Mladá společnost Zidoo, založená v roce 2014, patří mezi celou plejádu východoasijských vývojářů a výrobců multimediálních center a "TV boxů", liší se nicméně od mnoha z nich třeba tím, že pouze nepřebírá hotové technologie, ale vyvíjí své vlastní (což se týká zejména softwarové nástavby), navíc má i vlastní továrnu, v níž chrlí zhruba čtvrt milionu zařízení každý měsíc.
Vcelku standardní nabídku dostupných multimediálních zařízení různých tvarů a schopností nedávno doplnil model Z1000, zaměřený na náročnější publikum. Už na první pohled je to vidět na tom, jak je pojato šasi přístroje, vážící bezmála 3 kg při šířce 35, hloubce 24 a výšce 7,5 cm. Na poměry podobných komponentů je prostě pěkně zpracované.
Čelní panel je rozdělený na dvě shodné poloviny spínacím tlačítkem, v té levé je velký, jasný a dobře čitelný displej, tu pravou tvoří odklopný panel, za nímž je šachta pro 3,5" pevný disk a dva USB porty pro možnost rychlého připojení externích pamětí. To je možné i z boku, kde se nachází další dva USB porty a také místo pro připojení SATA disků.
Zadní strana pak nabízí klasickou napájecí zásuvku s vypínačem, větráček (který je při vyšším výkonu tu a tam slyšet), RS232 rozhraní pro možnost integrace do chytrých řídících systémů a je tu také solidní plejáda signálových konektorů. Je tu optický a koaxiální audio výstup, doplněný párem klasických cinchů, je tu HDMI a koaxiální video výstup, které doplňuje i HDMI vstup (s podporou nahrávání i 4K). Propojení do sítě je možné přes ethernetový konektor gigabitové specifikace nebo v těle ukrytou Wi-Fi nejrychlejšího 802.11ac standardu. Nechybí ani Bluetooth.
Výpočetní sílu zajišťuje Z1000 čipset Realtek 1296 s čtyřjádrovým procesorem, 2 GB operační paměti a 16 GB integrovaného rychlého úložiště. Dostatečná kapacita pak roztáčí kolečka systému, postaveného na platformě Android 7.1 s vlastní nástavbou, která zahrnuje spoustu vlastních řešení, včetně mediálního přehrávače, audio přehrávače (který díky tomu umí vypustit signál s rozlišením až 24 bit / 192 kHz) nebo vlastní variace na populární platformu Kodi s názvem ZDMC, díky níž si užijete bezpočet pluginů a můžete přes Z1000 přehrávat prakticky cokoliv a odkudkoliv.
Základní charakteristikou je to, že Z1000 zvládá 4K obraz při 60 snímcích za sekundu, podporuje HDR10 i 10bitové barvy a prakticky všechno, co od moderních obrazových formátů žádáte. Hardware dekóduje HEVC, H.265, VP9, umí všechny snímkovací frekvence od 23,976 po 60 Hz (a automaticky se přizpůsobí přehrávanému materiálu), zvládá pak i všechny "obaly" jako jsou ISO soubory, MKV, MVC - prostě prakticky všechno a to včetně 3D formátů.
U audio formátů pak je situace obdobná. Zidoo podporuje PCM (do 192 kHz) i DSD (do DSD256) formáty, opět je jedno, zda jako jednotlivé soubory (WAV, FLAC, MP3, APE) nebo jako ISO. V praxi nebylo nic, co by přes Zidoo neprošlo. Lhostejno, zda šlo o přehrávání z lokální paměti nebo sítě či internetu. Velkou výhodou je pak samozřejmě to, že do otevřené platformy si můžete nahrát další aplikace - možná to není úplně nejintuitivnější, ale rozhodně ani složité.
Zidoo má také vlastní řešení pro zpracování obrazu - kupříkladu je tu pěkně funkční mapování HDR signálu pro SDR zobrazovače. Zajímavě funguje i funkce "knihovny" - po naindexování souborů ze zadaných úložišť (což relativně dlouho trvá) můžete využít třeba i funkce Poster Wall, která ukazuje mediální soubory formou velkých obrazů, které získá z online databází. Nutno říct, že ne vždy se trefí, ale většinou získáte pěkný přehled o obsahu své sbírky.
Za zmínku stojí i to, že přístroj můžete komfortně ovládat velkým dálkovým ovládáním (což nutně není u mediálních center standard), které se navíc umí naučit několik základních pokynů pro další přístroje. Také stojí za to říct, že přístroj je z vypnutého stavu připraven k přehrávání do půl minuty, což není špatné.
