Kanadští IsoAcoustics jsou experti na eliminaci vibrací, stavící své technologie a výsledky na rocích produkce studiového příslušenství. Není tomu tak dlouho, co se své know-how rozhodli přetavit i do podoby přeci jen luxusněji pojatých produktů pro domácí audio techniku, kde se přeci jen na vzhled dá výrazně více, než mezi profesionály. Jedním z nejnovějších přírůstků do katalogu jsou podložky DELOS, neboli primárně pro gramofony určené desky s technologií IsoAcoustics.
Samotný výrobce říká, že DELOS vychází z běžného řeznického prkénka, aktuálně jsou v nabídce dvě podoby – buď slepené špalky masivního javorového dřeva, nebo špalky ořechového masivu. Liší nejen barvou, ale i indexem tvrdosti, kde javor nabízí téměř o 1/3 vyšší hodnotu, jakkoliv by to prý v reálném světě nemělo být nijak poznat.
Do redakce dorazily modely v tmavém ořechovém dekoru. Vybrané dřevo je opravdu pěkné, ale také dobře zpracované. Povrch kryje uretanový matný lak, který slouží i jako solidní ochranná vrstva.
Základní model DELOS 1815W1 má šířku 45,5 cm, hloubku 38 cm a výšku 4,5 cm, přičemž nosnost je stanovena na 29,5 kg. Větší DELOS 1815W2 má identické rozměry až na výšku 7,6 cm. Díky tomu, že je tu mnohem více základního materiálu, je také snížena celková nosnost na 24,9 kg.
Možná je výše řečené proti základní intuici, ale to je způsobeno tím, že obě provedení mají do otvorů ve spodní straně zasazenu čtveřici izolátorů, které mají svou definovanou maximální zatížitelnost.
Izolační technologie je obdobná nožkám, použitým v deskách zaZen, respektive i tyto vychází z oceňovaných firemních nožiček Gaia. Jde v praxi o dvě měkké vrstvy, spojené izolační vrstvou. Kombinace pružných nožek a masivního dřeva vytváří jistou formu plovoucího ostrůvku – i proto je zvoleno jméno DELOS, podle mýtického řeckého ostrova, který plul egejským mořem až do chvíle, kdy jej Poseidon ukotvil na čtyřech pilířích.
Obě základny DELOS jsme zkoušeli v redakčním prostředí, primárně pod gramofony VPI Scout a Rega Planar 1, ale třeba i pod RME ADI-2 DAC FS a dalšími komponenty. V prvním případě stály desky na stolku z 5 cm masivního dřeva, v druhém na skleněných deskách racku Norstone Stäbbl.
Kontrabas v „My Old Flame“ Charlie Hadena („Last Dance“ | 2014 | ECM | ECM 2399) zněl paradoxně o něco pružněji a bohatěji na menším z obou modelů, právě na basech byl rozdíl oproti položení gramofonu na standardní nábytek nejvýraznější. Proměna to není revoluční, ale snadno zaznamenatelná v podobě konkrétnějšího, fyzičtějšího tónu se zřetelně lepším oddělením. Zejména když se odhodláte otočit hlasitost pořádně doprava, tak se vliv projeví opravdu řádně.
Hlas LP v „Muddy Waters“ („Lost on You“ | 2017 | Vagrant | 538284881) zněl na podložce citelně více vytažený před nástroji, rozdíl mezi oběma verzemi nebyl nijak veliký. Ale opět zejména od střední hlasitosti výše cítíte, že vokál je komplexnější, že je méně „rozmazaný“ a prostě lépe více zřetelný.
Totéž pak platí o nejvyšším konci frekvenčního spektra, kde se nakonec zdál být vliv podložek DELOS menší, než je středního a basového rozsahu. Činel v „Joni“ Mathiase Eicka („Skala“ | 2011 | ECM | ECM 2187) byl o krůček lépe čitelný, byl strukturovanější a byl bohatší na informace, jako kdyby i tady celá reprodukce získala na čistotě. Chce to nicméně soustředěnější poslech, abyste míru rozdílnosti dobře poznali.
