Vylepšování hi-fi sestavy je především odstraňováním nedostatků. Od určité hranice je to sice velmi nákladná záležitost, ale s rozlišením narůstá význam i těch drobných změn, takže málokterý milovník hudby, který si zažije určitý standard kvality, by považoval prakticky jakékoliv dosavadní smysluplné investice za zbytečné a byl ochoten (nebo vůbec schopen) se vrátit k předchozímu.
V tomto ohledu mají největší výhodu audiofilové, kteří si (stejně jako já) oblíbili poslech přes sluchátka. Odpadá jim totiž nutnost zápolit s akustikou, cena prvotřídních komponent se pohybuje v desítkách tisíc korun, na nevelkém trhu jsou známy osvědčené kombinace, kladem je i zanedbatelný odběr proudu atd. Počet ústupků věrné reprodukci tak může být i s relativně menším rozpočtem opravdu minimální.
Díky tomu je se sluchátkovou sestavou pro většinu z nás dosažitelná high-endová úroveň, která je zárukou dlouhodobé spokojenosti a přesvědčivých poslechových zážitků. Stačí „jen" postupně, podle momentální finanční situace, nahradit všechna slabá místa výrobky, které jsou dost dobré na to, aby byly těmi definitivně posledními, a které by mělo smysl vyměnit pouze za několikanásobně dražší.
Nevyhovující stav rozvodné sítě
K faktorům degradujícím zvuk patří také negativa spojená s napájením ze sítě. U nás, ve starším panelovém domě, je jejich potlačení dokonce nezbytnost. Při zapojení CD/SACD přehrávače Denon DCD-2000AE (50 390 Kč) a sluchátkového zesilovače Zama HPA-1 (31 960 Kč) přímo do zásuvky ve zdi nebo do některého z levnějších filtrů mě silně zkreslený a vysloveně stresující zvuk nutí po krátké chvíli sundat sluchátka AKG K 701 (8 990 Kč) z hlavy.
Napájení z dvojkonverzní on-line UPS
Technologicky vyspělý záložní zdroj Opti DS 1000B (9 560 Kč), který je primárně určen pro aplikace citlivé na kvalitu napájení, účinně filtruje všechny rušivé jevy a poskytuje stabilní požadované výstupní napětí i frekvenci. Zkreslení jím generované sinusoidy je závislé na druhu připojené zátěže, takže při běžném provozu s audio spotřebiči o nevelkém příkonu by mělo být ještě podstatně nižší než výrobcem udávaná maximální hodnota 3%. Vzhledem ke špatné kvalitě napájení z rozvodné sítě jsem s ním proto mohl očekávat markantní rozdíl.
Tento předpoklad se v praxi potvrdil; zvuk byl nejen mnohem čistší a detailnější, ale také uvolněnější, klidnější, přirozenější a dynamičtější; soustředěný poslech přestal být únavný a přinášel radost i po mnoha hodinách. K dalšímu podstatnému zlepšení došlo po zapojení přístrojů zvlášť do oddělených výstupů zdroje (Group 1 a 2) a napájení pouze z baterie. V kombinaci s kvalitními síťovými kabely, v mém případě KrautWire Omega (2 x 4 990 Kč), se pak jednalo o zcela mimořádný přínos.
Výměna větráku a kabeláže
Zdroj Opti je uživatelsky velmi vstřícný; k jeho nastavení není potřeba počítač a na displeji lze zobrazit užitečné informace jako vstupní i výstupní napětí, teplotu, stav nabití baterie atd. Kvůli hlučnému chladícímu větráku (max. 40 dB) jsem jej ale dosud měl v jiném pokoji, a tak mi nezbylo nic jiného než k propojení s komponenty používat 10 metrů dlouhou prodlužovací šňůru.
K výměně větráku, která obnáší riziko přehřátí, mě přimělo až to, že model Noctua NF-R8 (320 Kč) u známého už zhruba rok zvládá chlazení stejného zdroje bez problémů a naprosto bezhlučně. Po jeho instalaci jsem spokojeně konstatoval, že při nejnižších otáčkách (s redukcí U.L.N.A, obsaženou v balení) zdroj ze vzdálenosti větší než půl metru opravdu není slyšet, teplota uvnitř přitom ani po šesti hodinách nepřesáhla 26 °C.
Nyní, když jsem mohl zdroj umístit poblíž aparatury, už k němu scházela pouze vhodná kabeláž na připojení do elektrické zásuvky a ke kabelům Omega. Nechal jsem si ji vyrobit z metráže kabelu Bachmann a konstrukčně solidních koncovek Bachmann, Schurter a Legrand; při ceně přiměřené ke zdroji Opti (celkem 1800 Kč za 3 kusy) po zvukové stránce jednoznačně předčily běžné síťové kabely za pár desítek korun.
Zhodnocení
Zvuk sestavy se zdrojem má po výše uvedených úpravách konstantně výbornou kvalitu, a to i za velmi nepříznivých podmínek. Navíc komponenty s malým odběrem proudu lze po dobu zhruba dvou hodin napájet z baterie, takže dochází k jejich naprostému oddělení od rozvodné sítě. Jedinou citelnou nevýhodou je omezená životnost baterie (6 500 Kč).
Srovnatelně účinné řešení nekvalitního napájení z rozvodné sítě ve stejné cenové relaci nebude s největší pravděpodobností snadné najít. U kvalitních sluchátkových sestav proto stojí nějaký dvojkonverzní on-line záložní zdroj s dobrými parametry určitě za zkoušku.
Závěr
Při sestavování high-endové aparatury z přesných, neutrálních komponent musíme počítat s možností, že se očekávaný výsledek dostaví až na úplný závěr. Se vzrůstající kvalitou se totiž současně zvýrazní zbývající slabiny, což se sluchátky, jejichž rozlišení se přinejmenším vyrovná reproduktorům za statisíce v akusticky upravených prostorech, platí dvojnásob.
K nedostatkům, které se projevují např. slitým, zastřeným zvukem, syntetickým nádechem barev středního pásma nebo nepříjemně ostrými výškami, se často ještě přidávají neduhy moderních nahrávek (hlavně středního proudu). Z těchto důvodů si někteří audiofilové spojují zvukovou „pravdu" s reprodukcí, které schází schopnost vyvolat patřičné emoce.
Jednou z podmínek pro odkrytí skutečného potenciálu našich přístrojů je zajištění čistého a stabilního napájení o sinusovém průběhu. K pokročilým sluchátkovým sestavám, u kterých už nechceme podstatnou měrou navyšovat pořizovací náklady, je pro tento účel dvojkonverzní online záložní zdroj s tichým větrákem a kvalitní síťovou kabeláží téměř ideální.