Made in China, toto obchodní slovní spojení už dávno není synonymem pro druhořadé zboží. Mám to v povědomí minimálně od dob kdy Tchakonaut (Jang Li-wej) úspěšně navštívil vesmír. Kvalita některých produktů tamní provenience dokáže mile překvapit, a DACy, zesilovače a preampy od čínského výrobce Audio-gd jsou toho jasným důkazem. V případě DAC převodníku NFB-1 došlo ke spojení nejlepších tamních ingrediencí – nízké ceny a skutečného High-End provedení a zvuku.

Kdo je Audio-gd?

Podle dostupných zdrojů a webové stránky http://audio-gd.com/En%20audio-gd.htm se jedná o nevelkou manufakturu z čínské provincie Guangdong, vedenou designérem, konstruktérem a obchodníkem v jedné osobě, panem King-wa. Výrobní portfolio obsahuje pár koncových zesilovačů a preampů, a značné množství DAC převodníků, podle typu kombinovaných s preampy nebo sluchátkovými zesilovači. Všechny DACy jsou vyráběny v několika cenových úrovních včetně High-end vlajkových lodí, to vše pro různé D/A chipy. Návrh přístrojů vychází z koncepce obvodových řešení od pana He-Qinghua, se kterými vyhrál soutěž Audio Design Contest pořádanou americkým výrobcem polovodičů National Semiconductor.

Stručně řečeno, King-wa nezná slovo ‚kompromis'. Jako správný nadšenec si vyhledá nějaký dobrý nebo nový chip, obestaví ho spoustou kvalitních součástek, přidá několikanásobné funkčně dedikované napájení, celohliníkovou skříň, a audiofilům tak poskytne další model k radosti a poslechu. To vše s 10-ti letou záruční dobou.

Technologie ala Audio-gd

Přece se točí.... Hifi svět se točí kolem zvuku, a tudíž i kolem obvodových řešení a použitých součástek. Audio-gd se profiluje (a také to nepřehlédnutelným způsobem patřičně deklaruje) striktním využitím technologie ACSS, slovy výrobce: Audio-GD Current Signal System. Signál je v přístrojích prezentován pokud možno od vstupu po výstup v proudové doméně, kdy nositelem informace není jako obvykle napětí, ale proud (laicky řečeno, neboť vše souvisí se vším). Zapojení obvodů je zásadně celosymetrické a koncové prvky pracují do výstupů v A-třídě, bez celkové zpětné vazby. NFB-1 má podobně jako většina přístrojů od Audio-gd vyvedeny i proudové vstupy a výstupy ACSS. Podle výrobce se toto řešení vyznačuje minimálním zabarvením zvuku a výbornou úrovní rozlišení detailů.

Ke kvalitě zvuku přispívá i osazení značkových součástek – rezistory DALE, kondenzátory WIMA a NOVER. Zdroj je osazen transformátorem na C-jádře, celková filtrační kapacita je 20000uF, napájení je rozděleno do 5 dílčích napájecích větví pro řídicí, digitální a audio část. Stabilizátory pracují rovněž v proudové doméně (stabilizace proudu), dokonce jsou na webu prezentována jejich principielní schémata zapojení. Top-modely od Audio-gd jsou doplněny například i OCC propojovacími vodiči.

Čistota obvodového řešení a poctivá konstrukce je podtržena úhledným vnitřním uspořádáním; výrobce si je této elegance samozřejmě vědom a všechny přístroje jsou foceny „obnažené" (v případě některých výrobků včetně NFB-1 pouze obnažené).

PC sound card NFB-1

Takto je převodník NFB-1 oficiálně pojat. Jedná se o plnokrevný High-End grade DAC, druhý nejvyšší model třídy „čistých" převodníků (tj. bez preampu nebo sluchátkového zesilovače), osazených 32-bit chipem ESS Sabre ES9018 a pouze diskrétními součástkami, bez vazebních kapacit v signálové cestě a bez využití operačních zesilovačů.

NFB-1 je vybaven dvěma optickými vstupy TOSLINK, dvěma koaxiálními digitálními vstupy s RCA konektory, a jedním USB portem s asynchronním přenosem dat, podporujícím formát až 32bit/384kHz a DSD/DXD stream.

Analogové výstupy jsou vyvedeny na běžných konektorech RCA a symetricky na XLR, k dispozici je i proudový ACSS výstup (bez příplatku lze objednat náhradu ACSS běžným druhým RCA výstupem).