Velký buben v „Lion in Winter“ od Bee Gees („Trafalgar“ | 1971 | MFSL | MFSL 1-263) byl pak rozhodně pevnější a důraznější, každá rána je semknutější a výrazně lépe ohraničená. V dynamice jako kdyby tlustší deska zajišťovala lepší funkčnost, lepší izolaci přenosky a tím i přesnější reprodukci s větším množstvím energie. Je to působivý výsledek, hudba má větší drajv.
V „Modul_60“ od Nik Bärtsch’s Ronin („Awase“ | 2018 | ECM | ECM 2603) bylo na podložkách DELOS patrné, že oddělení jednotlivých nástrojových linek je o něco lepší, zejména to opět platilo pro běžné a vyšší hlasitosti. Je to jako kdybyste skutečně lépe seřídili gramofon, zvuk je transparentnější a otevřenější.
Prostor Caveovy „There is a Kingdom“ („Boatman’s Call“ | 2011 | Mute | LPSEEDS10) se pak zase tak moc nezměnil, jakkoliv snáze čitelné informace pomáhají k lepší orientaci v nahrávce. Není to tak, že by se rázem objevila scéna větší, širší, případně hlubší, ale je v ní tak nějak víc klidu, víc přehledu.
Taktéž v „Child in Time“ od Deep Purple („In Rock“ | 2016 | Harvest | 0825646035083) se nezměnil základní charakter nahrávky nebo řetězce, ale přesto bylo cítit, jako kdyby nahrávka byla lépe zpacifikovaná, skoro jako kdyby hrála víc nahlas a o něco málo energičtěji. Protože nejzřetelnější vliv má DELOS na hlubších tónech, není divu, že se nahrávka zdá také být rytmičtější, lépe odsýpající.
Že má kanadský IsoAcoustics fungující technologie pro potlačení vibrací ve všech částech audio řetězce, to asi není nic překvapujícího. Že je ale krom poněkud industriálně účelných výrobků dokáže aplikovat i na elegantní masivní dřevo, to je potěšující novinka. Anitivibrační základny DELOS jsou velmi pěkným doplňkem interiéru, můžete si zvolit požadovanou velikost a mimo jiné také tloušťku (byť náš praktický test ukázal, že pod stejným gramofonem sice rozdíl ve výsledku byl, ale nijak úplně dramatický), takže je dobrá šance, že nejdete DELOS ideální právě pro váš gramofon (nebo samozřejmě i jiný komponent – třeba i pod D/A převodníkem RME ADI-2 DAC FS se nějaký drobný efekt projevil). Potěšující pak je rozhodně zpráva, že to není jen doplněk elegantní, ale skutečně i funkční, zejména zlepšení na basech a středech je velmi zřetelné a podpoří výkony křehkého gramofonového řetězce. Minimálně pro nás byl přínos obou tlouštěk základny DELOS tak přesvědčivý, že od teď dál obě verze zůstávají součástí redakčních sestav.
MĚŘENÍ
Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného akcelerometru.
DELOS 1815W1
Červená křivka ukazuje vibrace na boku gramofonu VPI Scout, položeného přímo na stolek z 5 cm masivního dubu. Zelená křivka ukazuje tentýž gramofon ve stejné poloze, jen položený na podložce DELOS. Je patrný posun hlavního rezonančního kmitočtu, hlavní účinek je vidět pod hranicí 1 kHz.
DELOS 1815W2
Červená křivka ukazuje vibrace na boku gramofonu Rega Planar 1, položeného na fortelný rack Norstone Stäbbl (který sám o sobě velmi slušně tlumí vibrace), zelená křivka pak tentýž gramofon na velkém modelu DELOS. Opět je vidět, že vibrace jsou utlumené zejména pod úrovní 1 kHz a zejména hlavní rezonanční kmitočet je prakticky eliminovaný. U obou modelů je tak vidět, že tlumící řešení IsoAcoustics funguje.
Kč 15 200,- - DELOS 1815W2
Kč 12 200,- - DELOS 1815W1
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/3187-isoacoustics-delos-1815w1-delos-1815w2?fbclid=IwAR2PXt7-vF5L0YJZHouIPQIpHXzaxgHyrlUZeMfRaSMX4Q3RWKAsShGoFTY#sigProIdd02b6eba25
--- --- --- --- ---
KLADY
+ pěkné zpracování
+ slyšitelný přínos zejména u gramofonů
+ možnost volby z různých rozměrů
ZÁPORY
- fakticky nic, je to elegantní a funkční řešení
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz