve zvuku je. Na tak temném, tichém zvukovém pozadí hudba lépe vynikne v každém aspektu.
Zvuk vykazuje při předřazení GII Titan reprodukčním komponentům také subjektivně přirozenější barevnost nástrojů. Trochu to připomíná dojem, který byste mohli získat začleněním skutečně high endově pojatého lampového komponentu do řetězce. Tenor saxofon v „The Way You Look Tonight“ (Thelonious Monk / Sonny Rollins | 2006 | Concord Music | 0888072300101) má nádherně přirozené tonální vyvážení – to mu ovšem dodává samotná sestava, GII Titan jí „pouze“ umožňuje pracovat v nejlepších možných podmínkách, jako kdyby ze zvuku sejmul tenkou folii. Možná si toho na první poslech tak úplně nevšimnete, bez měřítka a přímého porovnání totiž jen těžko uvědomíte velikost rozdílu – zvuk je uvolněnější, preciznější a zkrátka přirozenější. Na lepší se ale velmi snadno zvyká, takže teprve při návratu do „standardu“ doceníte přínos GII Titan. Neovlivňuje zvukovou charakteristiku, zbavuje jí však „nánosů“ a „nečistot“.
To samé platí pro vokál Michaela Bublého v „Georgia on my mind“ („Love“ | 2009 | Reprise | 9362-49707-7). IsoTek GII Titan samozřejmě do zvuku nepřidává žádné další informace, nemá jak zrekonstruovat ze stříbrného kotoučku hlas s více detaily. Mění ale podmínky, za kterých může zdroj signálu pracovat, odstraňuje nežádoucí šum a zkreslení ze sítě, takže jediným limitem je rozlišení nahrávky a přehrávače. Hlas jako kdyby získal na objemu, ale zároveň na přesnosti, snáze se poslouchá a je srozumitelnější, zcela mizí jakákoliv případná útočnost sykavek.
Asi už bychom se jen opakovali, pokud bychom zmínili, že se GII Titan podařilo ustálit také poslechový dojem z „Take Five“ (The Dave Brubeck Quartet | „Time out“ | 2009 | Columbia Legacy | 88697 39852 2), zvláště pak rozložení zvukové scény. Opět je to ale díky „vyčištění vzduchu“, filtr od IsoTeku jako kdyby zjasnil a zkonkrétnil všechny informace a díky tomu vynikne mnohem lépe kontrast mezi tóny, pomáhající definovat kontury a oddělení nástrojů.
IsoTek GII Titan je drahý komponent. Možná si říkáte, že napájet jeden komponent zásuvkou za nějakých 35 000,- Korun je poněkud přehnané. Možná byste ale měli zkusit, co vlastně taková pořádná filtrace napájení znamená v praxi. Pravdou je, že GII Titan asi není vhodný k systémům za 30 ani 50 tisíc (i když právě u nich předvádí asi nejvýraznější posun v kvalitě reprodukce, kdy celý zvukový projev získá na nadhledu a sebevědomí), ale máte-li sestavu v souhrnné hodnotě kolem sta tisíc (což zase není takový problém, že?), dost možná se vyplatí uvažovat i o filtru úrovně GII Titan, v cenovce dvojnásobné je to v podstatě povinnost – asi jako mít na autě adekvátní pneumatiky. Jeho fortelná konstrukce zajišťuje skutečně dlouhou životnost, pro začátek není problém připojit k filtru dva nejcitlivější komponenty (faktem je, že nejlepší péči poskytovat Titan koncovým / integrovaným zesilovačům) a časem dokoupit třeba Multi-Link, do kterého „docvakáte“ zbytek sestavy.
Přesně dle tvrzení Keitha Martina je totiž pořádný filtr dost možná efektivnější investicí, než vylepšování jednotlivých komponentů. Přestože nepůsobí zázračně, ukáže vám, jak dobrá vlastně vaše sestava může být, často patrně i k vašemu nemalému překvapení. Celkově má totiž IsoTek GII Titan pozitivní vliv na zvuk, méně obecně to popsat nejde – není totiž součásti reprodukce, které by filtr neprospěl. Dokonce i dynamika reprodukce, tak často poněkud uspaná a zbržděná levnějšími filtry a oddělovacími trafy, jako kdyby ožila. GII Titan doceníte pak hlavně ve chvíli, kdy ho ze svého systému vypojíte. Pak máte prostě pocit, jako kdybyste vyměnili některý ze zásadních přístrojů ve svém systému – a to rozhodně ne za kvalitnější. IsoTek GII Titan je skvělým doplňkem pro high endové audiovizuální sestavy, čemuž naplno neuvěříte do chvíle, kdy s ním strávíte pár poslechových hodin. Ne nadarmo Keith Martin veškeré demonstrace přínosu jeho filtrů zakládá na jednoduchém přepínání napájení s filtrem / bez filtru. Prostě a jednoduše jeho řešení fungují a v současné době je málo takových, kteří se s ním mohou byť jen chtít měřit… IsoTek GII Titan je toho nejdokonalejším důkazem.
Kč 68 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ neuvěřitelně bytelná konstrukce
+ kompaktní rozměry
+ nepopiratelně výrazně pozitivní vliv na zvuk – zpevnění, zkonkrétnění,…
+ přes obvyklou filozofii IsoTek je v balení kvalitní napájecí kabel
ZÁPORY
- budete muset investovat buď do dalšího filtru, nebo aspoň do Multi Link, chcete-li podpořit nejen své monobloky
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
Perfect Sound Group
www.perfectsoundgroup.cz – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 272 658 390