Multimediální přehrávače dálněvýchodní značky Zidoo patří z pohledu „normálního“ uživatele (rozumějte toho, který není uvyklý na extrémní cenotvorbu high-end audia) segment prémiové elektroniky – technologii (zejména softwarovou nadstavbu, která je u podobných zařízení tím klíčovým prvkem) Zidoo koupíte od nějakých šesti tisíc korun, jakkoliv se značka snaží čím dál více zviditelnit spíše na druhém cenovém konci svého katalogu.
Tam nejnověji přibyl model UHD3000, který by pravděpodobně už mohl v kontextu svého typového zařazení nést označení „high end“.
Přístroj má ten typický štíhlý tvar a elegantní (byť bohužel ne pevný kovový) odklápěcí čelní panel (je navíc škoda, že ten zakrývá fyzické spínací tlačítko), za kterým se ukrývá centrální LED displej a dvě šachty pro pevné disky. UHD3000 tak poslouží rovnou i jako úložiště, což je rozhodně praktické.
Boky hliníkového šasi slouží díky vroubkování také pro odvod (nevelkého) ztrátového tepla, což díky rozměrům 43 cm (š) x 31,2 cm (h) x 7,2 cm (v) funguje dobře. Zadní panel pak nabízí už dostatečnou konektivitu.
Napájení obstarává s ohledem na proporce už logicky integrovaná zásuvka (vybavená kolébkovým vypínačem). Zpracovaný signál lze vyvést analogově přes pár RCA nebo XLR stereofonních konektorů, případně také digitálně přes optiku nebo koaxiál. Je tu ale také digitální koaxiální video výstup, trochu raritní záležitost v dnešní době.
Samozřejmostí je tu HDMI výstup, jeden je „kombinovaný“ (obraz a zvuk ve standardu 2.0a), druhý nese jen zvukovou stopu. Pokud nebudete pro konektivitu chtít využít dvě Wi-Fi antény, je připravena gigabitová ethernetová zásuvka. Vidět pak není Bluetooth 4.2 modul.
Kdyby náhodou nestačila vnitřní úložiště, lze přes dvojici USB portů připojit externí disky. Zajímavostí je USB audio vstup pro spojení s počítačem. UHD3000 pak můžete ovládat přes RS232 rozhraní, případně využít možnost schovat ho do skříňky vytáhnout externí čidlo dálkového ovládání.
To je mimochodem – míněno to příplatkové s klávesnici na zadní straně – docela praktická věc. Ne že by nešlo plnohodnotně přístroj ovládat přes celkem přehlednou aplikaci, ale tak jako „kabel je kabel“ platí, že infračervené klasické ovládání má pořád svoje opodstatnění.
Celý přístroj stojí na operačním systému Android 9.0 a nejnovějším výkonném čipsetu Realtek RTD1619DR, kde tepe šestijádrový ARM Cortex-A55. Přidejte k tomu 4 GB operační paměti (a vestavěných 32 GB rychlého úložiště) a máte dostatečně výkonný stroj i pro moderní materiál.
Zidoo umí dekódovat UHD obraz (4K při 60 snímcích za sekundu), podporuje kodek HEVC/H.265 i HDR10+ či Dolby Vision. U zvukových formátů pak umí Zidoo nechat k receiveru projít jakýkoliv multikanálový formát, rozkóduje svým převodníkem vždy jen dva kanály. Převodník staví na čipu ESS Sabre 9068, pročež můžete očekávat krom vysokých rozlišení PCM (32 bit / 768 kHz) také podporu DSD (DSD512) a MQA.
Výrobce udává poměrně solidní technické parametry – třeba odstup signálu a šumu 128 dBrA, THD+N jen 0,00026% nebo přeslechy mezi kanály lepší než 135 dBrA. Jsou to parametry snad až příliš dobré pro danou cenovou kategorii.
Za zmínku stojí softwarová / grafická nadstavba základního Androidu. Je to systém velmi rychlý, zřejmě bezproblémově stabilní (alespoň po dobu používání) a docela dobře přehledný. Umožňuje také nepřeberně různých nastavení (jakkoliv některá trochu „přes koleno“) – můžete ho snadno používat přímo „z krabice“, tak si ho můžete doladit podle svého oka a vkusu.
Stejně snadno se pak dá upravovat chování přehrávače během přehrávání obsahu – můžete měnit cokoliv (formáty obrazu, zvuku, podobu titulků…).
Co se týká obrazové stránky věci, tak obraz byl opravdu pěkný, ostrý, čistý a bezproblémový – jednoduše zpracovaný tak, jak standardy vyžadují. Bylo vlastně úplně jedno, co se zrovna přehrávalo – ať už šlo o RIP originálního Blu-ray disku či ať už šlo o obraz z domácí kamery a střižny, případně o soubor středně neznámého původu. Všechno bylo přehráno, Zidoo nezaváhá nad žádným formátem ve vaší sbírce.
To platí i pro zvukovou stránku věci. Můžete si třeba s trochou šikovnosti nainstalovat aplikaci TIDAL a užívat si MQA obsah, stejně snadno UHD3000 rozlouskne. Stejně snadno se ale prokouše i vaší domácí sbírkou souborů – Zidoo ani jednou nezaváhalo.
Co se pak týká zvukové kvality, slovo „Hi-Fi“ v popisku na zadní straně není úplně od věci. Třeba „Bílý den“ Anety Langerové měla pěkný bas, lehce výraznější, ale skutečně srovnatelný se streamery střední kategorie kolem 20 000,- Kč.
Podobně střední tóny znějí pěkně, srozumitelně a třeba zpěv Robina Gibba v „Mother of Love“ je příjemný – má jak dobrou plnost, tak pěkný detail a vůbec se tak vlastně nemusíte bát využívat pro hudební poslech integrovaný D/A převodník a analogové výstupy. Zidoo v tomto případě funguje velmi obstojně a na poměry mediálních center velmi nadstandardně.
Trh s audio-video komponenty obstojné kvality za obstojnou cenu je poměrně malý, naštěstí jak se zdá, čínské Zidoo celkem dobře umí mezery ve střední kategorii vyplnit. Nejvyšší firemní model UHD3000 je „louskáček“ všech aktuálních formátů, krom rychlosti a snadnosti používání (a možnosti všechno si doladit na míru svým potřebám a choutkám) nabízí nejen dobrý obraz, ale oproti většině existujících multimediálních center podobného ražení také bezproblémově dobrý zvuk – ten jakkoliv není „dokonale hi-fi“ a má mírné ladění k filmovým efektům, což ale není nikterak na škodu. Zidoo UHD3000 si tak zaslouží pochvalu nejen jako video streamer, ale vlastně i jako audio streamer, což z něj činí všestranné a ještě ne drahé zařízení pro každou náročnější domácnost.
Kč 27 990,-
Kč 28 590,- - kit s dálkovým ovladačem s klávesnicí
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prehravace-pro-domaci-kino/3041-zidoo-uhd3000#sigProId8d957dc979
--- --- --- --- ---
KLADY
+ komplexní možnosti nastavení
+ vůbec ne špatný analogový výstup (zejména symetrický)
+ všestrannost přehrávání
+ možnost rozšíření například o Kodi, je-li vám bližší
+ velmi dobrá, rychlá softwarová nadstavba
+ možnost využití velkokapacitních disků
ZÁPORY
- místy trochu kostrbatá logika v menu (třeba u aktivace D/A převodníku)
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: WDQ | www.wdq.cz | www.avhifi.cz