Pohledný čelní panel je čistě a celkem minimalisticky řešený, segmentový modrý (nestmívatelný) displej ukazuje zvolený vstup a nízkou nebo vysokou výstupní úroveň signálu; tyto parametry lze manuálně volit 3 tlačítky na čelním panelu. Uvádím zde manuálně, protože jiná možnost u NFB-1 k dispozici není. Síťový vypínač natvrdo vypne celý přístroj, i se všemi doprovodnými jevy, tedy slabým lupnutím při vypínání respektive o něco silnějším lupnutí při zapínání.

Přístroj, pokud je zapnut, tak mírně vlaží v místech, kde jsou stabilizátory napájení, ve specifikacích deklarovaný příkon 20W bude asi pravdivý a je to hodnota, při které by možná stálo za to jej v době nepřítomnosti vypínat. Bude proto třeba si na ty lupance zvyknout, nebo si osvojit správnou sekvenci uvedení AV sestavy v provoz.

Podle uvedených parametrů dig. vstupů jsou koaxiální vstupy schopny zpracovat formáty 24bit/192kHz, optické 24bit/96kHz, ale měl jsem při poslechu opačnou zkušenost - optika bez nejmenšího problému zpracovala sampling 192kHz, zatímco koaxiál při tomto parametru vynechával a produkoval nehezké digitální zázněje; na 96kHz bylo v obou případech vše zcela bez problémů. Vydedukoval jsem tímto, že testovaný kus je osazen SPDIF interface WM8805, kterýžto je nabízen jako $22,- option vůči DIR9001 (jenž umí jen 24b/96kHz). Možná je v modelu v.2014 tato součástka již standardně, na webu jsou ohledně výbavy a verzí drobné nesrovnalosti na více místech, i pro více přístrojů, vývoj se patrně odvíjí rychleji než péče webmastera. Uživatel má ještě možnost nechat si za $10,- osadit na digitální vstup BNC konektor místo RCA.

USB vstup jsem měl možnost napájet jen z mého už dosti letitého notebooku FujitsuSiemens Amilo s USB2.0 (ne v3), takže maximální rozlišení digitálního streamu bylo v mém případě jen 32bit/192kHz, nicméně z důvěryhodného zdroje mám potvrzeno, že USB stream 32bit/384k funguje ochotně a spolehlivě.

Použitý chip ES9018 má nativní podporu tohoto rozlišení a je považován v současné době za jeden z nejlepších, ne-li přímo za nejlepší, zvukově i z hlediska parametrů. Dosažitelný odstup S/N je až -140dB. Výrobce se v manuálu uživateli nenápadně omlouvá za to, že NFB-1 umí odstup max -120dB, což je dáno volbou zapojení bez zpětné vazby, která jak je uvedeno „sice hůře měří, ale lépe hraje".

Dobrá zpráva je, že odstup -120dB je velmi slušná hodnota i pro většinu ostatních DACů na trhu, a navíc Kung-wa svým sloganem hlásá pravdu – zvuk NFB-1 je totiž skutečně výborný!

Zvuk, to je oč tu běží

První zapnutí a zjištění jak to hraje byly podmíněny cestou nejmenšího odporu: můj stávající poslech PC médií vychází z kombinace PC – (IEE1394) - RME Fireface400 – (koax Profigold / optic LightSpeed Pro) – Benchmark DAC1 – (interconnect Oehlbach XXL Series 5*) – lampové monobloky Per-JadisJA30 – (Oehlbach AirBlue 5*) – repro Shan Sněhulák ManII; připojil jsem tedy NFB-1 namísto DAC1 a poslechl si zvuk přes koaxiál (s výše uvedenými artefakty), následně pak přes optiku.

Prvním dojmem byla celistvost a zralost hudebního projevu, s vyváženými a daleko hmatatelnějšími basy než jak je umí podat Benchmark. Tedy ne že by Benchmark basy neuměl, ale najednou mi zpětně připadaly takové nejisté, neurovnané, a hlavně při malých hlasitostech nevýrazné. S NFB-1 se zlepšilo i podání prostoru, hudební scéna byla širší a přehlednější. Popravdě řečeno, byl jsem mile překvapen až nadšen. Za tyhle peníze takový pěkný zvuk.... Víme ale, že optika je z digitálních „vedení" objektivně nejhorší, takže optimisticky vzhůru k USB!

