Rakouský Pro-Ject by patrně mohl být označen za krále mezi výrobci gramofonů – ne snad v tom smyslu, že by nabízel to nejlepší (neb na světě jsou i extrémní řešení za miliony korun), ale že představuje solidní standard pro „normální lid“. Nejnověji se tým Heinze Lichteneggera rozhodl, že nabídne milovníkům vinylů podle mnoha názorů a zkušeností optimální cestu k reprodukci (tj. MC přenosky a plně symetrický přenos signálu) v cenově atraktivních úrovních.
Jedním ze základů tohoto nového přístupu jsou i plně symetrické komponenty – gramofony osazené firemními MC přenoskami, symetrické vedení kabelů v raménku a následně dostupný symetrický kabel DIN / XLR. Odtud pak máte možnost použít třeba nový Tube Box DS3 (nebo jeho polovodičovou alternativu) se symetrickými rozhraními i signálovými cestami, případně ale můžete využít služeb Step Up Box DS3, lehce tajemné pasivní krabičky.
Proč „tajemné“? Protože step up transformátory jsou poměrně okrajovou záležitostí pro hravé milovníky černých desek. Co to tedy vlastně je ten „step up transformátor“? Ono to prozrazuje už jeho pojmenování…
Extrémně nízký výstupní signál většiny MC přenosek je z logiky věci dosti citlivý na všemožné šumy, rušení a zkreslení, které nevyhnutelně vzniknou na cestě při jeho zpracování. Nízkoúrovňový signál totiž výrazně změní i velmi malé nechtěné přídavky, na které třeba už MM úroveň nijak citlivá není (respektive u ní procentuálně představují mnohem menší složku, než u MC signálu). A step up trafo – velmi zjednodušeně řečeno – tento nízký signál v přesně navinutých drahách transformátorů zesílí téměř bez reziduálního šumu a dostane jej „o krůček výš“ (proto step up), tedy na úroveň napětí běžnou u MM.
Dále stačí ve phono předzesilovači pracovat s mnohem nižší úrovní zisku, tj. automaticky s nižším šumem, což oceníte zejména tam, kde inherentní šumění, provázející vysoký faktor zesílení, slyšíte a hledáte cestu jak jej zklidnit.
Pokud bychom měli říct úplně konkrétně, pro koho je Step Up Box DS3 (nebo podobná řešení) vhodný, tak pro ty, kteří mají například phono předzesilovač s výraznějším šumem v MC režimu (nevyhnutelně šumí všechny gramofonové předzesilovače, jde jen o míru), kterého se takto zbaví. Případně pro ty, kdož mají MC přenosku, pro kterou nemohou na svém phonu nastavit úplně přesně doporučené parametry – u MM úrovně máte neměnnou definici a „klid“. Jinými slovy, pokud víte, že potřebujete přizpůsobit velmi nízkoúrovňový výstup z MC přenosky, je dobře zvolený step up transformátor cestou, jak to učinit elegantně bez dodatečného zkreslení a šumu.
Step Up Box DS3 je vyšším ze dvou podobných řešení v nabídce Pro-Ject, má oproti základnímu provedení k dispozici i tři tlačítka – jedním volíte vstup (XLR / RCA), druhým výstup (XLR / RCA) a třetím úroveň zisku (24 / 30 dB). To vám dává veliké možnosti, klidně i zkombinovat vícero gramofonů / ramének / přenosek, spíše ale prostě přizpůsobit se ještě snáze podmínkám své sestavy.
Jde o typickou Pro-Ject krabičku s čistým čelním panelem, materiálově slušným, ale vlastně úplně obyčejným šasi a zadním panelem s osmi konektory a jedním tlačítkem. Jak vstup, tak výstup pro každý z kanálů je k dispozici v podobě klasického XLR a běžného cinche, s ohledem na výše popsanou ovládací logiku je jedno, kterou formu zvolíte. Abyste však využili potenciál plné symetrie MC přenosek, tak samozřejmě preferujte XLR.
Aby se ještě dále rozšířily možnosti Step Up Box DS3 a mohli jste se přizpůsobit opravdu velmi široké škále přenosek, lze nastavit také dvě úrovně podle doporučené impedance přenosky. Respektive při nastaveném zisku 24 dB je to buď 40 – 150 ohm nebo 10 – 40 ohm, u 30 dB úrovně jsou hodnoty 20 – 100 ohm či 5 – 20 ohm.
Přítomnost a velikost transformátorů naznačují dva stříbřité kryty, čouhající z horní plochy. Konkrétně jde o zapouzdřené Lundahl LL 1678. Ideálem prý je pak nastavení hodnot 47 000 ohm / 100 pF u vašeho předzesilovače, přepnutého do MM režimu.
Pro-Ject udává frekvenční rozsah 10 – 55 000 Hz (+/- 1 dB), úroveň šumu ani další data k dispozici nejsou. Rozměry Step Up Box DS3 jsou v zásadě standardní – šířka 20,6 cm, hloubka 20,9 cm a výška 7,9 cm, váha dosahuje 1,7 kg.
Poslouchali jsme jak v redakční sestavě (VPI Scout / Jelco SA-250 / HANA ML + Grandinote Celio (ale i Tube Box DS3) + Norma Revo SC-2 LN + Norma Revo PA 160 MR + KEF Blade One Meta – více detailů v pravém sloupci), tak v ostravském Studiu Špalíček, kde se hrálo na Brinkmann Taurus s přenoskou Goldenberg Maestro, Nu-Vista Vinyl 2 (alternativně Brinkmann Edison Mk II a Pro-Ject Tube Box DS3) a systémem Musical Fidelity Nu-Vista PRE & Nu-Vista PAS. Propojeno bylo kabely Esprit Lumina, přičemž hrály Vimberg Mino.