Zidoo Z1000 má také široké možnosti nastavení - a to všeho. Přizpůsobíte si obraz (což možná budete chtít, protože v základu je laděný poměrně výrazně do "barevna"), přizpůsobíte si zvuk, přizpůsobíte si chování titulků (s nimiž jsme nenarazili na žádný problém, ať už v diakritice nebo synchronizaci), přizpůsobíte si i používaný jazyk (na velké části systému už je čeština, zbytek prý bude záhy).
Zidoo Z1000 jsme zkoušeli v redakčním prostředí, s UHD i FullHD televizí, s Emotiva XSP-1 / XPA-DR2 i Norma Revo IPA-140 - srovnání jsme měli třeba s OPPO UDP-205 nebo COOD-E TV či The Little Black Box v2. O dalších používaných komponentech se dozvíte v pravém sloupci -->.
Za šíři svých schopností zaslouží Zidoo jednoznačně pochvalu, protože jsme nenarazili na video soubor, který by nedokázalo "překousnout". I záměrně prakticky nepřehratelný MKV soubor se záběry mořského života v UHD rozlišení s datovým tokem 400 Mbit, který většina mediálních center buď rovnou odmítne, nebo přehrává stylem prezentace fotografií, hrál relativně plynule - vysoký výpočetní výkon je znát, jakkoliv právě u takových náročných momentů se do hry dostane zmíněný větráček.
Líbilo se nám, jak si přístroj poradil s rippem DVD "Smrtonosné pasti", kdy (sotva) DVD kvalitu i na UHD televizoru prezentoval s dobrým pocitem. Vnímáte, že obraz má rezervy, ale převzorkování je rozumné. "Kostičovaný" obraz s nízkým datovým tokem a nízkým rozlišením samozřejmě nezachrání, ale už právě od DVD kvality si užijete pěkný obraz, zejména když strávíte chvilku jeho doladěním právě ke svému zobrazovači.
U UHD rozlišení, které bylo třeba u trilogie "Hobit" z Blu-ray disků, pak rozhodně neřešíte - ostrost, barevnost i čistota obrazu jsou tam, kde mají být. OPPO působí rozhodně lépe, na druhou stranu, Zidoo stojí zlomek jeho ceny.
Co se týká audio přehrávače, tak lze opět říct, že i vůči hi-fi komponentům obdobné cenové úrovně si Z1000 vede důstojně - někteří uživatelé si stěžují na šum přítomný na analogových výstupech, my jsme nic takového nicméně nezaznamenali, ačkoliv spojení digitální cestou (ať už přes HDMI nebo optiku / koax) lze jen doporučit. Analogový výstup čistě z pohledu přehrávání hudby odpovídá úplně základním hi-fi přístrojům - na druhou stranu, pro nenáročné každodenní přehrávání je to asi dostatečné.
Pozitivní je pak už zmíněná podpora formátů, kdy vaše hudební sbírka prostě bude přehrána, prakticky bez ohledu na to, v jakém formátu a rozlišení je. A digitální cestou s alespoň nějakým základním D/A převodníkem (třeba úrovně toho, který je v Cambridge CXA80) bude výsledek plně odpovídající ceně.
Zidoo Z1000 je ve výsledku za dané peníze dobře fungujícím mediálním centrem, které má největší sílu v tom, jak snadno se s ním žije - jednak proto, že funguje skutečně mimořádně svižně (výjimkou je snad jen indexování velkých sbírek souborů - cca 100 000 souborů po síti trvalo cca 2 hodiny), jednak proto, že se vlastně nemusíte po určité úvodní péči věnované nastavení provozních parametrů starat o to odkud a co přehráváte. Všechno totiž funguje a všechno funguje tak, že to nevyžaduje vaši interakci. Dobře nastavené Zidoo vás nechá soustředit se na to, co vlastně chcete vidět a nechá vás to jednoduše pustit. Největší smysl dává Z1000 ve spojení s UHD televizorem nebo projektorem, protože právě tam vynikne solidní obrazová kvalita výstupu, zejména na moderním obsahu. Pokud tak hledáte zařízení vyšší střední třídy, které bez potíží "zkousne" libovolný obrazový i zvukový materiál, pak za rozumnou cenu nabízí Z1000 všechno, co si můžete přát.
Kč 11 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prehravace-pro-domaci-kino/2333-zidoo-z1000#sigProIde31a944949
FOTOGALERIE - APLIKACE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prehravace-pro-domaci-kino/2333-zidoo-z1000#sigProIde8c29757b5
--- --- --- --- ---
KLADY
+ rychlost reakcí
+ softwarová výbava
+ podpora formátů, rozlišení, kodeků,...
+ rozumná cena
+ dobrá aplikace na ovládání z mobilních zařízení
ZÁPORY
- tu a tam je slyšitelný větráček
- analogové audio výstupy stojí za obejití
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: WDQ | www.wdq.cz | www.avhifi.cz