Mé nadšení poněkud ochladlo díky dvěma zásadním problémům: jednak jsem potřeboval delší USB kabel než se nechá běžně v obchodech sehnat (nakonec jsem si musel vyrobit 7m dlouhý kus), a chvíli se pral s instalací ovladačů pro USB – na webu jsou dostupné různé verze pro různá vývojová stádia DACů od Audio-gd, ale nebyl jsem schopen jednoduše zjistit který je ten správný ovladač pro testovaný kus a jeho konkrétní firmware – až na dotaz. Pak už instalace proběhla bez komplikací (používám 32-bit Win7 Ultimate). Ovladač funguje bez problémů, nicméně umožňuje vlastně jen volbu velikosti vyrovnávacího bufferu, je znát že v Audio-gd jsou spíše obvodáři než kyborgové.

Poté jsem si prošel dalšími drobnými nutnými procedurami, jako je zajištění rozumné hlasitosti mediaplayeru (AIMP, v.3,55) pomocí směšovače ve Win, nastavení správných priorit a formátů zvukových karet a zejména (částečného) odstranění šelestů a ruchů vzniklých galvanickým spojením USB a AV sestavy. Všechna námaha ale rozhodně stála za to! Jednak USB stream výrazně méně zatěžuje procesor PC než tomu je v případě IEE1394, a hlavně k již tak pěknému zvuku NFB-1 přibyla výborná dynamika s jemňoučkým detailem a naprosto čistými a realisticky prezentovanými výškami.

Poslouchal jsem pak vlastně už jen na USB vstupu, a to jak mp3 webový stream (Radio1 @192kbps - prosím nesmát se, šlape jim to až do krásných 16kHz, leckterá „referenční" skladba by mohla závidět...), tak i některé Hi-Res nahrávky v rozlišení 24/96 případně i 24/192; z PC po chvíli testování plynulo nakonec vše v rozlišení 32/192. Nahrávky na kterých bylo asi nejlépe slyšet jak krásně umí NFB-1 vlastně zahrát, byly např. od Claire Martin – Secret Love (2004), Paul McCartney – Band On The Run (1973), nebo Dave's True Story – Unauthorised (2000). Poslech jsem si občas proložil porovnáním se zvukem z klasického 16/44 CD jak z PC tak z playeru CaryAudio CD300, který se mi vždy zdál příjemnější než všechny ty HiRes věci v podání RME/Benchmark; testoval jsem na nahrávkách Goldfrapp – Tales of Us (2013) a Dana Bárty – Animage (2008) které mám na CD-disku i jako Flac 16/44 z PC.

Ano, byl jsem z příjemného a přitom dynamického a přesného poslechu na NFB-1 unesen. V kombinaci s pohledem na cenovku NFB-1 jsem si zalítal v oblacích. Tak to je. Zakládám si na vzdušném a plasticky vykresleném projevu nahrávek, trvám na jasných transparentních a dalekosáhlých výškách, přitom jsem háklivý na sykavky a podobné produkty všech bipolárních řešení které si vybavuji... Pohrdám naopak zatlumeným neživým zvukem (viz např. nahrávky zmíněného Paula McCartneyho nebo některých rádoby referenčních skladeb z testovacích disků třeba i od Chesky Records, jmenoval bych např. známou Rebeccu Pidgeon a její Spanish Harlem – krásný jemný song ale s utlumenými výškami končícími v oblasti jako výše uvedený mp3 stream). V podání NFB-1 však zní všechny skladby živě a příjemně. Kde jsou basy, vokály, nástroje i cinkající činely správně namíchány (a hlavně v nahrávce obsaženy, jmenuji např. skladbu Volettas z alba Unautorised), tam je jemně podáno vše tak jak to má být. Činely mají správný kovový nádech, perkuse drajv a napětí, tóny piána dlouhý dozvuk, vokály svou něhu. Nahrávky zní dynamicky, přirozeně, detailně, lehce. Svěžest a emoce. Hudba.

Připomínám, je zde řeč o USB digitálním vstupu. Hudba přicházející přes optiku nebyla ve výsledku tak sourodá a relaxovaná, při pozorném poslechu a v některých pasážích to šlo docela dobře poznat. Digitál je prostě jen přísný analog – mějme na paměti, že není digitál jako digitál.

Na druhou stranu, musel jsem poněkud přimhouřit oko a odmyslet si USB šelesty a zejména rozeznatelný síťový brum (100Hz) s uchem těsně u měničů středo-výškové sekce, naštěstí ale nějakých 0.5m od repro bylo již zcela ticho, a pak už jsem tu byl jen já, NFB-1 a hudba. Jsa navyklý na zvukový charakter lamp a jejich éteričnost, nacházel jsem ji nejen v podání CaryAudio, ale KONEČNĚ i v podání PC streamů přes NFB-1 od Audio-gd. Paráda!