„Wild Man Blues“ Michela Legranda a Milese Davise („Legrand Jazz“ | 2022 | nahráno 1958 | WaxTime In Color | 950725) má klasicky sejmutý, decentní kontrabas, který pochopitelně zněl moc hezky v kterékoliv zmíněné konfiguraci. Ale po zařazení step-up transformátoru byl mírně plnější a v jakoby lépe čitelné podobě. Reprodukce lehce zkonkrétněla – třeba u Nu-Vista Vinyl 2 nebo Celio to bylo znát opravdu maličko, u Tube Box DS3 naopak docela hodně. Step Up Box DS3 nemění charakter reprodukce, pouze zpevnil okraje a o něco lépe byly znát různé barvy tónů.
Lehce explicitní (ne ukřičená, prostě jasná a zřetelná, maličko načančaná) „I Can’t Stand the Rain“ Sary K. („In The Groove“ | 2011 | Stockfisch Records | SFR 357.8011.1) působila ve středním pásmu se zařazeným transformátorem lehce kontrastnějším dojmem, jako kdyby drobné detaily byly snáze dostupné a celek pevnější – prostě méně techniky, více muziky, ačkoliv popsat sám charakter Step Up Box DS3 stále nelze, fakticky žádný není, je to jen katalyzátor.
To platí i pro výšky v „It’s a Raggy Waltz“ The Dave Brubeck Quartet („Time Further Out“ | 2014 | nahráno 1961 | WaxTime Records | 771959) – hrály s takovým objemem a přibarvením, jaké bylo vlastní té které sestavě, ale se Step Up Box DS3 to bylo vždy znát tak nějak více a intenzivněji. Zazvonění bylo jakoby hlasitěji, jemné dozvuky pak byly pevnější, jako když Pro-Ject dodá špetku sebejistoty a autority.
Dynamiku akustických instrumentů ansámblu Chico Hamilton Quintet & Charles Lloyd v „One for Joan“ („Drumfusion“ | 2023 | nahráno 1962 | WaxTime Records | 7723338) vnoření Step Up Box DS3 nijak dramaticky neovlivnilo, nicméně jednotlivé nástroje zní samostatněji a zejména u Tube Box DS3 se zdálo, že je tu více síly, u high-endových modelů, s nimiž jsme srovnávali změna byla spíše tušená. Ale ono zpevnění tu je a může tím pádem poslech „probudit“.
Gouldova nahrávka Bachovy „Aria“ („The Goldberg Variations“ | 2022 | nahráno 1955 | WaxTime In Color | 950733) samozřejmě stojí na jediném nástroji, deseti prstech a dvou pedálech, jejichž střídmé používání patřilo k osobitému Gouldovu způsobu hraní, ovšem přesto je tu spousta informací, rychlé přechody a vůbec náročné momenty pro interpretaci detailů. Dobré je, že ani u drahých phono předzesilovačů nebyl nikdy Step Up Box DS3 žádnou brzdou, čitelnost se nikdy nezhoršila. Třeba u Nu-Vista Vinyl 2 jsme rozdíl skoro nepoznali, u ostatních a zejména pak Tube Box DS3 byl zřejmý – spolu s větší konkrétností máte pocit, že je výstup organizovanější, respektive „snazší“.
Ani prostor v a capella verzi „Hotel California“ od Eagles („Akapelleando“ | 2021 | nahráno 2006 | Vocal Sampling | ESAAI0192356) nepůsobil, že by fakticky spolu se Step Up Box DS3 nějak měnil. Jemně pevnější a konkrétnější ohraničení hlasů pomáhá s jejich o něco snazší lokalizací, opět je vliv nicméně adekvátní zbytku řetězce, podtrhuje potenciál té které sestavy.
Remaster „Non, Je ne regrette rien“ Édith Piaf („L`Essentiel“ | 2021 | French Connection | 490633) je povedený a co do muzikálnosti a lehkosti poslechu vnáší Step Up Box DS3 tu nepatrnou, tu malou, tu větší špetku sebejistoty navrch, pocit větší konkrétnosti a s tím prostě cítíte, že je tu o něco více muziky – to podle vlastostí dané sestavy.
Je Pro-Ject Step Up Box DS3 zásadním příslušenstvím pro milovníky gramofonů? Určitě nikoliv… Ale u phono předzesilovačů, které mají v MC režimu citelnější šum, který by mohl při poslechu rušit, může velmi snadno přinést zlepšení prožitku – zpevnění, zkonkrétnění, snazší dostupnost informací a větší jistotu. Zejména je pak fajn možnost konfigurace, aby transformátor optimálně zapadl právě do vašeho řetězce. Máte-li tak gramofonovou sestavu s MC přenoskou v úrovni řekněme prémiového hi-fi (a lepší), můžete právě tento úkrok jiným směrem zkusit – charakter systému totiž zůstane nedotčený, ale všechno bude za naznačených podmínek o něco „blíž“. To může – v kontextu vlastně přijatelné ceny Step Up Box DS3 – být skutečně zajímavá možnost, jak „jít dál“.
Kč 22 490,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/phono-predzesilovace/5144-pro-ject-step-up-box-ds3#sigProIdfacb349c3b
--- --- --- --- ---
KLADY
+ možnost mírného přizpůsobení
+ symetrické vstupy a výstupy
+ jednoduchost použití
+ příznivý vliv i u dražších sestav
ZÁPORY
- nic podstatného, pokud hledáte cestu ke konkrétnějšímu poslechu s MC přenoskou
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: AQ | www.aq.cz