NFB-1 technikálie v praxi

Dovolím si zde uvést i několik průběhů spektra signálu NFB-1, tak jak vše vystupuje do připojených repro, případně je-li převodník zapojen přímo k měřící kartě RME Fireface400.

Slyším sice některé pochybovače že titěrné rozdíly a nuance nemůžou být sluchem poznat (speciálně na lampách s dvoukilovým výstupním trafem...), ale ucho je přísný soudce. V mnoha ohledech je ale subjektivní vjem docela dobře v souladu se změřenými průběhy.

NFB-1 oproti Benchmark DAC1 více šumí v celém akustickém pásmu, pozadí je vyšší o cca 10dB (takže docela o dost), ale naštěstí i tak jsou spektrální produkty bezpečně pod úrovní -100dB a tedy neslyšitelné. Výjimkou je špička brumu -80dB @100Hz, která je o 20dB horší než v případě identicky zapojeného Benchmark DAC1, a nepodařilo se mi ji nijak potlačit – nevylučuji chybu měření (zapojení zemí), ale toto bude skutečně vlastnost přístroje (viz obrázek s porovnáním s pozadí šumu na zcela identicky zapojeném Benchmarku).

Obr.1: Zeleně šumové pozadí NFB-1, jeho RCA výstup zapojený do zesilovače, měření je na svorkách repro; bíle je pozadí stejně zapojeného Benchmark DAC1 (v obou případech konfigurace se stále připojeným USB k PC) -> NFB-1 má v porovnání s DAC1 výraznější špičku napájení 100Hz a celkově vyšší šum kolem -110dB. Při odpojení USB a zapojení TOSLINK se NFB-1 chová v celém pásmu o několik dB lépe.

Obr.2, 3: Zeleně je spektrum pro signál 1kHz při úrovních -20dBfs resp. -40dBfs (běžná poslechová hlasitost), bíle bez vybuzení signálem; NFB-1 je zapojen přes USB, výstup RCA přímo do měřící karty RME. Šumové dno je v oblasti kolem -120dB, celkový odstup je s rezervou do -100dB, ale produkty obvodů napájení na 100Hz a 200Hz jsou stále přítomné a naznačují vyšší zatížení zdroje. Vzhledem k obvodovému řešení bez zpětné vazby se i tak jedná o výborné parametry, ale ve specifikacích uvedená hodnota odstupu S/N 120dB (pro XLR výstup) je tedy spíše jen optimismus výrobce.

Shrňme si..

„Tak si to klidně shrňte... když Vám to udělá dobře..." zaznělo v jednom pořadu Zdeňka Izera - dovolte mi tedy připojit ryze osobní názor na tento zajímavý čínský produkt.

Mírný brum a šelesty na hranici slyšitelnosti nebo problémy s potlačením zemních smyček při připojení USB budu každému jistě plně vynahrazeny příjemným a velmi živým zvukem, plném jemnosti, detailů ale i dynamiky a pevného basu. S NFB-1 jsem si s radostí vychutnal některé nahrávky v Hi-Res formátech, konečně jsem měl pocit že zpěv, nástroje - prostě hudba – streamovaná z PC jsou takové jak mají být. Jestliže NFB-1 má oproti Benchmarku DAC1 horší parametry, tak má ale určitě lepší (rozumějme lahodnější, přirozenější, dospělejší) zvuk, na HiRes bych řekl znatelně lepší – v nahrávkách kde je dostatek informace na vyšších kmitočtech, je zachována jejich lehkost a dostaví se noblesa a emoce, jak je mám rád při poslechu CD na CaryAudio.

Znovu přiznávám, že jsem tímto DACem od Audio-gd mile překvapen. Koncepce zapojení s využitím ACSS technologie a nepoužití celkové zpětné vazby vede k velmi dobrému výsledku – jak po stránce zvukové, tak vlastně i po stránce naměřených parametrů. A to vše za tyhle peníze? Skvělá práce.

Poslech hudby v podání NFB-1 byla jen samá radost, a tak by to u hifi mělo být.

Co já na to?
Jak říká King-wa: Měří to hůř, ale hraje to líp!

cca Kč 18 500,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pohledné a poctivé provedení

+ kvalitní použité součástky a zajímavé obvodové řešení

+ nadstandardní konektivita

+ výborná dynamika a detail, celkově velmi realistický, příjemný zvuk

+ příznivá cena

ZÁPORY

- potíže s hi-res formátem 24 / 192 na koaxiálním vstupu

- síťový brum na hranici rozeznatelnosti

--- --- --- --- ---

K TESTU OCHOTNĚ ZAPŮJČIL: AVT Group s.r.o. | www.avtg.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista